Zavrieť

Porady

Zakúpené kolesá /pneu+disk/ na osobné auto obstarané v rovnakom roku.

Zdravím.

Mám zaradené auto v roku 2012, teraz boli k nemu dokúpené kolesá /disk + pneu/ za 1174,73 eur bez DPH.
Viem že prvá kúpa zimných pneu a zvlášť špeciálnych diskov na konkrétne vozidlo ide ako jeho technické zhodnotenie.
Lenže suma je do 1700 eur, tak by sa jednalo o náklady, ale keď to je zakúpené v rovnakom roku ako bolo zaradené auto, nenavyšuje sa jeho cena o túto sumu ?????? Auto bolo zaradené v 3/2012 a kolesa kúpené v 10/2012.

Ďakujem za odpovede.
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Nandrolon Pozri príspevok
SZČO ani jednoduché účt. neriešim....

- aj nezaevidovaná pokladňa sa normálne odpisuje, to prosím ťa odkiaľ máš ?
- celkovo mám v evidencii asi 400 ks pokladní /možno viac/, tak hádam to robím dobre :-)))))))))))))

- aby som ťa upravil, tak na nezaevidovanej pokladni nemôžeš tak akurát blokovať zákazníkom, to je všetko.
- normálne sa kúpi, odpisuje a v prípade potreby sa nahlási na DÚ.....
- hovorí ti niečo slovíčko ako "testovanie prevádzky", "školenia pracovníkov", "prijímacie pohovory", "implementácia systémov", - myslíš že toto všetko sa robí na pokladniach, ktoré majú makať v obchodoch a plniť obrat a nie trčať niekde v zasadacích miestnostiach ??
Veď to som hovoril. Ak to takto zdôvodníš, tak ti to zrejme uznajú. Ale ak to niekoho nenapadne, tak bude mať problém.
Je to ako vo futbale. Pravidlá sú jasné, ale vyhrať môže aj ten, čo ich ovláda menej. Tak isto na súdoch. Kto má lepšieho advokáta, ten vyhrá. Aj to nie vždy.

A zákon o dani z príjmu platí rovnako pre JU aj PU. Riešiť to nemusíš, ale je to tak. Máme iba jeden zákon na daň z príjmov.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Nandrolon Pozri príspevok
... marjankaj.... nerozvíjaj tu FLAME....

.... benzín je spotrebný materiál, jednotková cena je 1,6 eur /to je do 1700 eur/ a predpokladám že liter benzínu ti nevydrží v nádrži nad 1 rok...

Ak si dáš do auta poťahy ktoré budeš mať nad 1 rok a budú stáť viac ako 1700 eur, je to investícia....

Vidím, že nerobíš účtovníka, lebo máš s prepáčením zákony v paži a práve TY si tá múdra, ktorá zákony tvorí /niečo ako Chuck Norris/

Ty si myslíš že všetky paragrafy sú dvojzmyselné ??

Prekvapím ťa, že ak si kúpiš auto za 100 000 eur a dokážeš /preukazuješ TY, nie DÚ/ že ho budeš využívať/vlastniť najviac 11 mesiacov že ho môžeš dať hneď do nákladov ???? Pokiaľ na to máš financie /na náklady/ ???
No kúpim a v tom istom roku ho predám. Dám do nákladov celú zostatkovú cenu. Teda obstarávaciu.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Nandrolon Pozri príspevok
marjankaj:

- ak sa môžem rozhodnúť, tak sa rozhodnem to dať do nákladov, ale ja hovorím o prípade keď MUSÍŠ.... a ja viem že je to do 1700 eur, ale neviem či ešte platí to, že keď je to v rovnakom roku tak je tá suma 1700 eur IRELEVANTNÁ...
Táto okolnosť ... či TZ je v tom istom roku ako nadobudnutie ... sa :
- neviaže na to, či TZ patrí do obstarávacej ceny, alebo do nákladov, ale
- viaže na to, či sa koeficient pre zrýchlené odpisovanie použije pre zvýšenú cenu, alebo nie , viď § 25, ods. 4 a § 28 ZoDP.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
marjankaj Pozri príspevok
...A zákon o dani z príjmu platí rovnako pre JU aj PU. Riešiť to nemusíš, ale je to tak. Máme iba jeden zákon na daň z príjmov.
... s osobitnými ustanoveniami platnými pre fyzické osoby, osobitnými pre právnicke osoby
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
"Váš dopyt:
Nákup zimných alebo náhradných pneumatík v deň nákupu automobilu sa môže účtovať priamo do nákladov, alebo ako technické zhodnotenie automobilu?

Daňové riaditeľstvo SR B. Bystrica
Odbor služieb pre verejnosť
V prípade, ak daňovník obstará motorové vozidlo, pričom zimné pneumatiky sú súčasťou vstupnej ceny ( a aj vybavenia vozidla), v takomto prípade vstupujú do obstarávacej ceny automobilu."

citované z: http://www.porada.sk/t130989-kupa-pn...ml#post1302016

... síce nešťastná formulácia zo strany DRSR, že "sú súčasťou vstupnej ceny" ale kto chce, vyčíta z toho, čo je potrebné.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

marjankaj - jednoduché účtovníctvo má s podvojným spoločné akurát to druhé slovíčko v názve.... viac spoločného tam nie je.
- zákon je síce len jeden, ale postupy účtovania tam je to hlavné pre podvojné účtovníctvo...
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

... sú firmy, ktoré "za každú cenu" si chcú zvyšovať náklady, a sú firmy, ktorým záleži aj na vyššej hodnote dlhodobého majetku /vyššia bonita a lepšie hodnotenie firmy, ľahšie získanie úveru, dôvera na trhu/....

- každý si už môže doplniť o čo sa ktorá firma snaží....

- dnes je v móde nulová daňová povinnosť a žiadny majetok....
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Stefan2005 Pozri príspevok
... s osobitnými ustanoveniami platnými pre fyzické osoby, osobitnými pre právnicke osoby
Štefan ale pokiaľ ide o odpisovanie hmotného majetku §22-§29 tak tam som nejaké rozdiely nezbadal.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
marjankaj Pozri príspevok
Štefan ale pokiaľ ide o odpisovanie hmotného majetku §22-§29 tak tam som nejaké rozdiely nezbadal.
... takže ak SZČO používa automobil z polovice na podnikanie a z druhej na súkromné účely, uplatní si daňovo iba polovicu odpisov; ak tento SZCO sa transformuje na s.r.o., bude rovnako z polovice využívať auto na podnikanie a druhú súkromné účely, odpisy krátiť nebude (aspoň to takto všetci praktizujú...) - že to nevyplýva zo zákona, to je tiež fakt; ale prax ?
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Stefan2005 Pozri príspevok
... takže ak SZČO používa automobil z polovice na podnikanie a z druhej na súkromné účely, uplatní si daňovo iba polovicu odpisov; ak tento SZCO sa transformuje na s.r.o., bude rovnako z polovice využívať auto na podnikanie a druhú súkromné účely, odpisy krátiť nebude (aspoň to takto všetci praktizujú...) - že to nevyplýva zo zákona, to je tiež fakt; ale prax ?
Neviem si predstaviť ako s.r.o. môže niečo využívať na svoje osobné účely.
Pre zamestnancov áno, ale pre s.r.o.?
Máš pravdu, že mnohí "podnikatelia" ten rozdiel nevidia.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Dosť veľa podnikateľov /konateľov/ je zároveň aj zamestnancami svojich firiem a poberajú napr. 50 eur mesačnú mzdu.....
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Nandrolon Pozri príspevok
Dosť veľa podnikateľov /konateľov/ je zároveň aj zamestnancami svojich firiem a poberajú napr. 50 eur mesačnú mzdu.....
Ale zisk tej s.r.o. si rozdelia spoločníci.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

No a bodaj si myslíš že dnes bude niekto viac ako 1 deň robiť za 50 eur ??? samozrejme že je to finta kvôli tisíc "zamestnaneckých výhod" ... napr. to auto je jedna z vecí..... a to ešte verím tomu že ak má súkromné, bude si účtovať cesťáky, kde má ešte 0,183 eur od kilometra "k dobru"...
0 0
Klara321 Klara321

Klara321 je offline (nepripojený) Klara321

Ja sa pridavam k teme, tiez riesim tuto dilemu so zimnymi pneumatikami ktore su na diskoch a po precitani Vasich nazorov a vyjadrenia DRSR som sa rozhodla ich zauctovat ako nahradne diely do spotreby. Aj ked ide o zlepsenie jazdnych vlastnosti auta v zime auto ako take je pojazdne aj bez zimnych pneumatik. A disky su jednoznacne podla mna nahradne diely, ci uz su na nich zimne ci letne pneumatiky.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Ja som z nich krátil 20 % dane /tak ako s auta na súkromné účely/, vytlačil som si toto stanovisko do šanónu, kde som si na obal poznačil že to tam mám, a .................hotovo....................
................ keď sa to uznáva ostatným /menej znalým/ účtovníkom, nech sa to uzná aj mne....................... koniec........
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

dobrý deň, poprosím vás o vyjadrenie sa k technickému zhodnoteniu vozidla na leasing - odpisujem ho ako nájomca so súhlasom prenajímateľa, nakoľko som ho aj uhradila, bolo nad 1700 € ... ale ako ho odpisujeme tak ako prenajaté vozidlo do ukončenia platnosti doby prenájmu, alebo ho zaradím riadne do 1. odp. skupiny a odpisujem nezávisle na dobe odpisovania prenajatého vozidla? Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

latka Pozri príspevok
dobrý deň, poprosím vás o vyjadrenie sa k technickému zhodnoteniu vozidla na leasing - odpisujem ho ako nájomca so súhlasom prenajímateľa, nakoľko som ho aj uhradila, bolo nad 1700 € ... ale ako ho odpisujeme tak ako prenajaté vozidlo do ukončenia platnosti doby prenájmu, alebo ho zaradím riadne do 1. odp. skupiny a odpisujem nezávisle na dobe odpisovania prenajatého vozidla? Ďakujem
Zaradíš do 1 OS, odpisuješ rovnomerne po celú dobu lízingu.
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

Čo to znamená počas celejdoby leasingu , ak ho zaradím do 1. od. skup. - tak ho budem odpisovať o 3 mesaice dlhšie ako vozidlo obstarané formou finančného prenájmu .. prenájom končí 8/16 a odpis TZ 11/16..?
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

Posúvam prosím
latka Pozri príspevok
Čo to znamená počas celejdoby leasingu , ak ho zaradím do 1. od. skup. - tak ho budem odpisovať o 3 mesaice dlhšie ako vozidlo obstarané formou finančného prenájmu .. prenájom končí 8/16 a odpis TZ 11/16..?
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

TZ by som dal osobitne ako TZ prenajatého majetku a odpisujem v 1. OS, s tým, že musíte mať písomné stanovisko od majiteľa vozidla na povolenie vykonania TZ na tomto vozidle.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať