Zavrieť

Porady

Rodinne vztahy

student
Dobrý deň,

neviem či som príspevok zaradil správne, ale snáď áno.

Mam kamaráta, ktorého rodičia sú zosobášený ale už vyše 10 rokov nežijú spolu. Žije s mamou a k ocovi chodí len niekedy na víkend. Kamarát ma 23 rokov a chodí na VŠ. Detské prídavky poberá otec, dá sa to prepísať aby ich ešte ,kým chodí na VŠ, poberala jeho mama? Ak áno, aký je postup? Musí tam byt prítomný aj jeho otec?

Ďalej sa chcem opýtať, že ak jeho otec ma dlžoby a boja sa, že by mohli exekútori siahnuť aj na niečo čo vlastní jeho mama. Napríklad, či môžu začať sťahovať peniaze z ich účtu, ak aj vlastníkom je len čisto jeho mama. Alebo môžu siahnuť len nato, čo vlastnia spoločne.

Posledná otázka sa týka kamaráta osobne, aký je postup, alebo či to vôbec je možné, ak mu otec neprispieva vôbec žiadne peniaze. Dokonca ani tie vyššie spomínané detské prídavky. Môže ho ísť dať nahlásiť niekde na sociálku?

Komunikácia s nim je veľmi ťažká, takže by potreboval nejaké právne rady, ako sa to dá riešiť právnikom, alebo súdnou cestou.

Za poradenie vopred ďakujem, je to pre neho dôležite.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

Ja hovorim, ze tak ako mne prispievali rodicia na skoly, tak to predavam svojim detom ja a samozrejme aj vraciam rodicom v podobe, ze som s nimi a pomaham im ked treba.je to kolobeh, ktory by mohol fungovat, keby nebolo keby
1 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

mattto, tu ide o konkretny pripad - student farmacie ... je rozdiel ci niekto studuje denne socialnu pracu, ekonomiu a podobne ... ked ma moznost studovat dialkovo - ale za dialkove studium sa plati, ak nema stalu pracu ako si to studium ma financovat?

je rozdiel po strednej skole zacat pracovat, mat urcite uspory a uz vytvorene zazemie a potom sa rozhodnut studovat dialkovo. ja som zacala studium 8 rokov po maturite, mala som statny byt, dobre platenu pracu a dialkove studium bolo bez poplatkov - cize mala som podmienky na studium. studovala som po veceroch - dieta spalo, aj tak som musela byt doma, tak som ten cas vyuzila na studium
1 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

Mila123 Pozri príspevok
máš sparťanskú výchovu? už teraz ľutujem tvoje deti.......aký je to otec, kt. zhrabne od štátu PnD a synovi nedá nič????? moje seti majú takého podobného......nelíšia sa ničím iným, iba tým, že sa sa mi nedokážu postarať o seba a nie to ešte zabezpečiť budúcnosť svojmu dieťaťu......jeho otec by mohol byť hrdý na to, že mu syn študuje na farmácií ......
sparťanskú nie, iba ma rodičia nevychovali ako darmožráča, ktorý čaká s natrčenou paprčou učili ma, že keď niečo chcem dosiahnuť, musím sa o to postarať sám a nečakať, že to príde samé...

ok študuje farmáciu, robí to z neho nadčloveka? treba mu hádzať pod nohy lupene ruží?
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

Vidis, presne, nedostal si nic od rodicov, teda nedas ani ty tomu svojmu
1 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

Darina1234 Pozri príspevok
Vidis, presne, nedostal si nic od rodicov, teda nedas ani ty tomu svojmu
typicky hlúpe a obmedzené videnie sveta moji rodičia ma naučili veľa vecí a tým mi dali veľmi veľa... ale viem, že pre niektorých menej rozhľadených ľudí, je všetko okrem peňazí nič
0 1
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

mattto Pozri príspevok
sparťanskú nie, iba ma rodičia nevychovali ako darmožráča, ktorý čaká s natrčenou paprčou učili ma, že keď niečo chcem dosiahnuť, musím sa o to postarať sám a nečakať, že to príde samé...

ok študuje farmáciu, robí to z neho nadčloveka? treba mu hádzať pod nohy lupene ruží?
mna to nemuseli ucit ... videla som priklad v mojich rodicoch napriek tomu som sa vzdy snazila vytvorit svojmu dietatu podmienky na slusny zivot - aj ked moj ex ma podobne nazory ako ty

farmacia nerobi "nadcloveka" - len sa neda studovat dialkovo - ak ano, rada sa necham poucit
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

1Dara Pozri príspevok
mna to nemuseli ucit ... videla som priklad v mojich rodicoch napriek tomu som sa vzdy snazila vytvorit svojmu dietatu podmienky na slusny zivot - aj ked moj ex ma podobne nazory ako ty

farmacia nerobi "nadcloveka" - len sa neda studovat dialkovo - ak ano, rada sa necham poucit
niekde som tvrdil, že sa dá študovať diaľkovo? čo robí ten 23 ročný 3 mesiace cez prázdniny? oddychuje po náročných dvoch semestroch a hovorí, že nedokáže zarobiť, lebo je z Rožňavy - veľmi perspektívny prístup do života, určite to v živote vyplakávaním dotiahne ďaleko
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

mattto Pozri príspevok
niekde som tvrdil, že sa dá študovať diaľkovo? čo robí ten 23 ročný 3 mesiace cez prázdniny? oddychuje po náročných dvoch semestroch a hovorí, že nedokáže zarobiť, lebo je z Rožňavy - veľmi perspektívny prístup do života, určite to v živote vyplakávaním dotiahne ďaleko
a je niekde napisane, ze chalan cez prazdniny nebrigadoval? to otca ale stale nezbavuje zodpovednosti za vyzivu syna - a este je taky hajzlik ze ani RP synovi neda - toto je moralne?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

mattto Pozri príspevok
niekde som tvrdil, že sa dá študovať diaľkovo? čo robí ten 23 ročný 3 mesiace cez prázdniny? oddychuje po náročných dvoch semestroch a hovorí, že nedokáže zarobiť, lebo je z Rožňavy - veľmi perspektívny prístup do života, určite to v živote vyplakávaním dotiahne ďaleko
zrejme bývaš v hlavnom meste.......
a vieš ako sa ťažko zamestnáva v hladovej doline???? netušíš.......
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mattto
ako vieš, že dotyčný mladý človek nezarába cez prázdniny? Kde si to čítal? Prečo odsudzuješ?
A prečo má tento mladý človek nechať prídavky na deti otcovi, ktorí ich možno prepije. Ved je to štátna dávka určená pre toho mladého človeka a nie pre otca ani pre jeho výživu ani na jeho chlast ani na jeho potreby.

Argumentuješ čo je pekné, ale naozaj nevieš ako to je. A zadávateľ chce radu, ako má postupovať. Myslím, že zadávateľa z biedy nevytrhne 22,54 eur čo sú rodinné prídavky, ale prečo ich má prepiť jeho otec????
1 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

1Dara Pozri príspevok
a je niekde napisane, ze chalan cez prazdniny nebrigadoval? to otca ale stale nezbavuje zodpovednosti za vyzivu syna - a este je taky hajzlik ze ani RP synovi neda - toto je moralne?
tvojou logikou: je niekde napísané, že jeho otec nie je invalid a syn ho núti pracovať? Ak to nie je napísané, asi to bude pravda. Ak nie je napísané, že syn nebrigádoval, tak asi brigádoval. Čo nie je napísané, je teda pravda

Či mu dáva rodičovský príspevok nemení nič na otázke, či je morálne, aby 23 ročný pýtal peniaze od svojich rodičov miesto toho, aby si ich išiel zarobiť, alebo aspoň ich časť

Ženy tu to berú veľmi osobne a tým pádom aj subjektívne, vychádzajúc zo svojich negatívnych skúseností so svojimi rozvodmi a ex manželmi. Samozrejme, že sa na to budete vždy pozerať z pohľadu matky, ktorej sú zverené deti a najradšej by ste boli, aby ten hajzel exmanžel platil výživné dieťaťu až do jeho 30tky najlepšie doživotne, len nech si to pekne zlízne, ak opustil rodinu, ale takto to nemôže fungovať
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

Mila123 Pozri príspevok
zrejme bývaš v hlavnom meste.......
a vieš ako sa ťažko zamestnáva v hladovej doline???? netušíš.......
pred 100-200 rokmi odchádzali Slováci s jedným kufrom bez znalosti reči, bez akýchkoľvek informácií do USA, keď najďalej boli v susednej dedine a dokázali to. Dnes mladý človek s dnešnými možnosťami, informáciami, pracovnými agentúrami to nedokáže...

správne, treba hľadať výhovorky prečo to nejde, nie ako to pôjde
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

mattto Pozri príspevok
tvojou logikou: je niekde napísané, že jeho otec nie je invalid a syn ho núti pracovať? Ak to nie je napísané, asi to bude pravda. Ak nie je napísané, že syn nebrigádoval, tak asi brigádoval. Čo nie je napísané, je teda pravda

Či mu dáva rodičovský príspevok nemení nič na otázke, či je morálne, aby 23 ročný pýtal peniaze od svojich rodičov miesto toho, aby si ich išiel zarobiť, alebo aspoň ich časť

Ženy tu to berú veľmi osobne a tým pádom aj subjektívne, vychádzajúc zo svojich negatívnych skúseností so svojimi rozvodmi a ex manželmi. Samozrejme, že sa na to budete vždy pozerať z pohľadu matky, ktorej sú zverené deti a najradšej by ste boli, aby ten hajzel exmanžel platil výživné dieťaťu až do jeho 30tky najlepšie doživotne, len nech si to pekne zlízne, ak opustil rodinu, ale takto to nemôže fungovať
nazory na vyzivne mam rovnake aj keby islo o matku, ktora sa nestara o svoje dieta
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

1Dara Pozri príspevok
nazory na vyzivne mam rovnake aj keby islo o matku, ktora sa nestara o svoje dieta
sama tomu neveríš...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mattto Pozri príspevok
Ženy tu to berú veľmi osobne a tým pádom aj subjektívne, vychádzajúc zo svojich negatívnych skúseností so svojimi rozvodmi a ex manželmi. Samozrejme, že sa na to budete vždy pozerať z pohľadu matky, ktorej sú zverené deti a najradšej by ste boli, aby ten hajzel exmanžel platil výživné dieťaťu až do jeho 30tky najlepšie doživotne, len nech si to pekne zlízne, ak opustil rodinu, ale takto to nemôže fungovať
.. samozrejme, každý to berie subjektívne .. a ty vari nie - zrejme na základe svojích skúseností ... si napísal svoj názor. To ale ešte neznamená, že je správny .. či

A keďže zadávateľka sa pýta - čo treba robiť v danej situácii .. tak jej treba podľa možnosti poradiť v rámci zákona, čo a ako (aj keď názor ti nikto neberie).
Jednoducho - Otec v tomto prípade nemá čo poberať prídavok na dieťa - to je jednoznačné. A čo sa týka vyživovacej povinnosti - rodič ju má, samozrejme - tam už sa zisťujú všetky skutočnosti - a zohľadní sa, či vôbec môže platiť to už je na kompetentných. (nie na nás)
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

mattto Pozri príspevok
sama tomu neveríš...
ale ano - aj ked ty tomu neveris
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mattto Pozri príspevok
sama tomu neveríš...
Čo ťa opustila žena, že si taký nabrúsený na všetky?
Alebo deti naťahujú ruky ....?
1 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

pre Xanti, nie, nie, ani jedno a nemyslím si, že som nabrúsený, len mi prekáža to myslenie porazených "dajte mi veci zadarmo, ja som chudáčik, poviem Vám 10 dôvodov, prečo si nemôžem zarobiť peniaze a ani jeden dôvod, prečo si ich môžem zarobiť"
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

chamaco Pozri príspevok
A to výživné musí určiť súd? A platiť mu ho bude otec? Nie celkom rozumiem tej časti s tým výživným.
Poznam podobny, aktualny pripad z mojho okolia. Studensta VS- denne studium, otec odmietal platit vyzovne, rodicia su sice uz rozvedeni, Isla na UPSVAR , odb. kurately a jej dali potrebne instrukcie.
1. mala ist za mediatorom- ten sa mal pokusit o zmier.
2. ak by to u metiatora nevyslo- mohla poziadat o nahradne vyzivne.
3. kym je studentka dennej formy studia, na kuratele jej pomohli s vypisanim zaloby na otca a navrhu na urcenie vyzivneho na sud.

Moj postreh k "plodnej" diskusii- je jednoduche si dieta urobit, no uz vtedy sa treba zamysliet nad tym, ze s tym budu suvisiet aj povinnosti, hoci mu pomahat cely zivot!!
2 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

alaya1 Pozri príspevok
Poznam podobny, aktualny pripad z mojho okolia. Studensta VS- denne studium, otec odmietal platit vyzovne, rodicia su sice uz rozvedeni, Isla na UPSVAR , odb. kurately a jej dali potrebne instrukcie.
1. mala ist za mediatorom- ten sa mal pokusit o zmier.
2. ak by to u metiatora nevyslo- mohla poziadat o nahradne vyzivne.
3. kym je studentka dennej formy studia, na kuratele jej pomohli s vypisanim zaloby na otca a navrhu na urcenie vyzivneho na sud.
UPSVaR pre nezaopatrené dospelé dieťa nič neurobí, max. dá vzor návrhu na súd......
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať