Zavrieť

Porady

totálna škoda - leasing

Viem , že sa tu už o leasingoch popísalo množstvo informácii, ale jednoducho tento prípad tam neviem nájsť. Prosím ak niekto má s týmto mojim prípadom skúsenosti, pomôžte.
1. Leasing nákladného auta bola nadobudnutý pred 01.01.2004
2. V roku 2005 došlo k havárii, kde bola spôsobená totálna škoda.
3. Z leasingovej spoločnosti mi poslali nasledovné faktúry a neviem ako ich mám zaúčtovať. Budem uvádzať len ceny bez DPH.

A) faktúra za odpredaj vraku v hodnote 189.577,20 Sk
B) faktúra za - vyúčtovanie leasingu 260.764,-Sk
zúčtovanie ostatných výnosov -14.003,-Sk
odškodnenie 4.688,50 Sk
náhrada škody - ušlý zisk 2.989,50 Sk
C) faktúra za spoluúčasť na vozidle 19.745,50 Sk
D) Dobropis - totálna škoda na vozidle - 401.719,-Sk
E) Dobropis - leasingové splátky - 34.802,10 Sk

Jedná sa o účtovanie v podvojnom účtovníctve. Prosím pomôžte , je to veľmi súrne. Vopred ďakujem
Naposledy upravil jued : 03.03.06 at 09:15
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jued je offline (nepripojený) jued

    jued
    jued
    Viem , že sa tu už o leasingoch popísalo množstvo informácii, ale jednoducho tento prípad tam neviem nájsť. Prosím ak niekto má s týmto mojim prípadom skúsenosti, pomôžte.
    1. Leasing nákladného auta bola nadobudnutý pred 01.01.2004
    2. V roku 2005 došlo k havárii, kde bola spôsobená totálna škoda.
    3. Z leasingovej spoločnosti mi poslali nasledovné faktúry a neviem ako ich mám zaúčtovať. Budem uvádzať len ceny bez DPH.

    A) faktúra za odpredaj vraku v hodnote 189.577,20 Sk
    B) faktúra za - vyúčtovanie leasingu 260.764,-Sk
    zúčtovanie ostatných výnosov -14.003,-Sk
    odškodnenie 4.688,50 Sk
    náhrada škody - ušlý zisk 2.989,50 Sk
    C) faktúra za spoluúčasť na vozidle 19.745,50 Sk
    D) Dobropis - totálna škoda na vozidle - 401.719,-Sk
    E) Dobropis - leasingové splátky - 34.802,10 Sk

    Jedná sa o účtovanie v podvojnom účtovníctve. Prosím pomôžte , je to veľmi súrne. Vopred ďakujem
    Vedel by mi niekto pomôct s účtovaním v tomto prípade, keby sa jednalo o predčasné ukončenie zmluvy. Nemám v tejto oblasti žiadnu skúsenosť. Prosím pomôžte mi.

    jued je offline (nepripojený) jued

    jued
    Nevie mi naozaj nikto pomôcť na aké čísla účtov to mám zaúčtovať, jedná sa o starý leasing. Prešla som si príspevky ohľadne leasingu , ale nenašla som to
    človiečik Vladimír Ozimý
    vy sa este riadite starym zakonom o dani z prijmov to jest 366/99 tam sa hovori ze pokial dojde ku skode zdovodu nezavinenia najomcom leasingova zmluva nebola porusena takze nic nerobite a leasingove splatky su uznane do nakladov v plnej vyske,

    ak skoda vznikla z dovodu najomcu tak potom musite upravit leasingove splatky a to ze do nakladov si uznate len naklady do vysky odpisov na dane auto ostatne rozdiel medzi tym je pre vas bud dodanenia ale moze sa stat do konca ze budete mat aj vyssie naklady kedze odpisy mozu byt vyssie

    jued je offline (nepripojený) jued

    jued
    Prišlo k havárii vozidla, ako to mám brať v tomto prípade, je to zavinenie a nezavinenie škody nájomcom.

    jued je offline (nepripojený) jued

    jued
    V podstate to nebola klasická nehoda, jedná sa o poškodený náves - koryto, ktoré bolo naložené asfaltom a pri vyklápaní sa prevrátil celý ťahač aj s návesom. Z návesu sa stal vrak , vinníkom bol vlastne vodič firmy. Ale mne sa hlavne jedná o tie účty na ktoré mám zaúčtovať vyššie uvedené položky , ktoré nám zaslala leasingová spoločnosť.

    Ikan je offline (nepripojený) Ikan

    Ikan
    Tak sa pridám aj ja, ak by sa našiel "skúsený poraďák-čka", ktorý by sa vedel k probému vyjadriť.... myslím, že urobí radosť viacerým... žeby niekto?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    A toto ste už videli? Zatiaľ najobšírnejšie zhrnutie, čo sa týka problematiky leasingu. Nestretla som sa nikde v literatúre s podobným rozsahom ... a okrem toho práve vychádzajú moje články v istom periodiku ... a je tam aj problematika predčasne ukončeného leasingu. Je to však už na leasingy po novom, nie na leasingy pred r. 2004.

    Ikan je offline (nepripojený) Ikan

    Ikan
    Chcem sa ešte opýtať k danej téme.... v uvedenom pokyne je napísane

    " Náklady účtované na účte 549 – Manká a škody a výnosy účtované na účte 648 - Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti nie sú súčasťou základu dane."
    Jedná sa o predčasne ukončenie leasingu, kde upravujem daňové odpisy na konci roka.... neviem či rozumiem správne ale účtujem na týchto účtoch v prípade totálnej škody ako na nedaňových?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.