Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
elenka
Chcem sa spýtať, toto platí aj po 1. 9. 2005?
Ďakujem.
Áno .
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Jozef Mihál
Ak to zahraničie je EÚ, tak na Slovensku ako konateľ "zamestnanec" od 1.9. neplatí.
To znamená, ak v EÚ je zamestnanec, tak už u nás neplatí poistné. Zhruba pred týždňom som sa pýtala u nás v pobočke VŚZP a povedali, že cudzinci platia naďalej tak ako doteraz, bez ohľadu na to či platia v zahraničí poistné alebo nie. Ako sa dá presvedčiť zamestnancov pobočky, že nemajú pravdu?
0 0
Darana Darana

Darana je offline (nepripojený) Darana

som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac
Ak som všetkému dobre porozumela, iba pred nedávnom som konateľa prihlasovala do Zdravotnej poisťovne ako SCČo a keď som si zvykla na to, že aj keď ho mám na stave ako zamestnanca nerátam mu zdravotné odvody, platím 910,- Sk/mes. do poisťovne tak teraz v mzde za 09/2005 sa mám vrátiť k tom čo som robila predtým? - čiže bude vystupovať opäť ako klasický zamestnanec? Ak áno, akú to malo na tých pár mesiacov logiku? Či sa im zdá že máme málo práce?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Sú tieto uzávery správne?

Ak je konateľ slovenskej s.r.o. odmeňovaný v zmysle mandátnej zmluvy český štátny príslušník, ktorý je zároveň v pracovnom pomere v Českej republike:

1. je potrebné ho k 31.8.2005 odhlásiť zo zdravotného poistenia ako SZČO,
2. od 1.9.2005 je odmena v zmysle mandátnej zmluvy už len zdaňovaná daňou zo závislej činnosti,
3. konateľovi sa nezráža odvod vo výške 4 % na zdravotné poistenie (nakoľko ho ani neprihlasujeme do poisťovne),
4. firma neodvádza 10 % na zdravotné poistenie z odmeny konateľa,
5. nepotrebujeme žiadny formulár o poistení konateľa v zahraničí.

Včera sme položili túto otázku na pobočke VŠZP a povedali, že máme zavolať o dva týždne.
0 0
jurajt jurajt

jurajt je offline (nepripojený) jurajt

Priatelia, aj ked to suvisi s temou noveho zakona o ZP len okrajovo, davam to sem. Nikde na nete neviem najst "Odhlasku zamestnanca z Vseobecnej zdravotnej poistovne" a odhlasku SZCO z tej istej. Neviem to najst ani na stranke VSZP. Nemate to nahodou niekto v elektronickej podobe a nemozete to sem posunut? Pripadne aj s nejakym manualom, ak sa tam pouzivaju nejake nezrozumitelne kody? Vopred vdaka, potrebujem to surne, este dnes.
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

skús hľadať, tam to určite je http://www.rksoft.sk/formulare.htm
0 0
jurajt jurajt

jurajt je offline (nepripojený) jurajt

Jankaaa
skús hľadať, tam to určite je http://www.rksoft.sk/formulare.htm
Vdaka, je to tam ale len ako download k uctovnemu softu a ako obrazky, viem sa s tym sice vytrapit a skonvertovat do PDF, prirobit textboxy a tak, ale stale to nebude uplne ono, ak to ma niekto rovno ako PDF, alebo Wordovsky dokument, asi by to potesilo aj viacerych.
0 0
Aňuška Aňuška

Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

Pre Jurajt:

Pripájam stiahnuté zo stránky VšZP s týmto postupom:

Poistenci
Vyplňovanie tlačív
Prihláška/odhláška poistenca
0 0
jurajt jurajt

jurajt je offline (nepripojený) jurajt

Aňuška
Pre Jurajt: Pripájam stiahnuté zo stránky VšZP s týmto postupom:
Dakujem srdecne, ja som sa nejako zamotal v sekcii platitelia poistneho a tam som nic potrebne nenasiel. :-) Ale ako tak studujem tlaciva: pri prijati noveho zamestnanca resp. pri odchode povinnost podavat hlasenie poistovni zamestnavatel uz nema, ale je to povinny urobit poistenec sam, pokial nie je zbaveny pravnej sposobilosti? A zamestnavatel co potom posiela, nic? Ja som uz z toho ZP fakt magor. :-)
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
jurajt
Dakujem srdecne, ja som sa nejako zamotal v sekcii platitelia poistneho a tam som nic potrebne nenasiel. :-) Ale ako tak studujem tlaciva: pri prijati noveho zamestnanca resp. pri odchode povinnost podavat hlasenie poistovni zamestnavatel uz nema, ale je to povinny urobit poistenec sam, pokial nie je zbaveny pravnej sposobilosti? A zamestnavatel co potom posiela, nic? Ja som uz z toho ZP fakt magor. :-)
Juraj ty si hladal tlacivo na prihlasenie zamestnanca do ZP???

Neviem ako inde, ale mne kazali v ZP (vo VsZP aj Siderii) normalne prihlasovat aj odhlasovat zamestnancov tak ako doteraz na tlacive: Hromadne oznamenie zamestnavatela.

To tlacivo, ktore tu dala Anuska sa tusim pouziva pri zmene poistovne. Je to prihlaska a odhlaska zo ZP, ale ked ju menis.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Magma
To znamená, ak v EÚ je zamestnanec, tak už u nás neplatí poistné. Zhruba pred týždňom som sa pýtala u nás v pobočke VŚZP a povedali, že cudzinci platia naďalej tak ako doteraz, bez ohľadu na to či platia v zahraničí poistné alebo nie. Ako sa dá presvedčiť zamestnancov pobočky, že nemajú pravdu?
Ukážte im zákon v znení po 1.9.2005 (stačí keď si vezmete Zbierku s novelou 352) a v ňom § 3 ods.3 prvá veta.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
AVO
Sú tieto uzávery správne?

Ak je konateľ slovenskej s.r.o. odmeňovaný v zmysle mandátnej zmluvy český štátny príslušník, ktorý je zároveň v pracovnom pomere v Českej republike:

1. je potrebné ho k 31.8.2005 odhlásiť zo zdravotného poistenia ako SZČO,
2. od 1.9.2005 je odmena v zmysle mandátnej zmluvy už len zdaňovaná daňou zo závislej činnosti,
3. konateľovi sa nezráža odvod vo výške 4 % na zdravotné poistenie (nakoľko ho ani neprihlasujeme do poisťovne),
4. firma neodvádza 10 % na zdravotné poistenie z odmeny konateľa,
5. nepotrebujeme žiadny formulár o poistení konateľa v zahraničí.

Včera sme položili túto otázku na pobočke VŠZP a povedali, že máme zavolať o dva týždne.
1. Áno,
2. áno,
3. áno,
4. áno,
5. áno, ak ale budú vo VšZP žiadať niečo, nehádajte sa, doporučujem ukázať im jeho český preukaz poistenca.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 19.08.05 at 18:40
0 0
jurajt jurajt

jurajt je offline (nepripojený) jurajt

Daska
Juraj ty si hladal tlacivo na prihlasenie zamestnanca do ZP???
Ano. Jedno z nich. druhe, SZCO.

Daska
Neviem ako inde, ale mne kazali v ZP (vo VsZP aj Siderii) normalne prihlasovat aj odhlasovat zamestnancov tak ako doteraz na tlacive: Hromadne oznamenie zamestnavatela.
No tak take sice mam, aj ked na webe VSZP ho zas nevidim, ale hlavne ho neviem vyplnit, lebo su tam take jasne udaje a potom: kod, platnost a datum zmeny. Datum tiez viem vyplnit, ale vobec netusim, co mam dat ako "kod" pri odhlaske a co to je ta platnost :-)

Lenze aha, co pise VSZP na svojom webe o povinnostiach:

VSZP
<TABLE cellSpacing=5 cellPadding=0 rules=none width="95%" border=0><TBODY><TR><TD vAlign=top align=middle width=30> </TD><TD class=nadpis-1 vAlign=bottom colSpan=2>Zamestnávateľ je povinný: </TD></TR><TR><!------------------ R -----------------------><TD class=fuga-1 width=30></TD><TD class=nadpis-2 vAlign=top width=15>- </TD><TD class=text-1 vAlign=top>prihlásiť sa ako platiteľ poistného do zdravotnej poisťovne, v ktorej má poistených svojich zamestnancov, do ôsmich dní odo dňa vzniku povinnosti platiť preddavky. Pre tento účel slúži tlačivo Prihláška zamestnávateľa </TD></TR><TR><!------------------ R -----------------------><TD class=fuga-1 width=30></TD><TD class=nadpis-2 vAlign=top>- </TD><TD class=text-1 vAlign=top>oznámiť príslušnej pobočke VšZP najneskoršie do ôsmich dní zmenu svojho názvu, sídla, identifikačného čísla, čísla bankového účtu a zmenu dňa, ktorý je určený na výplatu príjmov, </TD></TR><TR><!------------------ R -----------------------><TD class=fuga-1 width=30></TD><TD class=nadpis-2 vAlign=top>- </TD><TD class=text-1 vAlign=top>vypočítať výšku preddavku, riadne a včas platiť a odvádzať preddavky a vykazovať poistné príslušnej pobočke VšZP, </TD></TR><TR><!------------------ R -----------------------><TD class=fuga-1 width=30></TD><TD class=nadpis-2 vAlign=top>- </TD><TD class=text-1 vAlign=top>vykonávať ročné zúčtovanie poistného, </TD></TR><TR><!------------------ R -----------------------><TD class=fuga-1 width=30></TD><TD class=nadpis-2 vAlign=top>- </TD><TD class=text-1 vAlign=top>odviesť nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania poistného príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do 30. septembra kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, </TD></TR><TR><!------------------ R -----------------------><TD class=fuga-1 width=30></TD><TD class=nadpis-2 vAlign=top>- </TD><TD class=text-1 vAlign=top>viesť a uchovávať po dobu desiatich rokov účtovné doklady a iné doklady potrebné na správne určenie vymeriavacieho základu, výšky poistného a jeho platenia, </TD></TR><TR><!------------------ R -----------------------><TD class=fuga-1 width=30></TD><TD class=nadpis-2 vAlign=top>- </TD><TD class=text-1 vAlign=top>viesť a uchovávať po dobu desiatich rokov evidenciu o zamestnancoch, ktorá musí obsahovať </TD></TR><TR><!------------------ R -----------------------><TD class=fuga-1 width=30></TD><TD class=nadpis-2 vAlign=top></TD><TD class=text-1 vAlign=top>1. meno a priezvisko,

2. rodné číslo,
3. trvalý pobyt,
4. údaje o vzniku a zániku verejného zdravotného poistenia,
5. príjem za jednotlivé výplatné obdobia,
6. výšku zaplateného poistného,
</TD></TR><TR><!------------------ R -----------------------><TD class=fuga-1 width=30></TD><TD class=nadpis-2 vAlign=top>- </TD><TD class=text-1 vAlign=top>preukazovať príslušnej pobočke VšZP skutočnosti potrebné na zistenie dodržania lehoty splatnosti preddavkov na poistné, </TD></TR><TR><!------------------ R -----------------------><TD class=fuga-1 width=30></TD><TD class=nadpis-2 vAlign=top>- </TD><TD class=text-1 vAlign=top>predkladať príslušnej zdravotnej poisťovni na požiadanie doklady potrebné na výpočet ročného zúčtovania poistného, </TD></TR><TR><!------------------ R -----------------------><TD class=fuga-1 width=30></TD><TD class=nadpis-2 vAlign=top>- </TD><TD class=text-1 vAlign=top>predkladať príslušnej pobočke VšZP pri výkone kontroly účtovné doklady a iné doklady týkajúce sa platenia, odvádzania, ročného zúčtovania a vykazovania poistného a umožniť výkon kontroly zamestnancom zdravotnej poisťovne povereným vykonaním kontroly, </TD></TR><TR><!------------------ R -----------------------><TD class=fuga-1 width=30></TD><TD class=nadpis-2 vAlign=top>- </TD><TD class=text-1 vAlign=top>predkladať Úradu pri výkone dohľadu účtovné doklady a iné doklady týkajúce sa platenia, odvádzania, ročného zúčtovania a vykazovania poistného alebo ich na požiadanie zasielať a umožniť úradu výkon dohľadu.


</TD></TR><TR><!------------------ R -----------------------><TD vAlign=top align=middle width=30> </TD><TD class=nadpis-1 vAlign=bottom colSpan=2>Zamestnanec je povinný: </TD></TR><TR><!------------------ R -----------------------><TD class=fuga-1 width=30></TD><TD class=nadpis-2 vAlign=top width=15>- </TD><TD class=text-1 vAlign=top>oznámiť zamestnávateľovi v deň nástupu do zamestnania a počas trvania zamestnania príslušnú zdravotnú poisťovňu a každú zmenu príslušnej zdravotnej poisťovne, ak je zamestnancom u viacerých zamestnávateľov, je povinný uvedené skutočnosti oznámiť každému zamestnávateľovi, </TD></TR><TR><!------------------ R -----------------------><TD class=fuga-1 width=30></TD><TD class=nadpis-2 vAlign=top width=15>
-





</TD><TD class=text-1 vAlign=top>oznámiť príslušnej pobočke VšZP zmenu platiteľa poistného, napr. v prípade, že zamestnanec nemal v príslušnom mesiaci žiadny príjem, poistné za neho platí štát. Ak pri výpočte odvodu preddavku na poistné zamestnávateľ zistí, že v danom mesiaci platí za zamestnanca štát, odporúčame takémuto zamestnancovi poskytnúť tlačivo Oznámenie poistenca, ktoré zamestnanec vyplní a zašle príslušnej pobočke VšZP (prípadne tlačivo zašle zamestnávateľ spolu s mesačným výkazom). Na tomto tlačive oznámi poistenec zmenu platiteľa poistného.
</TD></TR></TBODY></TABLE>
Z toho mi po precitani vyplyva, ze zamestnavatel nema co poistenca prihlasovat, alebo odhlasovat a je to zalezitost poistenca, ze musi nahlasit zmenu platitela poistneho. Je to tak?

Ak to teda nie je tak, co znamenaju tie "kody" a "platnost" na "hromadnom hlaseni" a co tam nabusit, ked odhlasujem zamestnanca? :-)
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
Je to tak, ale tety na poistovniach my povedali, ze jednoduchsie je aby to ten zamestnavatel urobil za zamestnanca, lebo ten zamestnanec aj tak nevie co ma robit.
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
kód - uviesť jedno písmeno z nasledujúcich:

C - osoba, ktorá poberá dôchodok z dôchodkového zabezpečenia SR alebo ČR

S - zamestnanec

E - osoba, ktorá sa stará o dieťa do 3 rokov

T - spolupracujúca osoba

I - vojak základnej a náhradnej vojenskej služby

V - osoba dlhodobo v cudzine (najmenej 6 mesiacov) a tam aj zdravotne poistená

J - osoba v civilnej službe, ktorej príjem nepresahuje minimálnu mzdu

W - osoba zamestnaná v cudzine a tam aj zdravotne poistená

Z - zamestnanec na neplatenom voľne nad 30 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní bez náhrady príjmu

platnosť - uviesť jedno písmeno z nasledujúcich:

Z - začiatok platnosti kategórie poistenca

K - koniec platnosti kategórie poistenca

X - oprava (vyškrtnutie celého riadku)
Naposledy upravil Daska : 19.08.05 at 20:15 Dôvod: uprava
0 0
VieraS VieraS

VieraS je offline (nepripojený) VieraS

Prosím o odpoveď - aké údaje majú byť uvedené v položkách č.3.,6.,7.,8.,9., vety tela dávky prílohy mesačného výkazu za 09/2005 zamestnanca, ktorý je od 01.08.2005 do 31.10.2005 na neplatenom voľne a aký bude jeho minimálny základ za 08/2005 v zmysle par.19 ods.5 b).
0 0
Oľa Oľa

Oľa je offline (nepripojený) Oľa

Daška, prosím kde si zohnala tie kódy? Možno som "jednoduchšia". Ďakujem
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Možno niekoho bude zaujímať aké tlačivo treba použiť pri odhlásení konateľa ako SZČO zo Spoločnej zdravotnej poisťovne. Nevedela som si poradiť, tak som sa informovala na pobočke v Bratislave a bolo mi povedané, že stačí napísať len list, že sa odhlasuje a nezabudnúť uviesť jeho rodné číslo.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Oľa tie kódy sú na tlačive každého Hromadného oznámenia každej z poisťovní.. uvedné Dáškou platia pre VŠZP .
Bea ja pre ostatné poisťovne tiež používam ich staré hromadné a myslím si , že sú veééľmo radi . (v dobrom)
0 0
Oľa Oľa

Oľa je offline (nepripojený) Oľa

Ďakujem, nepracujem s takými tlačivami, asi preto to bolo pre mňa niečo neznáme, priznám sa, že som si myslela že sú to také kódy ako sa používajú v SP pri EZU a že som niečo zmeškala. Ešte raz dík
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať