Zavrieť

Porady

Premlčanie pohľadávky.

Prosím o vysvetlenie, kedy sa vlastne pohľadávka stáva premlčanou. Niekde som čítala že po štyroch a inde po troch rokoch. Je to ináč podľa občianskeho a obchodného zákonníka.
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Keďže ide o občana, posudzuje sa premlčanie podľa občianskeho zákonníka, teda po troch rokoch. Neznamená to, že si nemôžete sumu vymáhať, pretože premlčania sa musí občan dovolávať.
Skúste mu napísať, možno zaplatí, možno uzná dlh, možno bude ticho. Ak sa vám to oplatí, pošlite mu platobný rozkaz - možno nepodá odpor a stane sa to exekučným titulom, možno podá odpor ale na súde sa nedovolá premlčania ...
Úroky sú príslušenstvom pohľadávky, možno ich vymáhať len s hlavnou vecou.
5 0
minnko1 minnko1

minnko1 je offline (nepripojený) minnko1

Poprosim o surnu odpoved Dakujem .
V roku 2005 som predčasne ukončil leasingovu zmluvu za čo mi bola dana pokuta ,boly tam aj neuhradene splatky nič som neuhradil a teraz po 7 rokoch požaduju zaplatenie je na to nejaka premlčacia doba ??
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Najlepšie by bolo, keby si si sám prečítal §§ 101 - 112 občianskeho zákonníka, prekontroloval zmluvu, pozrel sa bližššie na terajšiu výzvu a na pôvodnú výzvu veriteľa ...
Neviem, čo je v leasingovej zmluve, mali by to byť splátky ako každé iné. Všeobecne je premlčacia doba 3 roky, platí to aj o každej splátke. Ak si dlh uznal alebo o ňom rozhodol súd (priznal ho), premlčacia doba je 10 rokov. Ak veriteľ podal návrh na súd v premlčacej dobe, premlčacia doba neplynie (spočíva).
2 0
minnko1 minnko1

minnko1 je offline (nepripojený) minnko1

Neviem o tom žeby veritel podal navrh na sud prišli mi len papiere o predčasnom skončeni zmluvy aj z poplatkami a veritel odstupil teraz pohladavku dalšej firme a ta ma vyzvala na zaplatenie dlžnej sumy ,da sa to obisť premlčanie dlhu alebo niečo take ??? ja som chcel vyplatit v 2009 ale firmu dlh som nenašiel a odrazu sa teraz ozvaly novy
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak si nijako nezareagoval na tie papiere, ktoré ti prišli, dlh si neuznal. Ak si im čokoľvek o tvojom dlhu napísal, môže sa to považovať za uznanie dlhu.
Podľa § 11 Zmena v osobe veriteľa alebo dlžníka nemá vplyv na plynutie premlčacej doby.

Postúpenie pohľadávky je od § 524 obč.z. V § 525 je aj napísané: Postúpiť nemožno ani pohľadávku, pokiaľ nemôže byť postihnutá výkonom rozhodnutia.

Tak sa pokús, napíš im, že je dlh premlčaný a preto ho nemôžu vymáhať ani ho nemohli prevziať. Veď uvidíš, ako zareagujú, ale za pokus ti to určite stojí. Predsa by však bolo lepšie, keby to predtým všetko pozrel niekto, kto tam môže uvidieť aj to, čo si sem nenapísal.

Ale predsa, vzniklo ti vlastníctvo k predmetu leasingu? to myslím vzniká až po splatení ... a následnom prevode.
3 0
minnko1 minnko1

minnko1 je offline (nepripojený) minnko1

predmet leasingu bol vrateni pre nesplacanie splatok ,potom bol leasingovkou predany a nasledne pytaju pokutu a dalšie nejake poplatky ,napr. 70 000skk za predčasne ukončenie zmluvy ,30 000 za nezaplatene splatky aj ked predmet už bol predany leasingovkou .
0 0
peter66 peter66

peter66 je offline (nepripojený) peter66

Dobrý deň, poprosím o radu: týka sa premlčanie aj odvodov do zdravotného poistenia? Ozval sa mi minulý týždeň exekútor, že mám sekeru vo VšZP 825,-€ ešte z roku 1995. V tom roku som aj zrušil živnosť. Až do dnešného dňa to bol prvý kontakt z ich strany. Ďakujem za odpoveď.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Musíš sa pozrieť do zákona v tom roku, aká tam bola premlčacia doba - oni to stále menili a menia. Ďalej, či si splnil ohlasovaciu povinnosť, či si medzitým nedostal upomienku (napr. na nejakú starú adresu) ...
2 0
misxo misxo

misxo je offline (nepripojený) misxo

a podla coho zistim kto spada pod Obč. zakonnik a kto pod obchodny zakonnik?
teda ak sa jedna o vztah FO- SZČO vs.FO- SZČO(fyzicka osoba-zivnostnik) riadime sa uz obchodným zakonnikom? a obciansky zakonnik plati len pre FO nezivnostnika vs. SZCO, s.r.o. a pod. ?
Naposledy upravil misxo : 18.02.13 at 11:46
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Právna úprava premlčania v § 387 a nasl. obchodného zákonníka sa vzťahuje na právne vzťahy medzi podnikateľmi.
0 0
misxo misxo

misxo je offline (nepripojený) misxo

VSZP moze pozadovat plnenie az 10 rokov. nezostava nic ine len zaplatit a nasledne si vyziadat doklad o tom, ze nemate uz ziadnu inu podlznost voci nim. samozrejme pisomne...
0 0
elinkanem elinkanem

elinkanem je offline (nepripojený) elinkanem

Dobry den,
ako fyzicka osoba som dostala Vyzvu na zaplatenie nedoplatku za smeti za april 2010 od Hl. mesta SR Bratislavy. Rozumiem z predchadzajucich diskusii spravne, ze tento nedoplatok je podla par. 101 Obcianskeho zakonnika premlcany - po 3 rokoch? Alebo tu plati Obchodny zakonnik, kde je premlcacia doba 4 roky?
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

http://www.uctovnictvo.sk/index.php/...munalne-odpady
§77-82.
No podľa http://www.epi.sk/odborny-clanok/itemid/93366 §69 majú na to až 6 rokov (možno sa to zmenilo - ak sa mýlim, opravia ma).
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Zákon 511 je zrušený a nahradený zákonom 563/2009 o správe daní (daňový poriadok) .
Tam je premlčanie tak isto:

§ 85
Premlčanie a zánik práva
vymáhať daňový nedoplatok


(1) Právo na vymáhanie daňového nedoplatku je premlčané po šiestich rokoch po skončení kalendárneho roku, v ktorom daňový nedoplatok vznikol. Ak správca dane v lehote podľa prvej vety doručí daňovému subjektu výzvu podľa § 80, začína plynúť nová premlčacia lehota po skončení kalendárneho roku, v ktorom bola výzva doručená.
2 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Neplatí ani OZ, ani ObchZ, ale zákon o miestnych daniach v spojení s Daňovým poriadkom (511/92 už neplatí, ale na podstate veci to nič nemení).
1 0
Rybička 1117 Rybička 1117

Rybička 1117 je offline (nepripojený) Rybička 1117

Potrebujem pomôcť.Ozvala sa mi spoločnosť Providet, že je to už 10 rokov čo som neuhradila pohľadávku.Vedel by mi niekto poradiť či už neprešla premlčacia doba?Ďakujem
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Rybička 1117
Potrebujem pomôcť.Ozvala sa mi spoločnosť Providet, že je to už 10 rokov čo som neuhradila pohľadávku.Vedel by mi niekto poradiť či už neprešla premlčacia doba?Ďakujem
Musíš vedieť o akú pohľadávku ide. Všeobecne sú to tri roky, v niektorých zákonoch sú výnimky, ale už aj v občianskom zákonníku - čítaj ho od § 101
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Rybička 1117
Potrebujem pomôcť.Ozvala sa mi spoločnosť Providet, že je to už 10 rokov čo som neuhradila pohľadávku.Vedel by mi niekto poradiť či už neprešla premlčacia doba?Ďakujem
Mária27 ťa naviedla na správny smer. Teraz si len skontroluj, kedy tá pohľadávka bola splatná. Ak je to 10 rokov a JEDEN deň - môžu ti fúkať práškový cukor do.... - prd dostanú.
0 0
Rybička 1117 Rybička 1117

Rybička 1117 je offline (nepripojený) Rybička 1117

ako zistím kedy bola splatná??nemám v rukách absolutne žiadny papier,nič čo by som si o tom mohla prečítať..kontaktovali ma na základe tel.rozhovoru..pán na linke sa prevelice dožadoval aby sa časť zaplatila už tento mesiac..a právo to ma trochu zmiatlo,že prečo na tom trvá..tak som mu povedala že keď vedeli čakať 10 rokov môžu potom ešte mesiac..nie??!! a vtedy ma napadlo že či nááááhodou už doba neprešla a pánko sa snaží všemožným spôsobom urobiť"chybu"...pvedal že mi pošle domov návrh na splátkový kalendár a vypísané šeky
0 0
Rybička 1117 Rybička 1117

Rybička 1117 je offline (nepripojený) Rybička 1117

všemožne snaží aby som ja urobila "chybu" tým že časť splátky uhradím...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať