Zavrieť

Porady

Pri predaji rodiného domu som ústne prislubil prvému záujemcovi, že dom mu predám

Pri predaji rodiného domu som ústne prislúbil prvému záujemcovi, že dom mu predám. On si rozbehol vybavovanie hypotéky, priviedol si aj odhadcu. Ale po mesiaci prišiel druhý záujemca a ponúkol mi podstatne viac za dom. Podotýkam, nemám žiadnu písomnú zmluvu ani zálohu s prvým záujemcom. No on po mne chce všetky náklady spojené s vybavovaním, nielen za odhadcu ale aj iné - vraj toho bude dosť. Vyhráža sa mi právnikmi, že aj ústna dohoda platí. Poprosím o pomoc.
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Lukratt Pozri príspevok
Takže mám to brať tak, že ústna dohoda je právoplatná a ustúpiť od nej nemôžem. Ak dom predám inému, náklady na znalca a začatie vybavovanie hypotéky mu musím zaplatiť.
A keby som ponúkol ešte o 5 litrov viac, tak predáš mne?
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Lukratt Pozri príspevok
o 10000,-€ Viac. To sa mi zdalo dosť na zmenenie názoru.
Hraj fér hru. Odškodni bývalého záujemcu, určite sa dohodnete.

10tis € nie je malý peniaz, ale ....

Stalo sa mi už veľakrát, že za dobré prišlo dobré. A naopak, za somarinu sa mi dve vrátili. To som bola mladšia, teraz si už dávam pozor, hoci ma občas aj dnes čert pokúša.
0 0
Lukratt Lukratt

Lukratt je offline (nepripojený) Lukratt

Na vybavenie hypoteky musí byť aspoň návrh kupnej zmluvy - tak píšeš. No ja som s ním nič nepodpísal, ani návrh kúpnej zmluvy. Či ten podpísaný neterba ???
0 0
Lukratt Lukratt

Lukratt je offline (nepripojený) Lukratt

Veď ja som mu navrhol zaplatenie znalca, ale on chce viac. Že mi to všetko spíše a dodá.
0 0
Lukratt Lukratt

Lukratt je offline (nepripojený) Lukratt

Už NIE.
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

Lukratt Pozri príspevok
o 10000,-€ Viac. To sa mi zdalo dosť na zmenenie názoru.
no nechcem byť sprostý... ale keď pozerám nehnuteľnosti na webe na rôznych inzertných portáloch tak spravidla nie je problém nájsť jednu a tú istú nehnuteľnosť v ponuke 2-3 x od rôznych realitných kancelárií... s rozdielmi od 1 000 do 8-9 000 € logické mi príde, že každý záujemca potom kontaktuje tú realitku, ktorá má najnižšiu cenu... avšak vŕta mi hlavou čo to musí byť za nehnuteľnosť, že si len tak niekto príde a povie dám o 10 000 € viac len aby som ju dostal...
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Lukratt Pozri príspevok
Na vybavenie hypoteky musí byť aspoň návrh kupnej zmluvy - tak píšeš. No ja som s ním nič nepodpísal, ani návrh kúpnej zmluvy. Či ten podpísaný neterba ???
Dával si mu nejaké osobné údaje?
Pôvodný titul nadobudnutia nehnuteľnosti?

Návrh KZ sa dá poslať aj mailom k nahlidnutiu banke, resp. pracovníkovi banky, ktorý vybavuje hypo, informatívne bez podpisov.
Ale nespomenul si doteraz, že by si dával záujemcovi nejaké podklady. Zas na druhej strane si položme otázku, či minimálne pôvodný titul nadobudnutia nehnuteľnosti nebol u súdneho znalca a na tomto základe si dal záujemca vypracovať u niekoho návrh KZ.

Toto si už musíš sám vykomunikovať.
Samozrejme, bolo by dosť trúfalé, aby bol návrh KZ vypracovaný bez Tv. vedomia a posunutý tretej osobe aj s Tv. os. údajmi.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Lukratt Pozri príspevok
Už NIE.
Ani keby som prihodil 20 litrov?
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
Lukratt Pozri príspevok
Veď ja som mu navrhol zaplatenie znalca, ale on chce viac. Že mi to všetko spíše a dodá.
Tak počkaj s čím príde a potom sa ozvi. Ak by to bolo 1-2 kE tak by mi to za moju česť stálo. Ak viac a neodôvodnene, tak je to pokus o ošklbanie a tam by som sa dohadoval o každé 1 Euro.
1 0
Lukratt Lukratt

Lukratt je offline (nepripojený) Lukratt

to už hej ...
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Lukratt Pozri príspevok
Veď ja som mu navrhol zaplatenie znalca, ale on chce viac. Že mi to všetko spíše a dodá.
Nový kupec ide tiež riešiť hypo?
Znalecký posudok sa mu hodí.

Len, aby sa Ti nestalo, že prvého odškodníš a druhý odstúpi.
Máš s tým druhým nejakú zmluvu?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Lukratt Pozri príspevok
o 10000,-€ Viac. To sa mi zdalo dosť na zmenenie názoru.
Aj mna by zaujimalo, aku nehnutelnost to vlastne predavas ...

V dnesnych casoch sa nehnutelnosti predavaju dost tazko,predavajuci musia ist neraz riadne pod cenu, aby vobec predali.
Preco si akurat mal ty to stastie, ze ti niekto ponukne o 10 tis. naviac? To mi je podozrive...
Aku mas istotu, ze sa nejedna o nejakeho podvodnika?

Lebo bezny zaujemca ma skor zaujem cenu tlacit co najviac nadol....alebo je na tvojej nehnutelnosti nieco vynimocne,ked ti niekto len tak "mirnix-dirnix" prihodi naviac riadnu kopku penazi?

...len aby si tu zanedlho nezalozil temu typu : nemam ani nehnutelnost,ani peniaze...
Naposledy upravil arizona : 25.11.12 at 21:09
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

to by ti bolo teda...keď jednému zaplatíš, druhý odskočí od kúpy.....a prídeš na to, že sa oni dvaja poznajú......
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
misomiso Pozri príspevok
Neviem, ci to myslis ironicky alebo vazne, no ja mozem potvrdit, ze to naozaj nebyva lacny a nenarocny proces. Mna takto "obtiahla" TB banka, ked mi slubila, ze mi da (ako sukromnej osobe) hypoteku na budovu, kde som potreboval spratat jednu firmu.

Takze ja osobne mozem potvrdit ze (podla okolnosti, samozrejme) ta sposobena skoda nemusi byt len v stovkach, ale aj v tisickach EUR.
Pokiaľ sa jedná o zdravie a love , vtedy idú srandičky bokom...

Banka je ale niečo iné ako súkromná osoba ...tam nie je skoro nikdy nič isté , pokiaľ sa o hypotéku jedná ...

Nie raz som už spomenul , že som sa aj popálil ... no dotyčná osoba v máji tohto roka vyfasovala 2 roky s podmienkou na 3 roky ...
Samozrejme , že aj exekútor si príde na svoje ...


...a ozaj ...nie raz som spomenul , že pokiaľ sa ja vyjadrujem k niečomu , tak je to moja skúsenosť...
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Lukratt Pozri príspevok
Takže mám to brať tak, že ústna dohoda je právoplatná a ustúpiť od nej nemôžem. Ak dom predám inému, náklady na znalca a začatie vybavovanie hypotéky mu musím zaplatiť.
Lukratt. Ja si veru zamoralizujema mozno aj pateticky budem.
Kolko stoji Tvoja hrdost, ci cest? Nad tym si rozmyslal? A nad tym, ze si mozno pre jedneho cloveka zase potvrdil, ze na Slovensku je moralka, slovo a dovera nieco co sa nenosi? To ze si to vacsina ludi mysli a a riadi sa podla toho, nas dennodenne stoji miliony. Skusil si sa vzit do koze toho cloveka, ktoreho si ojebabral?
3 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Mila123 4 Minutes Ago #27106

pripomeň čo bolo s dotyčnou osobou? mne akosi pamäť neslúži.....
NEDODRŽALA najprv SLOVO ...a potom dokonca aj to , ktoré na zmluve bolo hodené ...

Kúpa chalúpky mojej ...povedané v krátkosti ...

Nebabral som sa vonkoncom ...trestné podanie na prokuratúru len tak fičalo ...
1 1
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
marjankaj Pozri príspevok
A keby som ponúkol ešte o 5 litrov viac, tak predáš mne?
Lukratt Pozri príspevok
Už NIE.
marjankaj Pozri príspevok
Ani keby som prihodil 20 litrov?
Lukratt Pozri príspevok
to už hej ...
A koľkých by si takto bol schopný ojebabrať? A keby ti potom ten posledný povedal, že si našiel niečo lacnejšie, tak by si zase išiel postupne až k tomu prvému?
Naposledy upravil marjankaj : 25.11.12 at 21:36
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Lukratt Pozri príspevok
Takže mám to brať tak, že ústna dohoda je právoplatná a ustúpiť od nej nemôžem. Ak dom predám inému, náklady na znalca a začatie vybavovanie hypotéky mu musím zaplatiť.
Myslím, že netreba veci dramatizovať, nie vždy "obchod" sa podarí doviesť do konca, toho si musí byť vedomý aj kupujúci a pereto nesie svoju mieru rizika. Nikto nieje povinný predať svoju nehnuteľnosť pod cenu, resp. ak sa dodatočne ukáže, že cena môže byť vyššia. Záväzok, ktorým si sa zaviazal predať nehnuteľnosť je platný, avšak ako sa ukázalo predbežne dojednaná cena bola podstatne nižšia, než tá, za ktorú je možné nehnuteľnosť predať. Tak by ti vznikla značná škoda v rozdiele ceny. Som toho názoru, že ak kupujúci nebol ochotný akceptovať navýšenie ceny (pevne verím, že si mu to navrhol), tvoj záväzok si mohol vypovedať. Si však povinný kupujúcemu nahradiť oprávnené náklady, ktoré mu vznikli pri vybavaovaní hypotéky. Treba ešte pripomenúť, že ústna dohoda nieje kúpnou zmluvou na nehnuteľnosť, ani nemôže byť lebo by bola neplatná. Tie oprávnené náklady sú však otázne.
Kupujúci z hypotéky v skutočnosti nečerpal, preto vysoké náklady by mu nemali ani vzniknuť. Zaplatil znalecký posudok cca 100 - 150€ (podľa mojej nedávnej skúsenosti), vyzdvihol si list vlastníctva prípadne kópiu katastrálnej mapy na právne účely po 8 €, samozrejme ak neboli súčasťou znaleckého posudku. Ak hypotékou zakladal na inú nehnuteľnosť, než tú ktorú chcel kúpiť zaplatil ešte 66 € (resp. 51 € ak oznámil cez internet zamýšľaný právny úkon) za návrh na vklad záložného práva v prospech banky. Iné poplatky slušná banka pri schvaľovaní neúčtuje, resp. poplatok za uzavretie úverovej zmluvy sa platí až po podpísaní úverovej zmluvy, čo kupujúci zrejme neurobil, minimálne nie na tvoju nehnuteľnosť, keďže si kúpnu ani záložnú zmluvu neuzavrel. Preto poplatok za návrh na vklad do katastra by nespadal do okruhu oprávnených nákladov. Takže náklady za znalecký posudok mu uhraď, ale posudok je v tom prípade tvoj a musí ti ho kupujúci vydať ako v písomnej podobe tak aj v elektronickej na CD.
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
majkii Pozri príspevok
Treba ešte pripomenúť, že ústna dohoda nieje kúpnou zmluvou na nehnuteľnosť, ani nemôže byť lebo by bola neplatná.
Ja ešte ale pripomeniem .....pre neznalých veci , problému alebo aj toho ( podstatného ) zákona ..


Všeobecná úprava dohôd (zmlúv) je obsiahnutá v zákone č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v platnom znení (ďalej len “OZ”, “Občiansky zákonník”).

V zásade rozlišujeme dohody uzatvorené písomne, ústne a tzv. konkludentne.

Pokiaľ ide o písomné dohody, už z názvu vyplýva, že pôjde o také, ktoré sú zachytené v písomnej podobe, teda predovšetkým na papieri a sú podpísané (§ 40 ods. 3 OZ). Avšak navyše podľa § 40 ods. 4 OZ “Písomná forma je zachovaná, ak je právny úkon urobený telegraficky, ďalekopisom alebo elektronickými prostriedkami, ktoré umožňujú zachytenie obsahu právneho úkonu a určenie osoby, ktorá právny úkon urobila. Písomná forma je zachovaná vždy, ak právny úkon urobený elektronickými prostriedkami je podpísaný zaručeným elektronickým podpisom.“

Písomnú formu si môžu účastníci zmluvného vzťahu buď dohodnúť alebo ju v niektorých prípadoch predpisuje zákon. Napr. pokiaľ ide o zmluvu o prevode nehnuteľnosti, zo zákona musí byť písomná. Ak by tomu tak nebolo, bola by táto zmluva neplatná. Ďalej platí, že písomnú zmluvu môžu účastníci meniť alebo zrušiť tiež iba písomne. V niektorých prípadoch – spravila pri zásadnejších, významnejších právnych úkonoch – zákon vyžaduje, aby bola dohoda uzatvorená nie len v jednoduchej písomnej forme, ale vo forme notárskej zápisnice. Aj notárska zápisnica je však druh písomnej formy.

Pokiaľ ide o ústnu dohodu, Občiansky zákonník – ani nijaký iný zákon – ju presne nedefinuje a nešpecifikuje, čo sa za ňu považuje a čo nie (tak ako je tomu pri písomnej forme). Je však treba vychádzať z toho,že musí ísť tiež o výslovný prejav vôle uzavrieť zmluvu – nebude zachytený písomne tak ako pri písomných dohodách, avšak bude navonok výslovne, verbálne prejavený – t.j. vyjadrený slovami. Ústnou dohodou sa rozumie aj telefonicky uzatvorená dohoda. Keďže dohoda, zmluva, je tzv. právnym úkonom, musí spĺňať náležitosti právneho úkonu, ktorými sú okrem iného zrozumiteľnosť a určitosť. Pokiaľ zákon nepredisuje, že dohoda sa musí uzatvoriť písomne, môže byť uzatvorená aj ústne a bude platná. Aj ústna dohoda je záväzná pre tých, ktorí ju uzavreli a dá sa na základe nej vymáhať dohodnuté plnenie. Samozrejme za predpokladu, že je možné oreukázať obsah tejto dohody, t. j. na čom sa strany dohodli.



....................................atď....ibaže zákon je pokrútený paragraf ....

...a slovo a či podanie ruky na potvrdenie obchodu je niekedy skôr pľuvanec do ksichtu .....
0 1
trevize trevize

trevize je offline (nepripojený) trevize

Tiez pojdem proti prudu.

Predstavte si inu situaciu. Ustnu dohodu s prvym potencionalnym kupujucim. Kvoli tomu by majitel odmietol vyssie ponuky a nakoniec by sa nanho vy***l aj ten prvy kupec lebo nic nepodpisal.

Bezna prax u nas je takato:

Ludia chodia po obhliadkach...potom Vas niekedy aj tyzdne vodia za nos, ze na 100% to beru. Ibaze realita je taka, ze ak nezlozi zaujemca zalohu tak to slovo plati maximalne u 1 z 10. A tie tyzdne, ktore ste stratili neponukanim nehnutelnosti mozu znamenat velmi vela (zmena situacie na trhu s nehnutelnostami, vybavovanie kupy dalsej nehnutelnosti...atd). A ziadny z tych "100%-nych" kupcov Vam stratu nepreplati.

Moj nazor je preplatit znalecky a kolok na LV a snimku. Neverim, ze mal nejake naklady s HU okrem investovaneho casu. Pochybujem, ze niekto sa bude zavazovat v banke ked este nema podpisanu ziadnu zmluvu.
Naposledy upravil trevize : 27.11.12 at 10:07
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať