Zavrieť

Porady

Mzdy v exceli?

M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Mám taký problém - v poslednom čase má už deprimujú mzdové softvéry, zaplatím za to dosť a nefunguje to tak ako by malo, stále to obsahuje nejaké chyby, nedomyslenosti a brzdí ma to v práci.

Rozmýšľal som, že urobím nejaký návrh mzdového programu v exceli(kde si budem meniť čo chcem a kedy chcem) a len tak ma napadlo, že či už niekto z Vás sa nezaoberal touto problematikou a nenašiel nejaké nevyriešiteľné problémy, ktoré by ma dostatočne znechutili a odhovorili od tohoto projektu.
Usporiadat
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
aký softvér používaš? (asi to pridám do profilu, nech si každý môže zadefinovať softvér, ktorý používa)
základné výpočty určite nie je problém, ale zapracovať do toho ešte aj všetky nadväznosti a tlačivá...
určite to záleží aj od počtu a rôznorodosti zamestnancov, ktorých spracovávaš
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Neboli by zlé také info..


Tu vo firme(gobell) používame Softip Basic a rozhodol som sa k tomuto kroku po tom vtedy, keď sa softip rozhodol ukončiť činnosť tohoto zabrzdeného projektu a prejsť na iný, určite lepší produkt Herkules. Z toho dôvodu končíme s nimi zmluvu a ideme hľadať alternatívy.

Softip bol v podstate dobrý, len tie chyby !!!! Konečne prvý program, ktorý mal viacej chýb ako windows xp.
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
už som to zaradil do profilu...
možno urobím ešte samostatné porady pre konkrétne účtovné softvéry s kategóriou plusy a mínusy, prípadne s nejakými anketami...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
M3G - mzdy v exceli - na to nemám láskavejší výraz, ako že to je naivná predstava. Viem si predstaviť v exceli také daňové priznanie fyzickej osoby, ale nie aspoň trošku komplexné vedenie miezd zamestnancov.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ja sa priznám, že som štyri roky v jednej firme (šetrnej) robila mzdy v exceli. Boli tam v stave max. 5 zamestnanci, kde tu nejaký dohodár. Predomnou to robila účtovníčka ručne a ja som lenivý človek, tak som si vymyslela vzorčeky a robila som v exceli. Dalo sa to, ale neviem si predstaviť, keby to bola väčšia firma a rôznorodí zamestnanci. To by bolo treba asi veľmi často podľa potreby vzorce dorábať a stále by to nebolo ono.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Ja už 13 rokov robím mzdy v exceli a ide to v pohode. Mám to navrhnuté pre 18 zamestnancov a mám tam všetko od dochádzky ,cez odvody, mzdové listy až po výplatné pásky. Je pravda, že je to náročné pri neustálej zmene zákonov to stále aktualizovať.

Vďaka tomu, že som tento rok robil súbežne mzdy pomocou programu OBERON a v exceli, našiel som im tam tri chyby.

Kto sa spolieha na mzdový program na 100%, môže byť nemilo prekvapený.

Zaujímalo by ma, koľkí z vás si porovnali spracovanie mzdy v dvoch programoch naraz.

Tým nechcem nijako zatracovať mzdové programy, ale podotknúť, že pri výbere si trerba dávať pozor, aký program človek kupuje!!!
0 0
Vlasta Vlasta

Vlasta je offline (nepripojený) Vlasta

Ja tiež robím mzdy len v exceli, síce pre 4 zamestnancov, ale dá sa. Mám stiahnutú aj jednu demoverziu mzdy, a každý mesiac si výsledky porovnávam. Mám však obavy, ako budem riešiť tlačivá, ako mzdový list zamestnanca a ročné zúčtovania,...
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Vlasta
Mám však obavy, ako budem riešiť tlačivá, ako mzdový list zamestnanca a ročné zúčtovania,...
... Vlasta, ručne, ručne :-)

ja som tiež robila mzdy v exceli pre 15 zamestnancov asi 1 rok, ale pri neustálom prepočítavaní, či to mám dobre (veď viete, ak omylom vymažete v exceli jeden riadok, resp. niečo iné - môže vám to urobiť šarapatu :-), som sa vzdala. Prebehla som si ponuky slovenských softvérov a vybrala som si na základe používania demoverzií. Skúste vyhľadať na Porade nejakú tému ohľadom softvérov, myslím, že tam Poraďáci umiestnili aj nejaké webové stránky firiem, ktoré umožňujú vyskúšanie si programu (demoverzie) - možno sa s nejakou "skamarátite" a výpočet miezd bude hračkou :-)

... priznám, že po toľkých zmenách legislatívy i ja občas neverím svojmu programu a sem-tam (pri veľkých i malých zmenách softvéru) si vyberiem "vzorku zamestnanca", ktorej vypočítam mzdu ručne a porovnám so softom :-) - aj to je riešenie :-)
Pekný deň
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

Súhlasím s Vladan. Zo začiatku som tiež robila mzdy ručne v exceli. Ale teraz by to bola asi cesta späť. A pritom sa priznám, že mzdy prepočítavam z programu ručne vždy po aktualizácií alebo pri nejakej zmene. Ale možno uznať, že ak niekto zamestnáva pár zamestnancov s minimálnou mzdou nie je problém to spraviť ručne. Osobne mám firmu, ktorá má 4 zamestnancov s minimálnou mzdou, bez detí a 5 rokov ani jeden nebol chorí. Určite by nebol problém to robiť aj ručne.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Máme troch zamestnancov a tak kupovať soft na mzdy je neekonomické a keďže s excelom som veľká kamarátka tak mám na mzdy porobené vzorčeky a počíta mi to samé. Verím tomu lebo som si to všetko robila sama.Takto mám výplaty hneď hotové.
0 0
Jamka Jamka

Jamka je offline (nepripojený) Jamka

ja som robila v exceli mzdy 3 roky pre 3 firmy. Spolu asi 15 zamestnancov. Je to riešenie, ale časom ma to už zaťažovalo. Teraz robím v porograme Compeko a zatiaľ som spokojná. Nedá sa to porovnať!! Samozrejme, že kontrolovať treba pri zmenách..... Ale k excelu by som sa už nevrátila!!!!!!!!!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Výpočet miezd, to nie je len akýsi algoritmus, ktorý sa v podstate dá riešiť aj v exceli, ale to sú najmä služby dodávateľskej soft.firmy.
Ktorá za Vás sleduje legislatívne zmeny, poskytuje podporu pre nejasnostiach, máte s kým konzultovať problémy atď. Ak sa spoľahnete sami na seba, dá sa to, ale je to dosť zodpovednosť na jedného človeka. Budete schopní sami reagovať napr. na zmeny, ktoré sa v mzdovom účtovníctve chystajú od 1.1.2005 ?
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

V tomto má pán Mihál pravdu ale to má koniec koncov vždy. Mám tiež to šťastie, že mám taký soft, že programátori ma na niektoré zmeny upozornia ešte skôr ako ich mám naštudované. Preto mi nie je ľuto dávať peniaze za ročnú aktualizáciu SW. Aktualizácie mi chodia dosť často, najmä teraz pri zmenách zákona. Dokonca aj keď sa menila hranica VZ ma upozornili, aby som si spravila zmenu.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Určite je dobre mať mzdový SW. Aj kvôli tomu, že niekedy človek nezaregistruje nejakú zmenu, alebo si niečo vysvetľuje inak. Ale tiež pri každej zmene dôsledne kontrolujem spracované výplaty. Ani programátori často nevychytajú všetko, čo im tá zmena v SW urobila a vtedy bývajú SW chybové.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Mne by nebolo ľúto dávať peniaze za aktualizácie, ale je mi ľúto dávať peniaze za aktualizácie, ktoré nestoja za nič.

Len taký príklad Softip basic(užívatelia softipu si možno spomínajú):
- prvá inštalácia - odchýlka v zaokrúhľovaní
- prvá oprava - zaokrúhľovanie dobre, netlačí však výkaz do SP
- druhá oprava - tlačí výkaz do SP, netlačí však výplatné pásky
.....
....
- neviem koľká oprava - zisťujem, že "/", ktoré mi program povoľuje, nemôžem zadávať, pretože na výkaze sa vždy stratí posledná číslica rodného čísla...
....
.....
- neviem koľká oprava problémy s daňovým bonusom(sadzba starobného poistenia) a zase niečo netlačí...
atď atď


A ako bývalý programátor vo mne skrstla myšlienka, keďže musím ten softvér stále kontrolovať, prečo si nevytvoriť svoj?
Ten Excel bol skôr názorný príklad, skôr som myslel lepšie databázové produkty napr. Access.

To Juko: nejaký link na Váš excelovský dokument by asi nebol možný? (len tak na porovnanie)
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Ešte že softip končí.

Naša firma prechádza na mrp pod windows.
Ja som sa však ešte nerozhodol. Ľudia, poraďte nejaký kvalitný soft, kde by bola možná multiverzia!
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
TO M3G na ukážku výplata 9_2004, ale musel som vyhodiť previazanie na iné súbory, aby sa to dalo pozrieť.

Plne súhlasím s mojimi predrečníkmi, že treba mať kvalitný mzdársky soft. Preto som aj ja toho roku prešiel na komerčný soft. Ale ako duálnu kontrolu si stále ponechávam mzdy v exceli.

Prajem pekný deň
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

My máme mzdový program, ale nakoľko mám málo zamestnancov, mzdy si kontrolujem aj v exceli. Taktiež mám tabuľku na výpočet mzdy, odvody za zamestnávateľa, sociálny fond, preddavkovú daň ... Potom si to len odkontrolujem s výpočtom z programu. Mzdové listy nerobím ručne, ani pásky, to tlaším z programu.
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
súhlasím, že sledovanie zmien a zapracovávanie do excelu, resp. prípadných zostáv je neefektívna robota
lepšie je to nechať na špecializované softvérové spoločnosti (ak sa dá na ne spolahnúť), alebo ich dať spracovať externe (najjednoduchšie riešenie)
Pri malom počte zamestnancov je rovnako neefektívne pre účtovníka sledovať legislatívu ohľadom zamestnancov. Takže si prihrievam vlastnú polievočku a odporúčam outsourcing - je to cesta k efektivite.... odbúrate softvérové náklady, náklady na informácie (školenia, knižky, čas) a máte to .-) .... ak má niekto záujem ponúknem aj konkrétne riešenia MzdyServis-u

Rovnako mi tu však napadá možnosť využitia Porady a Jukovej tabuľky (alebo inej - ešte som ju nepozeral) a spraviť tu pre malých používateľov tzv. "open source".
Čo to znamená? ... vyberie sa najlepšia tabuľka na mzdy (pridajte aj viacerí) a spoločne sa bude legislatívne udržiavať na Porade... čiže každý navrhne zmeny, niekto ich zapracuje a viacerí odskúšajú, otestujú a budú nasledovať opravy a vylepšenia....
Môže sa na to zriadiť pod-porada pod Mzdovým účtovníctvom... pretože každá zmena, resp. vylepšenie si vyžaduje vlastnú tému.. aby sa to nemiešalo
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pre juko -
pozerám Vaše riešenie, a vidím tu v rýchlosti tieto problémy a chyby:
- Do VZ sa nemajú napočítavať odmeny zo sociálneho fondu
- Nikde nie je zapracované, že VZ má byť najmenej vo výške... a najviac vo výške...
- Máte čudný spôsob zaokrúhľovania poistného (INT...+0,99), v určitých prípadoch Vám vyjde o 1 Sk nižšie poistné, ako má byť podľa zákona. Ak sa nedá priamo zadať v exceli zaokrúhlenie nahor, tak vo Vašom vzorci aspoň zmeňte ...+0,99 na ...+0,9999999
- VZ pre zdravotné poistenie a VZ pre sociálne poistenie nemusí byť jedno a to isté, treba zaviesť osobitnú bunku pre VZ zdravotného poistenia
- Zvláštnym spôsobom počítate zdravotné poistenie zamestnávateľa - vypočítava sa ako 10% zo súčtu VZ všetkých zamestnancov, nie ako súčet jednotlivých 10% z VZ zamestnancov - opäť to v niektorých prípadoch nemusí byť dobre

Inak to nie je zlé.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 15.09.04 at 10:18
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať