Zavrieť

Porady

Poskytnutie tovaru gratis a odpocet DPH

Mam takuto dilemu: Spolocnost nakupi tovar pri ktorom si narokuje na odpocet DPH. Tento tovar ale chce zakaznikovi poskytnut gratis s tym, ze zakaznikovi bude poskytovat sluzbu v suvislosti s tymto tovatom a zaviaze ho na 2 roky, že bude vyuzívat tuto sluzbu. Ako to bude s DPH? Moze si spolocnost odpocitat DPH na vstupe?
Moj nazor je, ze si moze spolocnost odpocitat DPH, nakolko ho bude vo forme poskytnutej sluzby 2 roky zase odvadzat na vystupe!
Prosim o Vas nazor, ak ma niekto podobne skusenosti. Dakujem krasne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mcsnh je offline (nepripojený) mcsnh

    mcsnh
    Pozri si Poradaca podnikateľa, 1000 riešení 5/2005, str. 67. Píše sa tam síce o poskytnutí tovaru ako výhry ( reklamné a marketingové súžaže, výhry a p. ) ale myslím, že sa to vzťahuje aj na Vás. V každom prípade sa v zmysle par. 8 ods. 3 zákona o DPH to považuje za dodanie tovaru za protihodnotu, treba teda odviesť DPH !

    mcsnh je offline (nepripojený) mcsnh

    mcsnh
    Asi by to bolo jednoduchšie, ale ak bol ten tovar obstaraný za viac, ako 1.- Sk, vznikal by stále nadmerný odpočet. Je otázka, či by sa to v "globále" za zdaňovacie obdobie pre DPH stratilo, a či by sa to kontrole DPH z DÚ pozdávalo ?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Aj ja by som sa chcela pripojiť k tejto téme. Ak podnikateľ predáva tovar na akciu napr: okná aj s parapetami, akurát , že okná sú navýšené o cenu parapiet a parapety sú na konečnej faktúre predávané za 0,00 - nieje z nich odvedená DPH, mám nárok na odpočet z parapiet? Dúfam, že áno, lebo po prečítaní tejto téme mám pochybnosti. Chcela by som poznať aj vaše názory. Ďakujem.

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    Podľa mňa keby si na výslednej fa uviedla okná s parapetami spolu, tak by to bolo jednoduchšie, takto tam tie 00 naozaj vyvolávajú otázniky:p.

    mcsnh je offline (nepripojený) mcsnh

    mcsnh
    Ak tie parapetné dosky dávate v rámci marketingovej akciie zadarmo, a uplatnili ste si pri obstaraní daň na vstupe, tak je potrebné odviesť DPH tak, ako keby ste ich normálne predali, za obstarávaciu cenu ! To je ale len môj názor, názor správcu DPH môže byť iný . A aby ste si ich nákup mohli dať aj do nákladov, nalepil by som na tie dosky ešte logo Vašej firmy, aby to mohli byť náklady na reklamu.
    človiečik Vladimír Ozimý
    na fakturu to nerozdelovat bude to tak lepsie...no a co sa tyka toho predaja za korunu pokial ide o klientov ktory nie su nejak s vami prepojeny niet sa coho bat ide o normalny obchodny vztah a to ze to vy predate sa korunu to je len vasa vec, druha moznost je to davat ako reklamny predmet so svojim logom...

    mcsnh je offline (nepripojený) mcsnh

    mcsnh
    Pokiaľ ide o tie okná a dosky, predpokladám, že zákazník tú nulovú cenu za dosky chce vidieť vo faktúre, je tak spokojnejší ...

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    parapet.dosky sú navýšené pri okná o nákup a ešte aj o zisk, čiže na okná pri predaji je zisk cez 120%.Na faktúre musím uvádzať parap.dosky s nulovou hodnotou , pretože uvádzam tam aj koľko bežných metrov sa vydalo, aby som zasa vedela koľko bm mám vyskladniť, tak preto nemôžem spojiť predaj okien aj s parapetami dohromady. Tak teda mám nárok na odpočet DPH alebo nie, ved už sme mali toľko akcí za tento rok. Som vystrašená a neviem teda čo s tým robiť nechať to tak alebo čo? Stretol sa niekdo s takými akciami?
    Naposledy upravil renča1 : 19.10.05 at 03:30

    mcsnh je offline (nepripojený) mcsnh

    mcsnh
    Podľa mňa, ak o cenu parapetných dosiek navýšite cenu okien a dosky sú na FA uvedené s cenou = 0.- Sk, je to z hľadiska DPH v poriadku, ale treba vymyslieť spôsob, ako to preukázať pri kontrole DPH, aby to akceptoval aj DÚ ! ( Aby ste to nemuseli dokazovať pri každej odosl. faktúre. Ja by som vyrobil nejakú firemnú smernicu, kde by tento spôsob bol popísaný, prípadne ešte iné "finty" s odoslanými faktúrami )

    Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

    Mikolajova
    Prosím Vás ako postupovať pri fakturácii ak sa predáva zariadenie za cca 100000,- a majiteľ chce urobiť akciu na mesiac august k zariadeniu napr. striekacia pištoľ grátis? Tento tovar vozíme z Nemecka a robíme samozdanenie.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Mikolajova Pozri príspevok
    Prosím Vás ako postupovať pri fakturácii ak sa predáva zariadenie za cca 100000,- a majiteľ chce urobiť akciu na mesiac august k zariadeniu napr. striekacia pištoľ grátis? Tento tovar vozíme z Nemecka a robíme samozdanenie.
    Faktúruj za 1 Sk ; pozri príspevok č.8.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.