Zavrieť

Porady

Zamestnankyňa po 3 rokoch (...!) oznámila mzdárke, že má preukaz ZŤP

(Ospravedlňujem sa za svoju neznalosť, ale nie je to v mojej pracovnej náplni a do včera som napr. ani nevedela, že držitelia preukazu ZŤP majú iné odvody...)



Jedna naša zamestnankyňa včera (len tak mimochodom...) oznámila mzdárke, že už 3 roky je držiteľkou preukazu ZŤP a že mzdárka jej za tie 3 roky "musí" vypočítať rozdiel a "musí" vrátiť peniaze.


Zatiaľ som si zistila, že sa to týka hlavne odvodov do ZP, a že to si "zábudlivá" zamestnankyňa môže za tie uplynulé 3 roky poriešiť sama zúčtovaním zdravotného poistenia so svojou ZP, mzdárka jej k tomu len dá príslušné údaje zo mzdového softvéru, a že ZP potom automaticky vráti peniaze aj zamestnávateľovi - alebo musí o to zamestnávateľ samostatne požiadať?)


Napadlo ma ale, že či to potom neovplyvní aj daň - uvažujem správne, keď si myslím, že keď bude platiť menšie odvody, zvýši sa tým "základ", z ktorého sa počíta daň, a teda sa zvýši aj samotná odvedená daň? Nemala by potom zamestnankyňa urobiť aj nejaké "dodatočné" daňové priznanie za tie 3 roky?
Alebo sú to tak malé sumy, že to ani nehrá rolu?

Hlavne ma však zaujíma, či si to naozaj môže urobiť zamestnankyňa sama na základe "podkladov" od mzdárky, alebo to mzdárka predsa len bude musieť prepočítať spätne za tie 3 roky? (Lebo to by bola robota pre vraha... A kvôli "trojročnej zábudlivosti" zamestnankyne, ktorá to má vcelku na háku (že zamestnanec je povinný hlásiť akúkoľvek zmenu? - no a???), takto trestať nevinnú mzdárku... Nepáči sa mi to.)


Ďakujem!
Usporiadat
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

veronikasad Pozri príspevok
Povinnosťou poistenca je v prvom rade nahlásiť túto zmenu zdravotnej poisťovni. ZP zrejme tieto údaje dostávali len o poberateloch ID zo SP, nie z UP o osobách, ktorým bolo priznané zdravotné postihnutie viac ako 50 %.

Alebo napriek tomu majú ZP "bordel" vo svojej evidencii, inak si neviem predstaviť, že pri elektronickom podávaní výkazov, ale aj pri ručnom spracovaní, na takúto chybu neprišli skôr.
Oveľa jednoduchšie, rýchlejšie, menej komplikované by bolo, keby si tieto ifnormácie vymenili "úrady" medzi sebou. Nechápem, prečo to nemôže takto fungovať, koľkým problémom by sa potom dalo predísť (Podobné je to aj pri nezamestnaných - úrad práce ich nemôže nahlásiť na zdravotnú poisťovňu, musia to urobiť sami. Prečo?! Nebolo by jednoduchšie, keby si to "úrady" vybavili medzi seobu? A určite by to bolo oveľa rýchlejšie a s menej komplikáciami.)
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

vsetko by bolo jednoduchsie keby, vsetky urady medzi sebou komunikovali, najlepsie je ked este teraz vidim niekde v statnom urade ako paninka pise na pisacom stroji, inac bezne aj na policii....
1 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

volala som na ZP ci by este teoreticky bola moznost riesit to cez rocne zuctovanie, vraj RZZP neriesi polovicnu sadzbu ale je o niecom inom, takze ta moznost nie je, no a je vraj povinnost zamestnavatela urobit tie opravne vykazy, ale je aj povinnost zamestnanca vcas oznamit zamestnavatelovi rozhodnutie o tom, ze je ZTP, takze mam im poslat mail, kde to vsetko napisem a pravnik rozhodne, ci sa musia podavat opravne mesacne vykazy od 2005 alebo az od vtedy co to zamestnanec oznamil zamestnavtelovi.. super takze som zase naspat na zaciatku.. som zvedava ako toto dopadne
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

No, ja som tiež zvedavá, ako dopadne ten náš prípad - zamestnankyňa si sama od seba podala žiadosť, aby sme jej to "uviedli na pravú mieru", mzdárka si tiež čosi kdesi zisťovala a tam jej vraj povedali, že to má urobiť až potom, keď ju k tomu vyzve zdravotná poisťovňa (), takže zatiaľ nerobí nič... (Mám taký pocit, že to schválne odkladá - na jednej strane sa jej ani nečudujem, ale na druhej strane si myslím, že by si aspoň informácie mohla zatiaľ viac zháňať, lebo zrejme ju to tak či tak neminie...)
Keď sa dačo nové dozviem, ozvem sa - zatiaľ aspoň držím Vám/nám všetkým palce!
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

korduľa Pozri príspevok
volala som na ZP ci by este teoreticky bola moznost riesit to cez rocne zuctovanie, vraj RZZP neriesi polovicnu sadzbu ale je o niecom inom, takze ta moznost nie je, no a je vraj povinnost zamestnavatela urobit tie opravne vykazy, ale je aj povinnost zamestnanca vcas oznamit zamestnavatelovi rozhodnutie o tom, ze je ZTP, takze mam im poslat mail, kde to vsetko napisem a pravnik rozhodne, ci sa musia podavat opravne mesacne vykazy od 2005 alebo az od vtedy co to zamestnanec oznamil zamestnavtelovi.. super takze som zase naspat na zaciatku.. som zvedava ako toto dopadne
Právnik? Podľa mňa zákon jednoznačne hovorí, kedy má ZC nárok na zníženú sadzbu:

Zákon o zdravotnom poistení
§ 12 Sadzba poistného
(1) Sadzba poistného je pre
a) zamestnanca 4 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1; ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím, sadzba poistného je 2 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1,

(3) Sadzba poistného pre osoby so zdravotným postihnutím sa uplatní v kalendárnom mesiaci, v ktorom bola táto osoba považovaná za osobu so zdravotným postihnutím aspoň jeden deň.
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

§ 23
Oznamovacie povinnosti
Na začiatok

(1) Poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní

a) zmenu mena, priezviska, rodného čísla a zmenu trvalého pobytu,
b) zmenu alebo vznik platiteľa poistného,
c) skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3) a vrátiť preukaz poistenca,
d) skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik povinnosti štátu platiť za neho poistné (§ 11 ods. 7).
e) skutočnosti rozhodujúce pre zmenu sadzby poistného (§ 12).



ale toto je tiez z toho zakona, no a napriklad nas zamestnanec to oznamil ZP po tom co som to zistila ja, takze zamestnavatel to vedel 25.06. a do ZP to oznamil az 30.06, takze podla mojho nazoru, by to mal zamestnavtel akceptovat od 62012
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

(6) Poistenec, ktorý je zamestnancom, je povinný oznámiť zamestnávateľovi v deň nástupu do zamestnania príslušnú zdravotnú poisťovňu (§ 6 ods. 5) a počas trvania zamestnania zmenu príslušnej zdravotnej poisťovne (§ 7 ods. 2) do ôsmich dní odo dňa každej zmeny príslušnej zdravotnej poisťovne; ak je zamestnancom u viacerých zamestnávateľov, je povinný uvedené skutočnosti oznámiť každému zamestnávateľovi. Poistenec, ktorý je zamestnancom, je povinný oznámiť zamestnávateľovi aj údaje podľa § 11 ods. 7 a údaje, ktoré sú rozhodujúce pre zmenu sadzby poistného podľa § 12, do ôsmich dní od vzniku alebo zmeny týchto údajov.
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

korduľa Pozri príspevok
§ 23
Oznamovacie povinnosti
Na začiatok

(1) Poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní

a) zmenu mena, priezviska, rodného čísla a zmenu trvalého pobytu,
b) zmenu alebo vznik platiteľa poistného,
c) skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3) a vrátiť preukaz poistenca,
d) skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik povinnosti štátu platiť za neho poistné (§ 11 ods. 7).
e) skutočnosti rozhodujúce pre zmenu sadzby poistného (§ 12).



ale toto je tiez z toho zakona, no a napriklad nas zamestnanec to oznamil ZP po tom co som to zistila ja, takze zamestnavatel to vedel 25.06. a do ZP to oznamil az 30.06, takze podla mojho nazoru, by to mal zamestnavtel akceptovat od 62012
Poistenec porušil svoju povinnosť, ale nikde nie je napísané, že keď si svoju oznamovaciu povinnosť nesplnil, tak že za mesiace, kedy tak neurobil, stráca nárok na nižšie poistné.
To sú dva úplne rôzne § - jeden hovorí o povinnostiach (§ 23), druhý o sadzbe (§ 12).
Keď žena podľa ZP písomne neoznámi zamestnávateľovi, že je tehotná a nepredloží o tom potvrdenie, hľadí sa na ňu, ako keby tehotná nebola. Ale na zamestnanca, ktorý si nesplnil svoju oznamovaciu povinnosť, sa hľadí ako na držiteľa preukazu ZŤP od momentu, kedy ho dostal.
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

Llívia Pozri príspevok
Poistenec porušil svoju povinnosť, ale nikde nie je napísané, že keď si svoju oznamovaciu povinnosť nesplnil, tak že za mesiace, kedy tak neurobil, stráca nárok na nižšie poistné.
To sú dva úplne rôzne § - jeden hovorí o povinnostiach (§ 23), druhý o sadzbe (§ 12).
Keď žena podľa ZP písomne neoznámi zamestnávateľovi, že je tehotná a nepredloží o tom potvrdenie, hľadí sa na ňu, ako keby tehotná nebola. Ale na zamestnanca, ktorý si nesplnil svoju oznamovaciu povinnosť, sa hľadí ako na držiteľa preukazu ZŤP od momentu, kedy ho dostal.
pisala som na ZP, lebo telefonicky dostavam rozne odpovede, dokanca sa nezhoduju ani v tom, kolko spatne ma narok na uplatnenie si polovicnej sadzby, jeden krat som dostala odpoved 5 rokov a druhy krat 2, tak som zvedava co dostanem pisomne
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

korduľa Pozri príspevok
pisala som na ZP, lebo telefonicky dostavam rozne odpovede, dokanca sa nezhoduju ani v tom, kolko spatne ma narok na uplatnenie si polovicnej sadzby, jeden krat som dostala odpoved 5 rokov a druhy krat 2, tak som zvedava co dostanem pisomne
Myslím si, že by to malo byť 5 rokov :

Zákon o zdravotnej starostlivosti
§ 21 Premlčanie
(3) Právo na vrátenie preplatku sa premlčí uplynutím piatich rokov od prvého dňa kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa malo vykonať ročné zúčtovanie poistného. Ak sa u platiteľa poistného ročné zúčtovanie podľa § 19 ods. 1 nevykonáva, jeho právo na vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu v kalendárnom roku sa premlčí do piatich rokov odo dňa, keď bola taká platba poistného pripísaná na účet zdravotnej poisťovne.
0 0
galienka galienka

galienka je offline (nepripojený) galienka

Dobrý deň, chcela by som poradiť tiež sme dodatočne zistili, že zamestnanec má nárok na zníženú sadzu zdravotného poistenie, opravili sme mesačné výkazy a zdravotná poisťovňa nám preplatok vrátila. Teraz však nevieme ako to vyplatiť a ako zaučtovať a čo s daňou? Neviete mi niekto poradiť? Jedná sa o preplatok za rok 2011 a 2012. Ďakujem
0 0
galienka galienka

galienka je offline (nepripojený) galienka

Nik nevie poradiť?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať