Zavrieť

Porady

Refakturácia energií - služba, alebo tovar?

Čafte všetci,

Moja prosba o pomoc sa týka toho, že prenajímame nehnuteľnosť a zároveň nájomníkom vystavujeme faktúry za dodanú energiu - elektrická, plyn, voda. Dostal som radu, že text faktúry má obsahovať údaj: služba poskytnutá v súvislosti s nájmom. Z hľadiska DPH a z hľadiska účtovníctva, ide o dodanie tovaru, alebo o dodanie služby?
Usporiadat
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
Orsz...máš pravdu v rom paušálnom fakturovaní, ale ja to robím tak, že správca mi konkrétne na 1 odberateľa napíše spotrebu...čiže nie paušál a benka má pravdu....žiaľ !
To že vystavíš fa napr 31.12.2006 za plnenie 12/06 je v zmysle zákona OK, ale ako môžeš vystaviť presnú sumu za spotrebovanú energiu 31.12.2006 keď nemám fa z elektrární?

benka...kontrola na DPH i audit v minulosti na toto bol...a čuduj sa svete OK....
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
plavčík
Orsz...máš pravdu v rom paušálnom fakturovaní, ale ja to robím tak, že správca mi konkrétne na 1 odberateľa napíše spotrebu...čiže nie paušál a benka má pravdu....žiaľ !
To že vystavíš fa napr 31.12.2006 za plnenie 12/06 je v zmysle zákona OK, ale ako môžeš vystaviť presnú sumu za spotrebovanú energiu 31.12.2006 keď nemám fa z elektrární?

benka...kontrola na DPH i audit v minulosti na toto bol...a čuduj sa svete OK....
Kedy v minulosti?
Nikto nie je neomylný, ani kontrolóri.
Ale raz sa jeden nájde ...........
Naposledy upravil Milan Benka : 14.01.07 at 19:35
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Tento paragraf je platný od 1.1.2006 - predtýmto rokom si to robil správne - to som sa zasa ja v roku 2005 kopla, ale našťastie bolo toho asi do 3000,-Sk DPH za celý rok - pretože to bolo len pre jedného nájomcu - nebolo to vo veľkom. Ale nechala som to tak a ...........uvidím.
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
benka
Podľa môjho názoru si odviedol DPH neoprávnene skôr ako si mal. Zákon jasne hovorí dňom vystavenia fa. Ak odberateľ pozná zákon, odpočet si uplatnil podľa dátumu vystavenia fa. Na tvojom mieste by som to uviedol do súladu so zákonom.
Opravné doklady + dodatočné DP. Nezávidím ti.
Chcem sa ešte opýtať....je to "strašná" chyba keď som niečo odviedol skôr?Veď v podstate som DÚ o nič neukrátil. Ja viem je to čístá špekulácia ale aj tak ma to zaujíma.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Ťažko povedať, kto by prišiel - či nejaký chytrák alebo dobrák. No to som prikreslila. Neviem si pomôcť, ale podľa mňa to nie je až taká tragédia. Ak by ťa chceli pokutovať - tak za porušenie daňových predpisov - ale to sa stáva málokedy - hlavne vtedy, ak si nejakú firmu berú na mušku.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

plavčík
Chcem sa ešte opýtať....je to "strašná" chyba keď som niečo odviedol skôr?Veď v podstate som DÚ o nič neukrátil. Ja viem je to čístá špekulácia ale aj tak ma to zaujíma.
Možno to z pohľadu rozdielu medzi mesiacmi ani neni taka zaujimava suma .V tých doda bude vždy len komp. 2 mesiacov.
Zavisi od kontrolora, keď nebude mať nič lepšie, bude mu dobré aj toto.Pri refakturácii to naozaj správne malo byť tak ako píšu vyššie.
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
ĎAKUJEM všetkým za odpovede i podporu. Človek sa učí na vlastných chybách i keď niektoré bolia. Ale rozhodol som sa "hrať mŕtveho chrobáka" a "prispieť v kostole do kasičky/rozumej modliť sa / aby mi na tie mesiace neprišla kontrola. No a samozrejme čo som mohol som ešte dal do správneho stavu. Trochu som sa prekúsal v zmluve k tomuto odberateľovi a prišiel som na to, že bola dosť stará a napísaná tak, že to nebolo presne špecifikované. Čo je síce chyba zmluvy...ale za tú je zodpovedný niekto iný a ja som len pripomenul, že tú zmluvu je treba prerobiť aby to bolo OK po každej stránke a tak za december som to už urobil správne s tým, že bude upravená zmluva od 12/06. Takže som aspoň trošičku "krytý".
Ešte raz vďaka.
POUČIL SOM SA!
0 0
Adina Adina

Adina je offline (nepripojený) Adina

Ja mám otázku v prípade nájomcu. Kým sme mali nájomnú zml postavenú tak, že energia sa platila paušálne (bez vyúčtovania) účtovala som ju ako služby spojené s nájmom 518.
Keď sa uzatvorila zml na dodávku energie s prenajímateľom, účtujem na 502.
Myslíte, že je to tak dobre?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

ˇAno, je to tak.
0 0
Adina Adina

Adina je offline (nepripojený) Adina

Ďakujem betka, nebola som si istá. Zvlášť keď zmena prebehla v priebehu roka, takže mám na 502-ke údaje až od 4/06. Tak mám blbý pocit, že mám skreslený nájom aj elektrinu.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Zmena prebehla v priebehu roka, urobte dodatok, kde je zakotvené, že nájomca platí energie od 4/06. Ťažko povedať, že je to skreslené, pretože v prvých troch mesiacoch ste mali nájomné včetne energií (t.j 518), a v dodatku k zmluve budete mať osobitne nájom, osobitne energie....(518. 502)
0 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Z hľadiska DPH je predaj energií (voda, teplo, el.) dodaním tovaru. Ak ich fakturuješ oddelene od nájmu, potom vzniká daňová povinnosť dňom vystavenia faktúry (pozri § 19 ods. 3 zákona o DPH).
Z hľadiska účtovníctva by som považoval za správne účtovať nákup do nákladov (502 alebo 503) a výnos na 602 (lebo ide o predmet podnikania). Pozor treba daň na účtovnú závierku, vtedy treba aj náklady aj výnosy časovo správne zaradiť.
0 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Pre stoopid
Z hľadiska DPH je predaj energií (voda, teplo, el.) dodaním tovaru. Ak ich fakturuješ oddelene od nájmu, potom vzniká daňová povinnosť dňom vystavenia faktúry (pozri § 19 ods. 3 zákona o DPH).
Z hľadiska účtovníctva by som považoval za správne účtovať nákup do nákladov (502 alebo 503) a výnos na 602 (lebo ide o predmet podnikania). Pozor treba daň na účtovnú závierku, vtedy treba aj náklady aj výnosy časovo správne zaradiť.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

nerád sa Vám tu miešam do špecifickej témy, ale nechcem ani zakladať novú tému. Ale to čo sa chcem spýtať, sa mi zdá aplikovateľné na horeuvedené prípady.

Zaujímalo by ma, ako zaúčtovať poštovné na môj účet, ktoré refaktúrujem klientovi. Doteraz som to dával na 602. Podľa mňa dobre. Ale či naozaj

Ďalej som nakúpil kolky(ktoré mi vyúčtovala špeditérska služba). Nedám ich do kalkulácie tovaru, ale zvlášť ich refaktúrujem. Môže tiež použiť 602?
0 0
kacena26 kacena26

kacena26 je offline (nepripojený) kacena26

katka :-)
Ahojte, chcem sa uistiť či učtujem správne
sme platcami dph a prenajimame nebyt.priestory tiež platcovy dph.
v nájomnej zmluve je cena za mesacný nájom+spotrena energie 6,- za KW májomcova má vlastné hodiny tak vieme kolko za mesiac spotrebuje.
učtujem to: májom 311/602A a dph 311/343
je to v poriatku?
0 0
kacena26 kacena26

kacena26 je offline (nepripojený) kacena26

katka :-)
kacena26 Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa uistiť či učtujem správne
sme platcami dph a prenajimame nebyt.priestory tiež platcovy dph.
v nájomnej zmluve je cena za mesacný nájom+spotrena energie 6,- za KW májomcova má vlastné hodiny tak vieme kolko za mesiac spotrebuje.
učtujem to: májom 311/602A a dph 311/343
je to v poriatku?
Alebo to má byt takto nájom za mesiac 311/602A
spotreba energie 311/604A
dph 311/343A
alebo je to dobré tak ako som to robila doteraz, ze som nájom a spotrebu energie uctovala spolu 311/602A
Pri precitaní príspevkov naozaj neviem co je správne
0 0
kacena26 kacena26

kacena26 je offline (nepripojený) kacena26

katka :-)
Pripomýnym, poradí niekto?
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Citát:
Pôvodca textu príspevku: stoopid
Nebude sa to považovať za nepovolené podnikanie, ono predsa len ide o regulované odvetvie a nie každý má právo dodávať elektrickú energiu?

liba2 Pozri príspevok
Nie, refakturácia energií pri prenájme nehnuteľností je bežná vec.

...
mám otázku, budeme refakturovať el.energiu, ale nie popri prenájme. Susedná firma bude mať umiestnené na našom pozemku hodiny a ideme im refakturovať skutočne odobratú el.energiu. DP bude deň vystavenia faktúry. Nič tým neporušíme??
0 0
Eva M Eva M

Eva M je offline (nepripojený) Eva M

Dobrý večer,
majiteľ chce, aby som prefaktúrovala nájomníkom elektr.energiu. Faktúra je vystavená 7.1.08, dátum dodania tovaru 31.12.07. S akými dátumami môžem ja vystaviť faktúry? Aj my sme mali preplatok na elektrine, aj väčšina nájomcov bude mať preplatok (platia mesačné zálohy). Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať