Zavrieť

Porady

Jednoosobová s.r.o. a mzda - optimalizácia

človiečik
No riešim taky problem kamarat si založil s.r.o. no a mame taku dilemu ze on konci v zamestani a chce sa zamestnat v s.r.o. ale ide o to ako to optimalizovat aby to malo co najmensi vplyv na odvody a danove zatazenie...

No a preto by ma zaujimalo co vlastne nie je vymeraivacim zakladom pre ZP a SP...ja tvrdim ze najlepsie si je dat minimalnu mzdu a vyplatit si podiel na zisku lenze tam ide o to ze minimalnou mzdou on nepokryje naklady a potrebuje aspon 15 000 sk cisteho co je dost velky vplyv na odvody z pohladu zamestnavatela...napadla ma este taka vec ze si vyplati bezurocnu pozicku k tej minimalnej mzde a z podielu na zisku to splati...no bol by som rad ak niekto ma napad alebo riesil dany problem ako to danovo optimalizoval dakujem
Usporiadat
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Oprášim trošku túto tému... Všetko je to veľmi zaujímavé a naozaj výhodné, ale z čoho sa bude počítať dôchodok???
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Eva99 Pozri príspevok
Oprášim trošku túto tému... Všetko je to veľmi zaujímavé a naozaj výhodné, ale z čoho sa bude počítať dôchodok???
Napríklad z dobrovoľného poistenia, čo samozrejme nie je nákladov spoločnosti.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

smith Pozri príspevok
Napríklad z dobrovoľného poistenia, čo samozrejme nie je nákladov spoločnosti.
Ďakujem. A aká je výška dobrovoľného poistenia? Na stránke soc. poisťovne som našla 18% z VZ. Čo je VZ???
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Eva99 Pozri príspevok
Ďakujem. A aká je výška dobrovoľného poistenia? Na stránke soc. poisťovne som našla 18% z VZ. Čo je VZ???
VZ=vymeriavací základ.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

smith Pozri príspevok
VZ=vymeriavací základ.
Ďakujem krásne, ale to som nemyslela Myslela som, čo bude tým vymeriavacím základom?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Eva99 Pozri príspevok
Ďakujem krásne, ale to som nemyslela Myslela som, čo bude tým vymeriavacím základom?
Momentálne je do SP minimálnym vym.základom 8.100,- Sk.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

VZ bude suma, ktorú si zvolíš, momentálne v rozmedzí 8100 až 75044 Sk. Prípadne si treba zabezpečiť príjem v "starobe" z iných zdrojov.
Ak sa dôchodkovo poistíš, nebudeš platiť iba tých 18% na starobné poistenie ale aj 6% na invalidné poistenie a 4,75% do rezervného fondu.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Jana Motyčková Pozri príspevok
VZ bude suma, ktorú si zvolíš, momentálne v rozmedzí 8100 až 75044 Sk. Prípadne si treba zabezpečiť príjem v "starobe" z iných zdrojov.
Ak sa dôchodkovo poistíš, nebudeš platiť iba tých 18% na starobné poistenie ale aj 6% na invalidné poistenie a 4,75% do rezervného fondu.
Ďakujem...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Len pre úplnosť: Neodporúčam zvoliť si základ vo výške 75044 Sk, nakoľko osobný mzdový bod je možný najviac vo výške 3 (tj. približne vo výške základu 60000 Sk).
0 0
dom dom

dom je offline (nepripojený) dom

prosím o Váš názor na problém, i keď len okrajovo súvisí s touto témou:
toho času spoločník, konateľ , zamestnanc s.r.o.a aj starobný dôchodca, ( v s.r.o. sú dvaja ,spoločníci), si vypláca mzdu vo výške cca 10 000,- v hrubom, čo je dosť veľká finnačná záťaž.
Aký vplyv na jeho starobný dôchodok bude mať jeho hrubá mzda? Účtuje si cestovné náhrady (vlastné auto) cv súvislosti v výkonom pre s.r.o. Tie by si ako konateľ mohol aj keby nebol zamestnancom.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Na jeho mieste by som zamestnanie ukončil.

Keďže ide o zamestnanie popri dôchodku, tak podľa § 66 ods. 3 zákona 461/2003 o SP sa jeho dôchodok napríklad za takto odpracovaný celý rok 2008 zvýši o sumu danú ako cca 0,25 (polovica osobného mzdového bodu, ktorý pri plate 10000 Sk je cca 0,5) x 250 (dôchodková hodnota za rok 2008, približne) = 63 Sk.

Čiže inými slovami za jeden opracovaný rok s platom 10000 Sk mesačne sa mu dôchodok zvýši o 63 Sk mesačne (v dnešných "cenách").

Za tých temer 5000 Sk na odvodoch z uvedeného platu to asi nestojí...
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

Ak som správne pochopila, najlepšie je aby bol konateľ v sro len na základe Zmluvy o výkone funkcie konateľa, tým pádom má nárok aj na stravné lístky za pracovné dni, môže využívať služobné auto na výkon funkcie a čo sa týka odvodov.... ZP platí sro/konateľ - akoby zam.pomer, preddavky na daň - klasika ako pri zamestnancoch ale SP si má hradiť sám vo výške akú uzná za vhodnú ... samozrejme v rozmedziach min. a max. VZ.

ale čo ak rok robil konateľ len na základe konateľskej zmluvy a neplatil si žiadne SP. Teraz podá daňové priznanie z príjmu za celý rok - nevznikne mu nejaká zákonná povinosť odvodov na SP??? On nepodá na SP Výkaz za rok 2007???

Neviem či rozmýšľam správne, ale asi je to časom. Ďakujem za všetky odpovede pán Mihál a aj vy ostatní poraďáci
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

toria Pozri príspevok
Ak som správne pochopila, najlepšie je aby bol konateľ v sro len na základe Zmluvy o výkone funkcie konateľa, tým pádom má nárok aj na stravné lístky za pracovné dni, (toto neviem, musim mrknut) môže využívať služobné auto na výkon funkcie a čo sa týka odvodov.... ZP platí sro/konateľ - akoby zam.pomer, preddavky na daň - klasika ako pri zamestnancoch ale SP si má hradiť sám vo výške akú uzná za vhodnú ... samozrejme v rozmedziach min. a max. VZ. alebo si vobec nemusi platit SP

ale čo ak rok robil konateľ len na základe konateľskej zmluvy a neplatil si žiadne SP. Teraz podá daňové priznanie z príjmu za celý rok - nevznikne mu nejaká zákonná povinosť odvodov na SP??? On nepodá na SP Výkaz za rok 2007??? nemusi, ak nemal este ine prijmy, okrem odmeny konatela, z ktorych sa povinne odvody do SP platia
doplnila som farebne a este kusok pokracujem: len potom treba zvazit, ci mu nebude vadit, ze za ten rok sa mu nebude nic priratavat k dochodku ... (nielen starobnemu, ale pripadne aj invalidnemu a k ostatnym davkam vyplacanych zo socialneho poistenia, patri tam aj vdovske a sirotske ... je to smutne, ale treba zvazovat aj take veci)
teraz staci na dochodok mat odpracovanych (a pokrytych odvodmi do SP) 15 rokov ... treba si este pozriet vypocet dochodku, aby ste sa vedeli spravne rozhodnut, ci sa pripoistit v SP, alebo nie ... imho
Naposledy upravil ayya : 03.01.08 at 22:10
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako býva dobrým zvykom, pripojím link:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/konatel/
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Jozef Mihál Pozri príspevok
Ako býva dobrým zvykom, pripojím link:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/konatel/
jo, vdaka, ... lenze, ... aj ked sa to na prvy pohlad zda, ze je to "modry link", v skutocnosti to je "zeleny link" ... a ten pre nas niektorych (ne)funguje ako keby to bol "cerveny link" ... ale diky, precitaju si niektori
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Link bol určený pre zadávateľku otázky a tá s ním problém mať nebude.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Jozef Mihál Pozri príspevok
Link bol určený pre zadávateľku otázky a tá s ním problém mať nebude.
och, sorry... moja chyba... mas pravdu...
lenze, nedal si citaciu, nezorientovala som sa myslela som, ze je to tu pre vsetkych
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

Chcem sa spýtat, takisto jednoosobová s.r.o., zaoberá sa dopravou, keď občas ide na jazdu aj sám konateľ, je nutné ho prihlasovať aspoň na dohodu? Za výkon funkcie konateľa nepoberá odmenu.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Adula Pozri príspevok
Chcem sa spýtat, takisto jednoosobová s.r.o., zaoberá sa dopravou, keď občas ide na jazdu aj sám konateľ, je nutné ho prihlasovať aspoň na dohodu? Za výkon funkcie konateľa nepoberá odmenu.
Ak používa vozidlo pri výkone funkcie , tak nemusí mať dohodu.
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

No neviem, či sa to dá presne povedať, že pri výkone funkcie. On zaobstará prepravu a vodiči s nákladnými autami zrealizujú. Stane sa však, že nemá kto ísť na jazdu, tak ide on.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať