Zavrieť

Porady

Vlastníctvo balkóna II

Žiadam Noemi-ke, Luanu38, Alaya1 a ďalšie ich kámošky z Dogfóra a tiež ostatných, aby neklikali na vyriešené, keď sa v téme nič nevyriešilo! Podobná téma tu síce je, ale je stará 5 rokov!
Ostatných žiadam, aby sa držali otázky a nerozoberali tu splácanie úverov, v koho vlastníctve sú okná a pod.

V téme fajcenie balkon bol prezentovaný takýto názor:

Tictac7
...troška si tu do vás zabrdnem. Balkón nie je vo vlastníctve toho, kto vlastní byt. Balkón je súčasťou obvodového múru bytového domu, resp. fasády a preto je spoločným vlastníctvom všetkých vlastníkov predmetného bytového domu, tak ako každý iný spoločný priestor v dome. Avšak vzhľadom na to, že výstup naňho je možný len z toho-ktorého bytu, vlastník predmetného bytu je len užívateľom tohto priestoru (a preto si už podľa novej legislatívy za tento úžitok aj platí).
...na LV predsa nikto nemá uvedenú podlahovú plochu balkónov, na rozdiel od plochy bytu a pivnice....


http://lamparen.markiza.sk/clanok/v-...i-uvidite.html
Podľa zákona sa podlahovou plochou bytu rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, bez plochy lodžií a balkónov. Na základe zákona o vlastníctve bytov vlastník bytu balkón alebo lodžiu užíva, ale nie sú v jeho vlastníctve.

Môj názor je:
Do katastra nehnuteľností sa zapisujú bytové a nebytové priestory (plochy týchto priestorov). Definíciu, čo je/nie je bytový/nebytový priestor, som v zákone o katastri nehnuteľností nenašla. V zákone o vlastníctve bytov je definovaný takto:

Zákon o vlastníctve bytov
§ 2
(1) Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.
(3) Nebytovým priestorom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu určené na iné účely ako na bývanie; nebytovým priestorom nie je príslušenstvo bytu 5) ani spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu.
(7) Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, 5) bez plochy lodžií a balkónov.

Odvolávka 5) je na 5) § 121 ods.2 Občianskeho zákonníka:
§ 121
(1) Príslušenstvom veci sú veci, ktoré patria vlastníkovi hlavnej veci a sú ním určené na to, aby sa s hlavnou vecou trvale užívali.
(2) Príslušenstvom bytu sú vedľajšie miestnosti a priestory určené na to, aby sa s bytom užívali.


Z tohto vyplýva, že balkón nie je bytovým/nebytovým priestorom, preto ani nemôže byť zapísaný na liste vlastníctva a nie je ani miestnosťou, ale je priestorom určeným na trvalé užívanie s bytom - môj názor.

Kde konkrétne je v zákone o vlastníctve bytov napísané, že vlastník bytu balkón nevlastní? Je tam napísané len to, že jeho plocha sa neráta do podlahovej plochy bytu.

Veľa ľudí má na zmluvách uvedené balkóny ako súčasť bytu. Tak to tam majú uvedené niečo, čo nie je ich?
Naposledy upravil Llívia : 30.06.12 at 11:13
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Halli Pozri príspevok
super Livi, dík. myslím, že je tu čo si chcela a veľa sprostostí od Sita naviac.

.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Halli Pozri príspevok
V starších domoch pôsobí zub času, v novostavbe zas neprofesionálna práca stavbárov či projektantov. To bolo zrejme aj príčinou nedávneho pádu balkónov pri stavbe bytového domu v Prahe. Podľa informácií médií boli balkóny údajne nedostatočne upevnené. Poruchy balkónov tak vznikajú aj na novostavbách ako odraz kvality projektov a zhotovenia, ale väčšinou platí, že čím je dom starší, tým je riziko väčšie. Za zlý stav balkónov a lodžií môže nedostatočná údržba a nekvalitná obnova domov. Preto je dôležité sa o ne dobre starať.

„Prehliadky stavu balkónových konštrukcií nie sú povinné, ale nevyhnutné vzhľadom na ich vek,“ upozorňuje Zuzana Sternová, riaditeľka Technického a skúšobného ústavu stavebného. V súčasnosti by sa podľa jej slov mali obnovovať už všetky balkónové konštrukcie zabudované v domoch hromadnej bytovej výstavby.

Napraviť dosahy dlhodobo nevykonávanej údržby je podľa Sternovej možné iba obnovou balkónov. Skutočný rozsah nedostatkov a spôsob ich odstránenia môže určiť odborník, ale o uskutočnení obhliadky a o následnej obnove balkónov rozhodujú jedine vlastníci bytového domu. „Zaručenie bezpečného užívania balkónov závisí od včasného konania vlastníkov bytov,“ zdôrazňuje Sternová.

Obnova balkónov pritom slúži aj ako prevencia pred rozširovaním porúch, teda ak sa vykoná pri malom rozsahu nedostatkov, je to lacnejšie. Správne sa majú balkóny a lodžie obnovovať ešte pred zateplením obvodového plášťa.

Po dvadsiatich rokoch volajte statika

Žiaden predpis kontroly to vyslovene nenariaďuje, ale počas užívania bytu treba pravidelne kontrolovať aj konštrukcie balkónov. A to napriek tomu, že podľa stavbárov majú životnosť najmenej 80 rokov. Sú totiž vystavené vplyvom okolitého prostredia a potrebujú údržbu. Kontrolovať treba hlavne povrch – nášľapnú vrstvu, dlažbu, ale aj oplechovanie, aby sa voda nedostala pod dlažbu. Preverovať treba aj stav zábradlia, kde väčšinou najprv vznikne viditeľná korózia v mieste ukotvenia zábradlia.

Dotácia na opravu

Každý majiteľ bytu denne vidí fyzický stav svojho bytu, s tým aj balkóna alebo lodžií a pri najmenších pochybnostiach o statike alebo stabilite by mal zavolať odborníka. Netreba čakať, kým už vidieť armatúru – železo, hoci aj v tomto štádiu sú riešenia, aby balkóny slúžili svojmu účelu a boli bezpečné.

„Po dvadsiatich či tridsiatich rokoch je už nutné spojiť sa so statikom, aby skontroloval, či balkóny netreba opraviť,“ odporúča Vojtech Mozgay z Slovenskej komory stavebných inžinierov. Pri niektorých typoch panelových domov hromadnej bytovej výstavby sa prejavuje tzv. systémová porucha a štát poskytuje dotáciu na jej odstránenie prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania. Systémová porucha sa pri balkónoch týka najmä troch problémov: skorodovanej nosnej výstuže a trhlín v betóne balkónovej dosky, skorodovaného zábradlia v ukotvení a tepelných mostov s prejavmi plesní na vnútornom povrchu obvodovej steny.

Za dom zodpovedajú vlastníci a správca

„V stavebnom zákone je zakotvená povinnosť vlastníka stavby riadne vykonávať jej údržbu, aby sa predišlo jej znehodnoteniu,“ upozorňuje Jelena Hudcovská, riaditeľka odboru štátnej stavebnej správy a územného plánovania na ministerstve dopravy a výstavby. Stavební inžinieri však upozorňujú, že by sa zišiel aj predpis na povinné kontroly nosných konštrukcií v periodicite päť a desať rokov. Chýba legislatíva, ktorá by to nariaďovala rovnako, ako je to napríklad pri elektrine, plyne, bleskozvodoch či výťahoch.

Zodpovednosť za údržbu a bezpečné užívanie má vlastník, respektíve správca bytového domu. Keďže vlastníci jednotlivých bytov v dome sú spoločnými vlastníkmi bytového domu, každému obyvateľovi patrí jedna pomerná časť celého domu, za stav a údržbu balkónov zodpovedajú všetci – hoci sú súčasťou jednotlivých bytov.

Každý vlastník aj nájomník musí umožniť vykonanie udržiavacích prác a opráv. Vyplýva to z Občianskeho zákonníka. „Ak vlastník zanedbá riadnu údržbu stavby (vrátane balkónov ako súčasti stavebnej konštrukcie domu), je stavebný úrad oprávnený nariadiť mu vykonanie udržiavacích prác z titulu verejného záujmu na dobrom stavebno– technickom stave,“ dodáva Hudcovská. Ak niekto nevykoná udržiavacie práce, ktoré mu stavebný úrad nariadil, porušuje stavebný zákon.

Údržba stavby podľa zákona
Vlastník je povinný udržiavať stavbu v dobrom stave tak, aby nevznikalo nebezpečenstvo požiarnych a hygienických nedostatkov, aby nedochádzalo k jej znehodnoteniu alebo ohrozeniu jej vzhľadu a aby sa čo najviac predĺžila jej užívateľnosť.
Treba ju udržiavať v súlade s dokumentáciou overenou stavebným úradom a s rozhodnutím stavebného úradu (stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie)
Ak vlastník stavbu riadne neudržiava, môže mu stavebný úrad nariadiť, aby sa v určenej lehote a za určených podmienok postaral o nápravu.
Užívatelia bytov a nebytových priestorov sú povinní umožniť vykonanie nariadenej údržby stavby.
To isté platí primerane aj pre terénne úpravy, práce a zariadenia.

ZDROJ: STAVEBNÝ ZÁKON

Dôležitá je údržba

Balkóny vyčnievajú z fasády domu a o to viac sú vystavené vplyvom počasia. Ak nemajú poškodzovať dom, musí byť dobre vyspádovaná nášľapná vrstva, aby nesmerovala k obvodovej konštrukcii domu.

Najmä na balkónoch, ktoré nemajú v podlahe hydroizolačnú vrstvu, sú po rokoch používania viditeľné trhliny a odpadnuté kusy betónu. Ten často opadáva aj v oblasti zakotvenia zábradlia, kde vzniká tiež korózia, väčšinou viditeľná voľným okom.

Bezpečnosť balkónov môže stanoviť len odborník. Preto sa k žiadosti o poskytnutie finančných prostriedkov na odstránenie systémových porúch panelových domov vyžaduje odborný posudok od autorizovaného inžiniera.

Nestavajte bez povolenia

Bezpečnosť balkónov okrem konštrukcie a počasia ovplyvňujú aj obyvatelia, ktorí na nich vykonali zásahy bez toho, aby ich odsúhlasil statik. V panelovom dome je všetko spoločné, jeden majiteľ by teda nemal vykonať také zásahy, ktorými môže vyvolať nepriaznivý stav domu, lebo úpravy balkónov a lodžií zasahujú aj majetok susedov. Škody, ktoré vzniknú neodsúhlaseným zásahom, znáša ten, kto také zásahy vykonal.

Balkóny v novostavbe

„Bezpečnosť balkónov závisí aj od projektovej dokumentácie a technológie,“ hovorí Ing. Vojtech Mozgay zo Slovenskej komory stavebných inžinierov.

Ak sa dodrží projekt stavby, ktorý obsahuje aj výpočet, výkres a popis pracovných úkonov, je balkón bezpečný.

Pri kolaudácii budov musí zhotoviteľ predložiť certifi káty použitých materiálov a potvrdiť zápisom do stavebného denníka popis prác. Napriek tomu sa nedávno v Prahe stalo, že na rozostavanej bytovke balkóny spadli.

Podľa odborníkov príčin môže byť niekoľko: nekvalitný betón, nesprávne umiestnenie výstuže, výstuž inej kvality, ako je v projektovej dokumentácii, nedodržiavanie technologických postupov. Možno len priskoro odstránili debnenie, skôr, ako to dovoľuje technologický predpis, a chýbal kvalitný stavebný dozor.

Otázky a odpovede

Ako sa prejavujú najčastejšie chyby balkónov?
Korózia zábradlia, pretekanie zrážkovej vody balkónovou doskou, vznik trhlín a odpadávanie kusov betónu, tieto prejavy porúch má na svedomí aj nedostatočne vykonávaná údržba. Pre možnú zníženú bezpečnosť v užívaní boli balkóny zaradené medzi stavebné konštrukcie, na ktorých sa môžu vyskytovať nedostatky charakterizované ako systémová porucha. Zodpovednosť za odstránenie porúch má vlastník bytu, resp. správca domu, pokiaľ naňho vlastníci takú zodpovednosť preniesli. Rozhodovať o uskutočnení akýchkoľvek stavebných prác na dome môžu však len vlastníci bytov. Bezpečnosť tak ovplyvňujú vlastníci bytov včasným konaním.

Čo sa môže stať, keď si vlastníci bytu bez konzultácie s odborníkom zasklia alebo vymurujú lodžiu?
Ani zaskliť, ani vymurovať by nemali bez súhlasu statika. Predstavané lodžie sú kotvené do fasádnych panelov a neboli dimenzované na ďalšie zaťaženie. Je pravda, že sa počítalo s rezervou, ale zasklením či vymurovaním môžu vlastníci narušiť stabilitu všetkých spoločných lodžií.

Čo sa stane, ak dážď a sneh trvalo poškodzujú balkón alebo lodžiu?
Lodžie ich majitelia v zime čistia od snehu. Samotný sneh ich nepoškodzuje. V zime je väčšie riziko poškodenia v tom prípade, ak už sú lodžie alebo balkóny v horšom stave – ak majú praskliny na podlahe, kde voda môže zmrznúť a ďalej ničiť dlažbu.

PROF. ING. ZUZANA STERNOVÁ, TECHNICKÝ A SKÚŠOBNÝ ÚSTAV STAVEBNÝ, ING. VOJTECH MOZGAY, SLOVENSKÁ KOMORA STAVEBNÝCH INŽINIEROV

Ako obnoviť balkón
O včasnom odhalení nedostatkov balkónov rozhodujú vlastníci bytov

Môžu včas upozorniť na viditeľné porušenie konštrukcie a na vznikajúcu koróziu a rozhodujú o vykonaní odbornej obhliadky
Obnova balkónov sa má správne vykonať pred zateplením obvodového plášťa

Pri niektorých typoch panelových domov sa prejavuje tzv. systémová porucha a štát poskytuje dotáciu na jej odstránenie prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania
Návrh obnovy balkónov vykonáva projektant – autorizovaný inžinier Ich zoznam je uvedený na webovej stránke Slovenskej komory stavebných inžinierov
Obnova balkónov sa robí podľa projektovej dokumentácie

Tá musí obsahovať hodnotenie skutočného stavu balkónov, konštrukčné riešenie vrátane technologických postupov obnovy balkónovej dosky (ošetrenie výstuže a betónu), návrhu opravy alebo výmeny zábradlia a jeho ukotvenia, návrh skladby podlahy a detailov vrátane zateplenia balkónovej dosky (eliminácia pôsobenia tepelného mosta), statické a tepelnotechnické posúdenie
Obnova balkónov sa uskutočňuje na základe stavebného povolenia

Stavebné povolenie vydáva príslušný stavebný úrad na základe písomnej žiadosti a priloženej dokumentácie stavby starších domoch pôsobí zub času, v novostavbe zas neprofesionálna práca stavbárov či projektantov. To bolo zrejme aj príčinou nedávneho pádu balkónov pri stavbe bytového domu v Prahe. Podľa informácií médií boli balkóny údajne nedostatočne upevnené. Poruchy balkónov tak vznikajú aj na novostavbách ako odraz kvality projektov a zhotovenia, ale väčšinou platí, že čím je dom starší, tým je riziko väčšie. Za zlý stav balkónov a lodžií môže nedostatočná údržba a nekvalitná obnova domov. Preto je dôležité sa o ne dobre starať.

„Prehliadky stavu balkónových konštrukcií nie sú povinné, ale nevyhnutné vzhľadom na ich vek,“ upozorňuje Zuzana Sternová, riaditeľka Technického a skúšobného ústavu stavebného. V súčasnosti by sa podľa jej slov mali obnovovať už všetky balkónové konštrukcie zabudované v domoch hromadnej bytovej výstavby.

Napraviť dosahy dlhodobo nevykonávanej údržby je podľa Sternovej možné iba obnovou balkónov. Skutočný rozsah nedostatkov a spôsob ich odstránenia môže určiť odborník, ale o uskutočnení obhliadky a o následnej obnove balkónov rozhodujú jedine vlastníci bytového domu. „Zaručenie bezpečného užívania balkónov závisí od včasného konania vlastníkov bytov,“ zdôrazňuje Sternová.

Obnova balkónov pritom slúži aj ako prevencia pred rozširovaním porúch, teda ak sa vykoná pri malom rozsahu nedostatkov, je to lacnejšie. Správne sa majú balkóny a lodžie obnovovať ešte pred zateplením obvodového plášťa.

Po dvadsiatich rokoch volajte statika

Žiaden predpis kontroly to vyslovene nenariaďuje, ale počas užívania bytu treba pravidelne kontrolovať aj konštrukcie balkónov. A to napriek tomu, že podľa stavbárov majú životnosť najmenej 80 rokov. Sú totiž vystavené vplyvom okolitého prostredia a potrebujú údržbu. Kontrolovať treba hlavne povrch – nášľapnú vrstvu, dlažbu, ale aj oplechovanie, aby sa voda nedostala pod dlažbu. Preverovať treba aj stav zábradlia, kde väčšinou najprv vznikne viditeľná korózia v mieste ukotvenia zábradlia.

Dotácia na opravu

Každý majiteľ bytu denne vidí fyzický stav svojho bytu, s tým aj balkóna alebo lodžií a pri najmenších pochybnostiach o statike alebo stabilite by mal zavolať odborníka. Netreba čakať, kým už vidieť armatúru – železo, hoci aj v tomto štádiu sú riešenia, aby balkóny slúžili svojmu účelu a boli bezpečné.

„Po dvadsiatich či tridsiatich rokoch je už nutné spojiť sa so statikom, aby skontroloval, či balkóny netreba opraviť,“ odporúča Vojtech Mozgay z Slovenskej komory stavebných inžinierov. Pri niektorých typoch panelových domov hromadnej bytovej výstavby sa prejavuje tzv. systémová porucha a štát poskytuje dotáciu na jej odstránenie prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania. Systémová porucha sa pri balkónoch týka najmä troch problémov: skorodovanej nosnej výstuže a trhlín v betóne balkónovej dosky, skorodovaného zábradlia v ukotvení a tepelných mostov s prejavmi plesní na vnútornom povrchu obvodovej steny.

Za dom zodpovedajú vlastníci a správca

„V stavebnom zákone je zakotvená povinnosť vlastníka stavby riadne vykonávať jej údržbu, aby sa predišlo jej znehodnoteniu,“ upozorňuje Jelena Hudcovská, riaditeľka odboru štátnej stavebnej správy a územného plánovania na ministerstve dopravy a výstavby. Stavební inžinieri však upozorňujú, že by sa zišiel aj predpis na povinné kontroly nosných konštrukcií v periodicite päť a desať rokov. Chýba legislatíva, ktorá by to nariaďovala rovnako, ako je to napríklad pri elektrine, plyne, bleskozvodoch či výťahoch.

Zodpovednosť za údržbu a bezpečné užívanie má vlastník, respektíve správca bytového domu. Keďže vlastníci jednotlivých bytov v dome sú spoločnými vlastníkmi bytového domu, každému obyvateľovi patrí jedna pomerná časť celého domu, za stav a údržbu balkónov zodpovedajú všetci – hoci sú súčasťou jednotlivých bytov.

Každý vlastník aj nájomník musí umožniť vykonanie udržiavacích prác a opráv. Vyplýva to z Občianskeho zákonníka. „Ak vlastník zanedbá riadnu údržbu stavby (vrátane balkónov ako súčasti stavebnej konštrukcie domu), je stavebný úrad oprávnený nariadiť mu vykonanie udržiavacích prác z titulu verejného záujmu na dobrom stavebno– technickom stave,“ dodáva Hudcovská. Ak niekto nevykoná udržiavacie práce, ktoré mu stavebný úrad nariadil, porušuje stavebný zákon.

Údržba stavby podľa zákona
Vlastník je povinný udržiavať stavbu v dobrom stave tak, aby nevznikalo nebezpečenstvo požiarnych a hygienických nedostatkov, aby nedochádzalo k jej znehodnoteniu alebo ohrozeniu jej vzhľadu a aby sa čo najviac predĺžila jej užívateľnosť.
Treba ju udržiavať v súlade s dokumentáciou overenou stavebným úradom a s rozhodnutím stavebného úradu (stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie)
Ak vlastník stavbu riadne neudržiava, môže mu stavebný úrad nariadiť, aby sa v určenej lehote a za určených podmienok postaral o nápravu.
Užívatelia bytov a nebytových priestorov sú povinní umožniť vykonanie nariadenej údržby stavby.
To isté platí primerane aj pre terénne úpravy, práce a zariadenia.

ZDROJ: STAVEBNÝ ZÁKON

Dôležitá je údržba

Balkóny vyčnievajú z fasády domu a o to viac sú vystavené vplyvom počasia. Ak nemajú poškodzovať dom, musí byť dobre vyspádovaná nášľapná vrstva, aby nesmerovala k obvodovej konštrukcii domu.

Najmä na balkónoch, ktoré nemajú v podlahe hydroizolačnú vrstvu, sú po rokoch používania viditeľné trhliny a odpadnuté kusy betónu. Ten často opadáva aj v oblasti zakotvenia zábradlia, kde vzniká tiež korózia, väčšinou viditeľná voľným okom.

Bezpečnosť balkónov môže stanoviť len odborník. Preto sa k žiadosti o poskytnutie finančných prostriedkov na odstránenie systémových porúch panelových domov vyžaduje odborný posudok od autorizovaného inžiniera.

Nestavajte bez povolenia

Bezpečnosť balkónov okrem konštrukcie a počasia ovplyvňujú aj obyvatelia, ktorí na nich vykonali zásahy bez toho, aby ich odsúhlasil statik. V panelovom dome je všetko spoločné, jeden majiteľ by teda nemal vykonať také zásahy, ktorými môže vyvolať nepriaznivý stav domu, lebo úpravy balkónov a lodžií zasahujú aj majetok susedov. Škody, ktoré vzniknú neodsúhlaseným zásahom, znáša ten, kto také zásahy vykonal.

Balkóny v novostavbe

„Bezpečnosť balkónov závisí aj od projektovej dokumentácie a technológie,“ hovorí Ing. Vojtech Mozgay zo Slovenskej komory stavebných inžinierov.

Ak sa dodrží projekt stavby, ktorý obsahuje aj výpočet, výkres a popis pracovných úkonov, je balkón bezpečný.

Pri kolaudácii budov musí zhotoviteľ predložiť certifi káty použitých materiálov a potvrdiť zápisom do stavebného denníka popis prác. Napriek tomu sa nedávno v Prahe stalo, že na rozostavanej bytovke balkóny spadli.

Podľa odborníkov príčin môže byť niekoľko: nekvalitný betón, nesprávne umiestnenie výstuže, výstuž inej kvality, ako je v projektovej dokumentácii, nedodržiavanie technologických postupov. Možno len priskoro odstránili debnenie, skôr, ako to dovoľuje technologický predpis, a chýbal kvalitný stavebný dozor.

Otázky a odpovede

Ako sa prejavujú najčastejšie chyby balkónov?
Korózia zábradlia, pretekanie zrážkovej vody balkónovou doskou, vznik trhlín a odpadávanie kusov betónu, tieto prejavy porúch má na svedomí aj nedostatočne vykonávaná údržba. Pre možnú zníženú bezpečnosť v užívaní boli balkóny zaradené medzi stavebné konštrukcie, na ktorých sa môžu vyskytovať nedostatky charakterizované ako systémová porucha. Zodpovednosť za odstránenie porúch má vlastník bytu, resp. správca domu, pokiaľ naňho vlastníci takú zodpovednosť preniesli. Rozhodovať o uskutočnení akýchkoľvek stavebných prác na dome môžu však len vlastníci bytov. Bezpečnosť tak ovplyvňujú vlastníci bytov včasným konaním.

Čo sa môže stať, keď si vlastníci bytu bez konzultácie s odborníkom zasklia alebo vymurujú lodžiu?
Ani zaskliť, ani vymurovať by nemali bez súhlasu statika. Predstavané lodžie sú kotvené do fasádnych panelov a neboli dimenzované na ďalšie zaťaženie. Je pravda, že sa počítalo s rezervou, ale zasklením či vymurovaním môžu vlastníci narušiť stabilitu všetkých spoločných lodžií.

Čo sa stane, ak dážď a sneh trvalo poškodzujú balkón alebo lodžiu?
Lodžie ich majitelia v zime čistia od snehu. Samotný sneh ich nepoškodzuje. V zime je väčšie riziko poškodenia v tom prípade, ak už sú lodžie alebo balkóny v horšom stave – ak majú praskliny na podlahe, kde voda môže zmrznúť a ďalej ničiť dlažbu.

PROF. ING. ZUZANA STERNOVÁ, TECHNICKÝ A SKÚŠOBNÝ ÚSTAV STAVEBNÝ, ING. VOJTECH MOZGAY, SLOVENSKÁ KOMORA STAVEBNÝCH INŽINIEROV

Ako obnoviť balkón
O včasnom odhalení nedostatkov balkónov rozhodujú vlastníci bytov

Môžu včas upozorniť na viditeľné porušenie konštrukcie a na vznikajúcu koróziu a rozhodujú o vykonaní odbornej obhliadky
Obnova balkónov sa má správne vykonať pred zateplením obvodového plášťa

Pri niektorých typoch panelových domov sa prejavuje tzv. systémová porucha a štát poskytuje dotáciu na jej odstránenie prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania
Návrh obnovy balkónov vykonáva projektant – autorizovaný inžinier Ich zoznam je uvedený na webovej stránke Slovenskej komory stavebných inžinierov
Obnova balkónov sa robí podľa projektovej dokumentácie

Tá musí obsahovať hodnotenie skutočného stavu balkónov, konštrukčné riešenie vrátane technologických postupov obnovy balkónovej dosky (ošetrenie výstuže a betónu), návrhu opravy alebo výmeny zábradlia a jeho ukotvenia, návrh skladby podlahy a detailov vrátane zateplenia balkónovej dosky (eliminácia pôsobenia tepelného mosta), statické a tepelnotechnické posúdenie
Obnova balkónov sa uskutočňuje na základe stavebného povolenia

Stavebné povolenie vydáva príslušný stavebný úrad na základe písomnej žiadosti a priloženej dokumentácie stavby v starších domoch pôsobí zub času, v novostavbe zas neprofesionálna práca stavbárov či projektantov. To bolo zrejme aj príčinou nedávneho pádu balkónov pri stavbe bytového domu v Prahe. Podľa informácií médií boli balkóny údajne nedostatočne upevnené. Poruchy balkónov tak vznikajú aj na novostavbách ako odraz kvality projektov a zhotovenia, ale väčšinou platí, že čím je dom starší, tým je riziko väčšie. Za zlý stav balkónov a lodžií môže nedostatočná údržba a nekvalitná obnova domov. Preto je dôležité sa o ne dobre starať.

„Prehliadky stavu balkónových konštrukcií nie sú povinné, ale nevyhnutné vzhľadom na ich vek,“ upozorňuje Zuzana Sternová, riaditeľka Technického a skúšobného ústavu stavebného. V súčasnosti by sa podľa jej slov mali obnovovať už všetky balkónové konštrukcie zabudované v domoch hromadnej bytovej výstavby.

Napraviť dosahy dlhodobo nevykonávanej údržby je podľa Sternovej možné iba obnovou balkónov. Skutočný rozsah nedostatkov a spôsob ich odstránenia môže určiť odborník, ale o uskutočnení obhliadky a o následnej obnove balkónov rozhodujú jedine vlastníci bytového domu. „Zaručenie bezpečného užívania balkónov závisí od včasného konania vlastníkov bytov,“ zdôrazňuje Sternová.

Obnova balkónov pritom slúži aj ako prevencia pred rozširovaním porúch, teda ak sa vykoná pri malom rozsahu nedostatkov, je to lacnejšie. Správne sa majú balkóny a lodžie obnovovať ešte pred zateplením obvodového plášťa.

Po dvadsiatich rokoch volajte statika

Žiaden predpis kontroly to vyslovene nenariaďuje, ale počas užívania bytu treba pravidelne kontrolovať aj konštrukcie balkónov. A to napriek tomu, že podľa stavbárov majú životnosť najmenej 80 rokov. Sú totiž vystavené vplyvom okolitého prostredia a potrebujú údržbu. Kontrolovať treba hlavne povrch – nášľapnú vrstvu, dlažbu, ale aj oplechovanie, aby sa voda nedostala pod dlažbu. Preverovať treba aj stav zábradlia, kde väčšinou najprv vznikne viditeľná korózia v mieste ukotvenia zábradlia.

Dotácia na opravu

Každý majiteľ bytu denne vidí fyzický stav svojho bytu, s tým aj balkóna alebo lodžií a pri najmenších pochybnostiach o statike alebo stabilite by mal zavolať odborníka. Netreba čakať, kým už vidieť armatúru – železo, hoci aj v tomto štádiu sú riešenia, aby balkóny slúžili svojmu účelu a boli bezpečné.

„Po dvadsiatich či tridsiatich rokoch je už nutné spojiť sa so statikom, aby skontroloval, či balkóny netreba opraviť,“ odporúča Vojtech Mozgay z Slovenskej komory stavebných inžinierov. Pri niektorých typoch panelových domov hromadnej bytovej výstavby sa prejavuje tzv. systémová porucha a štát poskytuje dotáciu na jej odstránenie prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania. Systémová porucha sa pri balkónoch týka najmä troch problémov: skorodovanej nosnej výstuže a trhlín v betóne balkónovej dosky, skorodovaného zábradlia v ukotvení a tepelných mostov s prejavmi plesní na vnútornom povrchu obvodovej steny.

Za dom zodpovedajú vlastníci a správca

„V stavebnom zákone je zakotvená povinnosť vlastníka stavby riadne vykonávať jej údržbu, aby sa predišlo jej znehodnoteniu,“ upozorňuje Jelena Hudcovská, riaditeľka odboru štátnej stavebnej správy a územného plánovania na ministerstve dopravy a výstavby. Stavební inžinieri však upozorňujú, že by sa zišiel aj predpis na povinné kontroly nosných konštrukcií v periodicite päť a desať rokov. Chýba legislatíva, ktorá by to nariaďovala rovnako, ako je to napríklad pri elektrine, plyne, bleskozvodoch či výťahoch.

Zodpovednosť za údržbu a bezpečné užívanie má vlastník, respektíve správca bytového domu. Keďže vlastníci jednotlivých bytov v dome sú spoločnými vlastníkmi bytového domu, každému obyvateľovi patrí jedna pomerná časť celého domu, za stav a údržbu balkónov zodpovedajú všetci – hoci sú súčasťou jednotlivých bytov.

Každý vlastník aj nájomník musí umožniť vykonanie udržiavacích prác a opráv. Vyplýva to z Občianskeho zákonníka. „Ak vlastník zanedbá riadnu údržbu stavby (vrátane balkónov ako súčasti stavebnej konštrukcie domu), je stavebný úrad oprávnený nariadiť mu vykonanie udržiavacích prác z titulu verejného záujmu na dobrom stavebno– technickom stave,“ dodáva Hudcovská. Ak niekto nevykoná udržiavacie práce, ktoré mu stavebný úrad nariadil, porušuje stavebný zákon.

Údržba stavby podľa zákona
Vlastník je povinný udržiavať stavbu v dobrom stave tak, aby nevznikalo nebezpečenstvo požiarnych a hygienických nedostatkov, aby nedochádzalo k jej znehodnoteniu alebo ohrozeniu jej vzhľadu a aby sa čo najviac predĺžila jej užívateľnosť.
Treba ju udržiavať v súlade s dokumentáciou overenou stavebným úradom a s rozhodnutím stavebného úradu (stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie)
Ak vlastník stavbu riadne neudržiava, môže mu stavebný úrad nariadiť, aby sa v určenej lehote a za určených podmienok postaral o nápravu.
Užívatelia bytov a nebytových priestorov sú povinní umožniť vykonanie nariadenej údržby stavby.
To isté platí primerane aj pre terénne úpravy, práce a zariadenia.

ZDROJ: STAVEBNÝ ZÁKON

Dôležitá je údržba

Balkóny vyčnievajú z fasády domu a o to viac sú vystavené vplyvom počasia. Ak nemajú poškodzovať dom, musí byť dobre vyspádovaná nášľapná vrstva, aby nesmerovala k obvodovej konštrukcii domu.

Najmä na balkónoch, ktoré nemajú v podlahe hydroizolačnú vrstvu, sú po rokoch používania viditeľné trhliny a odpadnuté kusy betónu. Ten často opadáva aj v oblasti zakotvenia zábradlia, kde vzniká tiež korózia, väčšinou viditeľná voľným okom.

Bezpečnosť balkónov môže stanoviť len odborník. Preto sa k žiadosti o poskytnutie finančných prostriedkov na odstránenie systémových porúch panelových domov vyžaduje odborný posudok od autorizovaného inžiniera.

Nestavajte bez povolenia

Bezpečnosť balkónov okrem konštrukcie a počasia ovplyvňujú aj obyvatelia, ktorí na nich vykonali zásahy bez toho, aby ich odsúhlasil statik. V panelovom dome je všetko spoločné, jeden majiteľ by teda nemal vykonať také zásahy, ktorými môže vyvolať nepriaznivý stav domu, lebo úpravy balkónov a lodžií zasahujú aj majetok susedov. Škody, ktoré vzniknú neodsúhlaseným zásahom, znáša ten, kto také zásahy vykonal.

Balkóny v novostavbe

„Bezpečnosť balkónov závisí aj od projektovej dokumentácie a technológie,“ hovorí Ing. Vojtech Mozgay zo Slovenskej komory stavebných inžinierov.

Ak sa dodrží projekt stavby, ktorý obsahuje aj výpočet, výkres a popis pracovných úkonov, je balkón bezpečný.

Pri kolaudácii budov musí zhotoviteľ predložiť certifi káty použitých materiálov a potvrdiť zápisom do stavebného denníka popis prác. Napriek tomu sa nedávno v Prahe stalo, že na rozostavanej bytovke balkóny spadli.

Podľa odborníkov príčin môže byť niekoľko: nekvalitný betón, nesprávne umiestnenie výstuže, výstuž inej kvality, ako je v projektovej dokumentácii, nedodržiavanie technologických postupov. Možno len priskoro odstránili debnenie, skôr, ako to dovoľuje technologický predpis, a chýbal kvalitný stavebný dozor.

Otázky a odpovede

Ako sa prejavujú najčastejšie chyby balkónov?
Korózia zábradlia, pretekanie zrážkovej vody balkónovou doskou, vznik trhlín a odpadávanie kusov betónu, tieto prejavy porúch má na svedomí aj nedostatočne vykonávaná údržba. Pre možnú zníženú bezpečnosť v užívaní boli balkóny zaradené medzi stavebné konštrukcie, na ktorých sa môžu vyskytovať nedostatky charakterizované ako systémová porucha. Zodpovednosť za odstránenie porúch má vlastník bytu, resp. správca domu, pokiaľ naňho vlastníci takú zodpovednosť preniesli. Rozhodovať o uskutočnení akýchkoľvek stavebných prác na dome môžu však len vlastníci bytov. Bezpečnosť tak ovplyvňujú vlastníci bytov včasným konaním.

Čo sa môže stať, keď si vlastníci bytu bez konzultácie s odborníkom zasklia alebo vymurujú lodžiu?
Ani zaskliť, ani vymurovať by nemali bez súhlasu statika. Predstavané lodžie sú kotvené do fasádnych panelov a neboli dimenzované na ďalšie zaťaženie. Je pravda, že sa počítalo s rezervou, ale zasklením či vymurovaním môžu vlastníci narušiť stabilitu všetkých spoločných lodžií.

Čo sa stane, ak dážď a sneh trvalo poškodzujú balkón alebo lodžiu?
Lodžie ich majitelia v zime čistia od snehu. Samotný sneh ich nepoškodzuje. V zime je väčšie riziko poškodenia v tom prípade, ak už sú lodžie alebo balkóny v horšom stave – ak majú praskliny na podlahe, kde voda môže zmrznúť a ďalej ničiť dlažbu.

PROF. ING. ZUZANA STERNOVÁ, TECHNICKÝ A SKÚŠOBNÝ ÚSTAV STAVEBNÝ, ING. VOJTECH MOZGAY, SLOVENSKÁ KOMORA STAVEBNÝCH INŽINIEROV

Ako obnoviť balkón
O včasnom odhalení nedostatkov balkónov rozhodujú vlastníci bytov

Môžu včas upozorniť na viditeľné porušenie konštrukcie a na vznikajúcu koróziu a rozhodujú o vykonaní odbornej obhliadky
Obnova balkónov sa má správne vykonať pred zateplením obvodového plášťa

Pri niektorých typoch panelových domov sa prejavuje tzv. systémová porucha a štát poskytuje dotáciu na jej odstránenie prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania
Návrh obnovy balkónov vykonáva projektant – autorizovaný inžinier Ich zoznam je uvedený na webovej stránke Slovenskej komory stavebných inžinierov
Obnova balkónov sa robí podľa projektovej dokumentácie

Tá musí obsahovať hodnotenie skutočného stavu balkónov, konštrukčné riešenie vrátane technologických postupov obnovy balkónovej dosky (ošetrenie výstuže a betónu), návrhu opravy alebo výmeny zábradlia a jeho ukotvenia, návrh skladby podlahy a detailov vrátane zateplenia balkónovej dosky (eliminácia pôsobenia tepelného mosta), statické a tepelnotechnické posúdenie
Obnova balkónov sa uskutočňuje na základe stavebného povolenia

Stavebné povolenie vydáva príslušný stavebný úrad na základe písomnej žiadosti a priloženej dokumentácie stavby starších domoch pôsobí zub času, v novostavbe zas neprofesionálna práca stavbárov či projektantov. To bolo zrejme aj príčinou nedávneho pádu balkónov pri stavbe bytového domu v Prahe. Podľa informácií médií boli balkóny údajne nedostatočne upevnené. Poruchy balkónov tak vznikajú aj na novostavbách ako odraz kvality projektov a zhotovenia, ale väčšinou platí, že čím je dom starší, tým je riziko väčšie. Za zlý stav balkónov a lodžií môže nedostatočná údržba a nekvalitná obnova domov. Preto je dôležité sa o ne dobre starať.

„Prehliadky stavu balkónových konštrukcií nie sú povinné, ale nevyhnutné vzhľadom na ich vek,“ upozorňuje Zuzana Sternová, riaditeľka Technického a skúšobného ústavu stavebného. V súčasnosti by sa podľa jej slov mali obnovovať už všetky balkónové konštrukcie zabudované v domoch hromadnej bytovej výstavby.

Napraviť dosahy dlhodobo nevykonávanej údržby je podľa Sternovej možné iba obnovou balkónov. Skutočný rozsah nedostatkov a spôsob ich odstránenia môže určiť odborník, ale o uskutočnení obhliadky a o následnej obnove balkónov rozhodujú jedine vlastníci bytového domu. „Zaručenie bezpečného užívania balkónov závisí od včasného konania vlastníkov bytov,“ zdôrazňuje Sternová.

Obnova balkónov pritom slúži aj ako prevencia pred rozširovaním porúch, teda ak sa vykoná pri malom rozsahu nedostatkov, je to lacnejšie. Správne sa majú balkóny a lodžie obnovovať ešte pred zateplením obvodového plášťa.

Po dvadsiatich rokoch volajte statika

Žiaden predpis kontroly to vyslovene nenariaďuje, ale počas užívania bytu treba pravidelne kontrolovať aj konštrukcie balkónov. A to napriek tomu, že podľa stavbárov majú životnosť najmenej 80 rokov. Sú totiž vystavené vplyvom okolitého prostredia a potrebujú údržbu. Kontrolovať treba hlavne povrch – nášľapnú vrstvu, dlažbu, ale aj oplechovanie, aby sa voda nedostala pod dlažbu. Preverovať treba aj stav zábradlia, kde väčšinou najprv vznikne viditeľná korózia v mieste ukotvenia zábradlia.

Dotácia na opravu

Každý majiteľ bytu denne vidí fyzický stav svojho bytu, s tým aj balkóna alebo lodžií a pri najmenších pochybnostiach o statike alebo stabilite by mal zavolať odborníka. Netreba čakať, kým už vidieť armatúru – železo, hoci aj v tomto štádiu sú riešenia, aby balkóny slúžili svojmu účelu a boli bezpečné.

„Po dvadsiatich či tridsiatich rokoch je už nutné spojiť sa so statikom, aby skontroloval, či balkóny netreba opraviť,“ odporúča Vojtech Mozgay z Slovenskej komory stavebných inžinierov. Pri niektorých typoch panelových domov hromadnej bytovej výstavby sa prejavuje tzv. systémová porucha a štát poskytuje dotáciu na jej odstránenie prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania. Systémová porucha sa pri balkónoch týka najmä troch problémov: skorodovanej nosnej výstuže a trhlín v betóne balkónovej dosky, skorodovaného zábradlia v ukotvení a tepelných mostov s prejavmi plesní na vnútornom povrchu obvodovej steny.

Za dom zodpovedajú vlastníci a správca

„V stavebnom zákone je zakotvená povinnosť vlastníka stavby riadne vykonávať jej údržbu, aby sa predišlo jej znehodnoteniu,“ upozorňuje Jelena Hudcovská, riaditeľka odboru štátnej stavebnej správy a územného plánovania na ministerstve dopravy a výstavby. Stavební inžinieri však upozorňujú, že by sa zišiel aj predpis na povinné kontroly nosných konštrukcií v periodicite päť a desať rokov. Chýba legislatíva, ktorá by to nariaďovala rovnako, ako je to napríklad pri elektrine, plyne, bleskozvodoch či výťahoch.

Zodpovednosť za údržbu a bezpečné užívanie má vlastník, respektíve správca bytového domu. Keďže vlastníci jednotlivých bytov v dome sú spoločnými vlastníkmi bytového domu, každému obyvateľovi patrí jedna pomerná časť celého domu, za stav a údržbu balkónov zodpovedajú všetci – hoci sú súčasťou jednotlivých bytov.

Každý vlastník aj nájomník musí umožniť vykonanie udržiavacích prác a opráv. Vyplýva to z Občianskeho zákonníka. „Ak vlastník zanedbá riadnu údržbu stavby (vrátane balkónov ako súčasti stavebnej konštrukcie domu), je stavebný úrad oprávnený nariadiť mu vykonanie udržiavacích prác z titulu verejného záujmu na dobrom stavebno– technickom stave,“ dodáva Hudcovská. Ak niekto nevykoná udržiavacie práce, ktoré mu stavebný úrad nariadil, porušuje stavebný zákon.

Údržba stavby podľa zákona
Vlastník je povinný udržiavať stavbu v dobrom stave tak, aby nevznikalo nebezpečenstvo požiarnych a hygienických nedostatkov, aby nedochádzalo k jej znehodnoteniu alebo ohrozeniu jej vzhľadu a aby sa čo najviac predĺžila jej užívateľnosť.
Treba ju udržiavať v súlade s dokumentáciou overenou stavebným úradom a s rozhodnutím stavebného úradu (stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie)
Ak vlastník stavbu riadne neudržiava, môže mu stavebný úrad nariadiť, aby sa v určenej lehote a za určených podmienok postaral o nápravu.
Užívatelia bytov a nebytových priestorov sú povinní umožniť vykonanie nariadenej údržby stavby.
To isté platí primerane aj pre terénne úpravy, práce a zariadenia.

ZDROJ: STAVEBNÝ ZÁKON

Dôležitá je údržba

Balkóny vyčnievajú z fasády domu a o to viac sú vystavené vplyvom počasia. Ak nemajú poškodzovať dom, musí byť dobre vyspádovaná nášľapná vrstva, aby nesmerovala k obvodovej konštrukcii domu.

Najmä na balkónoch, ktoré nemajú v podlahe hydroizolačnú vrstvu, sú po rokoch používania viditeľné trhliny a odpadnuté kusy betónu. Ten často opadáva aj v oblasti zakotvenia zábradlia, kde vzniká tiež korózia, väčšinou viditeľná voľným okom.

Bezpečnosť balkónov môže stanoviť len odborník. Preto sa k žiadosti o poskytnutie finančných prostriedkov na odstránenie systémových porúch panelových domov vyžaduje odborný posudok od autorizovaného inžiniera.

Nestavajte bez povolenia

Bezpečnosť balkónov okrem konštrukcie a počasia ovplyvňujú aj obyvatelia, ktorí na nich vykonali zásahy bez toho, aby ich odsúhlasil statik. V panelovom dome je všetko spoločné, jeden majiteľ by teda nemal vykonať také zásahy, ktorými môže vyvolať nepriaznivý stav domu, lebo úpravy balkónov a lodžií zasahujú aj majetok susedov. Škody, ktoré vzniknú neodsúhlaseným zásahom, znáša ten, kto také zásahy vykonal.

Balkóny v novostavbe

„Bezpečnosť balkónov závisí aj od projektovej dokumentácie a technológie,“ hovorí Ing. Vojtech Mozgay zo Slovenskej komory stavebných inžinierov.

Ak sa dodrží projekt stavby, ktorý obsahuje aj výpočet, výkres a popis pracovných úkonov, je balkón bezpečný.

Pri kolaudácii budov musí zhotoviteľ predložiť certifi káty použitých materiálov a potvrdiť zápisom do stavebného denníka popis prác. Napriek tomu sa nedávno v Prahe stalo, že na rozostavanej bytovke balkóny spadli.

Podľa odborníkov príčin môže byť niekoľko: nekvalitný betón, nesprávne umiestnenie výstuže, výstuž inej kvality, ako je v projektovej dokumentácii, nedodržiavanie technologických postupov. Možno len priskoro odstránili debnenie, skôr, ako to dovoľuje technologický predpis, a chýbal kvalitný stavebný dozor.

Otázky a odpovede

Ako sa prejavujú najčastejšie chyby balkónov?
Korózia zábradlia, pretekanie zrážkovej vody balkónovou doskou, vznik trhlín a odpadávanie kusov betónu, tieto prejavy porúch má na svedomí aj nedostatočne vykonávaná údržba. Pre možnú zníženú bezpečnosť v užívaní boli balkóny zaradené medzi stavebné konštrukcie, na ktorých sa môžu vyskytovať nedostatky charakterizované ako systémová porucha. Zodpovednosť za odstránenie porúch má vlastník bytu, resp. správca domu, pokiaľ naňho vlastníci takú zodpovednosť preniesli. Rozhodovať o uskutočnení akýchkoľvek stavebných prác na dome môžu však len vlastníci bytov. Bezpečnosť tak ovplyvňujú vlastníci bytov včasným konaním.

Čo sa môže stať, keď si vlastníci bytu bez konzultácie s odborníkom zasklia alebo vymurujú lodžiu?
Ani zaskliť, ani vymurovať by nemali bez súhlasu statika. Predstavané lodžie sú kotvené do fasádnych panelov a neboli dimenzované na ďalšie zaťaženie. Je pravda, že sa počítalo s rezervou, ale zasklením či vymurovaním môžu vlastníci narušiť stabilitu všetkých spoločných lodžií.

Čo sa stane, ak dážď a sneh trvalo poškodzujú balkón alebo lodžiu?
Lodžie ich majitelia v zime čistia od snehu. Samotný sneh ich nepoškodzuje. V zime je väčšie riziko poškodenia v tom prípade, ak už sú lodžie alebo balkóny v horšom stave – ak majú praskliny na podlahe, kde voda môže zmrznúť a ďalej ničiť dlažbu.

PROF. ING. ZUZANA STERNOVÁ, TECHNICKÝ A SKÚŠOBNÝ ÚSTAV STAVEBNÝ, ING. VOJTECH MOZGAY, SLOVENSKÁ KOMORA STAVEBNÝCH INŽINIEROV

Ako obnoviť balkón
O včasnom odhalení nedostatkov balkónov rozhodujú vlastníci bytov

Môžu včas upozorniť na viditeľné porušenie konštrukcie a na vznikajúcu koróziu a rozhodujú o vykonaní odbornej obhliadky
Obnova balkónov sa má správne vykonať pred zateplením obvodového plášťa

Pri niektorých typoch panelových domov sa prejavuje tzv. systémová porucha a štát poskytuje dotáciu na jej odstránenie prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania
Návrh obnovy balkónov vykonáva projektant – autorizovaný inžinier Ich zoznam je uvedený na webovej stránke Slovenskej komory stavebných inžinierov
Obnova balkónov sa robí podľa projektovej dokumentácie

Tá musí obsahovať hodnotenie skutočného stavu balkónov, konštrukčné riešenie vrátane technologických postupov obnovy balkónovej dosky (ošetrenie výstuže a betónu), návrhu opravy alebo výmeny zábradlia a jeho ukotvenia, návrh skladby podlahy a detailov vrátane zateplenia balkónovej dosky (eliminácia pôsobenia tepelného mosta), statické a tepelnotechnické posúdenie
Obnova balkónov sa uskutočňuje na základe stavebného povolenia

Stavebné povolenie vydáva príslušný stavebný úrad na základe písomnej žiadosti a priloženej dokumentácie stavby starších domoch pôsobí zub času, v novostavbe zas neprofesionálna práca stavbárov či projektantov. To bolo zrejme aj príčinou nedávneho pádu balkónov pri stavbe bytového domu v Prahe. Podľa informácií médií boli balkóny údajne nedostatočne upevnené. Poruchy balkónov tak vznikajú aj na novostavbách ako odraz kvality projektov a zhotovenia, ale väčšinou platí, že čím je dom starší, tým je riziko väčšie. Za zlý stav balkónov a lodžií môže nedostatočná údržba a nekvalitná obnova domov. Preto je dôležité sa o ne dobre starať.

„Prehliadky stavu balkónových konštrukcií nie sú povinné, ale nevyhnutné vzhľadom na ich vek,“ upozorňuje Zuzana Sternová, riaditeľka Technického a skúšobného ústavu stavebného. V súčasnosti by sa podľa jej slov mali obnovovať už všetky balkónové konštrukcie zabudované v domoch hromadnej bytovej výstavby.

Napraviť dosahy dlhodobo nevykonávanej údržby je podľa Sternovej možné iba obnovou balkónov. Skutočný rozsah nedostatkov a spôsob ich odstránenia môže určiť odborník, ale o uskutočnení obhliadky a o následnej obnove balkónov rozhodujú jedine vlastníci bytového domu. „Zaručenie bezpečného užívania balkónov závisí od včasného konania vlastníkov bytov,“ zdôrazňuje Sternová.

Obnova balkónov pritom slúži aj ako prevencia pred rozširovaním porúch, teda ak sa vykoná pri malom rozsahu nedostatkov, je to lacnejšie. Správne sa majú balkóny a lodžie obnovovať ešte pred zateplením obvodového plášťa.

Po dvadsiatich rokoch volajte statika

Žiaden predpis kontroly to vyslovene nenariaďuje, ale počas užívania bytu treba pravidelne kontrolovať aj konštrukcie balkónov. A to napriek tomu, že podľa stavbárov majú životnosť najmenej 80 rokov. Sú totiž vystavené vplyvom okolitého prostredia a potrebujú údržbu. Kontrolovať treba hlavne povrch – nášľapnú vrstvu, dlažbu, ale aj oplechovanie, aby sa voda nedostala pod dlažbu. Preverovať treba aj stav zábradlia, kde väčšinou najprv vznikne viditeľná korózia v mieste ukotvenia zábradlia.

Dotácia na opravu

Každý majiteľ bytu denne vidí fyzický stav svojho bytu, s tým aj balkóna alebo lodžií a pri najmenších pochybnostiach o statike alebo stabilite by mal zavolať odborníka. Netreba čakať, kým už vidieť armatúru – železo, hoci aj v tomto štádiu sú riešenia, aby balkóny slúžili svojmu účelu a boli bezpečné.

„Po dvadsiatich či tridsiatich rokoch je už nutné spojiť sa so statikom, aby skontroloval, či balkóny netreba opraviť,“ odporúča Vojtech Mozgay z Slovenskej komory stavebných inžinierov. Pri niektorých typoch panelových domov hromadnej bytovej výstavby sa prejavuje tzv. systémová porucha a štát poskytuje dotáciu na jej odstránenie prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania. Systémová porucha sa pri balkónoch týka najmä troch problémov: skorodovanej nosnej výstuže a trhlín v betóne balkónovej dosky, skorodovaného zábradlia v ukotvení a tepelných mostov s prejavmi plesní na vnútornom povrchu obvodovej steny.

Za dom zodpovedajú vlastníci a správca

„V stavebnom zákone je zakotvená povinnosť vlastníka stavby riadne vykonávať jej údržbu, aby sa predišlo jej znehodnoteniu,“ upozorňuje Jelena Hudcovská, riaditeľka odboru štátnej stavebnej správy a územného plánovania na ministerstve dopravy a výstavby. Stavební inžinieri však upozorňujú, že by sa zišiel aj predpis na povinné kontroly nosných konštrukcií v periodicite päť a desať rokov. Chýba legislatíva, ktorá by to nariaďovala rovnako, ako je to napríklad pri elektrine, plyne, bleskozvodoch či výťahoch.

Zodpovednosť za údržbu a bezpečné užívanie má vlastník, respektíve správca bytového domu. Keďže vlastníci jednotlivých bytov v dome sú spoločnými vlastníkmi bytového domu, každému obyvateľovi patrí jedna pomerná časť celého domu, za stav a údržbu balkónov zodpovedajú všetci – hoci sú súčasťou jednotlivých bytov.

Každý vlastník aj nájomník musí umožniť vykonanie udržiavacích prác a opráv. Vyplýva to z Občianskeho zákonníka. „Ak vlastník zanedbá riadnu údržbu stavby (vrátane balkónov ako súčasti stavebnej konštrukcie domu), je stavebný úrad oprávnený nariadiť mu vykonanie udržiavacích prác z titulu verejného záujmu na dobrom stavebno– technickom stave,“ dodáva Hudcovská. Ak niekto nevykoná udržiavacie práce, ktoré mu stavebný úrad nariadil, porušuje stavebný zákon.

Údržba stavby podľa zákona
Vlastník je povinný udržiavať stavbu v dobrom stave tak, aby nevznikalo nebezpečenstvo požiarnych a hygienických nedostatkov, aby nedochádzalo k jej znehodnoteniu alebo ohrozeniu jej vzhľadu a aby sa čo najviac predĺžila jej užívateľnosť.
Treba ju udržiavať v súlade s dokumentáciou overenou stavebným úradom a s rozhodnutím stavebného úradu (stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie)
Ak vlastník stavbu riadne neudržiava, môže mu stavebný úrad nariadiť, aby sa v určenej lehote a za určených podmienok postaral o nápravu.
Užívatelia bytov a nebytových priestorov sú povinní umožniť vykonanie nariadenej údržby stavby.
To isté platí primerane aj pre terénne úpravy, práce a zariadenia.

ZDROJ: STAVEBNÝ ZÁKON

Dôležitá je údržba

Balkóny vyčnievajú z fasády domu a o to viac sú vystavené vplyvom počasia. Ak nemajú poškodzovať dom, musí byť dobre vyspádovaná nášľapná vrstva, aby nesmerovala k obvodovej konštrukcii domu.

Najmä na balkónoch, ktoré nemajú v podlahe hydroizolačnú vrstvu, sú po rokoch používania viditeľné trhliny a odpadnuté kusy betónu. Ten často opadáva aj v oblasti zakotvenia zábradlia, kde vzniká tiež korózia, väčšinou viditeľná voľným okom.

Bezpečnosť balkónov môže stanoviť len odborník. Preto sa k žiadosti o poskytnutie finančných prostriedkov na odstránenie systémových porúch panelových domov vyžaduje odborný posudok od autorizovaného inžiniera.

Nestavajte bez povolenia

Bezpečnosť balkónov okrem konštrukcie a počasia ovplyvňujú aj obyvatelia, ktorí na nich vykonali zásahy bez toho, aby ich odsúhlasil statik. V panelovom dome je všetko spoločné, jeden majiteľ by teda nemal vykonať také zásahy, ktorými môže vyvolať nepriaznivý stav domu, lebo úpravy balkónov a lodžií zasahujú aj majetok susedov. Škody, ktoré vzniknú neodsúhlaseným zásahom, znáša ten, kto také zásahy vykonal.

Balkóny v novostavbe

„Bezpečnosť balkónov závisí aj od projektovej dokumentácie a technológie,“ hovorí Ing. Vojtech Mozgay zo Slovenskej komory stavebných inžinierov.

Ak sa dodrží projekt stavby, ktorý obsahuje aj výpočet, výkres a popis pracovných úkonov, je balkón bezpečný.

Pri kolaudácii budov musí zhotoviteľ predložiť certifi káty použitých materiálov a potvrdiť zápisom do stavebného denníka popis prác. Napriek tomu sa nedávno v Prahe stalo, že na rozostavanej bytovke balkóny spadli.

Podľa odborníkov príčin môže byť niekoľko: nekvalitný betón, nesprávne umiestnenie výstuže, výstuž inej kvality, ako je v projektovej dokumentácii, nedodržiavanie technologických postupov. Možno len priskoro odstránili debnenie, skôr, ako to dovoľuje technologický predpis, a chýbal kvalitný stavebný dozor.

Otázky a odpovede

Ako sa prejavujú najčastejšie chyby balkónov?
Korózia zábradlia, pretekanie zrážkovej vody balkónovou doskou, vznik trhlín a odpadávanie kusov betónu, tieto prejavy porúch má na svedomí aj nedostatočne vykonávaná údržba. Pre možnú zníženú bezpečnosť v užívaní boli balkóny zaradené medzi stavebné konštrukcie, na ktorých sa môžu vyskytovať nedostatky charakterizované ako systémová porucha. Zodpovednosť za odstránenie porúch má vlastník bytu, resp. správca domu, pokiaľ naňho vlastníci takú zodpovednosť preniesli. Rozhodovať o uskutočnení akýchkoľvek stavebných prác na dome môžu však len vlastníci bytov. Bezpečnosť tak ovplyvňujú vlastníci bytov včasným konaním.

Čo sa môže stať, keď si vlastníci bytu bez konzultácie s odborníkom zasklia alebo vymurujú lodžiu?
Ani zaskliť, ani vymurovať by nemali bez súhlasu statika. Predstavané lodžie sú kotvené do fasádnych panelov a neboli dimenzované na ďalšie zaťaženie. Je pravda, že sa počítalo s rezervou, ale zasklením či vymurovaním môžu vlastníci narušiť stabilitu všetkých spoločných lodžií.

Čo sa stane, ak dážď a sneh trvalo poškodzujú balkón alebo lodžiu?
Lodžie ich majitelia v zime čistia od snehu. Samotný sneh ich nepoškodzuje. V zime je väčšie riziko poškodenia v tom prípade, ak už sú lodžie alebo balkóny v horšom stave – ak majú praskliny na podlahe, kde voda môže zmrznúť a ďalej ničiť dlažbu.

PROF. ING. ZUZANA STERNOVÁ, TECHNICKÝ A SKÚŠOBNÝ ÚSTAV STAVEBNÝ, ING. VOJTECH MOZGAY, SLOVENSKÁ KOMORA STAVEBNÝCH INŽINIEROV

Ako obnoviť balkón
O včasnom odhalení nedostatkov balkónov rozhodujú vlastníci bytov

Môžu včas upozorniť na viditeľné porušenie konštrukcie a na vznikajúcu koróziu a rozhodujú o vykonaní odbornej obhliadky
Obnova balkónov sa má správne vykonať pred zateplením obvodového plášťa

Pri niektorých typoch panelových domov sa prejavuje tzv. systémová porucha a štát poskytuje dotáciu na jej odstránenie prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania
Návrh obnovy balkónov vykonáva projektant – autorizovaný inžinier Ich zoznam je uvedený na webovej stránke Slovenskej komory stavebných inžinierov
Obnova balkónov sa robí podľa projektovej dokumentácie

Tá musí obsahovať hodnotenie skutočného stavu balkónov, konštrukčné riešenie vrátane technologických postupov obnovy balkónovej dosky (ošetrenie výstuže a betónu), návrhu opravy alebo výmeny zábradlia a jeho ukotvenia, návrh skladby podlahy a detailov vrátane zateplenia balkónovej dosky (eliminácia pôsobenia tepelného mosta), statické a tepelnotechnické posúdenie
Obnova balkónov sa uskutočňuje na základe stavebného povolenia

Stavebné povolenie vydáva príslušný stavebný úrad na základe písomnej žiadosti a priloženej dokumentácie stavby starších domoch pôsobí zub času, v novostavbe zas neprofesionálna práca stavbárov či projektantov. To bolo zrejme aj príčinou nedávneho pádu balkónov pri stavbe bytového domu v Prahe. Podľa informácií médií boli balkóny údajne nedostatočne upevnené. Poruchy balkónov tak vznikajú aj na novostavbách ako odraz kvality projektov a zhotovenia, ale väčšinou platí, že čím je dom starší, tým je riziko väčšie. Za zlý stav balkónov a lodžií môže nedostatočná údržba a nekvalitná obnova domov. Preto je dôležité sa o ne dobre starať.

„Prehliadky stavu balkónových konštrukcií nie sú povinné, ale nevyhnutné vzhľadom na ich vek,“ upozorňuje Zuzana Sternová, riaditeľka Technického a skúšobného ústavu stavebného. V súčasnosti by sa podľa jej slov mali obnovovať už všetky balkónové konštrukcie zabudované v domoch hromadnej bytovej výstavby.

Napraviť dosahy dlhodobo nevykonávanej údržby je podľa Sternovej možné iba obnovou balkónov. Skutočný rozsah nedostatkov a spôsob ich odstránenia môže určiť odborník, ale o uskutočnení obhliadky a o následnej obnove balkónov rozhodujú jedine vlastníci bytového domu. „Zaručenie bezpečného užívania balkónov závisí od včasného konania vlastníkov bytov,“ zdôrazňuje Sternová.

Obnova balkónov pritom slúži aj ako prevencia pred rozširovaním porúch, teda ak sa vykoná pri malom rozsahu nedostatkov, je to lacnejšie. Správne sa majú balkóny a lodžie obnovovať ešte pred zateplením obvodového plášťa.

Po dvadsiatich rokoch volajte statika

Žiaden predpis kontroly to vyslovene nenariaďuje, ale počas užívania bytu treba pravidelne kontrolovať aj konštrukcie balkónov. A to napriek tomu, že podľa stavbárov majú životnosť najmenej 80 rokov. Sú totiž vystavené vplyvom okolitého prostredia a potrebujú údržbu. Kontrolovať treba hlavne povrch – nášľapnú vrstvu, dlažbu, ale aj oplechovanie, aby sa voda nedostala pod dlažbu. Preverovať treba aj stav zábradlia, kde väčšinou najprv vznikne viditeľná korózia v mieste ukotvenia zábradlia.

Dotácia na opravu

Každý majiteľ bytu denne vidí fyzický stav svojho bytu, s tým aj balkóna alebo lodžií a pri najmenších pochybnostiach o statike alebo stabilite by mal zavolať odborníka. Netreba čakať, kým už vidieť armatúru – železo, hoci aj v tomto štádiu sú riešenia, aby balkóny slúžili svojmu účelu a boli bezpečné.

„Po dvadsiatich či tridsiatich rokoch je už nutné spojiť sa so statikom, aby skontroloval, či balkóny netreba opraviť,“ odporúča Vojtech Mozgay z Slovenskej komory stavebných inžinierov. Pri niektorých typoch panelových domov hromadnej bytovej výstavby sa prejavuje tzv. systémová porucha a štát poskytuje dotáciu na jej odstránenie prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania. Systémová porucha sa pri balkónoch týka najmä troch problémov: skorodovanej nosnej výstuže a trhlín v betóne balkónovej dosky, skorodovaného zábradlia v ukotvení a tepelných mostov s prejavmi plesní na vnútornom povrchu obvodovej steny.

Za dom zodpovedajú vlastníci a správca

„V stavebnom zákone je zakotvená povinnosť vlastníka stavby riadne vykonávať jej údržbu, aby sa predišlo jej znehodnoteniu,“ upozorňuje Jelena Hudcovská, riaditeľka odboru štátnej stavebnej správy a územného plánovania na ministerstve dopravy a výstavby. Stavební inžinieri však upozorňujú, že by sa zišiel aj predpis na povinné kontroly nosných konštrukcií v periodicite päť a desať rokov. Chýba legislatíva, ktorá by to nariaďovala rovnako, ako je to napríklad pri elektrine, plyne, bleskozvodoch či výťahoch.

Zodpovednosť za údržbu a bezpečné užívanie má vlastník, respektíve správca bytového domu. Keďže vlastníci jednotlivých bytov v dome sú spoločnými vlastníkmi bytového domu, každému obyvateľovi patrí jedna pomerná časť celého domu, za stav a údržbu balkónov zodpovedajú všetci – hoci sú súčasťou jednotlivých bytov.

Každý vlastník aj nájomník musí umožniť vykonanie udržiavacích prác a opráv. Vyplýva to z Občianskeho zákonníka. „Ak vlastník zanedbá riadnu údržbu stavby (vrátane balkónov ako súčasti stavebnej konštrukcie domu), je stavebný úrad oprávnený nariadiť mu vykonanie udržiavacích prác z titulu verejného záujmu na dobrom stavebno– technickom stave,“ dodáva Hudcovská. Ak niekto nevykoná udržiavacie práce, ktoré mu stavebný úrad nariadil, porušuje stavebný zákon.

Údržba stavby podľa zákona
Vlastník je povinný udržiavať stavbu v dobrom stave tak, aby nevznikalo nebezpečenstvo požiarnych a hygienických nedostatkov, aby nedochádzalo k jej znehodnoteniu alebo ohrozeniu jej vzhľadu a aby sa čo najviac predĺžila jej užívateľnosť.
Treba ju udržiavať v súlade s dokumentáciou overenou stavebným úradom a s rozhodnutím stavebného úradu (stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie)
Ak vlastník stavbu riadne neudržiava, môže mu stavebný úrad nariadiť, aby sa v určenej lehote a za určených podmienok postaral o nápravu.
Užívatelia bytov a nebytových priestorov sú povinní umožniť vykonanie nariadenej údržby stavby.
To isté platí primerane aj pre terénne úpravy, práce a zariadenia.

ZDROJ: STAVEBNÝ ZÁKON

Dôležitá je údržba

Balkóny vyčnievajú z fasády domu a o to viac sú vystavené vplyvom počasia. Ak nemajú poškodzovať dom, musí byť dobre vyspádovaná nášľapná vrstva, aby nesmerovala k obvodovej konštrukcii domu.

Najmä na balkónoch, ktoré nemajú v podlahe hydroizolačnú vrstvu, sú po rokoch používania viditeľné trhliny a odpadnuté kusy betónu. Ten často opadáva aj v oblasti zakotvenia zábradlia, kde vzniká tiež korózia, väčšinou viditeľná voľným okom.

Bezpečnosť balkónov môže stanoviť len odborník. Preto sa k žiadosti o poskytnutie finančných prostriedkov na odstránenie systémových porúch panelových domov vyžaduje odborný posudok od autorizovaného inžiniera.

Nestavajte bez povolenia

Bezpečnosť balkónov okrem konštrukcie a počasia ovplyvňujú aj obyvatelia, ktorí na nich vykonali zásahy bez toho, aby ich odsúhlasil statik. V panelovom dome je všetko spoločné, jeden majiteľ by teda nemal vykonať také zásahy, ktorými môže vyvolať nepriaznivý stav domu, lebo úpravy balkónov a lodžií zasahujú aj majetok susedov. Škody, ktoré vzniknú neodsúhlaseným zásahom, znáša ten, kto také zásahy vykonal.

Balkóny v novostavbe

„Bezpečnosť balkónov závisí aj od projektovej dokumentácie a technológie,“ hovorí Ing. Vojtech Mozgay zo Slovenskej komory stavebných inžinierov.

Ak sa dodrží projekt stavby, ktorý obsahuje aj výpočet, výkres a popis pracovných úkonov, je balkón bezpečný.

Pri kolaudácii budov musí zhotoviteľ predložiť certifi káty použitých materiálov a potvrdiť zápisom do stavebného denníka popis prác. Napriek tomu sa nedávno v Prahe stalo, že na rozostavanej bytovke balkóny spadli.

Podľa odborníkov príčin môže byť niekoľko: nekvalitný betón, nesprávne umiestnenie výstuže, výstuž inej kvality, ako je v projektovej dokumentácii, nedodržiavanie technologických postupov. Možno len priskoro odstránili debnenie, skôr, ako to dovoľuje technologický predpis, a chýbal kvalitný stavebný dozor.

Otázky a odpovede

Ako sa prejavujú najčastejšie chyby balkónov?
Korózia zábradlia, pretekanie zrážkovej vody balkónovou doskou, vznik trhlín a odpadávanie kusov betónu, tieto prejavy porúch má na svedomí aj nedostatočne vykonávaná údržba. Pre možnú zníženú bezpečnosť v užívaní boli balkóny zaradené medzi stavebné konštrukcie, na ktorých sa môžu vyskytovať nedostatky charakterizované ako systémová porucha. Zodpovednosť za odstránenie porúch má vlastník bytu, resp. správca domu, pokiaľ naňho vlastníci takú zodpovednosť preniesli. Rozhodovať o uskutočnení akýchkoľvek stavebných prác na dome môžu však len vlastníci bytov. Bezpečnosť tak ovplyvňujú vlastníci bytov včasným konaním.

Čo sa môže stať, keď si vlastníci bytu bez konzultácie s odborníkom zasklia alebo vymurujú lodžiu?
Ani zaskliť, ani vymurovať by nemali bez súhlasu statika. Predstavané lodžie sú kotvené do fasádnych panelov a neboli dimenzované na ďalšie zaťaženie. Je pravda, že sa počítalo s rezervou, ale zasklením či vymurovaním môžu vlastníci narušiť stabilitu všetkých spoločných lodžií.

Čo sa stane, ak dážď a sneh trvalo poškodzujú balkón alebo lodžiu?
Lodžie ich majitelia v zime čistia od snehu. Samotný sneh ich nepoškodzuje. V zime je väčšie riziko poškodenia v tom prípade, ak už sú lodžie alebo balkóny v horšom stave – ak majú praskliny na podlahe, kde voda môže zmrznúť a ďalej ničiť dlažbu.

PROF. ING. ZUZANA STERNOVÁ, TECHNICKÝ A SKÚŠOBNÝ ÚSTAV STAVEBNÝ, ING. VOJTECH MOZGAY, SLOVENSKÁ KOMORA STAVEBNÝCH INŽINIEROV

Ako obnoviť balkón
O včasnom odhalení nedostatkov balkónov rozhodujú vlastníci bytov

Môžu včas upozorniť na viditeľné porušenie konštrukcie a na vznikajúcu koróziu a rozhodujú o vykonaní odbornej obhliadky
Obnova balkónov sa má správne vykonať pred zateplením obvodového plášťa

Pri niektorých typoch panelových domov sa prejavuje tzv. systémová porucha a štát poskytuje dotáciu na jej odstránenie prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania
Návrh obnovy balkónov vykonáva projektant – autorizovaný inžinier Ich zoznam je uvedený na webovej stránke Slovenskej komory stavebných inžinierov
Obnova balkónov sa robí podľa projektovej dokumentácie

Tá musí obsahovať hodnotenie skutočného stavu balkónov, konštrukčné riešenie vrátane technologických postupov obnovy balkónovej dosky (ošetrenie výstuže a betónu), návrhu opravy alebo výmeny zábradlia a jeho ukotvenia, návrh skladby podlahy a detailov vrátane zateplenia balkónovej dosky (eliminácia pôsobenia tepelného mosta), statické a tepelnotechnické posúdenie
Obnova balkónov sa uskutočňuje na základe stavebného povolenia

Stavebné povolenie vydáva príslušný stavebný úrad na základe písomnej žiadosti a priloženej dokumentácie stavby
Halli Pozri príspevok
super Livi, dík. myslím, že je tu čo si chcela a veľa sprostostí od Sita naviac.
.
3 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať