Zavrieť

Porady

vypoved-ochranna doba-marodka

potrebujem surne info...
21.9 som dostala vypoved z reorganizacnych dovodov tohto casu do 30.9 mi dal cerpat dovolenku a k 1.10 mam vypoved, do podpory mi chyba 63 dni, zacala som si patiti dobrovolne pripoistenie v nezamestnanosti zrobila som dobre?, ked sa v ochrannej dobre dam na PN len pocas tej doby co mi chybaj tych 63 dni mozem vyuzit marodku? potom sa dam vypisat a zaeviduje sa na urad prace a poziadam o podporu. ide mi o to ci v tom case zaciatku PN mi moze prist na kontrulu este zamestnavatel tych 10 dni? ako casto chodia kontroly zo soc. poistovne ci je PN opravnena? mam znameho co je PN 6 mesiacov a nemal ani jednu kontrolu. ci moze zamestnavatel este dodatocne poziadat soc.poistovnu o namatkou kontolu svojho zamestnanca alebo on s tym uz nema po uplynuti tych 10 dni nic spolocne? kolko dni plati zamestnavatel PN svoju zamestnacovi tych 10 dni? ten isty pripad ma moja exkolegyna s tym rozdielom ze ona uz ma narok na podporu, mozme teda vyuzit marodku este v tej ochrannej letote 7 dni?
este by som sa chcela info ze co sa deje v pripade ak pocas PN mi pride kontrola a nezastihne ma "lezat v posteli" v pripade zo strany zamestnavatela a dalej v pripade zo soc. poistovne
vdaka za info
Naposledy upravil Dav : 28.09.11 at 15:42
Usporiadat
janullikLE janullikLE

janullikLE je offline (nepripojený) janullikLE

cize mi ho zrusia a pridem aj o to co com doteraz do toho vrazila, fasa
tak teda pockame si na to ci to schvalia ci nie
0 0
janullikLE janullikLE

janullikLE je offline (nepripojený) janullikLE

keď už chceš zisťovať ... hneď teraz mailom napíš dotaz na SP ... ja by som na pobočku určite nechodila! Odskúšané je pravda, že do piatku asi odpoveď nebude ... ale možno do stredy áno - neviem ? (dovtedy máš čas). aspoň mne odpovedali celkom rýchlo ..


prosim ta kde najdem mailovu adresu na soc. poistovnu?
z mojej skusenosti som bola s pani na SP u nas na pobocke spokojna velmi ochotna poradit....
ale pre istotu si poslem aj ten mail, vdaka za radu
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

na stránke SP ..

http://www.socpoist.sk/klienti-a-poistenie/1084s
.. tak vyskúšaj, aj - aj
kontrola tu .. http://www.socpoist.sk/lekarska-posu...poistenia/946s
Naposledy upravil Katy a R : 28.09.11 at 09:54
0 0
janullikLE janullikLE

janullikLE je offline (nepripojený) janullikLE

uz som poslala mail na poradna@socpoist.sk

uvidime ako rychlo zareaguju, a v piatok sa este informujem priamo na pobocke,

Naposledy upravil janullikLE : 28.09.11 at 09:42
0 0
janullikLE janullikLE

janullikLE je offline (nepripojený) janullikLE

keď už chceš zisťovať ... hneď teraz mailom napíš dotaz na SP ... ja by som na pobočku určite nechodila! Odskúšané je pravda, že do piatku asi odpoveď nebude ... ale možno do stredy áno - neviem ? (dovtedy máš čas). aspoň mne odpovedali celkom rýchlo ..

Žiadosť o nemocenské si môžete uplatniť súčasne z oboch nemocenských poistení.

Nárok na nemocenskú dávku vzniká aj po zániku povinného nemocenského poistenia zamestnanca v rámci ochrannej lehoty. Ochranná lehota je sedem dní po zániku nemocenského poistenia. Z uvedeného vyplýva, že ak Vám vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky do siedmich dní od zániku povinného nemocenského poistenia zamestnanca, nárok na nemocenskú dávku Vám z tohto poistenia vznikne.

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa dá pripočítať akýkoľvek ukončený poistný pomer v priebehu dvoch rokov odo dňa vzniku nároku na dočasnú pracovnú neschopnosť. Z uvedeného vyplýva, že Vám nárok na nemocenské vznikne aj z dobrovoľného nemocenského poistenia, nakoľko do obdobia 270 dní sa Vám bude dať pripočítať ukončené obdobie povinného nemocenského poistenia zamestnankyne.

Na záver pripomíname, že ak vznikne dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky z viacerých nemocenských poistení, nemocenské dávky musia byť ošetrujúcim lekárom vystavené s rovnakým dátumom začiatku dočasnej pracovnej neschopnosti. V tejto súvislosti upozorňujeme, že ošetrujúci lekár uznáva potrebu vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti odo dňa, kedy to odôvodňuje zdravotný stav fyzickej osoby, a nie v závislosti od splnenia podmienky obdobia nemocenského poistenia na vznik nároku na nemocenské z dobrovoľného nemocenského poistenia. V podobných prípadoch má Sociálna poisťovňa povinnosť preveriť, či potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti z dobrovoľného nemocenského poistenia nebolo ošetrujúcim lekárom vystavené účelovo. Z uvedeného vyplýva, že ak už v súčasnosti máte vystavenú Žiadosť o nemocenské z povinného nemocenského poistenia zamestnankyne, je nevyhnutné, aby Žiadosť o nemocenské vystavená z dobrovoľného nemocenského poistenia mala rovnaký dátum začiatku dočasnej pracovnej neschopnosti.

Ak vznikne nárok na nemocenské z dvoch nemocenských poistení, poistenec je povinný vypýtať si od ošetrujúceho lekára dve Žiadosti o nemocenské. Ak vznikne dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky v ochrannej lehote, poistenec posiela podpísanú Žiadosť o nemocenské do Sociálnej poisťovne podľa sídla posledného zamestnávateľa. Dobrovoľne nemocensky poistená osoba zasiela taktiež podpísanú Žiadosť o nemocenské do pobočky Sociálnej poisťovne v mieste trvalého bydliska.



ani som neverila ze odpoved moze prist tak rychlo cez obed napises a poobede to mas )
3 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. no vidíš .. a neverila si ... ten ich výklad máme už odskúšaný.

... že sa doba ukončeného poistenia zamestnanca (v tomto prípade) pripočíta k DNP. !! ..http://www.porada.sk/t177236-p2-vypo...ml#post1857979

.. ale tá rýchlosť odpovede ... som prekvapkaná (žeby nás špehovali) ku kontrole som pripla link vyššie ..




Naposledy upravil Katy a R : 28.09.11 at 13:42
0 0
janullikLE janullikLE

janullikLE je offline (nepripojený) janullikLE

janullikLE Pozri príspevok
.. ale tá rýchlosť odpovede ... som prekvapkaná (žeby nás špehovali) ku kontrole som pripla link vyššie ..
no aj mna ta rychlost teda prekvapila, ze wooow )) no kto vie o tom spehovani ten link vyssie som uz nasla idem ho prestudovat, dakujem


este by som poprosila vyklad k tomu - moja kolegyna taktiez dostala vypoved §63 k 30.9, chce ist na PN ale az posledny den v OL, zaujima ju ci si musi tych 6 dni od vypovede kedy je v OL uhradit sama zdravotne poistenie, ktore jej vypocitaju z tych 46,06€, nejaku alikvotnu ciastku???



janullikLE Pozri príspevok
... že sa doba ukončeného poistenia zamestnanca (v tomto prípade) pripočíta k DNP. !! ..vypoved-ochranna doba-marodka
takze ak splnam podmienku 270dni tak bude pocitana PN z oboch poisteny,
a ked ju nesplnam tak len v OL zo zamestnania,
dobre tomu rozumiem?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Tak ešte raz ... budeš mať nárok z poistenia zamestnanca v OL ... tam máš 270 dní. A budeš mať nárok aj z DNP .. tam síce nemáš 270 dní, ale pripočítajú ti aj to ukončené poistenie zamestnanca, tak spolu budeš mať. Je to jasnejšie. Samozrejme PNka musí začať v OL - napr v pondelok, najneskôr 6.10.

Ak sa kamoška pôjde registrovať najskôr na UPSVaR (tuším do 6tich dní treba).. tak nemusí platiť ZP.

Ale ty sa nepôjdeš registrovať ... tak ty by si mala zaplatiť celé zdravotné poistenie - platí dsa do 8-meho nasledujúceho mesiaca... lebo zálohovú platbu si môžeš znížiť až potom, keď budeš mať potvrdenie o poberaní ND ... a to ti SP dá najskôr 16.11. (inak by ťa mali za dlžníka).

a ešte doplním ... k PvN .. si si dala pomerne vysoký VZ .. len si uvedom, že ak budeš na PNke, nebudeš platiť poistné... tak sa ti ani dávka v nezamestnanosti nejako nezvýši. V podstate sa ti započíta len tých pár dní. no ale ak ti ide len o dobu poistenia - tak tú získaš. A nezabudni včas zaplatiť!
Naposledy upravil Katy a R : 28.09.11 at 14:06
3 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Katy,
poistenie v nezamestnanosti platí aj počas PN, to čo píšeš sa týka len zamestnancov hádam. Len u nich je to vylučiteľná doba.

Ved predsa to by každý urobil, nahlásil sa na dobrovolné PvN a neplatil bo by bol na PN, ak to nezaplatí tie dni jej chýbať budú. Iné by bolo ak by marodovala ako zamestnanec. Vtedy sa to vylúči.
Naposledy upravil Xanti : 29.09.11 at 08:14
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Xanti Pozri príspevok
Katy,
poistenie v nezamestnanosti platí aj počas PN, to čo píšeš sa týka len zamestnancov hádam.
.. prečo by mala platiť aj počas PN .. pozri na to lepšie!
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Katy,
ak by bolo tak ako hovoríš ty tak by to bolo perpetum mobile na ťahanie peňazí od štátu.

Pr. :
prídem o robotu, idem na UP dostanem podporu, už počas podpory si začnem platiť poistenie v nezamestnanosti, po skončení podpory idem na PN.. na PN budem 12 mesiacov.. potom doplatím dalších 6 a hurá mám nárok na dalšiu podporu v nezamestnanosti lebo prešlo 24 mesiacov aj ked technicky som platila len 12 mesiacov.
0 0
janullikLE janullikLE

janullikLE je offline (nepripojený) janullikLE

Katy a R Pozri príspevok
Tak ešte raz ... budeš mať nárok z poistenia zamestnanca v OL ... tam máš 270 dní. A budeš mať nárok aj z DNP .. tam síce nemáš 270 dní, ale pripočítajú ti aj to ukončené poistenie zamestnanca, tak spolu budeš mať. Je to jasnejšie. Samozrejme PNka musí začať v OL - napr v pondelok, najneskôr 6.10. - ano uz jasne, , normalne sa citim jak priblbla ze mi vsetko treba tak polopatystycky vysvetlit, dakujem za cas, ochotu a trpezlivost )

Ak sa kamoška pôjde registrovať najskôr na UPSVaR (tuším do 6tich dní treba).. tak nemusí platiť ZP. ano jasne, dakujeme, odkazem

Ale ty sa nepôjdeš registrovať ... tak ty by si mala zaplatiť celé zdravotné poistenie - platí sa do 8-meho nasledujúceho mesiaca... lebo zálohovú platbu si môžeš znížiť až potom, keď budeš mať potvrdenie o poberaní ND ... a to ti SP dá najskôr 16.11. (inak by ťa mali za dlžníka). - kedze budem na PN tak zdrav.poistenie tych 46,06€ tym padom platit nemusim ci??

a ešte doplním ... k PvN .. si si dala pomerne vysoký VZ .. len si uvedom, že ak budeš na PNke, nebudeš platiť poistné... tak sa ti ani dávka v nezamestnanosti nejako nezvýši. - ano viem, to mi odporucila pani na SP lebo nam vlastne ide len o tu dobu 63 dni ktore mi chybaju, V podstate sa ti započíta len tých pár dní. no ale ak ti ide len o dobu poistenia - tak tú získaš. A nezabudni včas zaplatiť!
tu citam ze PvN si pocas PN platit nebudem a vyssie som sa docitala toto a teraz tomu nerozumiem, MUSIM alebo NEMUSIM to PvN co mi robi 52,18€ pocas PN platit -
Xanti Pozri príspevok
Lebo DNP neplatíš za podmienky, ak z neho čerpáš teda ak je PN platená z tohto poistenia. PvN musíš platiť stále bezohladu na to či si na PN alebo nie si na PN. A pozor platiť včas aj jeden den oneskorenia znamená, že sa nezapočíta mesiac poistenia do tých dní čo chýbajú .
0 0
janullikLE janullikLE

janullikLE je offline (nepripojený) janullikLE

Xanti Pozri príspevok
Katy,
poistenie v nezamestnanosti platí aj počas PN, to čo píšeš sa týka len zamestnancov hádam. Len u nich je to vylučiteľná doba.

Ved predsa to by každý urobil, nahlásil sa na dobrovolné PvN a neplatil bo by bol na PN, ak to nezaplatí tie dni jej chýbať budú. Iné by bolo ak by marodovala ako zamestnanec. Vtedy sa to vylúči.
- mne tiez pani na SP povedala ze pocas PN budem oslobodena od DNP aj PvN - ale doba ktora mi chyba sa mi zapocitavat bude, tak teraz uz fakt neviem ktore z tychto dvoch moznosti su 100 percentne, zistim si to na pobocke SP?
Naposledy upravil janullikLE : 28.09.11 at 15:40
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Xanti Pozri príspevok
Katy,
ak by bolo tak ako hovoríš ty tak by to bolo perpetum mobile na ťahanie peňazí od štátu.

Pr. :
prídem o robotu, idem na UP dostanem podporu, už počas podpory si začnem platiť poistenie v nezamestnanosti, po skončení podpory idem na PN.. na PN budem 12 mesiacov.. potom doplatím dalších 6 a hurá mám nárok na dalšiu podporu v nezamestnanosti lebo prešlo 24 mesiacov aj ked technicky som platila len 12 mesiacov.
Gabi v prvom rade sa treba držať zákona ten presne určuje, kedy sa poistné platí a kedy nie! (či sa ti to páči, alebo nie)
A čo sa týka dávky v nezamestnanosti ... takisto je dané ako často by si ju mohla dostať.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Janullik
no neviem Ti garantovať správosť mojej odpovede ale mňa logika nepustí no môžem sa mýliť.

Katy nehádam sa.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Pre janulik: zistíš to veľmi jednoducho ... pozrieš si to v zák o SP (nájdeš hore na lište) .. §140. (furt by si niekde behala ) .. dobre ti pani povedala

Čo sa týka toho zdravotného poistenia - tam je to inak - už som písala
Naposledy upravil Katy a R : 28.09.11 at 15:56
1 0
janullikLE janullikLE

janullikLE je offline (nepripojený) janullikLE

zistíš to veľmi jednoducho ... pozrieš si to v zák o SP (nájdeš hore na lište) .. §140. idem kuknut- nikde to tam nevidim
(furt by si niekde behala ) niekedy davno som robila atletiku tak som zvyknuta na behanie

Čo sa týka toho zdravotného poistenia - tam je to inak - už som písala - no musim si to cele precitat od zaciatku a hadam to najdem
Naposledy upravil janullikLE : 28.09.11 at 16:02
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

janullikLE Pozri príspevok
zistíš to veľmi jednoducho ... pozrieš si to v zák o SP (nájdeš hore na lište) .. §140. idem kuknut- nikde to tam nevidim
(furt by si niekde behala ) niekedy davno som robila atletiku tak som zvyknuta na behanie

Čo sa týka toho zdravotného poistenia - tam je to inak - už som písala - no musim si to cele precitat od zaciatku a hadam to najdem
počas poberania nemocenského z dnp jednoznačne podla teraz účinného zákona DOBROVOLNé Poistenie (a to nemocenskké, v nezam a ani príp. dôch.dobrov.poistenie) platiť nemusíš. Ja som si dpvn neplatila počas poberania ošetrovného z dnp a bolo to ok a už poberám podporu. Podstatné je ale ozaj všetky!!!! dobrovolné odvody na dnp+dpvn platiť v splatnosti (tj. aj dnp!!!!!!, lebo sa to platí pod rovnakým VS) a ani o cent menej ako máš!!! súhlasím s katy.

čo sa týka nároku na nemocenské, tiež mám také info od mamičiek, že dni ukončeného NP možno prirátať k dnom trvajúceho nem.poistenia (dnp) a to aj napriek tomu, že z toho ukončeného poistenia si uplatníš nárok na dávky. Tj. jednoznačne ak ti dnp vzniklo pred ukončením prac.pomeru (ktorý predpokladám trval dlhodobejšie, tj. zamestnanie+dnp dáva dokopy 270dní v obd. dva roky pred pn), tak by som si vyžiadala 2x pn od lekára. Nárok by mal vzniknúť z oboch nem.poistení.

tie dni dpvn nepíšeš prečo ti chýbajú (pre kontrolu), predpokladám teda, že si nepoberala podporu cca 3 roky dozadu a máš len 730-63dní poistenia v nezam., tj 63ti chýba (no aj tu sú podstatné dátumy)
-----
teraz som čítala aj odpoved zo SP, takže je to overené, fajn. Tiež súhlas s Katy, čo sa týka ovplyvnennia vym.základu z poist. v nezam. a pn-ky.
Naposledy upravil brčko : 28.09.11 at 20:00
0 0
janullikLE janullikLE

janullikLE je offline (nepripojený) janullikLE

brčko Pozri príspevok
počas poberania nemocenského z dnp jednoznačne podla teraz účinného zákona DOBROVOLNé Poistenie (a to nemocenskké, v nezam a ani príp. dôch.dobrov.poistenie) platiť nemusíš. Ja som si dpvn neplatila počas poberania ošetrovného z dnp a bolo to ok a už poberám podporu. Podstatné je ale ozaj všetky!!!! dobrovolné odvody na dnp+dpvn platiť v splatnosti (tj. aj dnp!!!!!!, lebo sa to platí pod rovnakým VS) a ani o cent menej ako máš!!! súhlasím s katy. takze pocas PN NEPLATIM ani DNP ani PvN od zaciatku marodky? ked sa dam vypisat 3.10. tak tu splatku ktoru mam k 8.10 este uhradit musim vsak?

čo sa týka nároku na nemocenské, tiež mám také info od mamičiek, že dni ukončeného NP možno prirátať k dnom trvajúceho nem.poistenia (dnp) a to aj napriek tomu, že z toho ukončeného poistenia si uplatníš nárok na dávky. Tj. jednoznačne ak ti dnp vzniklo pred ukončením prac.pomeru ano vzniklo (ktorý predpokladám trval dlhodobejšie skoro 2 roky, tj. zamestnanie+dnp dáva dokopy 270dní v obd. dva roky pred pn), tak by som si vyžiadala 2x pn od lekára. Nárok by mal vzniknúť z oboch nem.poistení.

tie dni dpvn nepíšeš prečo ti chýbajú (pre kontrolu), chybaju mi preto ze ma prepustil este pred uplynutim 2 rokov kedy by som si mohla hned poziadat o podporu preto som si zacala platit to PvN aby som mala na nu narok, no az po uhradeni tych dni ktore mi chybaju predpokladám teda, že si nepoberala podporu cca 3 roky dozadu nie este nikdy som nepoberala a máš len 730-63dní poistenia v nezam., tj 63ti chýba ano (no aj tu sú podstatné dátumy)
-----
teraz som čítala aj odpoved zo SP, takže je to overené, fajn. Tiež súhlas s Katy, čo sa týka ovplyvnennia vym.základu z poist. v nezam. a pn-ky.
co je to ten §140 nemozem to tu nikde najst, najsor sa tu neviem asi este poriadne zorientovat

Ak by si bola dobrovolne nezamestnaná, musíš si sama platiť zdravotné poistenie do ZP vo výške 46,06 eur mesačne.
Ak sa kamoška pôjde registrovať najskôr na UPSVaR (tuším do 6tich dní treba).. tak nemusí platiť ZP.
z toho usudzujem ze ked budem PN tiez neplatim ZP
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Zákon 461/2003 Zákon o sociálnom poistení

§ 140
Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom
a zamestnávateľom
Na začiatok

(1) Zamestnanec, povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti

a) v období, počas ktorého sa im poskytuje materské,
b) od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období.

(2) Zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého je uznaný za dočasne práceneschopného, v období, počas ktorého sa vypláca rehabilitačné alebo rekvalifikačné, a v období, počas ktorého má ospravedlnenú neprítomnosť v práci z dôvodu jeho účasti na štrajku.

(3) Povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie ani v období, počas ktorého je uznaná za dočasne práceneschopnú alebo má nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu.50)

(4) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské.

(5) Povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba nie sú povinné platiť poistenie do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého nie sú povinné platiť poistné na dôchodkové poistenie.

(6) Zamestnávateľ nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na garančné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého jeho zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti.
5 0
Načítať ďalšie