Zavrieť

Porady

Rodinne vztahy

student
Dobrý deň,

neviem či som príspevok zaradil správne, ale snáď áno.

Mam kamaráta, ktorého rodičia sú zosobášený ale už vyše 10 rokov nežijú spolu. Žije s mamou a k ocovi chodí len niekedy na víkend. Kamarát ma 23 rokov a chodí na VŠ. Detské prídavky poberá otec, dá sa to prepísať aby ich ešte ,kým chodí na VŠ, poberala jeho mama? Ak áno, aký je postup? Musí tam byt prítomný aj jeho otec?

Ďalej sa chcem opýtať, že ak jeho otec ma dlžoby a boja sa, že by mohli exekútori siahnuť aj na niečo čo vlastní jeho mama. Napríklad, či môžu začať sťahovať peniaze z ich účtu, ak aj vlastníkom je len čisto jeho mama. Alebo môžu siahnuť len nato, čo vlastnia spoločne.

Posledná otázka sa týka kamaráta osobne, aký je postup, alebo či to vôbec je možné, ak mu otec neprispieva vôbec žiadne peniaze. Dokonca ani tie vyššie spomínané detské prídavky. Môže ho ísť dať nahlásiť niekde na sociálku?

Komunikácia s nim je veľmi ťažká, takže by potreboval nejaké právne rady, ako sa to dá riešiť právnikom, alebo súdnou cestou.

Za poradenie vopred ďakujem, je to pre neho dôležite.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mattto,
prečo porazených? Je správne, že peniaze kt. štát dáva na dieťa si necháva rodič? Podľa mna nie. A je jedno či tým rodičom je otec alebo matka.

Mattto, len jednu otázku. Odkiaľ si?
Lebo ak dotyčný študuje v KE, no to nie je BA. Vždy tam boli menšie možnosti nájsť si brigádu počas semestra. Viem to, lebo moja alma mater je v KE . Je tam veľa škôl, málo možností.
Nielen študenti hladajú práce, ale aj bežný ludia ktorí potrebujú prežiť a myslím, že by kvičali šťastím ak by mali 2,50 € na hodinu. Majú oveľa menej.
Preto nesúď dotyčného, naozaj nevieš ako to je. A ak niekto chce radu právnu radu, tak nebudeme rozoberať to, že si má ísť zarobiť.

Ved to potom ak niekto napíše na poradu, či má nárok na dávku v hmotnej núdzi, lebo prišiel o prácu a novú sa mu za pol roka nepodarilo nájsť tak tiež ho budeme súdiť a posielať ho zarábať, pokiaľ sa mu nedarí? A odsudzovať? Alebo mu napíšeme to čo chce vedieť či má právo a či má možnosti ...
2 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Mila123 Pozri príspevok
UPSVaR pre nezaopatrené dospelé dieťa nič neurobí, max. dá vzor návrhu na súd......
aj to pomoze
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

Xanti Pozri príspevok
Mattto,
prečo porazených? Je správne, že peniaze kt. štát dáva na dieťa si necháva rodič? Podľa mna nie. A je jedno či tým rodičom je otec alebo matka.

Mattto, len jednu otázku. Odkiaľ si?
Lebo ak dotyčný študuje v KE, no to nie je BA. Vždy tam boli menšie možnosti nájsť si brigádu počas semestra. Viem to, lebo moja alma mater je v KE . Je tam veľa škôl, málo možností.
Nielen študenti hladajú práce, ale aj bežný ludia ktorí potrebujú prežiť a myslím, že by kvičali šťastím ak by mali 2,50 € na hodinu. Majú oveľa menej.
Preto nesúď dotyčného, naozaj nevieš ako to je. A ak niekto chce radu právnu radu, tak nebudeme rozoberať to, že si má ísť zarobiť.

Ved to potom ak niekto napíše na poradu, či má nárok na dávku v hmotnej núdzi, lebo prišiel o prácu a novú sa mu za pol roka nepodarilo nájsť tak tiež ho budeme súdiť a posielať ho zarábať, pokiaľ sa mu nedarí? A odsudzovať? Alebo mu napíšeme to čo chce vedieť či má právo a či má možnosti ...

prečo? lebo porazení hľadajú výhovorky prečo to nejde. Súhlasím, že nie všade sú rovnaké podmienky zamestnať sa, chalanisko má 23 rokov, nemá ženu, deti, čo mu bráni ísť v lete zbierať jahody do Anglicka, alebo hocičo iné?

Ešte raz, ľudia za prácou chodia za oveľa horších okolností, ženy v dôchodkovom veku chodia na dvojtýždňovky do Rakúska opatrovať starých ľudí, miesto toho, aby ich niekto doma opatroval, ich manželia so synmi makajú niekde na stavbe v ČR - klobúk dole pred takými ľuďmi, obdivujem ich. A ona sa pýta, ako jej 23 ročný kamoš má pýtať peniaze od svojho otca. Viem, čo je v zákone o rodine, iba som poukazoval, že zákon treba vykladať aj v určitej morálnej rovine a tá rovina je, že 23 ročný študent nie je to isté ako 10 ročné malé dieťa...

o rodičovskom príspevku som nenapísal ani slovo, poukazoval som na výživné, ktoré chce od otca, píšem iba o tom.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mattto,
ale ved ak mladý skončí farmaciu, tak bude zarábať slušné peniaze. Potom jeho otcovi nič nebude brániť v tom, žiadať príspevok na výživu od svojho syna, ved aj o tom hovorí zákon.

Zabúdame na rozprávku "O troch grošoch", jeden požičaj , druhý vráť a z tretieho ži.

PS: nikde nebolo spomenuté, že mladý váľa šunky v lete, a dalšia vec sesterka mi skončila farmaciu a pokiaľ si spomínam tak cez leto mala povinné praxe v lekárni. A povinná prax značí zadarmo. Takže neodsudzuj.
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

Xanti Pozri príspevok
Mattto,
ale ved ak mladý skončí farmaciu, tak bude zarábať slušné peniaze. Potom jeho otcovi nič nebude brániť v tom, žiadať príspevok na výživu od svojho syna, ved aj o tom hovorí zákon.

Zabúdame na rozprávku "O troch grošoch", jeden požičaj , druhý vráť a z tretieho ži.

PS: nikde nebolo spomenuté, že mladý váľa šunky v lete, a dalšia vec sesterka mi skončila farmaciu a pokiaľ si spomínam tak cez leto mala povinné praxe v lekárni. A povinná prax značí zadarmo. Takže neodsudzuj.
ale no tak výživné od detí by nikdy nedostal, jednak by sa musel najprv domáhať výživného od manželky, resp. príspevku na rozvedeného manžela a jednak bude mať otec dôchodok (keďže narozdiel od svojho syna je slušný človek a má prácu) a preto výživné od syna nedostane.

P.S. nikde nebolo spomenuté, že mladý neváľa šunky v lete
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mattto Pozri príspevok
ale no tak výživné od detí by nikdy nedostal, jednak by sa musel najprv domáhať výživného od manželky, resp. príspevku na rozvedeného manžela len do 5 rokov od rozvodu. potom nastupuje iná rodina . a jednak bude mať otec dôchodok a si si istý, že ten dôchodok dostane? Jedna pani dostáva dôchodok 15 eur, a z toho má vyžiť. ... (keďže narozdiel od svojho syna je slušný to myslíš vážne? slušný človek? človek ktorý si prisvojuje peniaze čo mu nepatria???? človek a má prácu asi tú prácu už nemá ak okráda vlastné dieťa. ) a preto výživné od syna nedostane. no tiež si myslím, že by nedostal ak by súd vzal do úvahy ako sa správal k dieťaťu ked mal voči nemu vyživovaciu povinnosť.

P.S. nikde nebolo spomenuté, že mladý neváľa šunky v lete
Mattto,
máš svoju pravdu a iný názor nepripúšťaš. Diskusia nemá zmysel. A právne rady zadávateľ témy dostal.

Mimochodom ak taký poctivý otec rodiny, odišiel od nej a robí dlhy ktoré bude splácať matka rodiny kedže je to v rámci BSM , tak to bude asi správne čo?
A že to dieťa možno o dva roky školu skončí .. farmacia je 6 ročná , 19r ak nastúpil na školu tak mu ešte ostávajú 2 roky, a bude splácať otcove dlhy čo narobil počas BSM kedy nežil s matkou .....
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

mattto Pozri príspevok
ale no tak výživné od detí by nikdy nedostal, jednak by sa musel najprv domáhať výživného od manželky, resp. príspevku na rozvedeného manžela a jednak bude mať otec dôchodok (keďže narozdiel od svojho syna je slušný človek a má prácu) a preto výživné od syna nedostane.

P.S. nikde nebolo spomenuté, že mladý neváľa šunky v lete
je podľa teba morálne poberať PnD na syna, kt. študuje a nedať mu ich?????
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

Xanti Pozri príspevok
ale no tak výživné od detí by nikdy nedostal, jednak by sa musel najprv domáhať výživného od manželky, resp. príspevku na rozvedeného manžela len do 5 rokov od rozvodu. potom nastupuje iná rodina . a jednak bude mať otec dôchodok a si si istý, že ten dôchodok dostane? to nikto nevie, možno sa otec dôchodku nedožije, lebo sa upracuje k smrti, aby mohol svojmu dospelému synovi platiť výživné, aby ten mohol v lete oddychovať. Jedna pani dostáva dôchodok 15 eur, a z toho má vyžiť. ... (keďže narozdiel od svojho syna je slušný to myslíš vážne? áno myslím, človek, ktorý pracuje a platí dane je v mojich očiach slušný človek narozdiel od darmožráčov, čo sedia s vytrčenými paprčami. slušný človek? človek ktorý si prisvojuje peniaze čo mu nepatria???? človek a má prácu asi tú prácu už nemá ak okráda vlastné dieťa. ) áno väčšina ľudí dá výpoveď, aby mohli žiť z rodičovského príspevku nejakých 24 eur a preto výživné od syna nedostane. no tiež si myslím, že by nedostal ak by súd vzal do úvahy ako sa správal k dieťaťu ked mal voči nemu vyživovaciu povinnosť. Ak by som to dostal do svojho senátu, rozhodol by som spravodlivo



Mattto,
máš svoju pravdu a iný názor nepripúšťaš. Diskusia nemá zmysel. A právne rady zadávateľ témy dostal.

Mimochodom ak taký poctivý otec rodiny, odišiel od nej a robí dlhy ktoré bude splácať matka rodiny kedže je to v rámci BSM , tak to bude asi správne čo?
A že to dieťa možno o dva roky školu skončí .. farmacia je 6 ročná , 19r ak nastúpil na školu tak mu ešte ostávajú 2 roky, a bude splácať otcove dlhy čo narobil počas BSM kedy nežil s matkou .....
ale no tak druhý krát v praxi som sa už dávno naučil, že robiť si názor na základe tvrdení jednej strany je nesprávne. Na 100% je otec ten zlý, opustil ženu, deti, vyhodil ich na ulicu, teraz robí dlhy, lebo kamarátka jeho syna to napísala na porade. Keďže neviem, ako to bolo a čo je pravda, prešiel som to bez povšimnutia a vôbec som na to nereagoval
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

Mila123 Pozri príspevok
je podľa teba morálne poberať PnD na syna, kt. študuje a nedať mu ich?????
už som ti odpovedal, otázka morálnosti tohto konania nič nemení na veci, že je nemorálne pýtať peniaze od svojich rodičov vo svojich 23 rokoch miesto toho, aby si ich išiel zarobiť a prosím nezačínaj zase v hľadaní výhovoriek, prečo si ich nemôže zarobiť
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

... ale áno Mattto,
všetci vysokoškoláci sú darmožráci s natrčenými dlaňami, hlavne ak chcú to na čo zo zákona majú právo ...

všetci majú možnosti pracovať, áno máš pravdu... vyhodme živiteľov rodín z práce aby mohli robiť vysokoškoláci počas štúdia a aby mohli živiť oni svojich rodičov ....
1 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

pre Xanti: nevkladaj mi do úst slová, ktoré som nepovedal Nikde som nenapísal, že všetci. Tí normálni, ktorí vedia, že nie je normálne pýtať peniaze vo svojich 23 rokoch, keď si ich môžu zarobiť sami, miesto hľadania výhovoriek, určite nie sú darmožráči, práve naopak, darmožráči, ktorých tu tak obhajujete, by si z nich mali brať príklad, že sa to naozaj dá
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ako na rovinu,
mala som šťastie, že moji rodičia sa nerozvádzali, že sa nehádali, a že mi platili školu aj ked som mala viac ako 23 rokov.
A že som nebola odkázaná hladať si brigády cez semester aby som sa uživila ( aj ked pokusy boli, penazí nikdy nie je dosť ), ale brigády som mala len na prilepšenie.

Takže ja podla teba som darmožráč, a mnoho iných študentov, ktorým rodičia rovnako bez rozdielu prispievajú na štúdium. Darmožráčom nie je len ten, čo maká ako farebný po nociach a cez den trávi 10 hodín na cvikách a prednáškach v škole.

Prepáč tvoje názory sú úbohé. A hovorím je obrovský rozdiel kde sa študuje na vysokej škole. Lebo v BA sesterky našli brigádu raz dva, v KE človek mal čo robiť aby niečo zohnal aj to krátkodobé.
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

"A že som nebola odkázaná hladať si brigády cez semester aby som sa uživila ( aj ked pokusy boli, penazí nikdy nie je dosť ), ale brigády som mala len na prilepšenie."

týmto si zhrnula všetky názory tvojej skupiny :

1. brigádovať môžem, ale nechce sa mi, radšej budem dostávať peniaze od rodičov, veď tí sú zvyknutí pracovať. Je to pohodlnejšie a stačí to iba obhájiť tým, že oni mi chcú dať peniaze... Aj zákon stojí na mojej strane, tak nech rodičia platia, nebudú prispievať dobrovoľne, podám návrh na súd

2. aj keď som išla brigádovať, peniaze som si nechala, rodičom netreba prispieť, určite by ich nepotešilo, keby si peniaze, ktoré si zarobili, mohli nechať. Radšej som si svoje peniaze kúpila handry, alebo ich prepila

3. vždy sa nájde výhovorka, prečo nemôžem zarábať peniaze, raz je to náročné štúdium, raz nedostatok voľných miest, potom ma bolí päta na ľavej nohe. Vôbec ma nenapadlo nájsť si sezónnu brigádu inde
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mattto,
dakujem za zaškatulkovanie...
mattto Pozri príspevok
"A že som nebola odkázaná hladať si brigády cez semester aby som sa uživila ( aj ked pokusy boli, penazí nikdy nie je dosť ), ale brigády som mala len na prilepšenie."

týmto si zhrnula všetky názory tvojej skupiny :

1. brigádovať môžem, ale nechce sa mi, radšej budem dostávať peniaze od rodičov, veď tí sú zvyknutí pracovať. Je to pohodlnejšie a stačí to iba obhájiť tým, že oni mi chcú dať peniaze... Aj zákon stojí na mojej strane, tak nech rodičia platia, nebudú prispievať dobrovoľne, podám návrh na súd samozrejme

2. aj keď som išla brigádovať, peniaze som si nechala, rodičom netreba prispieť, určite by ich nepotešilo, keby si peniaze, ktoré si zarobili, mohli nechať. Radšej som si svoje peniaze kúpila handry, alebo ich prepila určite, bo handry počas výšky sú dôležité, čo tak PC alebo knihy, skriptá... ale ty podla seba súdiš iných čo

3. vždy sa nájde výhovorka, prečo nemôžem zarábať peniaze, raz je to náročné štúdium, raz nedostatok voľných miest, potom ma bolí päta na ľavej nohe. Vôbec ma nenapadlo nájsť si sezónnu brigádu inde Vidíš to ešte že ja som brigádovala aj v BA ale do toho teba nič nie je ... ty si zaslepený svojou úbohosťou a nenávisťou ...


mimochodom v 23 r. som ochorela, dosť vážne. Teraz som na invalidnom.... ale ty si si názor urobil. Som darmožráč a mimochodom som ním stále, lebo štát mi dáva invalidný dôchodok.
Naposledy upravil Xanti : 21.01.12 at 14:03
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

mattto, aj tvoje dieta podalo na teba navrh na urcenie vyzivneho?
2 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

zase mi vkladáš do úst niečo, čo som nepovedal. Je mi ľúto, že sa ti niečo stalo.

Je rozdiel niečo požadovať od niekoho, kto to môže plniť a kto nie... Ak ten 23 ročný chalanisko bude chorý, nech sa dovoláva všetkých zákonných dávok a príspevkov, ak je zdravý a iba lenivý, platí, čo som písal vyššie
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

1Dara Pozri príspevok
mattto, aj tvoje dieta podalo na teba navrh na urcenie vyzivneho?
nie, nie, kdeže... nepatrím k miestnym ľudom typu rozvedená žena, ktorá sa chce pomstiť bývalému manželovi a preto bude považovať lenivosť svojho syna za normálnu a ešte ho v tom podporovať, len aby musel jej bývalý platiť výživné ich synovi aj v čase, keď ten bude pomaly plešatieť
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mattto Pozri príspevok
zase mi vkladáš do úst niečo, čo som nepovedal. Je mi ľúto, že sa ti niečo stalo.
No mna lutovať nemusíš, mne je lúto teba a toho aký si úbohý .

Je rozdiel niečo požadovať od niekoho, kto to môže plniť a kto nie... a ty vieš ako je na tom zadávateľ? Nevieš ale odsudzuješ ..... Ak ten 23 ročný chalanisko bude chorý, nech sa dovoláva všetkých zákonných dávok a príspevkov, ak je zdravý a iba lenivý, platí, čo som písal vyššie
... no šak všetci sme lenivý, načo robiť naj nás živia rodičia ... načo robiť naj nás živí štát... nepomýlil si si tému?

Istá skupina ludí čo to takto robí výšky nanevštevuje.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Xanti Pozri príspevok
... no šak všetci sme lenivý, načo robiť naj nás živia rodičia ... načo robiť naj nás živí štát... nepomýlil si si tému?

Istá skupina ludí čo to takto robí výšky nanevštevuje.
skoro som padla na zadok, keď som začula, že nedošlo výživné...
od koho? od štátu......
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

No teda mattto.. súdiš tu ľudí, ktorých nepoznáš, ani ich životy..
Čo ak matka toho ,,darmožráča,, je tiež na invalidke, čo ak zarába minim. mzdu, lebo naviac nemá.. čo ak ten ,,chalanisko,, maká kedy môže, ale finančne im to spolu aj tak nevychádza.... zmenil by si prosím ťa názor?? je zlá doba.. ťažko je to veru s robotami aj s peniazmi.. možno ten jeho tatinko nemá núdzu o peniažky, len je z neho sebec.. nesúď teda, keď nevieš.. kamarátka chcela len radu, na čo majú nárok..
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať