Zavrieť

Porady

Prežijú rok 2013?

Prečo mám hrôzu zo zmien, ktoré majú byť platné od 1.1.2013 ?

Nemám problém s tým, aby sa z dohôd platilo poistné, ak to má hlavu a pätu. Ale to nie je prípad našich zákonov, ktoré majú byť účinné po 1.1.2013. Uvádzam pár príkladov, ale zďaleka nie všetko.

Zmeny Zákonníka práce v súvislosti s dohodami sú problematické, nezmyselné a ešte k tomu aj zle napísané. Ide predovšetkým o povinnosť rozvrhnúť pracovný čas dohodára a ospravedlniť neprítomnosť dohodára z určitých v zákone uvedených dôvodov. Za túto dobu odmena dohodárovi nepatrí. Pár príkladov, ale zďaleka to nie je všetko.

Problematické : lebo napr. pri dohode o vykonaní práce je práca vymedzená výsledkom, môže sa dohodnúť aj rozsah práce, ak rozsah práce priamo nevyplýva priamo z vymedzenia úlohy. Po novom teda bude zamestnávateľ musieť aj určiť aj v akom pracovnom čase bude zamestnanec prácu vykonávať (nemusí to uviesť do dohody, určí to napr. aj ústne). Určí to povedzme na pondelok až piatok od 8.00 do 12.00 hod, odmena 100 €. Ak ale zamestnanec vo štvrtok príde až o 10.00 hod, donesie potvrdenie od lekára, zamestnávateľ mu odmenu musí krátiť. Môžu nastať dve situácie :
- zamestnanec stihne prácu dorobiť napriek tomu, že 2 hodiny v práci nebol – napriek tomu by mu zamestnávateľ mal odmenu krátiť a za túto prácu dostane 90 € namiesto 100 €.
- zamestnanec nestihne prácu vykonať, potom práca ostane nedorobená, lebo nemôže dohodár robiť nadčas, ani si nadpracovať svoju neprítomnosť. Zamestnávateľ môže odstúpiť od dohody, alebo odmenu primerane znížiť.
Aby zamestnávateľ s dohodárom túto situáciu „normálne“ vyriešili, tak sa dohodnú, že v 1. prípade akože pracoval aj vo štvrtok tak, ako mal. Samozrejme je to porušenie ZP. V 2. prípade sa dohodnú akože vopred, že teda vo štvrtok bude robiť od 10.00 do 14.00, ale zase sa iba tvária že dodržujú ZP.

Nezmyselné : Ak dohodár v určenom pracovnom čase nepríde do práce z iného dôvodu ako je uvedené v ZP, tak dôsledok je aj tak ten istý – zamestnávateľ síce neprítomnosť neospravedlní, ale odmenu tiež kráti (asi). Neospravedlnená neprítomnosť u dohodára nemá ani taký dôsledok, že by zamestnávateľ mohol dohodu okmažite skončiť. Čiže je jedno, či zamestnávateľ neprítomnosť ospravedlní alebo neospravedlní, akurát, raz to zaeviduje tak, raz onak, dôsledok žiadny, iba zbytočná byrokracia.

Zle napísané : Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť dohodára, ak čerpá materskú alebo rodičovskú dovolenku. To je pekné, len zabudli napísať, že paragrafy o materskej a rodičovskej dovolenke sa vzťahujú na dohodára. Čiže dohodár nemôže svojho zamestnávateľa požiadať o materskú dovolenku ani o rodičovskú dovolenku, takže nemôže ani nastať tento dôvod na ospravedlnenie jeho neprítomnosti. (Materské ako dávka a rodičovský príspevok je niečo iné, o tom ZP nehovorí.)

Zdravotné poistenie.
Tu sa neuveriteľne zvýši byrokracia. Osoby, ktoré robia na dohody ani netušia ako ich to postihne. Ďalšie zmeny postihnú niektorých poistencov štátu a prídu na to až keď sa im urobí rzzp za rok 2013 (v septembri/októbri 2014) – a už bude neskoro.

Byrokracia.
Pani robí na dohodu o pracovnej činnosti tak, že 3x týždenne chodí upratovať do firmy, odmena mesačne napr. 100 € :
- Zamestnávateľ ju na každý pondelok, stredu a piatok prihlási do zdravotnej poisťovne. Za jeden mesiac je to minimálne 24 riadkov v hromadnom oznámení, za rok cca 156 prihlášok a 156 odhlášok.
- Ak táto pani je inak samoplatiteľ (po 1.4. podľa navrhovaných zmien sa už nebude dať pracovať na dohodu popri evidencii na ÚP), tak táto pani sa bude na každý utorok, štvrtok, sobotu-nedeľu prihlasovať a odhlasovať v ZP ako samoplatiteľ. Toto musí realizovať do 8 dní, čiže do ZP bude chodiť približne 52 krát do roka, spolu podá za rok cca 156 prihlášok a 156 odhlášok Za tieto zvyšné dni samozrejme zaplatí preddavky ako samoplatiteľ. Za každé neprihlásenie/neodhlásenie môže dostať pokutu do 331 €.

(Ne?)chcené dôsledky :
Ak táto dohoda je mesačne odmeňovaná a pani je na rodičovskej dovolenke z pôvodného zamestnania, a po dovŕšení 3 rokov dieťaťa ju zamestnávateľ prepustí, potom dávku v nezamestnanosti nedostane vypočítanú z pôvodného zamestnania z príjmu pred materskou, ale z tejto dohody, čiže vo výške cca 50 € mesačne. Toto platí aj v prípade, že by na takúto dohodu
robila len napr. dva mesiace. Dá sa to obísť, ale zákony máme na to, aby sme mali čo obchádzať?

Postihnutoe poistencov štátu.
Štát bude za poistencov štátu platiť iba ak ich VZ v r. 2013 nepresiahne 2918,70 €. Vezmime pre jednoduchosť iba prípad, že niekto je celý rok poistencom štátu (dôchodca, poberateľ rodičovského príspevku, invalid, študent,...).

Študent je szčo, jeho VZ zo szčo bude 3000 €, keďže presiahol 2918,70, zaplatí v rzzp poistné z 4716 €.

Dôchodca celý rok, zamestnaný od 1.1.2013 do 30.6.2013, príjem zo zamestnania 4500 €. Keďže presiahol 2918,70 €, štát za neho poistné r.2013 neplatí, a v čase keď nie je zamestnancom sa stáva samoplatiteľom. Čiže v rzzp za rok 2013 mu ZP vyčísli nedoplatok 6x55,02 € = 330,12 €.
Žena poberá RP, popri tom pracuje na dohodu 3xtýždenne. Zarobí za rok 3000 €. Z tohto príjmu zamestnávateľ zrazí preddavok na ZP. Keďže jej príjem presiahol 2918,70, štát za ňu poistné v r.2013 neplatí a v dňoch, keď nepracuje (cca 208 dní v roku) bude samoplatiteľom – ukáže sa to až v rzzp – za tieto dní zaplatí v rzzp poistné ako samoplatiteľ približne v sume 376 €. Toto je suma, ktorú zaplatí okrem poistného z dohody.

Sociálne poistenie.Tu je riziko, že keď poviem, čo v zákone je, že niekto na mňa podá trestné oznámenie...


Kedysi, keď som bola dieťa bola relácia Prežijú rok 2000? (zvieratá)
Prežijú rok 2013 ? – otázka je, či zákony, alebo ľudia a zamestnávatelia.
Usporiadat
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Mila123 Pozri príspevok
ak pokračujú, máš povinnosť ich zmeniť do 30, či 31.01 2013. t.j. cez zmeny oznámiš SP na akú dohodu pracujú, a ako majú vyplácaný príjem....
do ZP ich prihlasuješ do 8.- mych dní.....

ak budú nové, musíš ich nahlásiť jeden deň pred výkonom práce a ZP tak ako v predch. prípade
Mne bolo v SP povedané, že systém to cez zmenu nevie spracovať a "dohodára" budem musieť odhlásiť k 31.12.2012 a následne prihlásiť k dátumu 1.1.2013.

: skúšal tú zmenu cez EZU, už niekto urobiť ?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Melnick Pozri príspevok
Mne bolo v SP povedané, že systém to cez zmenu nevie spracovať a "dohodára" budem musieť odhlásiť k 31.12.2012 a následne prihlásiť k dátumu 1.1.2013.

: skúšal tú zmenu cez EZU, už niekto urobiť ?
Majka, ja som bola osobne na školení s RNDr. Jankou Motyčkovou .....spomínalo sa že informačný systém v SP sa musí zmeniť.....
aj pretože, sa budú deliť dohody o PČ , DoVP a DoBPŠ a ešte k tomu nepravidelné a pravidelné príjmy..... tak máme vydržať, systém má byť sprístupnený cca 15.12.2012.......
5 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

prečítala som si to tu celé a môj dojem? Kocúrkovo je slabý odvar. To ktorý idiot niečo takéto vymyslel? By ma zaujímalo, na čom fičí ...
2 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Prečítala som si pozorne toto celé. Ale aj tak by som sa opýtala ako to bude od 01.01.2013 výhodnejšie.
Mám predsedu spoločenstva starobný dôchodca - volený funkcionár s tým že svoju funkciu vykonával bezodplatne. Zároveň robil aj účtovníctvo a viedol všetku agendu - na túto činnosť mal uzatvorenú DoVP, kde boli dohodnuté hodiny a aj odmena.
Teraz sa budem musieť dopracovať a tomu, aby menovaný dostal mesačnú odmenu v čistom 180 €.
Bude mať dohodu alebo kratší pracovný pomer ?
Podľa toho čo je tu napísané, tak pre neho nude môcť byť naďalej dohoda.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Mila123 Pozri príspevok
Majka, ja som bola osobne na školení s RNDr. Jankou Motyčkovou .....spomínalo sa že informačný systém v SP sa musí zmeniť.....
aj pretože, sa budú deliť dohody o PČ , DoVP a DoBPŠ a ešte k tomu nepravidelné a pravidelné príjmy..... tak máme vydržať, systém má byť sprístupnený cca 15.12.2012.......
Veď práve preto, že sa bude musieť systém najskôr zmeniť ( a my všetci sa zasa na to budeme skladať) nebude možné teraz robiť oznámenia cez zmeny, ale bude nutné dohodára odhlásiť a prihlásiť.
Aby toto :
Pôvodca textu príspevku: Mila123
ak pokračujú, máš povinnosť ich zmeniť do 30, či 31.01 2013. t.j. cez zmeny oznámiš SP na akú dohodu pracujú, a ako majú vyplácaný príjem....
ľudí nezmiatlo.

: ale je celkom možné, že už sme zmetení viacerí. Ja určite.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Melnick Pozri príspevok
Veď práve preto, že sa bude musieť systém najskôr zmeniť ( a my všetci sa zasa na to budeme skladať) nebude možné teraz robiť oznámenia cez zmeny, ale bude nutné dohodára odhlásiť a prihlásiť.
Aby toto :
ľudí nezmiatlo.
ale pritom stále platí, že noví dohodári po 01 01 2013 sa musia prihlásiť aspoň jeden deň pred vznikom dohody....
a pokračujúci po 31 12 2012 má povinnosť organizácia urobiť zmeny do 31 01 2013......

pritom sa môže stať, že sa prihlási dohoda o BPŠ bez povinného poistenia (predpokladá sa, že bude do 66 či 155 € odmena, ale ak sa odmena navýši tak máš povinnosť ohlásiť zmenu do SP najneskôr do výplatného termínu org....
t.j. výplata za 02/2013 je stanovená na 08 03 2013, t.j. zmeny musíš urobiť najneskôr do 08 03 2013......

nič viac ma nenapadá......, iba to, že by táto dohoda sa striedala s odvodovou povinnosťou a bez povinnosti.....
1 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Asi sa iba hráme so slovným spojením " cez zmeny ohlásiš"
Ale už končím, lebo mzdárka renča sa ešte aj mňa opýta, na čom fičím. Niežeby som Ti teraz chcela lichotiť, ale momentálne fičím na "Mila řezy s mléčnou náplní....a to na 3 dávkach za večer. Uvidím čo to urobí, keď sa v marci postavím na váhu.
3 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

verkaz Pozri príspevok
Prečítala som si pozorne toto celé. Ale aj tak by som sa opýtala ako to bude od 01.01.2013 výhodnejšie.
Mám predsedu spoločenstva starobný dôchodca - volený funkcionár s tým že svoju funkciu vykonával bezodplatne. Zároveň robil aj účtovníctvo a viedol všetku agendu - na túto činnosť mal uzatvorenú DoVP, kde boli dohodnuté hodiny a aj odmena.
Teraz sa budem musieť dopracovať a tomu, aby menovaný dostal mesačnú odmenu v čistom 180 €.
Bude mať dohodu alebo kratší pracovný pomer ?
Podľa toho čo je tu napísané, tak pre neho nude môcť byť naďalej dohoda.
verkaz, ak by sa hrubým príjmom zmestil do sumy 1822,32, výhodné pre neho by bolo urobiť si živnosť na účtovníctvo. Ako starobný dôchodca preddavky na zdr.poistenie platiť nemusí, resp. si môže určiť VZ nula a ak jeho príjem nepresiahne 1/2 ročnej NČZD, nemusí podať DP. Spracovanie účtovníctva bude faktprovať a tým nevzniknú spoločenstvu žiadne ďalšie náklady.
8 0
SamuelSK SamuelSK

SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

Samuel
Pre 100-200 Eur mesacne co si dohodar oddrie ako kon idu robit takyto humbuk..
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

SamuelSK Pozri príspevok
Pre 100-200 Eur mesacne co si dohodar oddrie ako kon idu robit takyto humbuk..
Nemyslím si, že je to pre 100 - 200 €. Mne to vychádza tak, že väčšina prejde na kratší pracovný čas, zarábať budú ešte menej, ale klesne percento nezamestnanosti. O to najskôr pôjde.
2 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak to náhodou niekoho zaujíma, tu je moje dnešné vystúpenie v NRSR

http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/...=0&MeetingNr=0
13 0
moni moni

moni je offline (nepripojený) moni

Teda ste im to dobre spočítal........joj ako dobre sa to počúvalo!!!!!
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

súhlasím s Moni......ale pán poslanec, pomýlil ste sa v jednej záležitosti......a to konkrétne:
ani jeden dôchodca (konkrétne SD, ID, či výsluhový, či invalidný výsluhový ) nemá povinnosť platiť z dohôd príspevky do ZP.......
vo svojom príspevku ste uvádzali, že......vážení kolegovia a kolegyne na to, že bola schválená novela, podľa ktorej štát bude platiť poistné za poistencom štátu len v prípade ak nemajú príjem, resp. ak majú príjem najviac do výšky 15-násobku platného životného minima. To je pre budúci rok sumu niečo cez 2900 eur. Čo to znamená? Znamená to napríklad, že ak nejaká osoba, ktorá je dnes poistencom štátu napr. študent zarobí na budúci rok nejakým spôsobom viac ako 2900 eur, tak štát za neho poistné platiť nebude. Tu potom vzniká otázka, kto za tohto študenta bude platiť poistné, keď to nebude štát? No odpoveď je v § 11, ak nie je niekto zamestnancom, ak niekto nie je SZČO, ak nie je poistencom štátu, tak sa stáva samoplatiteľ. To znamená podľa tejto dikcie novely, ktorú ste schválili, by študenti ktorí majú tú drzosť, že si zarobia cez 2900 eur, že sú aktívni, budú si musieť doplatiť ako samoplatitelia zdravotné poistenia. To isté napríklad dôchodcovia, dôchodca ktorý si bude snažiť sa privyrobiť si, napr. na dohodu a zarobí za rok viac ako 2900 eur, to je prosím pekne 250 eur mesačne, čiže nie je to nejaká horibilná suma, tak tu vzniká otázka, čo teda v prípade, že štát za neho poistné platiť nebude. Odpoveď je podľa zákona, je samoplatiteľ, bude si musieť doplatiť zdravotné poistenie sám....toto predsa neplatí, nesprávne ste to uviedli, pretože dôchodcovia neplatia z dohody ZP......


5 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
...ďakujem... ale neteší ma to, skutočne to budete mať nesmierne ťažké...

...a súhlasím s Mila123, to mi ušlo - dôchodca samozrejme nebude mať ZP z dohody. Môže mať príjem napríklad z pracovného pomeru trvajúceho len časť roka - zarobí 3000 eur - a zbytok roka si zrejme bude musieť doplatiť ako samoplatiteľ?

Verím, že tento zmätočný zákon pán prezident nepodpíše. Ak tieto elementárne veci nevedia pochopiť vo vláde, dúfam, že tak urobí JUDr. Dreninová, prísny to strážca legislatívnej čistoty zákonov u pána prezidenta.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 11.12.12 at 14:21
0 0
dvd dvd

dvd je offline (nepripojený) dvd

za ženu na Rodičovskej dovolenke prestane štát platiť dôchodkové poistenie automaticky, akonáhle ju niekto prihlási do SP ako dohodárku v 2013, už iba z titulu prihlášky? zaujíma ma prípad, keď 10.1.2013 prihlásená, 31.1.2013 odhlásená, príjem = 0, pretože v skutočnosti odrobila počet hodín = 0, nebolo ju nakoniec treba na výpomoc.
Naposledy upravil dvd : 11.12.12 at 16:08
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

dvd Pozri príspevok
za ženu na Rodičovskej dovolenke prestane štát platiť dôchodkové poistenie automaticky, akonáhle ju niekto prihlási do SP ako dohodárku v 2013, už iba z titulu prihlášky? zaujíma ma prípad, keď 10.1.2013 prihlásená, 31.2013 odhlásená, príjem = 0, pretože v skutočnosti odrobila počet hodín = 0, nebolo ju nakoniec treba na výpomoc.
žena na RD má povinnosť, ak chce aby jej platil štát na dôchodkové poistenie prihlásiť sa , spätné prihlásenie predsa nie je možné......takže tým, že bude prihlásená na dohodu v SP automaticky jej k 01 01 2013 zanikne dôchod. poistenie platené štátom......toľko môj názor.....
1 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Mila123 ,

prosim Vas pomohli by ste mi s nasledovnym.
1. študent (poistenec) ma za rok prijem z dohody viac ako 2 918,7 Eur, v RZZP rok 2014 mu vznikne nedoplatok za cely rok 660,52 Eur?
2. študent zivnostnik, prípdne zena na RD zivnostnicka - tu plati vymeriavaci zaklad viac ako 2 918,70 a vymeriavaci zaklad je teda zaklad dane/ pocet mesiacov podnikania / 1,9 aj toto cislo je vacsie potrebna doplatit 55,02*12 minimalne? a ak VZ < 2 918.70 Eur je to tak ako doteraz.
3. zena na RD dohodarka ak zarobi viac ako 2 918,70 Eur , za dni ktore nepracovala - nebola nahlasena do ZP si v RZZP 2014 doplati ako samoplatitel?

Dakujem velmi by ste mi pomohli .
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

1/ nemusí mať až nedoplatok celých 660.52€, pretože sa mu niečo započíta z dohôd.....(mimo DOBPŠ - z týchto dohôd nie je povinnosť zrážať ZP....) v podstate platí, že ho ZP bude žiadať cez RZZP sumu 660.52 - zaplatené preddavky , ak príjem bude v intervale od 2918.70- 4716 € a ešte ťažko teraz povedať na istotu, v parlamente majú znovu novelizovať novelizáciu novelizácie.....(p. J.Mihála podnet) v otázke nepravidelných príjmov , kt. sa môžu týkať i študentov.....

2,3/ áno , aspoň je to tak vysvetľované.........
Naposledy upravil Mila123 : 11.12.12 at 18:49 Dôvod: oprava, doplnené o DOBPŠ
2 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

inak mna este teraz tak napadlo, ze ked bude ta zena na RD zivnostnicka, len cast roka a nasledne uz teda len zivnostnicka, ako sa bude posudzovat ten VZ 2918,70 Eur
uvazdam priklad
zena zivnostnicka, RD 1.1.2013 - 1.4.2013 zarobi za toto obdobie 500 Eur
zena zivnostnicka, uz nie RD 2.4.2013 - 31.12.2013 zarobi za toto obdobie 20 000 Eur

ako sa tu bude robit RZZP?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Sarlotka Pozri príspevok
inak mna este teraz tak napadlo, ze ked bude ta zena na RD zivnostnicka, len cast roka a nasledne uz teda len zivnostnicka, ako sa bude posudzovat ten VZ 2918,70 Eur
uvazdam priklad
zena zivnostnicka, RD 1.1.2013 - 1.4.2013 zarobi za toto obdobie 500 Eur
zena zivnostnicka, uz nie RD 2.4.2013 - 31.12.2013 zarobi za toto obdobie 20 000 Eur

ako sa tu bude robit RZZP?
nebude poistencom štátu vôbec.......t.j. doplatí si cez RZP aj za dni kedy poberala iba RP.....

naša jedna klientka takto doplácala cez svoju MD, pretože ročný príjem bol vyšší ako min, ročný VZ..... toto beriem ako hyenizmus pre mamičky, (szčo) ,ktoré nepracujú, čerpú MD a nakoniec keď viac zarobia v roku, keď čerpú MD musia si doplatiť ZP........ h y e n i z m u s......
3 0
Načítať ďalšie