Zavrieť

Porady

Nahlasovacia povinnosť od 3319,39 €

Dobrý večer. Vie mi prosím Vás niekto laicky vysvetliť tento zákon. Nerozumiem tomu, či mám nahlásiť len FO, alebo aj s.r.o..... A treba nahlásiť len toho komu som vyplatila vyššiu sumu len cez príjmový doklad, lebo keď je cez pokladňu, alebo bankovým účtom, tak sa nenahlasuje? Vôbec tomu nerozumiem. Ďakujem.
Usporiadat
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

"Teta" na DÚ mi dnes povedala, že nahlasovať mám do 31.1.2012 v sume vyššej ako 3319,39 eur za rok 2011.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kristina27 Pozri príspevok
"Teta" na DÚ mi dnes povedala, že nahlasovať mám do 31.1.2012 v sume vyššej ako 3319,39 eur za rok 2011.
Nie je to správna info, pretože už za rok 2011 je suma nad 5000 € a dátum do 31.3.2012. Správna info tu už je, stačí len čítať.
4 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Zial "tety" na DU su velakrat z info pozadu
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

nika.sum Pozri príspevok
Zial "tety" na DU su velakrat z info pozadu
áno, sú trochu pozadu, pretože dnes som bola odovzdať DPH a už mi kričí, že sa to posunulo do 31.3.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Už majú usmernenie FS SR:
10 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

úžasné by bolo, keby mali na drsr osobu, ktorá by mala za povinnosť sledovať tieto diskusie a vždy, keď by sa v diskusii vyskytli nejasnosti, bol by to pre nich signál: "Aha, treba nám napísať nejaké usmernenie, lebo je to nejasné"
1 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Dáša_ Pozri príspevok
úžasné by bolo, keby mali na drsr osobu, ktorá by mala za povinnosť sledovať tieto diskusie a vždy, keď by sa v diskusii vyskytli nejasnosti, bol by to pre nich signál: "Aha, treba nám napísať nejaké usmernenie, lebo je to nejasné"
... ešte užasnejšie by bolo, keby osoba sledujúca diskusné príspevky, na základe položenej otázky potom dávala podnet na začatie daňovej kontroly
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Stefan2005 Pozri príspevok
... ešte užasnejšie by bolo, keby osoba sledujúca diskusné príspevky, na základe položenej otázky potom dávala podnet na začatie daňovej kontroly
našťastie, pýtame sa poloanonymne

aj ke´d si spomínam na jeden prípad z pred pár rokov, keď sme údajne diskusiou tu ovplyvnili aj parlament - išlo vtedy tuším o možnosť posunúť daňové priznania bez schvaľovania daňovým úradom. o rok to už bolo priamo v zákone, vtedy to NR neprešlo
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Jedna otázočka, pripravujem hlásenie, len mi nie je jasné, ktoré príjmy hlásiť (je mi jasné spôsob a celková výška príjmu).

Spoločnosť kupovala nehnuteľnosti staršie ako 5 rokov od kolaudácie - uviesť či nie? Či závisí od toho, či je to u protistrany oslobodené od dane z príjmu?
Spoločnosť poskytovala pôžičky - tieto platby asi neuviesť...
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

calawen Pozri príspevok
Jedna otázočka, pripravujem hlásenie, len mi nie je jasné, ktoré príjmy hlásiť (je mi jasné spôsob a celková výška príjmu).

Spoločnosť kupovala nehnuteľnosti staršie ako 5 rokov od kolaudácie - uviesť či nie? Či závisí od toho, či je to u protistrany oslobodené od dane z príjmu?
Spoločnosť poskytovala pôžičky - tieto platby asi neuviesť...
posúvam...
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Na tvojom mieste by som nahlásila, pretože sa nahlasujú "zdaniteľné príjmy", nie "príjmy podliehajúce dani". Ty predsa nemôžeš skúmať (napr. pri kúpe bytu), či príjemca hotovosti spĺňa podmienky oslobodenia alebo to mal/nemal v obchodnom majetku.

§ 49a)
(8) Fyzickej osobe a právnickej osobe, ktorá má príjmy z podnikateľskej činnosti,136d) z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu a ktorá v rámci tejto činnosti uskutočnila úhradu zdaniteľného príjmu v hotovosti fyzickej osobe neevidovanú v elektronickej registračnej pokladnici tejto fyzickej osoby a z úhrady nezrazila alebo nevybrala preddavok na daň alebo daň, vzniká oznamovacia povinnosť, ak celková suma takýchto úhrad tej istej fyzickej osobe presiahne za kalendárny rok sumu 5 000 eur. Oznámenie správcovi dane je povinná fyzická osoba alebo právnická osoba zaslať v lehote do 31. marca roka nasledujúceho po roku, v ktorom takúto úhradu v hotovosti uskutočnila. Oznámenie obsahuje okrem výšky úhrady v hotovosti, dátumu a dôvodu takejto úhrady, aj identifikačné údaje fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorá úhradu uskutočnila a identifikačné údaje prijímateľa takejto úhrady. Identifikačnými údajmi na účely tohto oznámenia sú meno, priezvisko, titul, obchodné meno, adresa trvalého pobytu alebo adresa bydliska, ak ide o daňovníka, ktorý sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava, miesto podnikania, daňové identifikačné číslo, identifikačné číslo organizácie, sídlo organizácie.

5 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Rozalka Pozri príspevok
Na tvojom mieste by som nahlásila, pretože sa nahlasujú "zdaniteľné príjmy", nie "príjmy podliehajúce dani". Ty predsa nemôžeš skúmať (napr. pri kúpe bytu), či príjemca hotovosti spĺňa podmienky oslobodenia alebo to mal/nemal v obchodnom majetku.

§ 49a)
(8) Fyzickej osobe a právnickej osobe, ktorá má príjmy z podnikateľskej činnosti,136d) z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu a ktorá v rámci tejto činnosti uskutočnila úhradu zdaniteľného príjmu v hotovosti fyzickej osobe neevidovanú v elektronickej registračnej pokladnici tejto fyzickej osoby a z úhrady nezrazila alebo nevybrala preddavok na daň alebo daň, vzniká oznamovacia povinnosť, ak celková suma takýchto úhrad tej istej fyzickej osobe presiahne za kalendárny rok sumu 5 000 eur. Oznámenie správcovi dane je povinná fyzická osoba alebo právnická osoba zaslať v lehote do 31. marca roka nasledujúceho po roku, v ktorom takúto úhradu v hotovosti uskutočnila. Oznámenie obsahuje okrem výšky úhrady v hotovosti, dátumu a dôvodu takejto úhrady, aj identifikačné údaje fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorá úhradu uskutočnila a identifikačné údaje prijímateľa takejto úhrady. Identifikačnými údajmi na účely tohto oznámenia sú meno, priezvisko, titul, obchodné meno, adresa trvalého pobytu alebo adresa bydliska, ak ide o daňovníka, ktorý sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava, miesto podnikania, daňové identifikačné číslo, identifikačné číslo organizácie, sídlo organizácie.

Ok, takže nehnuteľnosti pre istotu všetky, úvery tiež, či nie?
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Rozalka Pozri príspevok
A ja som zas na školení počula úplne odlišné názory, a to také, že na účte zaevidovanú platbu dotyčný deklaruje ako vklad v hotovosti (221/261) a zároveň ak my účtujeme úhradu 321/211 (úhrada vkladom na účet), z našej strany ide o platbu v hotovosti.
Tak "já ti teď nevím Karle" .... pre istotu nahlasujem aj úhrady vkladom na účet.
Môj názor: V pôvodnom znení § 32 zák.č. 511 to bolo tak, že negatívne boli vymedzené platby, ktorých sa táto povinnosť netýkala a DÚ považoval za platbu v hotovosti aj vklad na účet a platbu poštovou poukážkou. Ohľadom toho vydalo drsr aj usmernenie, kde to bolo uvedené.
No presunutím do zákona o DZP a novým znením § 49a s pozitívnym vymedzení je to presne stanovené: ...ktorá v rámci tejto činnosti uskutočnila úhradu zdaniteľného príjmu v hotovosti fyzickej osobe neevidovanú v elektronickej registračnej pokladnici tejto fyzickej osoby... Z toho mi vyplýva, že vklad na účet FO nie je úhrada v hotovosti fyzickej osobe, ale vklad prijíma banka (PO).
7 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

a hlásiť aj exekútorov? nemám tam doklad z ERP, len PPD...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

calawen Pozri príspevok
a hlásiť aj exekútorov? nemám tam doklad z ERP, len PPD...
máš platby za 5000 €? ak áno, aj tých, sú podnikatelia FO
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

niekde áno...
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

ešte mi Rozalka neodpovedala, či sa ohlasovacia povinnosť týka poskytnutých úverov pre občanov...
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
calawen Pozri príspevok
ešte mi Rozalka neodpovedala, či sa ohlasovacia povinnosť týka poskytnutých úverov pre občanov...
je poskytnutie úveru pre občana zdaniteľný príjem ? nie...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

calawen Pozri príspevok
ešte mi Rozalka neodpovedala, či sa ohlasovacia povinnosť týka poskytnutých úverov pre občanov...
Toto určite nie.
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Vrelá vďaka obom... už som zblbnutá...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať