Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov - vodomery

Ako rozúčtovať spotrebu vody v dome, kde zo siedmich bytov má vodomer iba jeden, príp dva byty? Kde mám hľadať nejakú smernicu, príp. vyhlášku, ktorá tento problém rieši? Dočítal som sa, že vyúčtovanie spotreby vody na základe údajov vodomerov sa môže vykonávať, len ak je v dome min. 80 % bytov vybavených vodomermi. Je to pravda?
Prehľadával som staré príspevky a zatiaľ som nič nenašiel, ak tento problém už bol diskutovaný v nejakom vlákne, prosím o usmernenie, v ktorom.
Ďakujem
Usporiadat
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Najjednoduchší plán ako zvýšiť platby do FO
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Chcem sa spýtať na jednu vec:
Vždy po určitej dobe sa vymieňajú vodomery za nové alebo novo ociachované. Je to 4 roky u teplej vody a 6 rokov u studenej vody. Na schodzi sme si odhlasovali, že si to vymeníme sami a aj ich zaplombujeme vlastnými plombovacími kliešťami.
V čom je problém? Teraz mi kolega povedal, že sa to nemôže takto zo zákona urobiť, že to musí spraviť niekto kto má na to oficiále oprávnenie. Nikde to však nemôžem nájsť kde je to napísané.

Chcem vedieť či je to právne nepadnuteľné ak by sme si to spravili sami?
Odhlasovali sme si to na schôdzi, nikto neprotestoval, ale nemáme na to oficiálne oprávnenie. Môže sa však stať, že ak bude mať niekto veľkú spotrebu vody začne sa "cukať a vymýšlať".
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Skús zákon o metrológii č. 142/2000 a vyhláška č. 210/2000 Z.z o meradlách a metrologickej kontrole, ktorý bol teraz novelizovaný vyhláškou č. 570/2006. Tam by si mal mať napísané, kto je oprávnený takéto úkony robiť. Nemám ich stiahnuté, ináč by som ich prilepila. Na stránke www.zbierka.sk by si ich mal nájsť.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Ahojte, dávam do povedomia.
Aké sú povinnosti správcu, resp. spoločenstva vlastníkov bytov pri používaní určených meradiel?
Nehnuteľnosti - Vaše otázky a naše odpovede, vydanie: 11/2006, vyšlo: 2.11.2006

Aké sú povinnosti správcu, resp. spoločenstva vlastníkov bytov pri používaní určených meradiel? Kto môže montovať určené meradlá u konečného spotrebiteľa?



Správca, resp. spoločenstvo vlastníkov bytov pri používaní určených meradiel má nasledovné povinnosti:

a) používať určené meradlá v prípadoch, v ktorých je ich používanie ustanovené iným zákonom ( napr. zákon č. 657/2004 Z.z. o tepelnej energetike ),
b) udržiavať používané určené meradlá v náležitom technickom stave,
c) predkladať používané určené meradlá na metrologickú kontrolu,
d) používať určené meradlá toho druhu, ktorý je na daný účel použitia určený,
e) viesť evidenciu používaných určených meradiel s uvedením dátumu ich posledného overenia.

Správca, resp. spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov môže tiež objednať montáž meračov teplej a studenej vody, a to u podnikateľa, ktorý je registrovaný na Úrade pre normalizáciu metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky na tento druh podnikateľskej činnosti. Zdroj: www.dashofer.sk
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

peton
Ahojte, dávam do povedomia.
Aké sú povinnosti správcu, resp. spoločenstva vlastníkov bytov pri používaní určených meradiel?
Nehnuteľnosti - Vaše otázky a naše odpovede, vydanie: 11/2006, vyšlo: 2.11.2006

Aké sú povinnosti správcu, resp. spoločenstva vlastníkov bytov pri používaní určených meradiel? Kto môže montovať určené meradlá u konečného spotrebiteľa?

Správca, resp. spoločenstvo vlastníkov bytov pri používaní určených meradiel má nasledovné povinnosti:

a) používať určené meradlá v prípadoch, v ktorých je ich používanie ustanovené iným zákonom ( napr. zákon č. 657/2004 Z.z. o tepelnej energetike ),
b) udržiavať používané určené meradlá v náležitom technickom stave,
c) predkladať používané určené meradlá na metrologickú kontrolu,
d) používať určené meradlá toho druhu, ktorý je na daný účel použitia určený,
e) viesť evidenciu používaných určených meradiel s uvedením dátumu ich posledného overenia.

Správca, resp. spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov môže tiež objednať montáž meračov teplej a studenej vody, a to u podnikateľa, ktorý je registrovaný na Úrade pre normalizáciu metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky na tento druh podnikateľskej činnosti. Zdroj: www.dashofer.sk
Ako som študoval tie zákony tak mi vyšlo, že montáž meračov je to, že ich zmontujú dohromady z jednotlivých súčiastok. K tomu sú príslušní podnikatelia registrovaní na Úrade pre normalizáciu metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky.

Ale namontovanie do bytu - to som nikde nečítal že by mal robiť niekto s takýmto oprávnením.

Zase asi ide o slovíčkárenie čo je to montáž merača.
Presná definícia nie je, ale tam niekde som čítal, že sa musia montovať zo súčiastok, ktoré odpovedajú príslušným normám .... a tí čo robia ich montáž musia byť zaregistrovaní ... ako už bolo spomenuté. Ďalej tam bolo o ich označovaní a balení, a na to všetko treba tá registrácia.
Plus ďalšie informácie o označovaní preverovaní a kadejaké normy ktoré musia splňovať, ale nič o ich namontovaní.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Orim, všimni si tiež jedno slovíčko (zvýrazním) v tejto vete.

Správca, resp. spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov môže tiež objednať montáž meračov teplej a studenej vody, a to u podnikateľa, ktorý je registrovaný na Úrade pre normalizáciu metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky na tento druh podnikateľskej činnosti.

Takže ako vravíš - slovíčkárenie, ktoré je v SR vždy nejednoznačné. A o tej montáži, no vyznaj sa....
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

peton
Orim, všimni si tiež jedno slovíčko (zvýrazním) v tejto vete.

Správca, resp. spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov môže tiež objednať montáž meračov teplej a studenej vody, a to u podnikateľa, ktorý je registrovaný na Úrade pre normalizáciu metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky na tento druh podnikateľskej činnosti.

Takže ako vravíš - slovíčkárenie, ktoré je v SR vždy nejednoznačné. A o tej montáži, no vyznaj sa....
Jasné slovíčkarenie, nie je musí ale môže.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Takže ak sme si odhlasovali na schôdzi, že si to vymeníme sami v našej réžii, zaplombujeme to atď. nič vlastne neporušíme.
0 0
paulak paulak

paulak je offline (nepripojený) paulak

Ahojte,
citala som tu vela o vyuctovani vody, ale chcem sa spytat, ci ten koeficient je niekde urceny (tj. presne rozumiem tomu, ako sa to vypocita a vyuctuje , ale ci taketo vyuctovanie a takyto vypocet je niekde, napr. v zakone, definovany).
Vdaka za odpoved
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nie, koeficient nie je nikde určený. Koeficient výjde keď sa spočíta spotreba vody na bytových /pomerových/ vodomeroch a urobí sa rozdiel s fakturačným meračom. Ten sa potom vydelí zisteným počtom m3 a máš koeficient. Je len dané, že by nemal vyšší ako 1,1 /ale nepozerala som to ešte teraz takže presne nepíšem/. Ale aj keď dodávateľ dá vyšší, ťažko sa dá dohodnúť na znížení. Za pokus to ale stojí vždy.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Koeficient nedává dodávateľ, ale je to, ako je správne napísané, pomer medzi fakturačným meradlom a súčtom bytových meradiel, a ten vyrátáva správca. Pokiaľ je rozdiel veľký, chyba je spravidla na rozvodu za fakt. meradlom, alebo u konečného odberateľa v byte-napr. manipulácia s bytovým meračom.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Len upresním názov vodomeru - pre tých ktorí nie sú dobre zoznámení s názvoslovím

bytový = pomerový

ale nie je to vždy na 100%. Je to len v prípade, že nie je fakturačný.
0 0
miko57 miko57

miko57 je offline (nepripojený) miko57

Na vstupe každého bytového domu musí byť vodomer. Tento vodomer je fakturačný, lebo podľa neho vodárenská spoločnosť účtuje platbu za vodu. Koeficient je vlastne pomer medzi týmto fakturačným vodomerom a súčtom všetkých vodomerov v bytovom dome.
Napríklad ak fakturačný vodomer nameral spotrebu 1621m3 a súčet vodomerov v bytovom dome je 1692m3, potom koeficient je 1621/1692 = 0,95804. Týmto koeficientom sa potom násobí spotreba každého bytu.
Napríklad byt mal spotrebu studenej vody 68m3, teplej 32m3. Celková spotreba je teda 68+32 =100m3. Účtovať sa však bude iba 100x0,95804=95,804m3.
Nakoniec uvediem, že v našom bytovom dome máme koeficient dlhodobo stále menší ako 1.
Dôležitý je spôsob odpočtu jednotlivých meračov tepla. My sme síce malá bytovka 16 bytov. Ja pri odpise postupujem nasledove: najprv odpíšem vodomer na vstupe do bytovky (tento údaj je potrebné odpísať spolu s vodármy keď odpisujú oni, alebo im nahlásiť tento údaj), potom odpisujem vodomery v bytoch na teplej aj studenej vode. Ja to stihnem v priebehu dvoch hodín. Dôležité je to urobiť čo najskôr.
0 0
Bambit Bambit

Bambit je offline (nepripojený) Bambit

Prosím Vás potrebovala by som radu od Vás, lebo sama neviem čo mám urobiť. Sme 28 BJ. Minulý rok sa k nám do paneláku do jedného bytu nasťahovala 4 členná rodina. Pri rekonštrukcii bytu si títo noví nájomníci povymieňali staré vodovodné batérie za nové. Pri koncoročnom odpisovaní vody sme zistili, že táto rodina minula za celý rok 120 m3 TV a 90 m3 SV, čo sa nám zdalo veľmi veľa. Dali si spraviť kontrolu vodomerov. Na základe kontroly bola zistená príčina chybného merania hlavne TV. Potvrdili im závadu na 3 nových batériach. Vyššia nameraná hodnota spotreby TV nezodpovedala skutočnej spotrebe, nakoľko nesprávne rozdeľovaná voda v batériach odchádzala do potrubia. Teraz odo mňa chcú, aby sme im hodnotu spotreby TV vypočítali priemerom pre 4 čl. rodinu.A čo s ostatnou minutou vodou ? To majú zaplatiť ostatní nájomníci ? Čo mi poradíte ?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

V tomto prípade nie je chyba vo vodomeroch, ale v ich batériach. Za chybnú inštaláciu si zodpovedajú sami sebe. Keď im to montovala dajaká firma, tak nech škodu vymáhajú na nich. V žiadnom prípade nerozpočítávať na ostatných.
A k tej spotrebe. Až tak veľká zasa nie je. Pretože hygienické minimum je stanovené na 90 l/deň, čo je pre 4 čl. rodinu za rok 131,4m3. Aj u nás v dome sú podobné rodiny so spotrebou okolo 200m3.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

V žiadnom prípade, Ty si im predsa batérie nekupovala a teda ani Ty ani SVB nemôžete byť zodpovední za zistené nedostatky. Takže nemáš v zmysle akého zákonného postupu im toto urobiť v zmysle ich predstáv. A pri tých aj zostane /myslím predstavy/. Náhradu nech si žiadajú u predajcu, výrobcu,... Tí sú zodpovední za vadné batérie. Nie SVB.
0 0
Bambit Bambit

Bambit je offline (nepripojený) Bambit

´Dakujem veľmi pekne, aspoň viem čo mám robiť, pretože im kázal ten kontrolór napísať si žiadosť o opravu nákladov za TV, lebo vraj keď oni toľko zaplatia o to že mi ostatní budeme menej platiť. Vôbec tomu nerozumiem, čo mi tým chceli povedať.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ostaní nebubudú platiť menej, len svoju spotrebovanú vodu s dajakým prípadným koeficientom. Chyba je jasne na tej rodine, čo menila batérie.Myslím, že sa jednalo o batérie pákové, pri ktorých býva upozornenie na to, že pri nesprávnej montáži, alebo pri namontovaní napr. šporičov dochádza ku zmiešavaniu vody a môže dôjsť aj k poruche.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Chceli tým povedať, že keď oni zaplatia namerané hodnoty /pomerové merače TÚV a SV/ o to bude nižší koeficient rozdielu medzi pomerovými meračmi TÚV a SV a fakturačným meračom. Ale uvidíš pri budúcom odpise akú budú mať spotrebu. Nakoniec to nemusí byť ani batériami. Keď je raz niekto zvyknutý na "luxus kúpania"... tak tá spotreba je vždy vysoká. Aj u nás sú také rodiny, deti chodia aj na internát a spotreba im nijako neklesá. Takže ani batérie nemusia byť na vine.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Bambit
´Dakujem veľmi pekne, aspoň viem čo mám robiť, pretože im kázal ten kontrolór napísať si žiadosť o opravu nákladov za TV, lebo vraj keď oni toľko zaplatia o to že mi ostatní budeme menej platiť. Vôbec tomu nerozumiem, čo mi tým chceli povedať.
To je čo za kontrolora ? ...raz keď cez vodomery pretieklo toľko vody a vodomery nie sú vadné niet tu čo reklamovať. To by sa mohli potom sťažovať a reklamovať ostatní 27mi v panelaku, keby sa to dozvedeli...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať