Zavrieť

Porady

Ubytovacie náklady a DPH

Ahojte,

prosim Vas o radu v nasledovnom probléme. Ak vysielam zamestnanaca na zahraničnú pracovnú cestu na 180 dní do ČR, má nárok na náhradu ubytovacích nákladov. Ak naša s.r.o. vezme do prenájmu byt ./Najomna zmluva na firmu -s menom zamestnanca/ ak majú Česi taký istý zákon o DPH ako máme my, majitel bytu mi vystaví doklad o prenájme spolu s českou DPH. V s.r.o. to účtujem celé do nákladov aj spolu so zaplatenou DPH a na Slovensku už to nepodlieha samozdaneniu, je to tak? Mozem ziadat v ČR naspat túto daň, musím sa tam kvôli tomu zaregistrovat?

Dakujem vopred
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    Podla mojho nazoru je miestom dodania sluzby Ceska republika, pokial vychadzame z §15,1 resp. 15,2. Z uvedeneho vyplyva, ze :
    - prenajimatel by vam mal fakturovat prenajom bytu a uplatnit pritom cesku dph.
    - ceska dph vam vstupuje do nakladu, teda nie je mozne si uplatnovat jej vratenie v SR
    - kedze miestom dodania sluzby je CR neprichadza do uvahy tebou spomenute samozdanenie v SR
    - vasa sro si moze narokovat vratenie ceskej DPH, musi vsak splnat konkretne podmienky ceskeho zakona o dph, ktore by mali byt obdobne ako v nasom §56... pre istotu si ich vsak treba pozriet
    - na vratenie ceskej dph nie je potrebne registrovat sa v CR ako platitel.

    lelgaboca je offline (nepripojený) lelgaboca

    lelgaboca
    Martinez, velmi pekne dakujem za odpoved a hned aj davam dalsiu otazku, co v tom pripade, ak do prenajmu mi to dava sukromna osoba, a nezatazi to s ceskou DPH, ani v tomto pripade to nemusim zdanit s DPH ja na Slovensku?

    Dakujem vopred

    Ubytovacie náklady a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.