Zavrieť

Porady

Refakturácia energií - služba, alebo tovar?

Čafte všetci,

Moja prosba o pomoc sa týka toho, že prenajímame nehnuteľnosť a zároveň nájomníkom vystavujeme faktúry za dodanú energiu - elektrická, plyn, voda. Dostal som radu, že text faktúry má obsahovať údaj: služba poskytnutá v súvislosti s nájmom. Z hľadiska DPH a z hľadiska účtovníctva, ide o dodanie tovaru, alebo o dodanie služby?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

stoopid
Čafte všetci,

Moja prosba o pomoc sa týka toho, že prenajímame nehnuteľnosť a zároveň nájomníkom vystavujeme faktúry za dodanú energiu - elektrická, plyn, voda. Dostal som radu, že text faktúry má obsahovať údaj: služba poskytnutá v súvislosti s nájmom. Z hľadiska DPH a z hľadiska účtovníctva, ide o dodanie tovaru, alebo o dodanie služby?
Je to dodanie služby, tovar by bol, ak by ste boli dodávateľom energie.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Tweety
Je to dodanie služby, tovar by bol, ak by ste boli dodávateľom energie.
Ak vystavujete nájomníkom FA za energie popri nájomnom (osobitne=refakturujete) ide o dodanie tovaru z pohľadu DPH. Enegia je tovar a vy sa správate akoby ste ten tovar dodávali sami §9/4.
Ako službu by ste to mohli chápať len v prípade ak by energia bola zakalkulovaná v cene nájmu, takže by vám nájomník platil len nájomné.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Ak refakturujeme el. energiu za 01/2006 je nejaký predpis do ktorého dátumu to musíme urobiť. Ja som vystavila faktúru 15.02.2006 z dátumom dodania 15.02.2006 je tento môj postup správny?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Mikolajova
Ak refakturujeme el. energiu za 01/2006 je nejaký predpis do ktorého dátumu to musíme urobiť. Ja som vystavila faktúru 15.02.2006 z dátumom dodania 15.02.2006 je tento môj postup správny?
Ak sa dobre pamätám, už Vám bolo odpovedané na podobnú otázku ...

Platí § 19 ods. 3, podľa toho čo je predmetom fakturácie. Presná čiastka podľa odpisu elektromera, alebo vyúčtovania z SSE alebo paušálna platba. Uvediem citáciu zákona, ktorá sa vás týka:

§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
(3)...Ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, vzniká daňová povinnosť pri týchto tovaroch dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary...

Neuvádzate podmienky fakturácie, ale mám za to, že ustanovenie zákona je pomerne čitateľné.
Presná čiastka za január: dátum dodania = dátum vystavenia faktúry
Paušálna čiastka: najneskorší dátum dodania 31.1.2006
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Len som sa chcela utvrdiť a ďakujem za trpezlivosť.
0 0
sara sara

sara je offline (nepripojený) sara

ALBO
pýtate sa pravdepodobne na taký prápad fakturácie nájomného,kedy v cene nájomného máte zakalkulovanú aj energiu, (tzn. že už nedochádza k žiadnym vyúčtovaniam, energií).Deň dodania je podľa § 19 ods. 3 prvá veta= najneskôr posledný deň obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje.Tz za január môžete dať dátum dodania hociktorý deň od 1.1. do 31.1. Za február od 1,2 do 29,2....
Veta, ktorá pribudla do § 19 ods. 3 novelou k roku 2006 sa TýKA LEN TýCH PRíPADOV, ak fakturujete zvlášť nájomné a a zvlášť energiu.
No a tu treba tiež rozlišovať dva spôsoby.:
Ak refakturujete alikvotnu časť energie opakovane na základe presných hodnôt z faktúr od elektrárni, potom na výstupnej Fa dáte dátum dodania dátum vystavenia (to je tá novela).
Ak ale fakturujete paušálne mesačne energiu (rovnaké sumy) a na konci roka ju vyučtovávate, vtedy idete podľa prvej vety= dátum dodania= najneskôr posledný deň obdobia (napr.paušál za január , splatný 15. februára, deň dodania je od 1.1. do 31.1)

Prosím Vás, mesačne faktúrujeme paušálne čiastky za energie, to znamená, že napr. za január bude deň dodania hociktorý od 1.-31.1. Ale zaujíma ma, či je možné v tomto prípade dať deň dodania aj skôr, napr. 29.12.?
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
skvrnka
Čo sa týka refakturácií elektrickej energie, plynu atď,
auditor mi povedal, že to je služba teda účtovať na 602
( hoci z pohľadu dph je to tovar)

A daňová povinnosť pri presne dodanom množstve , ktoré
je každý mesiac iné - odpočet robíme z podružných elektromerov-
- platí § 19 ..... dňom vyhotovenia faktúry...

Tak teraz neviem čo s tým.... už som sa uzrozumel, že ak prenajímame nebyt.priestory a vystavujem fa za elektrinu, teplo,vodu tak je to síce služba, ale z hľadiska DPH je to tovar....A za deň DP by sa od 1.1.2006 mal považovať deň vystavenia OF .Ale čo s tým ak som už to "pohnojil" a v priebehu roku som vystavoval OF takto:

napr. za 4/2006
dátum vystavenia = 10.5.2006 / zo zákona do 15. dní od dodaniaslužby/
dátum dodania služby = 30.4.2006 / čiže aj do DPH som to dal do 4/2006

ČO S TÝM MÁM TERAZ UROBIŤ???

Som mesačný plátca DPH..

A ešte podotázka:
Ako mám postupovať ak budem mať nájomníka ktorému budem vystavovať OF za nájom v ktorom je energia zahrnutá paušálne - mesačne dopredu?
Čiže v 1/2007 mu vystavím za obdobie 2/2007 ....Kedy vznikne plnenie z hľadiska DPH?


TAK MI PROSÍM PORAĎTE!!!

PS:
Mám taký pocit, že sa vzdám účtovníctva a pôjdem vykladať vagóny.... tam nebudem aspoň "škodiť" svojou nevedomosťou....

0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
Posúvam otázku
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

plavčík
Tak teraz neviem čo s tým.... už som sa uzrozumel, že ak prenajímame nebyt.priestory a vystavujem fa za elektrinu, teplo,vodu tak je to síce služba, ale z hľadiska DPH je to tovar....A za deň DP by sa od 1.1.2006 mal považovať deň vystavenia OF .Ale čo s tým ak som už to "pohnojil" a v priebehu roku som vystavoval OF takto:

napr. za 4/2006
dátum vystavenia = 10.5.2006 / zo zákona do 15. dní od dodaniaslužby/
dátum dodania služby = 30.4.2006 / čiže aj do DPH som to dal do 4/2006



ČO S TÝM MÁM TERAZ UROBIŤ???

Som mesačný plátca DPH..

A ešte podotázka:
Ako mám postupovať ak budem mať nájomníka ktorému budem vystavovať OF za nájom v ktorom je energia zahrnutá paušálne - mesačne dopredu?
Čiže v 1/2007 mu vystavím za obdobie 2/2007 ....Kedy vznikne plnenie z hľadiska DPH?


TAK MI PROSÍM PORAĎTE!!!

PS:
Mám taký pocit, že sa vzdám účtovníctva a pôjdem vykladať vagóny.... tam nebudem aspoň "škodiť" svojou nevedomosťou....

K prvej otázke - nemusíš s tým robiť nič, pretože to máš správne. K podotázke, plnenie z hľadiska DPH vzniká najskôr dňom prvého dodania teda 1.2., ak chceš prijať zálohu vopred, musíš vystaviť faktúru na prijatú platbu v januári, a potom 1.2. riadnu faktúru na dodanie so zúčtovanou zaplatenou DPH - z prijatej zálohy vopred.
Vôbec sa nevzdávaj, keby si vedel aké problémy mnohí majú tak tieto Tvoje sú naozaj OK.
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
ĎAKUJEM ORSZ...ale čítal som veľa príspevkov a hlavne pani Acsová to rozpísala tak, že ak vystavujem OF za elektrickú energiu, mal by som tam mať dátum dodania / čiže aj DPH/ deň vystavenia OF a nie obdobie za ktoré sa to robí.

K druhej "pootázke" v zmluve mám napísané, že sa bude faktúra vystavovať dopredu....čiže nie záloha/ tam mi je to jasné....i keď som teraz tak domotaný , že si vôbec neverím.../ ale ja mám vystaviť mesiac dopredu OF so splanosťou tiež mesiac dopredu.
Napríklad dátum vystavenia 1.1.2007
dátum splatnosti 10.1.2007
dátum dodania ????????????

text Fakturujeme podľa zmluvy za obdobie 2/07

A to sa chcem opýtať či ak na OF napíšem dátum dodania 1.1.2007 - či to nebude zle i keď mi to odberateľ zaplatí v 1/07 čo je vlastne OK lebo platbu príjmem v 1/07 aj ju odvediem za 1/07 ale služba 2/07.....?
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
plavčík
Tak teraz neviem čo s tým.... už som sa uzrozumel, že ak prenajímame nebyt.priestory a vystavujem fa za elektrinu, teplo,vodu tak je to síce služba, ale z hľadiska DPH je to tovar....A za deň DP by sa od 1.1.2006 mal považovať deň vystavenia OF .Ale čo s tým ak som už to "pohnojil" a v priebehu roku som vystavoval OF takto:

napr. za 4/2006
dátum vystavenia = 10.5.2006 / zo zákona do 15. dní od dodaniaslužby/
dátum dodania služby = 30.4.2006 / čiže aj do DPH som to dal do 4/2006

ČO S TÝM MÁM TERAZ UROBIŤ???

Podľa môjho názoru si odviedol DPH neoprávnene skôr ako si mal. Zákon jasne hovorí dňom vystavenia fa. Ak odberateľ pozná zákon, odpočet si uplatnil podľa dátumu vystavenia fa. Na tvojom mieste by som to uviedol do súladu so zákonom.
Opravné doklady + dodatočné DP. Nezávidím ti.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
plavčík

Som mesačný plátca DPH..

A ešte podotázka:
Ako mám postupovať ak budem mať nájomníka ktorému budem vystavovať OF za nájom v ktorom je energia zahrnutá paušálne - mesačne dopredu?
Čiže v 1/2007 mu vystavím za obdobie 2/2007 ....Kedy vznikne plnenie z hľadiska DPH?


TAK MI PROSÍM PORAĎTE!!!

PS:
Mám taký pocit, že sa vzdám účtovníctva a pôjdem vykladať vagóny.... tam nebudem aspoň "škodiť" svojou nevedomosťou....


Čo sa týka podotázky, súhlasím s Orsz v prísp. 50
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
plavčík
ĎAKUJEM ORSZ...ale čítal som veľa príspevkov a hlavne pani Acsová to rozpísala tak, že ak vystavujem OF za elektrickú energiu, mal by som tam mať dátum dodania / čiže aj DPH/ deň vystavenia OF a nie obdobie za ktoré sa to robí.

K druhej "pootázke" v zmluve mám napísané, že sa bude faktúra vystavovať dopredu....čiže nie záloha/ tam mi je to jasné....i keď som teraz tak domotaný , že si vôbec neverím.../ ale ja mám vystaviť mesiac dopredu OF so splanosťou tiež mesiac dopredu.
Napríklad dátum vystavenia 1.1.2007
dátum splatnosti 10.1.2007
dátum dodania ????????????

text Fakturujeme podľa zmluvy za obdobie 2/07

A to sa chcem opýtať či ak na OF napíšem dátum dodania 1.1.2007 - či to nebude zle i keď mi to odberateľ zaplatí v 1/07 čo je vlastne OK lebo platbu príjmem v 1/07 aj ju odvediem za 1/07 ale služba 2/07.....? Z hľadiska odvodu DPH je to ok. Ale nie je to v súlade so zákonom.
Fakturácia dopredu je fakturácia zálohy.
Dát. vyst 1.1
Splatn. 10.1
Dodané - ešte nebolo - preto je to záloha.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Plavčík, nie je celkom tak, že deň vystavenia musí byť totožný s dňom dodania pri fakturovaní el.energie. Tento § bol pridaný zo zákona predovšetkým preto, lebo firmy, ktoré energie refakturovali časovo nestíhali splniť 15 dňovú lehotu na fakturáciu energií, pretože čakali na faktúru od dodávateľa energií. Preto, ak refakturuješ presné množstvo a faktúra od elektrární za 1/07 Ti príde napr.10.2.07 /aj deň vyhotovenia na faktúre od dodávateľa je napr. 5.2./ tak pre teba nastáva deň dodania dňom vyhotovenia faktúry - teda v tomto prípade za január až dňom 10.2.
V tvojom prípade je ale otázne - či fakturuješ presné množstvo, alebo paušálne. Ak paušálne, daňová povinnosť vzniká vždy najneskôr posledným dňom dodania - a ty máš povinnosť najneskôr do 15 dní vystaviť faktúru. Neviem, ktorý prípad sa na teba vzťahuje, keď si v tom, že to nie je správne.
K tej fakturácii o mesiac skôr, by mohol byť problém na druhej strane, teda u odberateľa - podľa mňa by to malo ísť cez zálohové platby, a dodržať skutočné dodanie tovaru alebo služby.
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
NO tak VĎAKA ....BENKA..... myslel som si, že som to pohnojil !
To mám teraz podávať 12x daňové priznanie DPH ???
To si rovno zajtra napíšem výpoveď, lebo ma zožerú zaživa...
Tak sa už lúčim a idem písať tú výpoveď.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

benka
Podľa môjho názoru si odviedol DPH neoprávnene skôr ako si mal. Zákon jasne hovorí dňom vystavenia fa. Ak odberateľ pozná zákon, odpočet si uplatnil podľa dátumu vystavenia fa. Na tvojom mieste by som to uviedol do súladu so zákonom.
Opravné doklady + dodatočné DP. Nezávidím ti.
Benka, myslím, že problém je hlavne na strane odberateľa. Neviem, či je to nevyhnutné opraviť - pretože mne z jeho príspevku nebolo jasné, či sa jednalo o paušál alebo o fakturáciu presného množstva. Inak ja vystavujem mesačne za plyn a vodu faktúru vždy k poslednému dňu v mesiaci, a tým istým dňom je aj deň dodania - refakturujem podľa faktúr od dodávateľov, ktoré vždy obdžím v tom istom mesiaci.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Orsz
Plavčík, nie je celkom tak, že deň vystavenia musí byť totožný s dňom dodania pri fakturovaní el.energie. Tento § bol pridaný zo zákona predovšetkým preto, lebo firmy, ktoré energie refakturovali časovo nestíhali splniť 15 dňovú lehotu na fakturáciu energií, pretože čakali na faktúru od dodávateľa energií. Preto, ak refakturuješ presné množstvo a faktúra od elektrární za 1/07 Ti príde napr.10.2.07 /aj deň vyhotovenia na faktúre od dodávateľa je napr. 5.2./ tak pre teba nastáva deň dodania dňom vyhotovenia faktúry - teda v tomto prípade za január až dňom 10.2. Toto naozaj nebolo úplne jasné zo zadania.
V tvojom prípade je ale otázne - či fakturuješ presné množstvo, alebo paušálne. Ak paušálne, daňová povinnosť vzniká vždy najneskôr posledným dňom dodania - a ty máš povinnosť najneskôr do 15 dní vystaviť faktúru. ÁNO
Neviem, ktorý prípad sa na teba vzťahuje, keď si v tom, že to nie je správne.
K tej fakturácii o mesiac skôr, by mohol byť problém na druhej strane, teda u odberateľa - podľa mňa by to malo ísť cez zálohové platby, a dodržať skutočné dodanie tovaru alebo služby. Malo sa ísť cez zálohové platby, ale problém budú mať pri kontrolách obe strany.
zvýraznené
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

plavčík
NO tak VĎAKA ....BENKA..... myslel som si, že som to pohnojil !
To mám teraz podávať 12x daňové priznanie DPH ???
To si rovno zajtra napíšem výpoveď, lebo ma zožerú zaživa...
Tak sa už lúčim a idem písať tú výpoveď.
Plavčík, priblíž ešte ako to fakturuješ - je to dôležité. Sú to paušálne čiastky, alebo presné množstvo. Podľa mňa nie je nevyhnutné, aby si robil DDP, tak sa neplaš. Priblíž to.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Orsz
Benka, myslím, že problém je hlavne na strane odberateľa. Neviem, či je to nevyhnutné opraviť - pretože mne z jeho príspevku nebolo jasné, či sa jednalo o paušál alebo o fakturáciu presného množstva. Inak ja vystavujem mesačne za plyn a vodu faktúru vždy k poslednému dňu v mesiaci, a tým istým dňom je aj deň dodania - refakturujem podľa faktúr od dodávateľov, ktoré vždy obdžím v tom istom mesiaci.
V prípade fakturácie presného množstva energií je jednoznačne daňová povinnosť dňom vystavenia fa. Teda ak 10.5 vystavím fa za energie odobrané v 4 mesiaci, daňová povinnosť mi vznikne 10.5.
Problém nie je len skôr pýtať od štátu, ale aj skôr odviesť.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
plavčík
NO tak VĎAKA ....BENKA..... myslel som si, že som to pohnojil !
To mám teraz podávať 12x daňové priznanie DPH ???
To si rovno zajtra napíšem výpoveď, lebo ma zožerú zaživa...
Tak sa už lúčim a idem písať tú výpoveď.
Napíš poriadne ako vlastne faktúruješ. Tak ako sa pýta aj Orsz.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať