Zavrieť

Porady

Prenájom bytu ako občan a súčasne je platca DPH ako SZČO

účtovník telom i dušou
Ahojte všetci,
práve som zistila, že mám problém a potrebujem pomôcť ho vyriešiť.

Klient mi práve oznámil, že ako občan prenajíma svoj súkromný byt od júna 2012. Bol sa aj zaregistrovať na daňový úrad. Platby mu chodia mesačne na jeho súkromný účet.

LENŽE, on je SZČO, štvrťročný platca DPH!
Ako som sa tu dočítala, mal odvádzať DPH aj kvôli tomu prenájmu.

A čo s tým prosím vás teraz?
Mala by som v účtovníctve účtovať aj o tomto prenájme? dodatočne odviesť DPH a porobiť dodatocné DP k DPH? Lebo daňovú evidenciu viesť na prenájom nemôže (má 2 zamestnankyne a je celý rok platcom DPH).

Pomôžete prosím? Vďaka
Usporiadat
obimka obimka

obimka je offline (nepripojený) obimka

ja by som mu na konci roka zdanila iba príjmy dosiahnuté z prenájmu, ktoré boli bez DPH a nemuseli sa fakturovať s DPH. Neuplatnila by som žiadne výdavky, na 40 % nemá nárok, /od r. 2013 nikto/. Takže dostal 12x500 Eur x 19% daň a nemusíš sa vracať na začiatok roka.
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
Zita5 Pozri príspevok
Podľa § 2 ods. 1 písm. b) zákona o DPH predmetom dane je poskytnutie služby ( „dodanie služby“) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby. Zákon teda predpokladá, že zdaniteľná osoba môže dodávať služby v postavení zdaniteľnej osoby (služby sú predmetom dane) ako aj v postavení nezdaniteľnej osoby (služby nie sú predmetom dane).
Zákon o DPH však už bližšie nešpecifikuje, kedy fyzická osoba - podnikateľ nekoná v postavení zdaniteľnej osoby (podnikateľa), t.j. že dodáva službu mimo svojej bežnej podnikateľskej činnosti, resp. že dodáva službu nesúvisiacu s jej podnikateľskou činnosťou. Máme za to, že nespochybniteľne ide o prípady, kedy podnikateľ oprávnene nedodáva službu pod svojim IČO, príp. DIČ či IČ DPH. Napr. aj za predpokladu, ak fyzická osoba, ktorá je podnikateľom, mimo svojej podnikateľskej činnosti prenájme byt, ktorý nemá zahrnutý v obchodnom majetku - potom prenajíma byt ako občan (nepodnikateľ). V nájomnej zmluve prenajímateľ nevystupuje ako podnikateľ - neuvádza v nej svoje IČO, príp. DIČ či IČ DPH ani svoju registráciu v živnostenskom registri. Príjem z prenájmu tohto bytu nemá vplyv na režim DPH uplatňovaný v podnikateľskej činnosti fyzickej osoby.

Podčiarknuté je tiež zaujímavé ......
Ahojte,
ďakujem za túto napovedu. Dlho som sa z toho nemohla vymotať, ale teraz už mi to dáva zmysel. Zomrel mi podnikateľ, načas musela potom živnosť prevziať manželka, kvôli dokončeniu prác a zamestnancom. Potom živnosť zrušila, ale DÚ nezrušilo to že je plátcom DPH. Registráciu k DPH ktorú prevzala, jej zrušia až pri skončení dedičského konania. Prenajíma byt ako súkromná osoba (prenajímala ho aj predtým), ale teraz som skutočne nevedela, či napriek tomu že zrušila živnosť nemusí tento nájom odteraz zdaňovať (od 1.10.12 ak som chápala správne). Byt prenajíma súkromnej osobe ako súkromná osoba. IČ DPH jej zrušia až po skončení dedičského (čo je zdá sa aj po roku ešte v nedohľadne), priznania bude musieť dovtedy podávať aj keď nulové, ale aby ešte musela skoeficientovať minulý rok?
Vo výklade k DPH som teraz konečne na základe vašej pomoci našla: "Zdaniteľná osoba vykonávajúca transakciu v postavení súkromnej osoby nekoná ako zdaniteľná osoba a nevzniká jej daňová povinnosť z dodania tovaru alebo služby."
a ešte: "Ak napr. fyzická osoba predá byt, nekoná ako zdaniteľná osoba, a pre tento predaj nie je predmetom dane a to ani v prípade, ak je inak zdaniteľnou osobou. Predmetom dane by bol predaj bytu vtedy, ak by fyzická osoba bola podnikateľom a byt by mala vo svojom obchodnom majetku."

Dúfam že som to pochopila správne, pretože toto mi konečne príde logické (a to málokedy v našich zákonoch).
1 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
no asi som sa predčasne radovala, zrejme som nedočítala posledné príspevky a teraz som z toho zas jeleň. zdá sa mi najväčší problém definovať pojem: "koná v postavení zdaniteľnej osoby". potom už by to snáď bolo trochu jasnejšie.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Neviem súvislosti s úmrtím platiteľa DPH a dedičské konanie.K tomu sa neviem vyjadriť .
Ale viem, že ak niekto končí podnikateľskú činnosť , tak pri zrušení platiteľa DPH musí dať čestné prehlásenie , alebo len prehlásenie , že už nevykonáva žiadnu ekonomickú činnosť.Prenájom nehnuteľnosti (aj keď nesúvisí priamo z podnikateľskou činnosťou)je ekonomická činnosť .

Takže si myslím, že treba sa spýtať na DU , či manželka nemusí zostať registrovaná na DPH a podávať daňové priznania aj naďalej s tým, že bude uvádzať do DP DPH len oslobodené príjmy z prenájmu .Toto skutočne treba doriešiť .
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Je možné aj pri nájme bytu v DP si odpočítať stratu z minulého roka?! Ďakujem.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
nie veru nemôže :-(
1 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
Zita5 Pozri príspevok
Neviem súvislosti s úmrtím platiteľa DPH a dedičské konanie.K tomu sa neviem vyjadriť .
Ale viem, že ak niekto končí podnikateľskú činnosť , tak pri zrušení platiteľa DPH musí dať čestné prehlásenie , alebo len prehlásenie , že už nevykonáva žiadnu ekonomickú činnosť.Prenájom nehnuteľnosti (aj keď nesúvisí priamo z podnikateľskou činnosťou)je ekonomická činnosť .

Takže si myslím, že treba sa spýtať na DU , či manželka nemusí zostať registrovaná na DPH a podávať daňové priznania aj naďalej s tým, že bude uvádzať do DP DPH len oslobodené príjmy z prenájmu .Toto skutočne treba doriešiť .
Ona musí zostať registrovaná až do ukončenia dedičského konania, proste jej registráciu napriek tomu, že živnosť ukončila, dovtedy nezrušia. To je v zákone, oslobodené príjmy z prenájmu, to je mi tiež jasné, len mi nedáva logiku, prečo v účtovníctve za rok 2012 (pretože inak to priznanie k DPH urobiť nemôžem), naraz začnem účtovať aj o jej súkromnom prenájme. Na prenájom sú aj iné riadky v priznaní k DzP, ako to oddelím? A hlavne, tými oslobodenými príjmami z prenájmu by zas musela na konci roka uplatniť koeficient, tzn. by musela krátiť odpočet dane, ktorý súvisel len s podnikaním.
Vo výklade k DPH podľa smerníc SD EÚ píšu: "Taktiež predmetom dane nie sú aktivity zdaniteľnej osoby, ktoré vykonáva mimo svojej podnikateľskej činnosti, resp. pri ktorých nekoná v postavení zdaniteľnej osoby."
Asi budem musieť skúsiť ten DÚ, ale bohužial od toho úmrtia - tam je toľko nedoriešených vecí okolo každej jednej dane, ktorú platil, že sa až čudujem, že sme vôbec ostatné dane a priznania okrem tejto DPH vôbec nejako doriešili.
Ale skutočne sa mi viac pozdáva, že by to neuvádzala do DP k DPH - nekoná v postavení zd. osoby - či áno???? čo je to vlastne?
Vo výklade som našla ešte toto: "Zdaniteľná osoba vykonávajúca transakciu v postavení súkromnej osoby, nekoná ako zdaniteľná osoba a nevzniká jej daňová povinnosť z dodania tovaru alebo služby."
A ďakujem Zita5 pekný deň
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
benefin Pozri príspevok
Ona musí zostať registrovaná až do ukončenia dedičského konania, proste jej registráciu napriek tomu, že živnosť ukončila, dovtedy nezrušia. To je v zákone, oslobodené príjmy z prenájmu, to je mi tiež jasné, len mi nedáva logiku, prečo v účtovníctve za rok 2012 (pretože inak to priznanie k DPH urobiť nemôžem), naraz začnem účtovať aj o jej súkromnom prenájme. Na prenájom sú aj iné riadky v priznaní k DzP, ako to oddelím? A hlavne, tými oslobodenými príjmami z prenájmu by zas musela na konci roka uplatniť koeficient, tzn. by musela krátiť odpočet dane, ktorý súvisel len s podnikaním.
Vo výklade k DPH podľa smerníc SD EÚ píšu: "Taktiež predmetom dane nie sú aktivity zdaniteľnej osoby, ktoré vykonáva mimo svojej podnikateľskej činnosti, resp. pri ktorých nekoná v postavení zdaniteľnej osoby."
Asi budem musieť skúsiť ten DÚ, ale bohužial od toho úmrtia - tam je toľko nedoriešených vecí okolo každej jednej dane, ktorú platil, že sa až čudujem, že sme vôbec ostatné dane a priznania okrem tejto DPH vôbec nejako doriešili.
Ale skutočne sa mi viac pozdáva, že by to neuvádzala do DP k DPH - nekoná v postavení zd. osoby - či áno???? čo je to vlastne?
Vo výklade som našla ešte toto: "Zdaniteľná osoba vykonávajúca transakciu v postavení súkromnej osoby, nekoná ako zdaniteľná osoba a nevzniká jej daňová povinnosť z dodania tovaru alebo služby."
A ďakujem Zita5 pekný deň
Ja si myslím, že je potrebné sa pozhovárať so správcom dane , ako postupovať vo Vašom prípade , tak ako píšem v príspevku č.45.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
m.hladka Pozri príspevok
Je možné aj pri nájme bytu v DP si odpočítať stratu z minulého roka?! Ďakujem.
§ 4
Základ dane
Na začiatok
(1) Základ dane sa zistí ako súčet
a) čiastkových základov dane z príjmov podľa § 5 a § 6 ods. 1 a 2, ktoré sa znižujú o nezdaniteľné časti základu dane (§ 11), a
b) čiastkových základov dane z príjmov podľa § 6 ods. 3 a 4, § 7 a 8.

(2) O daňovú stratu sa znižuje základ dane (čiastkový základ dane) zistený z príjmov uvedených v § 6 ods. 1 a 2, pričom sa použije postup podľa § 30.


§ 6

(6) Na zistenie základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa odsekov 1 a 2 a základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa odseku 3 a 4 sa použijú ustanovenia § 17 až 29. Daňovník s príjmami podľa odsekov 1 a 2, ktorý vykáže daňovú stratu, upraví základ dane (čiastkový základ dane) podľa § 4 ods. 2 a § 30. Ak preukázateľné daňové výdavky spojené s príjmami podľa odseku 3 a 4 sú vyššie ako tieto príjmy, na rozdiel sa neprihliada. Príjmy uvedené v odseku 1 písm. d) sa na účely zistenia základu dane môžu znížiť len za podmienok uvedených v odseku 9. Výška odpusteného dlhu alebo jeho časti podľa odseku 5 písm. d) sa zahrnie do základu dane dlžníka v tom zdaňovacom období, v ktorom bol dlh odpustený.

§ 30
Odpočet daňovej straty
Na začiatok

(1) Od základu dane daňovníka, ktorý je právnickou osobou, alebo od základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, možno odpočítať daňovú stratu počas najviac siedmich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. Ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu zaniká. Ak je zdaňovacie obdobie kratšie ako rok, daňovník môže uplatniť celý ročný odpočet daňovej straty.
3 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
jacekova Pozri príspevok
nie veru nemôže :-(
pretože ak nejde o živnosť ale o prenájom nehnuteľnosti v osob.vlastníctve, ide o §6, ods.3 zákona o dani z príjmov:

(3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností vrátane príjmov z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti.

a o stratu sa dajú znížiť len príjmy §6 ods.1 a 2 (ako hore Zitka píše v
§4,ods.2:
(2) O daňovú stratu sa znižuje základ dane (čiastkový základ dane) zistený z príjmov uvedených v § 6 ods. 1 a 2, pričom sa použije postup podľa § 30.
4 0
Lubaba Lubaba

Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

ako si to doriešila?
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Lubaba Pozri príspevok
ako si to doriešila?

Príjmy zo súkromných účtov som zaúčtovala do peňažného denníka v živnosti, dala som kod DPH taký, aby mi to hodilo do r.15 priznania k DPH. takže ked som si to vytlačila, mam fajn evidenciu prijmov (záznamnú povinnosť)
este tam nahodím všetky výdavky, ktoré síce nebudú vstupovať do priznania dph, ale ked to vytlačím, budem mať kompletnú evidenciu aj výdavkov v časovom slede.

este planujem dorobit evidenciu z hladiska dane z prijmov, povytláčam, pozakladám so zmluvami aj vyjadreniami a hotovo.
2 0
šurka šurka

šurka je offline (nepripojený) šurka

Táto debata je výborná. Chcela by som sa v tejto súvislosti spýtať na jednu vec. Som SZČO a prenajímam byt v OV ako občan, teda nemám ho zahrnutý do obchodného majetku. Na byt som si zobral hypotéku, takže celý nájom, ktorý z bytu mám vlastne mesačne padne na splátku hypotéky. Dá sa táto skutočnosť nejako zohľadniť v príjmoch a výdavkoch za prenájom? V mojom prípade je to síce ekonomická činnosť za účelom dosiahnutia zisku, ale na druhej strane celý zisk padne na zaplatenie hypotéky.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
šurka Pozri príspevok
Táto debata je výborná. Chcela by som sa v tejto súvislosti spýtať na jednu vec. Som SZČO a prenajímam byt v OV ako občan, teda nemám ho zahrnutý do obchodného majetku. Na byt som si zobral hypotéku, takže celý nájom, ktorý z bytu mám vlastne mesačne padne na splátku hypotéky. Dá sa táto skutočnosť nejako zohľadniť v príjmoch a výdavkoch za prenájom? V mojom prípade je to síce ekonomická činnosť za účelom dosiahnutia zisku, ale na druhej strane celý zisk padne na zaplatenie hypotéky.
Celú splátku hypotéky do daňových výdavkov zaradiť nemôžete.
Prenajímatelia bytov sa často mylne domnievajú, že splátky poskytnutého hypotekárneho úveru, ktorým si obstarali byt na prenájom, si môžu v plnej výške uplatniť do daňových výdavkov.
Zákon o dani z príjmov to však nepripúšťa.
Iba úroky

Čo si však môžete uplatniť, je výška zaplateného úroku z úveru. „Úroky z úverov a pôžičiek, ktoré si daňovník zobral na nákup prenajímanej nehnuteľnosti, sú daňovými výdavkami vynaloženými na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov z prenájmu len v prípade, ak má daňovník prenajímanú nehnuteľnosť zaradenú vo svojom obchodnom majetku,“ povedala Gabriela Dianová, hovorkyňa Finančného riaditeľstva.
V opačnom prípade sú to výdavky na osobnú potrebu daňovníka, ktoré nie sú daňovými výdavkami.
Daňovník musí vynaloženie výdavku zaúčtovať v účtovníctve alebo zaevidovať v evidencii.
2 0
šurka šurka

šurka je offline (nepripojený) šurka

K príspevku 54 by som mala ešte pár otázok. Do daňových výdavkov spojených s prenájmom bytu si môže zarátať zariadenie bytu. Patria sem aj vchodové bezpečnostné dvere, ktoré som musela vymeniť kvôli bezpečnosti? Ďalej byt je poistený, môžem si do výdavkov zarátať aj poistenie domácnosti? Od rodičov som dostala ako dar práčku a televízor, obe som dala som do prenajatého bytu. Aj toto zariadenie si môže zarátať (doklady o zaplatení tohto zariadenia mám, ale sú to zmluvy s Cetelem Slovensko, a. s. o poskytnutí úveru na nákup tovaru, ktoré boli splatené mojimi rodičmi)? Byt nemám zahrnutý v obchodnom majetku. Ďakujem moc za odpoveď.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
šurka Pozri príspevok
K príspevku 54 by som mala ešte pár otázok. Do daňových výdavkov spojených s prenájmom bytu si môže zarátať zariadenie bytu. Patria sem aj vchodové bezpečnostné dvere, ktoré som musela vymeniť kvôli bezpečnosti? Ďalej byt je poistený, môžem si do výdavkov zarátať aj poistenie domácnosti? Od rodičov som dostala ako dar práčku a televízor, obe som dala som do prenajatého bytu. Aj toto zariadenie si môže zarátať (doklady o zaplatení tohto zariadenia mám, ale sú to zmluvy s Cetelem Slovensko, a. s. o poskytnutí úveru na nákup tovaru, ktoré boli splatené mojimi rodičmi)? Byt nemám zahrnutý v obchodnom majetku. Ďakujem moc za odpoveď.
podľa mňa výmena bezpečnostných dverí sa posudzuje skôr ako oprava, nakoľko sa zasahuje aj do zárubní (možno ste aj vymieňali celé) a v tom prípade to nemôže ísť do výdavkov.
no tie zmluvy s Cetelem sú strašne diskutabilne. ja by som to tam veru nedávala
1 0
šurka šurka

šurka je offline (nepripojený) šurka

Ďakujem, dievčence ste super!!! A ešte poprosím, poistku bytového zariadenia si môžem dať do výdavkov?
0 0