Zavrieť

Porady

Premlčanie pohľadávky.

Prosím o vysvetlenie, kedy sa vlastne pohľadávka stáva premlčanou. Niekde som čítala že po štyroch a inde po troch rokoch. Je to ináč podľa občianskeho a obchodného zákonníka.
Usporiadat
ivica sisolak ivica sisolak

ivica sisolak je offline (nepripojený) ivica sisolak

nie som detailista
NADEJKA Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosila by som o kontakt na úspešnú vymahačskú spoločnosť, nakoľko sme prevzali spoločnosť,v ktorej je 80% pohľadávok nezaplatených a neriešených, ide o pohladávky od roku 2006.
Ak máte niekto skúsenosti v tejto oblasti s dákou firmou, pošlite mi , prosím,kontakt.
Ďakujem.
môžem pomôcť ako advokát, ak chcete ozvite sa
0 0
anairam1 anairam1

anairam1 je offline (nepripojený) anairam1

Prosím o radu.
V roku 2002 som bola ručiť na uver kamaratke, ktora v roku 2003 skonala. Prišli mi 2 upomienky na zaplatenie a začiatkom roku 2004 oznámenie o zverení pohľadávky do mandátnej správy. Ja som si naivne myslela že to vysporiadali v dedičskom konaní, ale v novembri 2009 mi prišla výzva na zaplatenie dlhu s úžasnými úrokmi a odvtedy si s nimi dopisujem, ale dlh som neuznala. Podľa môjho pátrania by to malo byť premlčané, len neviem prečo sa mi stále vyhrážajú súdnym konaním. čo si o tom myslíte???? Ďakujem
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Klient dostal faktúru s termínom splatnosti 1. 3. 2006, ktorú čiastočne uhradil v októbri 2006. Teraz dostal list o vymáhaní zostatku. Dá sa namietať, že pohľadávka je už premlčaná?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Tu máš možnosti:

§ 397 obch. zákonníka:
Ak zákon neustanovuje pre jednotlivé práva inak, je premlčacia doba štyri roky.

§ 401
Strana, voči ktorej sa právo premlčuje, môže písomným vyhlásením druhej strane predĺžiť premlčaciu dobu, a to aj opakovane; celková premlčacia doba nesmie byť dlhšia ako 10 rokov od doby, keď začala po prvý raz plynúť. Toto vyhlásenie možno urobiť aj pred začiatkom plynutia premlčacej doby.

§ 407
(1) Ak dlžník písomne uzná svoj záväzok, plynie nová štvorročná premlčacia doba od tohto uznania. Ak sa uznanie týka iba časti záväzku, plynie nová premlčacia doba ohľadne tejto časti.
2 0
akire-erika akire-erika

akire-erika je offline (nepripojený) akire-erika

Dobrý deň,

chcem sa opýtať jednu vec: Našla som v účtovníctve preplatok na DPH za 5/2005 a nie malá suma, ktorý sme nepožiadali o vrátenie.
Podľa § 63 ods. 5 zákona 511/1992 o správe daní je po 3 rokoch pohľadávka premlčaná...
Je odpis pohľadávky voči DÚ daňovo uznaný podľa zákona o dani z príjmov? je to v zmysle § 19 ods.2 písm. h) 6.bod?
Ďakujem za odpovede. Veľmi mi pomôžu.
Alebo mám požiadať o vrátenie preplatku na DPH a počkať, či DÚ preplatok vráti, alebo oznámi, že je to premlčané? Nehrozia za to žiadne sankcie?
0 0
asistenka_mo asistenka_mo

asistenka_mo je offline (nepripojený) asistenka_mo

Ahojte

Mám problém, s ktorým mi, verím, pomôžete Neotváram novú tému, lebo podobných požiadaviek je tu dosť.
Ako SZČO som faktúrovala za svoje služby sro-čke mesačnú sumu, plus som bola u nich aj zamestnaná na minimálnu mzdu kvôli možnosti rozšírenia živnosti, plus prevzali jeden záväzok inej spoločnosti, ktorá mi bola dlžná ( trojstranným zápočtom). Problém je ten, že som od nich nedostala ani mzdu, ani faktúry a ani trojzápočet neboli uhradené.
Je to už pomaly pol roka, čo sa snažím svoje peniažky nejako od nich dostať. Problém je však ten, že sú v zlej situácii a nemajú z čoho platiť svoje záväzky. Exekútor už vymáha iné pohľadávky (od iného veriteľa) a ja neviem, ako postupovať, aby som sa k svojim peniazom dostala. Všetky faktúry mám podpísané. Poslala som upomienky, pokus o zmier atď. a stále nič. Tvrdia, že nemajú prostriedky. Bojím sa, aby nevyhlásili bankrot a aby som sa k svojim peniazom nejak dostala. Tá spoločnosť, ktorá na nich poslala exekútora, sa svojich peňazí takisto nedočkala zatiaľ. Čo by ste mi odporučili, aký postoj mám voči nim zaujať? Mám ísť cez právnika alebo cez nejakúä vymáhačskú spoločnosť? S čím máte lepšie skúsenosti? Pre priblíženie, jedná sa o 3600 €. Nechcem zas, aby si vymáhačská spoločnosť účtovala toľko, aby som z toho nakoniec nič nemala... Ďakujem Vám za všetky rady
0 0
bercik bercik

bercik je offline (nepripojený) bercik

dobry den, potreboval bysom cim skor vyriesit 1 problem. v maji v roku 2008 som sa zucastnil skolenia v jednej sro-cke ako uchadzac o zamestnanie, na spodku dotaznika bolo napisane ze je spoplatnene sumou cca 8000sk. myslim ze tuto cast nejdem riesit lebo si myslim ze som bol podvedeny.skor ma zaujima toto: s firmou som nespolupracoval a z pohovoru som odisiel.teraz to je august 2011 mi prisiel list o vymahani dlhu inou firmou na zaklade postupeni pohladavky z roku 2010. v jednej poste mi prisiel este dalsi list tiez oznamenie o postupeni pohladavky, ale datum tejto zmluvy bol v roku 2009. to znamena ze dokopy 3 firmy za 3 roky si postupovali pohladavku a mne to dali vediet az teraz a doteraz to nikto nevymahal.zaujimalo by ma ci je tato premlcacia doba 3 alebo 4 rocna a aky vplyv ma neoznamenie dlznikovi postupenie jeho pohladavky.za rychlu radu dakujem
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Premlčacia doba je trojročná, ak nejde o dlh z obchodného vzťahu, ak si dlh neuznal a bola dohodnutá doba plnenia. Ak nebola dohodnutá doba plnenia, premlčacia doba sa počíta odo dňa, keď ťa veriteľ na plnenie vyzve.

Tak isto sa vzťah riadi občianskym zákonníkon - ak si nepodnikateľ - pokiaľ sa nedohodnete inak. Obchodný zákonník ma pri postúpení rozdiel len pri ručení.

To, či ti včas oznámia alebo neoznámia zmenu veriteľa má vplyv len na to, komu môžeš dlh splniť (§ 526 obč.z.).
3 0
bercik bercik

bercik je offline (nepripojený) bercik

a nepocita sa od vtedy ked sa pravo mohlo vykonat po prvy krat ? teda od dna kedy som podpisal ten papier? niesom podnikatel a v na tom papieri bola napisana iba suma a nic ine nebolo dohodnute.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Veď o to ide, kedy môže právo vykonať prvý raz. Ak mali napr. niekde v obchodných podmienkach napísané, alebo tebe napísali, že to treba zaplatiť pred školením alebo najneskôr v deň nastupu a pod., bol čas určený. Vtedy majú právo žiadať od toho okamihu. inak oplatí občiansky zákonník:

§ 563

Ak čas splnenia nie je dohodnutý, ustanovený právnym predpisom alebo určený v rozhodnutí, je dlžník povinný splniť dlh prvého dňa po tom, čo ho o plnenie veriteľ požiadal.

§ 564

Ak je čas plnenia ponechaný na vôli dlžníka, určí ho na návrh veriteľa súd podľa okolností prípadu tak, aby to bolo v súlade s dobrými mravmi.
2 0
Maja158 Maja158

Maja158 je offline (nepripojený) Maja158

Ahojte!
Ja má podobný problém.V roku 2006 som pracovala pre poisťovňu Winterian. Boli uzatvorené zmluvy.
Dňa 29.9.2011 mi prišla pohľadavka vrátiť čiastku 900,00 Eur,
Tá pohľadávka vobec nebola riešená do roku 2011.Dokedy ju môžu vymáhať. Na občianský zákonnik §101 - kde pohľadáku môžu vymáhať do troch rokov nereagujú?
Kto to vie vysvetliť?
Ďakujem
0 0
jurmiro jurmiro

jurmiro je offline (nepripojený) jurmiro

Ako vznikla tá pohľadávka ?
0 0
Maja158 Maja158

Maja158 je offline (nepripojený) Maja158

Pohľadávka vznikla v roku 2006 tak,že do 2.dôchodkového piliera som poisťovala nezamestnaných a /napr.vojak z povolania/
Podmienka bola klient sa musel prihlásiť do soc.poisťovne, zaplatiť určité obdobie asi mesiac /to bolo rôzne od 500-1000 korún. Potom mi manažer poslal sms správu z AXY, že zmluva je už sparovaná klient sa mohol zo soc. poisťovne odhlásiť.
Ak tento úkon nebolo možné sparovať napr. pre zlý dátum,alebo neičo iné -provízia vyplatená nebola.
Potom mala soc.poisťovňa previesť 50% z prijatej čiastky do AXY. - Tak boli splnené všetky podmienky .
Môj problém je ten,že za určitých klientov soc.poisťovňa nepreviedla 50% zaplatenej čiastky. V AXE vznikol nedoplatok.
V zmysle províznych podmienok. ak v priebehu 6 mesiacov od uzatvorenia zmluvy nie je aspoň jeden príspevok pripísany na osobnom dôchodkovom účte sporiteľa,stráca sprostredkovateľ nárok na vyplatenie provízie.
Ja som urobila podobných zmlúv cca 80. Stále rovnakým spôsobom. Z toho tam kde poslala soc.poisťovňa 50 % je to v poriadku. Keď som po troch rokoch písala aj chodila do soc.poisťovne prečo tak neurobila vo všetkých prípadoch tak už proste majú vyhovorku,že vraj oni mali poslať , ale nebolo to ich povinnosťou.
Zmluvy sú stále platné klient pokiaľ sa zamestná môže v 2 pilieri pokračovať.Mňa nikto neupozornil,že je problém.
Ale AXA po roku,keď posielala vypis klientom so zostatkom"0" neohradila, nežiadala soc,poisťovňu prečo nepreviedla 50 % z uhradenej čiastky.Neupozornila,ani klienta,aby žiadal soc poisťovňu o prevedenie 50 % na svoj účet do AXY.
Do troch rokov za podobné pripady som vrátila do Winterianu cca 13000,00 Sk, lebo dali pohľadavku vymáhať určitou spoločnosťou a hrozili exekúciou.rok 2008/2009.
Odvtedy bolo ticho.Až teraz prišiel list 29.9.2011,Winterian prevzala spoločnosť WinFin a evidujú voči mne pohľadávku vo výške cca 900,00 Eur.O takej pohľadávke do troch rokov neviem.Oni žiadali v roku 2007 cca 17000 za iné mená,ale keď som im napísala list, ďalej nereagovali./To boli väčšinou matreské dovolenky- za tie platí štát/
Z toho je 40,00 za životné poistenie,kde zmluva platná dva roky,ale bolo uhradených iba 19 splátok.
Platnosť zmluvy 10.11.2006-22.12.2008.
Problém je,že dokedy môžu vymáhať tieto veci.
Keď som im odpísala,že platí občianský zákonnik §101, na túto vetu nereagujú. Pohľadávka sa môže vymáhať do troch rokov,ak bola uznaná súdom,alebo uznaná podpísom tak do 10 rokov. Platí ešte niečo iné?
25.10.2011- Došiel list obyčajnou postou -čiastku uhradiť na účet spoločnosti do troch dni.
V opačnom prípade bude Spoločnosť nútená postúpiť túto záležitosť na súdne konanie.
ĎAKUJEM!!!
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Na súde povieš, že je to premlčané. Ak vznesieš námietku premlčania, súd nebude pokračovať. Oni by museli dokázať, že to vymáhali skôr. Myslím, že len skúšajú.
2 0
Maja158 Maja158

Maja158 je offline (nepripojený) Maja158

Neviem či niekto z Vás má slúsenosti s premlčaním pohľadávky.
Jedná sa o príspevok vyššie uvedený.
Dnes prišlo. Inkasná exekučná spoločnosť Miletičova 1 Bratislava určila výšku dlhu 1280,.EUR zaplatiť do 14.12.2011.
A žiadny súd sa nekonal.Ako mám postúpovať ďalej.
Vie mi vôbec niekto poradiť či dá sa nejak proti 5 ročnej pohľadávke brániť.
Ďakujem!!
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Treba im odpovedať, že je to premlčané. Ak by nesúhlasili, musia to dať oni na súd a dokázať, že to premlčané nie je. Ak to premlčané je, súd im to nemôže prisúdiť.
0 0
korebak korebak

korebak je offline (nepripojený) korebak

?
Naposledy upravil korebak : 26.05.12 at 02:29
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

korebak Pozri príspevok
Ahojte.

Ja mám tento problém.Stal som sa ručitelom jednej osoby z rodiny.Mala v umysle distribuovat a aj priamo v domacnostiach predávat jeden výrobok.Na začiatok potrebovala štartovací kapitál a vzala si uver od jednej českej spoločnosti,tej ktora ten výrobok distribuovala.Nevyšlo jej to.Pretože chcela ten uver zaplatit z predaja toho výrobku ostal nám len ten dlh.
Mne tvrdila ze ho bude splácat.Vždy ked my volali z tej spoločnosti urgovat ten dlh tvrdila že tam maju neporiadok a že sa ona o to postará.Vzala si dokonca aj moju zmluvu,vraj tu svoju niekde založila ked sa stahovali.Tá čes.spoločnost postupila vymáhanie českému EOSU.Tá osoba sa medzičasom niekolko krát stahovala a aj menila tel.číslo a momentálne neviem kde sa nachádza.Zostal mi len jeden doklad a ten je datovaní do roka 2006.Samozrejme mna EOS mnohokrát telefonicky kontaktoval,a asi pred pol rokom zo mna telefonicky vytiahly že uznávam ten dlh.
Asi pred troma dnami sa mi ozval jeden slov.advokát že zastupuje česky EOS a ponuka mi pokus o zmier.Som inval.dochodca takze tu sumu jednoducho nemám z čoho vrátit.
Poradí mi niekto.Nie je to už premlčané.Vdaka za každu radu.
to my máme odkiaľ vedieť? nepíšeš žiaden dátum splatnosti, uznanie dlhu existuje, neexistuje?
0 0
korebak korebak

korebak je offline (nepripojený) korebak

?
Naposledy upravil korebak : 26.05.12 at 02:28
0 0
ELAST ELAST

ELAST je offline (nepripojený) ELAST

Prosím, poradíte má? Firma vyfaktúrovala občanovi za predaj tovaru su 1900 eur a to bolo presne 15.2.2009. Prosím, je už táto pohľadávka premlčaná (nemali sme tam žiadne uznanie dlhu ani odsuhlasenie pohľadávok...)?

Ďakujem peklne!

P.S. A ak je premlčaná, môžeme si vymáhať aspoň úroky z omeškania? Tie neboli dohodnuté, lebo na predaj tovaru nebola zmluva (bolo to predané cez obchod).
Naposledy upravil ELAST : 29.05.12 at 18:03
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať