Zavrieť

Porady

Ako mám začať podnikanie v poľnohospodárstve ?

Dobrý deň poraďáci. Som tu nový tak hneď aj popíšem problém, ktorý musím riešiť. Konzultoval som toto s celkom šikovnými právnikmi aj účtovníkmi, je tu však viac názorov a ja si neviem pomôcť, no celkom im nerozumiem. Ešte stále som štátny zamestnanec, no k 1.12. vo veku 36 rokov sa stanem výsluhovým dôchodcom, teda teoreticky do konca života nemusím platiť žiadne odvody nikomu, pokiaľ sa nezamestnám či podobne. Mám založenú cca 1.5 roka malú farmu s chovom hospodárskych zvierat, ktorá zatiaľ netvorí zisk a registrácia farmy nie je podnikaním, nemám IČO a teda je to len môj majetok ( v zmysle zákona o registrácii farmy a zvierat ), nijak teda nekonám proti zákonu o štátnej službe čo už je mi aj tak jedno ( už som vo výpovednej lehote ). Problém je ten, že od 1.1.2012 chcem podnikať v poľnohospodárstve, avšak nie ako FO ( to tie odvody ) ale ako SRO, teda firma bude podnikať, ja budem síce jediný spoločník a konateľ, nie však zamestnanec ( nech sa nikto nehnevá, ja nemienim chovať žiadneho Fica a jemu podobných, za 17 rokov služby som zaplatil odvody vyššie ako polovica politikov ), u lekára som bol 3x, zubára mi nikto nikdy neplatil a teda nemám dôvod pchať peniaze niekam kde nikdy nie sú a nebudú. Teda musím podnikať podľa zákona o podnikaní v poľnohospodárstve. Poradili mi, aby som zaregistroval SHR a potom s prideleným IČO toto prehodil na SRO. Neviem a ani s týmto veľa ľudí nemá okolo mňa skúsenosť, ako toto realizovať. PORAĎTE PROSÍM. Ospravedlňujem sa, že som sa tak rozpísal. Ďakujem poraďáci.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    no mal by si mať v tom najprv jasno, či chceš podnikať ako SHR t.j. podľa zákona ako živnostník a platiť odvody pri prekročení tržieb, alebo ako sro a neplatiť odvody, keďže nebudeš mať zamestnancov... začať ako SHR a prehodiť sa na sro nejde, lebo jedno a aj druhé sú dva samostatné samostatné subjekty... takže v tvojom prípade je lepšie založiť si sro, ktorá bude mať predmet podnikania poľnohospodársku činnosť...

    Maťko1975 je offline (nepripojený) Maťko1975

    Maťko1975
    Ice dive Pozri príspevok
    no mal by si mať v tom najprv jasno, či chceš podnikať ako SHR t.j. podľa zákona ako živnostník a platiť odvody pri prekročení tržieb, alebo ako sro a neplatiť odvody, keďže nebudeš mať zamestnancov... začať ako SHR a prehodiť sa na sro nejde, lebo jedno a aj druhé sú dva samostatné samostatné subjekty... takže v tvojom prípade je lepšie založiť si sro, ktorá bude mať predmet podnikania poľnohospodársku činnosť...
    to bych celkom chápal, keď chceš založiť SRO tak predmety podnikania prejdú tak ako sú zapísané podľa živnostenského ? ide o to, že poľnovýrobu nie je možné založiť ako živnosť, môžem rovno prísť na súd a žiadať založenie SRO aj keď nemám živnosť ani SHR a nemám ani IČO ???

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    pekne po poriadku, najprv zajdeš za notárom resp. si stiahneš z netu vzor zakladateľskej listiny (alebo oslov nejakú firmu, ktorá sa zaoberá zakladaním sro, alebo choď rovno za notárom...), ak sa venuješ poľnovýrobe, asi poznáš nejaké konkurenčné firmy a pozri si ich výpisy z obchodného registra a pozri si predmety, ktoré majú zapísané oni...
    následne pôjdeš na jednostné kontaktné miesto (živnostenský úrad) so zakladateľskou listinou, kde ti vydajú živnostenský list a pridelia IČO a následne ak budeš mať živnostenský list a ičo pôjdeš na súd kde ti zapíšu SRO... ale v tvojom prípade bude asi jednoduchšie osloviť nejakú spoločnosť zaoberajúcu sa zakladaním sro čo ťa výjde okolo 350 - 400 € (oplatí sa ti to najmä kvôli súdnemu poplatku, keďže tieto firmy zakladajú sro prostredníctvom elektronického podpisu t.j. 50 % na poplatku ušetríš čo je v podstate ich zisk a máš istotu, že sa nepopáliš pri chybách na začiatku...)

    napr. živnosť by si mohol požiadať na tieto predmety podnikania...
    poľnohospodárska (rastlinná) výroba vrátane predaja poľnohospodárskych výrobkov
    poľnohospodárska prvovýroba
    poskytovanie mechanizmov, dopravných prostriedkov a vykonávanie poľnohospodárskych prác a služieb pre právnické a fyzické osoby

    khg je offline (nepripojený) khg

    khg
    Zdravim

    tato tema ma zaujala lebo riesim podobny problem, som zamestnany v TPP a chcel by som sa popri praci venovať polnohospodarskej vyrobe. Len ako SHR by som musel platit odvody lebo môj prijem určite presiahne povolene hranice. Preto rozmyslam nad s.r.o., len škoda ze nemam žiadne skusenosti z takouto formov podnikania. preto by som sa chcel spytať na par otazok:

    1. budem môct po zalozeni s.r.o. žiadat aj od štatu "Priame platby na plochu"?? pravdaže sro bude mať v popise činnosti polnohospodarsku vyrobu.

    2. ak by som mal založenu s.r.o. môžem si v nej dokladovať bloky na naftu, popripade faktury na nahradne diely do traktora /strojov/ ked ich nebudem mať zapisane ako majetok s.r.o.???

    3. ked bude sidlo firmy môj dom, môzem si davat do nakladov faktury za energie??

    4. viem že ked budem jediny zakladatel s.r.o. a nebudem jej zamestnanec ale iba vlastnik /aby som sa vyhol odvodom/ nemôzem pouzivať svojvolne peniaze ktore zarobim skor ako na konci roka ked si ich vyplatim ako zisk ale co ak si napriklad zriadim doma "pokladnu" kde bude hotovost cca 1000€ s ktorej by som minal na sukromne ucely a v pripade nejakej kontroly by som tu čiastku hnet dorovnal? ja viem ze to asi nebude legalne ale....

    dakujem za odpovede

    Ako mám začať podnikanie v poľnohospodárstve ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.