Zavrieť

Porady

Union - ozaj mam nedoplatok?

Dobry den, zdravotna poistovna Union tvrdi, ze mam nedoplatok na zdravotnom poisteni v roku 2012 -ide o toto: V roku 2011 som bola na rodicovskej dovolenke, poberala som rodicovsky prispevok a mala som aj aktivnu zivnost. Z rocneho zuctovania za rok 2010 mi vyslo platenie preddavku na rok 2012 vo vyske 5,32 E. Od 1.1.2012 som prestala poberat rodicovsky prispevok a ZP som platila podla RZZP 2010. V oktobri 2012 som bola v poistovni osobne ohlasit zmenu priezviska a vtedy mi povedali, ze mam nedoplatok za rok 2012, kedze uz nepoberam rodicovsky prispevok a v roku 2011 som mala zo zivnosti nulovy prijem, tak mam v roku 2012 platit minimalne zdravotne odvody vo vyske nejaky 47 E a nie tych 5,32 z rozneho zuctovania. Teraz odo mna ziadaju doplatit vyse 300 eur naraz. Poziadala som poistovnu pisomne o splatkovy kalendar, ktory mi zamietli. Ale ked tak nad tym rozmyslam, ved ten nedoplatok sa mi vycisli v roznom zuctovani za rok 2012, preco to mam platit teraz? Ma poistovna pravdu, musim zaplatit ten nedoplatok uz teraz?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hapeti je offline (nepripojený) hapeti

    hapeti
    Treba vychádzať z toho, že od 01.01.2012 sa Ti zmenil status z RD na živnosť, túto skutočnosť by si mala hlásiť v ZP, a oni by Ťa (asi) upozornili, že platiť máš min. poistné.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    andrea33 Pozri príspevok
    Dobry den, zdravotna poistovna Union tvrdi, ze mam nedoplatok na zdravotnom poisteni v roku 2012 -ide o toto: V roku 2011 som bola na rodicovskej dovolenke, poberala som rodicovsky prispevok a mala som aj aktivnu zivnost. Z rocneho zuctovania za rok 2010 mi vyslo platenie preddavku na rok 2012 vo vyske 5,32 E. Od 1.1.2012 som prestala poberat rodicovsky prispevok a ZP som platila podla RZZP 2010. V oktobri 2012 som bola v poistovni osobne ohlasit zmenu priezviska a vtedy mi povedali, ze mam nedoplatok za rok 2012, kedze uz nepoberam rodicovsky prispevok a v roku 2011 som mala zo zivnosti nulovy prijem, tak mam v roku 2012 platit minimalne zdravotne odvody vo vyske nejaky 47 E a nie tych 5,32 z rozneho zuctovania. Teraz odo mna ziadaju doplatit vyse 300 eur naraz. Poziadala som poistovnu pisomne o splatkovy kalendar, ktory mi zamietli. Ale ked tak nad tym rozmyslam, ved ten nedoplatok sa mi vycisli v roznom zuctovani za rok 2012, preco to mam platit teraz? Ma poistovna pravdu, musim zaplatit ten nedoplatok uz teraz?
    Andrejka, platila si preddavky v nesprávnej výške, preto ZP vymáha nedoplatok. Ak sa chceš vyhnúť exekúcii, nedoplatok čím skôr uhraď. ZP nebude čakať do vykonania RZZP.

    andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

    andrea33
    A maju nato zo zakona pravo? Naco je potom RZZP? Ved zmeneny prijem v priebehu roka sa mi zohladni v RZZP...

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    andrea33 Pozri príspevok
    A maju nato zo zakona pravo? Naco je potom RZZP? Ved zmeneny prijem v priebehu roka sa mi zohladni v RZZP...
    Zohladni v pripade, ze mas splnenu kazdu ohlasovaciu povinnost.
    Ak vsak ty nemas splnenu povinnost, ktoru ti uklada zakon, tak nemozes cakat, ze ZP si to "vycuca z prsta" pri RZZP.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ivka70 Pozri príspevok
    Zohladni v pripade, ze mas splnenu kazdu ohlasovaciu povinnost.
    Ak vsak ty nemas splnenu povinnost, ktoru ti uklada zakon, tak nemozes cakat, ze ZP si to "vycuca z prsta" pri RZZP.
    ZP nečakajú s úhradou nedoplatku na RZZP. Po troch mesiacoch nedoplatkov má poistenec nárok len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

    andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

    andrea33
    Ja sa nechcem hadat, ale ako by poistovna zohladnila zmenu, ktora nastala k 1.1.2012 v RZZP za rok 2010 alebo 2011? Ja platim preddavky na poistne vypocitane z RZZP za rok 2010 a tam som dolozila vsetky udaje. A ani nie som na stranke ZP vedena ako neplatic, ani som nedostala ziadnu vyzvu o zaplatenie, ja som len v priebehu roka 2012 ohlasila zmenu, ktora nastala 1.1.2012 a poistovna tvrdi, ze mam platit viac. A mne sa to nezda, tak hladam pomoc, ci ma niekto nevie navigovat k zakonu, ktory by sa vztahoval na moju situaciu.
    Indeed si mysliš,že ZP požaduje od teba niečo,načo podľa zákona nema nárok ? MYLIŠ SA.
    andrea33 Ved ja chcem iba vediet, kde v zakone sa to uvadza, ze sa mylim - potom rada zaplatim.

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    NEKYDAJTE na UNION !

    Je to najlepšia , najferovejšia a najtolerantnejšia ZP !

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    andrea33 Pozri príspevok
    Ja sa nechcem hadat, ale ako by poistovna zohladnila zmenu, ktora nastala k 1.1.2012 v RZZP za rok 2010 alebo 2011? Ja platim preddavky na poistne vypocitane z RZZP za rok 2010 a tam som dolozila vsetky udaje. A ani nie som na stranke ZP vedena ako neplatic, ani som nedostala ziadnu vyzvu o zaplatenie, ja som len v priebehu roka 2012 ohlasila zmenu, ktora nastala 1.1.2012 a poistovna tvrdi, ze mam platit viac. A mne sa to nezda, tak hladam pomoc, ci ma niekto nevie navigovat k zakonu, ktory by sa vztahoval na moju situaciu.
    ZP má pravdu, žiaľ ty sa mýliš.
    Preddavky, ktoré ti vypočítali z RZZP v sume 5,32 € by si platila vtedy, ak by si naďalej bola na RD.
    Lenže ty si od 01.01.2012 len živnostníčka, a tak máš povinnosť platiť preddavky minimálne, čo na rok 2012 boli:
    47,58 €
    Samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) - § 16 ods. 8 písm. b/, Samoplatiteľ (osoba, ktorá nie je zamestnancom, SZČO a neplatí za ňu poistné na verejné zdravotné poistenie štát) - § 16 ods. 8 písm. e/;
    5.
    Bez ZP
    Najmenej 14 % z minimálneho základu *
    339,89
    47,58
    6.
    - “ -
    Najviac 14 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy
    2 307,00
    322,98
    7.
    So ZP
    Najmenej 7 % z minimálneho základu *
    339,89
    23,79
    8.
    - “ -
    Najviac 7 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy
    2 307,00
    161,49
    Indeed ,že sa nestane aby sa niekto "zmýlil" v prospech poisťovne, vždy sa "zmýli" tak ,že špekuluje aby platil menej
    andrea33 Pre Indeed: Neviem na co narazas, ja nedoplatok chcem zaplatit, ale ak mam pochybnosti o tom, kedy ho mam zaplatit, tak sa pytam. Uz som sa pomylila aj v prospech poistovne a vtedy som si poradila sama, takze som nepotrebovala poradu.

    Laguna13 je offline (nepripojený) Laguna13

    Milované Božie dieťa Laguna13
    Možno to s tým nemá súvis, ale minulý týždeň som zachytila v správach, že sú posielané falošné listy akože zo zdravotných poisťovní o nedoplatkoch. Aby si ľudia overili priamo v poisťovniach či sa jedná o pravdivú udalosť alebo podvod. Poisťovne nevyberajú nedoplatky takýmto spôsobom, ale sa vysporadúvajú v ročnom zúčtovaní. Ale Ty si si vlastne overovala v poisťovni, tak je to asi v poriadku.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Laguna13 Pozri príspevok
    Možno to s tým nemá súvis, ale minulý týždeň som zachytila v správach, že sú posielané falošné listy akože zo zdravotných poisťovní o nedoplatkoch. Aby si ľudia overili priamo v poisťovniach či sa jedná o pravdivú udalosť alebo podvod. Poisťovne nevyberajú nedoplatky takýmto spôsobom, ale sa vysporadúvajú v ročnom zúčtovaní.
    To máš odkial takúto informáciu ? Veď to by žiadny živnostník potom neplatil mesačné preddavky.

    Podvodníci sa nájsť môžu, preto v prípade výzvy si treba overiť správnosť čísla účtu na ktorý treba nedoplatok poslať, ak si je poistenec vedomý že má v ZP nedoplatok.

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    veronikasad Pozri príspevok
    To máš odkial takúto informáciu ? Veď to by žiadny živnostník potom neplatil mesačné preddavky.
    bolo to na nejakej bulvár tv (ldpv)
    veronikasad Naše bulvár TV už toho nadrístali.

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    http://vszp.sk/novinky/pozor-podvodne-vymahanie-pohladavok.html

    Pozor na podvodné vymáhanie pohľadávok


    Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s. (ďalej VšZP) zaznamenala viaceré prípady podvodného vymáhania pohľadávok. Niekoľko poistencov si priamo v pobočkách VšZP overovalo pravosť doručenej výzvy na úhradu pohľadávky. Súkromná spoločnosť im v zaslanom liste oznamovala, že vymáha pohľadávku za Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, a.s. a vyzývala ich, aby ju uhradili prostredníctvom priloženej poštovej poukážky. VšZP však upozorňuje, že ide o podvod a poistenci by v žiadnom prípade nemali posielať peniaze na uvedené číslo účtu. V tomto duchu VšZP inštruovala aj všetky svoje pobočky na celom Slovensku, nakoľko podobné prípady sa objavili už vo viacerých regiónoch, napríklad v Leviciach, Lučenci, Poprade.
    VšZP zároveň žiada poistencov, aby o podobných prípadoch informovali ktorúkoľvek pobočku VšZP alebo zavolali na Call Centrum 0850 003 003.VšZP už v súvislosti s týmto podvodným konaním podniká príslušné právne kroky.

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    veronikasad Pozri príspevok
    To máš odkial takúto informáciu ? Veď to by žiadny živnostník potom neplatil mesačné preddavky.

    Podvodníci sa nájsť môžu, preto v prípade výzvy si treba overiť správnosť čísla účtu na ktorý treba nedoplatok poslať, ak si je poistenec vedomý že má v ZP nedoplatok.
    len dodám:
    stáva sa (dosť často), že ani exekútori neposielajú poverenie zo súdu na vykonanie exekúcie ak sa jedná o zrážky zo mzdy. zrážky idú totiž na exekútorov účet. ja potom takého exekútora lustrujem. (dnes je možné všetko)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.