Zavrieť

Porady

Zakúpené kolesá /pneu+disk/ na osobné auto obstarané v rovnakom roku.

Zdravím.

Mám zaradené auto v roku 2012, teraz boli k nemu dokúpené kolesá /disk + pneu/ za 1174,73 eur bez DPH.
Viem že prvá kúpa zimných pneu a zvlášť špeciálnych diskov na konkrétne vozidlo ide ako jeho technické zhodnotenie.
Lenže suma je do 1700 eur, tak by sa jednalo o náklady, ale keď to je zakúpené v rovnakom roku ako bolo zaradené auto, nenavyšuje sa jeho cena o túto sumu ?????? Auto bolo zaradené v 3/2012 a kolesa kúpené v 10/2012.

Ďakujem za odpovede.
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
a_je_to Pozri príspevok
Zbytočné gradovanie vyjadrení, oháňanie sa rokmi, aj veľkosťou firiem, atď. Zimné pneumatiky na náhradných diskoch sú jednoznačne technickým zhodnotením podľa § 29, ods. 5, ZoDP, teda presnejšie rozšírením vybavenia, v tomto prípade auta.
Tak to by aj napríklad vrtáky museli byť technické zhodnotenie, ak je vŕtačka odpisovaná. To je tiež rozšírenie vybavenia.
Vŕtačka bez vrtákov asi nebude fungovať.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

marjankaj Pozri príspevok
Tak to by aj napríklad vrtáky museli byť technické zhodnotenie, ak je vŕtačka odpisovaná. To je tiež rozšírenie vybavenia.
Vŕtačka bez vrtákov asi nebude fungovať.
Určite áno, keby .... po prvé neplatilo druhé kritérium DHM = doba upotrebiteľnosti nad jeden rok. A po druhé tá cenová hranica. U zemného stroja, vybaveného základnou podkopovou lyžicou šírky 40 cm ... ak sa kúpi užšia, alebo širšia, tak sa priraďuje. Ale tá stojí cca 2200 Eur. Je v tom analógia s Tvojou tézou, ale cenová mierka je mnohonásobne menšia.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Veď zákon nezakazuje nikomu zaradiť TZ. A pri TZ sa neuvádza doba upotrebiteľnosti, teda skôr "prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok". Pokiaľ ide konkrétne o pneumatiky, tak pretekári ich zničia aj za jedny preteky.
§29
(2) Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa odseku 1 sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie1 700 eur, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa takéto výdavky odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku.
Naposledy upravil marjankaj : 20.10.12 at 14:10
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... ešte ma napadá jedna vec:

.... pred Vianociami kúpi firma osobné auto; má ešte nejakú hotovosť, tak po Vianociach kúpi sadu diskov za 2.800 € - na pneu už nemá peniaze, kúpi ich až v januári-februári, keď budú voľné peniažky...disky bez pneumatík nepoužiteľné, s 8 ôsmimi diskami auto jazdiť nemôže; zvýšili sa parametre auta, jeho jazdné vlastnosti, ...??? je to TZ ?
Naposledy upravil Stefan2005 : 20.10.12 at 14:16
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
To vážne vyzerá na tú MODERNIZÁCIU. Len akosi neviem nájsť podľa ktorého paragrafu.

Ja si myslím, že DÚ mali problém pri dokazovaní porušenia konkrétneho ustanovenia, tak preto sa vyjadrujú, že zimné pneumatiky nie sú TZ. Som presvedčený, že keby to zákon presne ustanovil, tak by inak hovorili.

Ak by mi prišli na kontrolu v lete, tak som zvedavý ako by dokázali, že tie zimné pneumatiky uložené niekde v pneuservise sú neoddeliteľnou súčasťou toho automobilu.
Naposledy upravil marjankaj : 20.10.12 at 14:44
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

vŕtačka je použiteľná aj bez vrtáku.... to si nevedela ??
môžeš tam dať napríklad hlavicu so šrobovákom, prípadne sekáč.... namiesto pneu ťažko niečo použiješ....
Ak kúpiš vrták nad 1700 eur a nebude to výmena za predchádzajúci vrták, bude to nejaký špeciálny vrták, ktorý bude mať životnosť nad 1 rok, tak mi prosím ťa napíš, prečo by NEMAL ísť na 042... On v tomto prípade MUSÍ ísť na 042, či sa to tebe páči, alebo nie.
Toto je úzko špecifická téma a dúfal som, že sa vyjadria účtovníci majúci na starosti odpisovanie majetku, ináč je to irelevantné...

PS:

So všetkým plne súhlasím s "a_je_to" - evidentne ma nechytá za slovíčka a presne vie o čom píše...
PS: ak by to bolo nad 1700 eur, išlo by to hneď automaticky na TZ, ale je to síce do 1700 ale v rovnakom roku obstarania....
- a je to úzko špecifický prípad, lebo sa nejedná o nejakú "bežnú oktávku" ale o 1 konkrétne auto ktoré je vo firme z mnohých iba 1 a disky ani gumy nie sú teda zameniteľné... + ešte je presná evidencia nájazdu, nakoľko sa jedná o súkromne pridelené auto.... a nájazd je veeeeeeeeľmi malý na môj vkus.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Stefan 2005: napíšem tak, ako by som to účtoval jednoznačne ja /hodnota je nad 1700 eur tak nie je o čom rozmýšľať/.
Máš 2 možnosti:
1. nákup evidovať na 042 /na sklad/. Keď kúpim pneu tak to zaradiť do používania z 042 na 022 a urobiť TZ
2. nákup prehnať cez 042 a vzápätí zaradiť na 022060 /zákon NEZAKAZUJE odpisovať záložnú vec, ktorá je napríklad v pohotovosti že nejaký "skúsený" vodič rozdrbe disk o obrubník.... ale aby to nebola iba irónia, bežne sa to takto robí aj so záložnými PC, nakoľko oni ak "čakajú" na svoj deň D, kedy vypadne PC, ktorý majú nahradiť tak by z ceny 1000 eur bola časová cena 100 eur a tým pádom účtovníctvo verne nezobrazuje svoj stav.... pretože zostatková hodnota daného PC za rok má byť o 1/4 nižšia /daňová/ a ja by som ho ešte iba vtedy mal odpisovať..... je to možné aj takto /1. prípad/ ale skresľuje to reálny stav majetku a daňová kontrola by mohla namietať.....
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Veď aj ja súhlasím s tým, že ak sa rozhodnem, že to budem považovať za TZ, tak to tak aj bude. §29/2. Teda do sumy 1700 €.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

marjankaj:
vidím, že nečítaš všetky moje príspevky, ja tvoje čítam....

už som to písal že je to § 29 odstavec 5
"Modernizáciou sa na účely tohto zákona rozumie rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku a nehmotného majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku. Za neoddeliteľnú súčasť tohto majetku sa považujú samostatné veci, ktoré sú určené na spoločné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celok."

Ja už neviem teda aké účtovníctvo v ktorej krajine na svete vediete, ale zistia to tak, že sa pozrú na dátum zaradenia do majetku a knihu jázd či bolo vtedy a vtedy na aute jazdené....

... a presne o tom dokazovaní čo píšeš, to som písal na začiatku aj ja, že tieto problémy boli tak zložité, že by pokutu dostala každá firma a teda by neexistoval ani jeden účtovník bez poistenia, pretože každý by skrachoval keby mu to dala firma zosobniť....

... dnes už nie je všetko tak prísne ako spred 10-tich rokoch, mňa to len teší že som zažil tieto časy, pretože dnes má už aj obyčajný zamestnanec účtovník viac voľnú ruku.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

marjankaj:

- ak sa môžem rozhodnúť, tak sa rozhodnem to dať do nákladov, ale ja hovorím o prípade keď MUSÍŠ.... a ja viem že je to do 1700 eur, ale neviem či ešte platí to, že keď je to v rovnakom roku tak je tá suma 1700 eur IRELEVANTNÁ...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Nandrolon Pozri príspevok
Stefan 2005: napíšem tak, ako by som to účtoval jednoznačne ja /hodnota je nad 1700 eur tak nie je o čom rozmýšľať/.
Máš 2 možnosti:
1. nákup evidovať na 042 /na sklad/. Keď kúpim pneu tak to zaradiť do používania z 042 na 022 a urobiť TZ
2. nákup prehnať cez 042 a vzápätí zaradiť na 022060 /zákon NEZAKAZUJE odpisovať záložnú vec, ktorá je napríklad v pohotovosti že nejaký "skúsený" vodič rozdrbe disk o obrubník.... ale aby to nebola iba irónia, bežne sa to takto robí aj so záložnými PC, nakoľko oni ak "čakajú" na svoj deň D, kedy vypadne PC, ktorý majú nahradiť tak by z ceny 1000 eur bola časová cena 100 eur a tým pádom účtovníctvo verne nezobrazuje svoj stav.... pretože zostatková hodnota daného PC za rok má byť o 1/4 nižšia /daňová/ a ja by som ho ešte iba vtedy mal odpisovať..... je to možné aj takto /1. prípad/ ale skresľuje to reálny stav majetku a daňová kontrola by mohla namietať.....
§22 Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

§2
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,
Naposledy upravil marjankaj : 20.10.12 at 15:12
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Čo tým chceš povedať, že rezervná pokladňa NOVÁ odložená na výpočtovom stredisku za 4000 eur NEZABEZPEČUJE PRÍJEM ??
Podľa mňa zabezpečuje, preto sa môže odpisovať a aj sa skoro vždy odpisuje aj keď je ešte zabalená v kúte....
To, že po výpadku pokladne nebudem mať stratu 5000 eur za 1 deň, ale hneď ju nahradím, to je podľa mňa presne tá druhá časť zvýraznenej vety, ktorá nadväzuje na 1. časť, že sa do daňových výdavkov dostáva prostredníctvom odpisov, keďže sa jedná o majetok nad 1700 eur s dobou použiteľnosti nad 1 rok.....

Tie disky za 2000 eur proste kúpim a buď ich zaradím samostatne na 022 /ak mám viac áut, kde presne pasujú a ešte neviem na ktoré pôjdu/ alebo ich dám ako TZ odpisovaného majetku a začnem odpisovať. Ak je už auto odpísané, je to "tzv" technické zhodnotenie odpísaného majetku a evidujem na osobitnom účte....

... neviem čo tu nie je jasné.... ??
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Nandrolon Pozri príspevok
marjankaj:

- ak sa môžem rozhodnúť, tak sa rozhodnem to dať do nákladov, ale ja hovorím o prípade keď MUSÍŠ.... a ja viem že je to do 1700 eur, ale neviem či ešte platí to, že keď je to v rovnakom roku tak je tá suma 1700 eur IRELEVANTNÁ...
Ja rozumiem. Ale tu spochybňujeme či naozaj ide o modernizáciu alebo nie. DU sa vyjadril, že v tomto prípade nejde o TZ.
Z paragrafov to priamo tak isto nevyplýva.
Myslím že DÚ je posledný, kto by robil dobročinné akcie.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Myslím že DÚ veľmi dobre vie na základe minulosti, prečo to "ODOBRIL".....
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Nandrolon Pozri príspevok
Čo tým chceš povedať, že rezervná pokladňa NOVÁ odložená na výpočtovom stredisku za 4000 eur NEZABEZPEČUJE PRÍJEM ??
Podľa mňa zabezpečuje, preto sa môže odpisovať a aj sa skoro vždy odpisuje aj keď je ešte zabalená v kúte....
To, že po výpadku pokladne nebudem mať stratu 5000 eur za 1 deň, ale hneď ju nahradím, to je podľa mňa presne tá druhá časť zvýraznenej vety, ktorá nadväzuje na 1. časť, že sa do daňových výdavkov dostáva prostredníctvom odpisov, keďže sa jedná o majetok nad 1700 eur s dobou použiteľnosti nad 1 rok.....

Tie disky za 2000 eur proste kúpim a buď ich zaradím samostatne na 022 /ak mám viac áut, kde presne pasujú a ešte neviem na ktoré pôjdu/ alebo ich dám ako TZ odpisovaného majetku a začnem odpisovať. Ak je už auto odpísané, je to "tzv" technické zhodnotenie odpísaného majetku a evidujem na osobitnom účte....

... neviem čo tu nie je jasné.... ??
No ak ju nemáš zaevidovanú na DÚ tak nezabezpečuje.
Aj auto si môžeš kúpiť do rezervy, ale ak na ňom nenajazdíš ani jeden km, tak asi odpisy neuznajú.
Podobne SZČO bez zamestnancov, neuznajú dve rovnaké(alebo podobné)autá do nákladov súčasne.
Ani dva mobily od toho istého operátora.

Jasné, že v konkrétnych prípadoch budeš ty dokazovať svoju pravdu. A môžeš byť aj úspešný. Ale budeš to musieť preukázať.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

A ešte raz tvrdím že § 29 odstavec 5 hovorí jednoznačne, a dokonca je to aj testami MERATEĽNÉ a PREUKÁZATEĽNÉ.
Veľa vecí je nemerateľných, ale bohužiaľ vylepšenie jazdných vlastností je fyzicky merateľná veličina.

Som ale zástanca že gumy ako TZ a 1. nákup žalúzií ako TZ sú riadna k*****a... ale bohužiaľ toto majú posudzovať iní, ja sa len snažím účtovať v súlade so zákonmi SR...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Nandrolon Pozri príspevok
Myslím že DÚ veľmi dobre vie na základe minulosti, prečo to "ODOBRIL".....
Myslím, že bol úspešný iba v takých prípadoch, keď kontrolovaný neprotestoval. Ak niekto oponoval paragrafmi, tak sa nemali čoho chytiť.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Nandrolon Pozri príspevok
A ešte raz tvrdím že § 29 odstavec 5 hovorí jednoznačne, a dokonca je to aj testami MERATEĽNÉ a PREUKÁZATEĽNÉ.
Veľa vecí je nemerateľných, ale bohužiaľ vylepšenie jazdných vlastností je fyzicky merateľná veličina.

Som ale zástanca že gumy ako TZ a 1. nákup žalúzií ako TZ sú riadna k*****a... ale bohužiaľ toto majú posudzovať iní, ja sa len snažím účtovať v súlade so zákonmi SR...
Aj natankovanie "lepšieho" benzínu zmení jazdné parametre. 98 oktánový namiesto 95 oktánového.
Aj výmena poťahov za kvalitnejšie, zlepší komfort. Môže niekto za to, že pôvodné už nie sú na trhu?
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

SZČO ani jednoduché účt. neriešim....

- aj nezaevidovaná pokladňa sa normálne odpisuje, to prosím ťa odkiaľ máš ?
- celkovo mám v evidencii asi 400 ks pokladní /možno viac/, tak hádam to robím dobre :-)))))))))))))

- aby som ťa upravil, tak na nezaevidovanej pokladni nemôžeš tak akurát blokovať zákazníkom, to je všetko.
- normálne sa kúpi, odpisuje a v prípade potreby sa nahlási na DÚ.....
- hovorí ti niečo slovíčko ako "testovanie prevádzky", "školenia pracovníkov", "prijímacie pohovory", "implementácia systémov", - myslíš že toto všetko sa robí na pokladniach, ktoré majú makať v obchodoch a plniť obrat a nie trčať niekde v zasadacích miestnostiach ??
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

... marjankaj.... nerozvíjaj tu FLAME....

.... benzín je spotrebný materiál, jednotková cena je 1,6 eur /to je do 1700 eur/ a predpokladám že liter benzínu ti nevydrží v nádrži nad 1 rok...

Ak si dáš do auta poťahy ktoré budeš mať nad 1 rok a budú stáť viac ako 1700 eur, je to investícia....

Vidím, že nerobíš účtovníka, lebo máš s prepáčením zákony v paži a práve TY si tá múdra, ktorá zákony tvorí /niečo ako Chuck Norris/

Ty si myslíš že všetky paragrafy sú dvojzmyselné ??

Prekvapím ťa, že ak si kúpiš auto za 100 000 eur a dokážeš /preukazuješ TY, nie DÚ/ že ho budeš využívať/vlastniť najviac 11 mesiacov že ho môžeš dať hneď do nákladov ???? Pokiaľ na to máš financie /na náklady/ ???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať