Zavrieť

Porady

Nevyčerpaná dovolenka a jej preplatenie po novom?

Práve som sa dozvedela, že ak má zamestnanec zostatok minuloročnej dovolenky vyšší ako 20 dní, preplatí sa mu len časť, ktorá presahuje týchto 20 dní.

V mojom prípade, mám 3 dni dovolenky z r. 2010, 20 dní za rok 2011 nevyčerpanej k 1.12.2011. V mesiaci december vyčerpám splolu 5 dní = 3 dni z r.2010 a 2 dni z r. 2011 = zostane mi 18 dní nevyčerpanej dovolenky za rok 2011 k 1.1.2012. V tomto prípade asi nemám nárok na preplatenie však?
Ak by som však v decembri nečerpala žiadnú dovolenku, teda by mi zostalo 3+20 dní dovolenky, vtedy by som si mohla tie tri dni preplatiť?
Usporiadat
damati damati

damati je offline (nepripojený) damati

som kto som
Pri skončení prac. pomeru k 30. 06. 2012 môže tento zamestnávateľ preplatiť zamestnancovi dovolenku na dvakrát?, tak aby v jednej výplate mal preplatený zvyšok dovolenky za rok 2011 a v druhej výplate alikvotnú časť za rok 2012?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

damati Pozri príspevok
Pri skončení prac. pomeru k 30. 06. 2012 môže tento zamestnávateľ preplatiť zamestnancovi dovolenku na dvakrát?, tak aby v jednej výplate mal preplatený zvyšok dovolenky za rok 2011 a v druhej výplate alikvotnú časť za rok 2012?
Nie, preplatenie vsetkej nevycerpanej dovolenky sa uskutocni naraz, v poslednej vyplate za jun 2012.
Na preplatenie skor nie je pravny narok, neskor by to bolo porusenie ZP tiez.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Dobrý deň. So zamestnancom bolo okamžité skončenie PP 17.5.2012. Nevyčerpanú dovolenku z roku 2011 má 17 dní a za rok 2012 by mala nárok 20 dní, ale nakoľko sa ukončil PP 17.5.2012 bude iba 4/12, t.j. 6,5 dní. To znamená, že mám preplatiť 17+6,5dní? A samozrejme možem krátiť za absenciu.
Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ejo Pozri príspevok
Dobrý deň. So zamestnancom bolo okamžité skončenie PP 17.5.2012. Nevyčerpanú dovolenku z roku 2011 má 17 dní a za rok 2012 by mala nárok 20 dní, ale nakoľko sa ukončil PP 17.5.2012 bude iba 4/12, t.j. 6,5 dní. To znamená, že mám preplatiť 17+6,5dní? A samozrejme možem krátiť za absenciu.
Ďakujem
Áno presne tak.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Pri skončení pracovného pomeru sa zamestnancovi preplatí všetká nevyčerpaná dovolenka na ktorú mu vznikol nárok.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

ďakujem za odpovede. Keď som pridala čiastku za nevyčerpanú dovolenky ako odmenu, tak nie sú rovnaké vymeriavacie základy pre odvody. Nemocenské a garančné poistenie je nižšie ako ostatné. Neviete poradiť z akého dovodu?
Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ejo Pozri príspevok
ďakujem za odpovede. Keď som pridala čiastku za nevyčerpanú dovolenky ako odmenu, tak nie sú rovnaké vymeriavacie základy pre odvody. Nemocenské a garančné poistenie je nižšie ako ostatné. Neviete poradiť z akého dovodu?
Ďakujem
Čiastka za dovolenku nie je odmenou, je to náhrada za dovolenku platená priemerkou.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

To viem, len v programe túto čiastku neviem kde dať, aby sa dostala do VZ všetkých druhov poistenia.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Neviem aký máte mzdový program, ale treba to nahrať ako preplatenú nevyčerpanú dovolenku.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Ďakujem pekne.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ejo Pozri príspevok
ďakujem za odpovede. Keď som pridala čiastku za nevyčerpanú dovolenky ako odmenu, tak nie sú rovnaké vymeriavacie základy pre odvody. Nemocenské a garančné poistenie je nižšie ako ostatné. Neviete poradiť z akého dovodu?
Ďakujem
žeby preto... že nemocenské a garančné poistenie má nižší maximálny VZ

http://www.socpoist.sk/tabulka-plate...uara-2012/924s
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ejo Pozri príspevok
Dobrý deň. So zamestnancom bolo okamžité skončenie PP 17.5.2012. Nevyčerpanú dovolenku z roku 2011 má 17 dní a za rok 2012 by mala nárok 20 dní, ale nakoľko sa ukončil PP 17.5.2012 bude iba 4/12, t.j. 6,5 dní. To znamená, že mám preplatiť 17+6,5dní? A samozrejme možem krátiť za absenciu.
Ďakujem
Mal v mesiaci máji aj iný zdanitelný príjem okrem dovolenky ? Absenciu (ak bola v máji) ste nahlásili ako prerušenie poistenia ?
0 0
anilah anilah

anilah je offline (nepripojený) anilah

Zdravím. Chcem poprosiť o radu, pretože 30.6. sa mi končí pracovný pomer a ostáva mi 19 dní nevyčerpanej dovolenky. Zamestnávateľ ma 19.6. písomne vyzval, aby som som vyčerpala dovolenku v plnom rozsahu, čo nemôžem spraviť, pretože pracujem v škole a potrebujem uzavrieť známky, školskú dokumentáciu a máme naplánovaný školský výlet, pretože som triedna. Moja otázka znie: Musí mi zamestnávateľ preplatiť nevyčerpanú dovolenku? On tvrdí, že na to nie sú peniaze, a že s peniazmi nemám počítať. Ako mám postupovať? Mám sa hlásiť 1.7. na ÚP, alebo mám čakať na peniaze? Vopred ďakujem za rady.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

anilah Pozri príspevok
Zdravím. Chcem poprosiť o radu, pretože 30.6. sa mi končí pracovný pomer a ostáva mi 19 dní nevyčerpanej dovolenky. Zamestnávateľ ma 19.6. písomne vyzval, aby som som vyčerpala dovolenku v plnom rozsahu, čo nemôžem spraviť, pretože pracujem v škole a potrebujem uzavrieť známky, školskú dokumentáciu a máme naplánovaný školský výlet, pretože som triedna. Moja otázka znie: Musí mi zamestnávateľ preplatiť nevyčerpanú dovolenku? On tvrdí, že na to nie sú peniaze, a že s peniazmi nemám počítať. Ako mám postupovať? Mám sa hlásiť 1.7. na ÚP, alebo mám čakať na peniaze? Vopred ďakujem za rady.
Ak si dovolenku nebudeš môcť vyčerpať, zamestnáv. ju pri skončení PP preplatí. Nerozumiem tomu, aký má súvis jej preplatenie, resp. nepreplatenie a evidovanie na ÚP.
0 0
anilah anilah

anilah je offline (nepripojený) anilah

Lebo som mala pracový pomer na dobú určitú do 30.6. a potom sa budem musieť evidovať na ÚP. Dokedy je povinný mi ju preplatiť?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

anilah Pozri príspevok
Lebo som mala pracový pomer na dobú určitú do 30.6. a potom sa budem musieť evidovať na ÚP. Dokedy je povinný mi ju preplatiť?
Písala som, že ju preplatí pri skončení PP, teda v poslednej výplate.
0 0
anilah anilah

anilah je offline (nepripojený) anilah

ĎAKUJEM!
0 0
Haira Haira

Haira je offline (nepripojený) Haira

dobry den,
dnes som sa rozpravala s nasou byvalou uctovnickou a ta mi hovorila, ze teraz citala v novom poradcovi, ze zamestnavatel je povinny vyplatit poslednu mzdu posledny pracovny den, ked konci pracovny pomer. Kde by som to mohla najst? Potrebujem to pre svojho sefa.
A este jedna otazka, koncim PP dohodou, mozem do tej dohody uviest, ze zostatok dovolenky mi zamestnavatel nedovolil si vycerpat a teda mi ju preplati? alebo je to len zbytocnost?
dakujem krasne
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Haira Pozri príspevok
dobry den,
dnes som sa rozpravala s nasou byvalou uctovnickou a ta mi hovorila, ze teraz citala v novom poradcovi, ze zamestnavatel je povinny vyplatit poslednu mzdu posledny pracovny den, ked konci pracovny pomer. Kde by som to mohla najst? Potrebujem to pre svojho sefa.
A este jedna otazka, koncim PP dohodou, mozem do tej dohody uviest, ze zostatok dovolenky mi zamestnavatel nedovolil si vycerpat a teda mi ju preplati? alebo je to len zbytocnost?
dakujem krasne
Je to tak len vtedy, ak jej vyplatenie žiadaš a dohodnete sa(väčšinou ešte posledný deň mesiaca nie sú podklady), inak je štandradný postup taký, že je vyplácaná až vo výplatnom termíne. Nájdeš to v ZP. To s tou dovolenkou,je zbytočnosť, pretože čerpanie dovolenky určuje zamestnáv. po dohode so zamestnancom., zamestnáv. nevyčerpanú dovolenku preplatí pri skončení PP.
Naposledy upravil Tweety : 28.06.12 at 13:14 Dôvod: upresnenie
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Haira Pozri príspevok
dobry den,
dnes som sa rozpravala s nasou byvalou uctovnickou a ta mi hovorila, ze teraz citala v novom poradcovi, ze zamestnavatel je povinny vyplatit poslednu mzdu posledny pracovny den, ked konci pracovny pomer. Kde by som to mohla najst? Potrebujem to pre svojho sefa.
A este jedna otazka, koncim PP dohodou, mozem do tej dohody uviest, ze zostatok dovolenky mi zamestnavatel nedovolil si vycerpat a teda mi ju preplati? alebo je to len zbytocnost?
dakujem krasne
Zakonnik prace
§ 129
Splatnosť mzdy


(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

(2) Na žiadosť zamestnanca musí mu byť mzda splatná počas dovolenky vyplatená pred nastúpením dovolenky.

(3) Pri skončení zamestnania vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak ,najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.




Uvadzat v dohode nic nemusis, zamestnavatelovi tato povinnost preplatit nevycerpanu dovolenku v posl. vyplate, vyplyva zo zakona.
0 0
Načítať ďalšie