Zavrieť

Porady

odvody sro - manžel TPP v inej firme, manželka poberá rodičovský príspevok

Dobrý deň,
S manželom plánujeme založiť s.r.o.

  • Manžel je, a aj naďalej bude zamestn. na TPP v inej firme (odvody mu platí zamestnávateľ).
  • Ja budem poberateľ rodič. príspevku (odvody mi platí štát).

1. Pochopila som to správne, že keď založíme dvojosobovú sro, v ktorej si nebudeme vyplácať mzdu, tak dane a odvody budu nasledovné?
- do sociálnej poisťovne – z titulu sro neplatíme nič, inak za manžela platí naďalej zamestnávateľ a za mňa štát; nebude treba nič nahlasovať
- do zdravotnej poisťovne – až keď si vyplatíme podiel na zisku, napr. v roku 2014, tak potom z neho zaplatíme v roku 2015 odvody 14% ; zatiaľ sa netreba nahlasovať; odvody manželovho zamestnávateľa a moje odvody, čo platí štát bežia naďalej tak, ako predtým
- ešte povinnosť platiť daň 23% z dividend; na daň z príjmu sa treba registrovať hneď po zapísaní do Obchodného registra
- o rodičovský príspevok z titulu sro neprídem


2. Bolo by výhodnejšie založiť jednoosobovú sro? Ak áno, tak na mňa alebo na manžela?
Ďakujem za dočítanie až do konca a za odpovede : )
Naposledy upravil zbet : 24.02.13 at 22:04
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sroservis je offline (nepripojený) sroservis

    sroservis
    Ja sa prikláňam k názoru, že do príjmov manželky sa započítavajú všetky jej príjmy, okrem príjmov uvedených v ust. § 11 ods. 4 písm. b) zákona o dani z príjmov (vlastný príjem manželky (manžela) príjem manželky (manžela) znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná z tohto príjmu zaplatiť; do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študentovi, ktorý sa sústavne pripravuje na budúce povolanie), takže ak je tento predpoklad správny z daňového hľadiska je pre Vás výhodnejšie založenie jednoosobovej s.r.o. - Vašim manželom ako spoločníkom.

    Pekný deň.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    1Dara Pozri príspevok
    nadviazem na tuto otazku a teda ze osobe poberajucej RP bude vyplateny v r. 2014 podiel na zisku sro za rok 2013 napr. 3000 €. Z tychto 3000 € odvedie sro poistne na ZP vo vyske 420 €. Cize cista dividenda bude 2580 €.

    a teraz mi ide o § 11 ZoZP

    (8) Štát nie je platiteľom poistného za osobu podľa odseku 7 písm. a) až l), n) až r), t) a u), ak má v rozhodujúcom období vymeriavací základ podľa § 13 vyšší ako 15-násobok životného minima47a) platného k prvému dňu kalendárneho roka rozhodujúceho obdobia alebo vyšší ako jeho pomerná časť prislúchajúca k počtu kalendárnych dní, počas ktorých poistenec bol osobou podľa odseku 7 písm. a) až l), n) až r), t) a u) (ďalej len „15-násobok životného minima“).

    15 nasobok ZM je na rok 2013 ciastka 2918,70 € ... t. j. osoba, za ktoru je(bol) platitel stat zaplati este dodatocne odvod 12 x 55,02 € = 660,24 € ?

    cize spolu 1080,24 € z dividendy 3000 € ?
    ak poberateľ /ka RP dostane vyplaených viac ako 15 nás.ŽM stane sa samoplatiteľom ZP počas celého roka, štát jej prestane platiť na ZP ...
    J.M. to rozoberá v Drakovi, na dohodárke s príjmom 3000 € a ja som presvedčená, že to platí aj pre príjem z podielov na zisku....
    preto nech si nedá vyplatiť viac ako 2918,69 €....

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    nadviazem na tuto otazku a teda ze osobe poberajucej RP bude vyplateny v r. 2014 podiel na zisku sro za rok 2013 napr. 3000 €. Z tychto 3000 € odvedie sro poistne na ZP vo vyske 420 €. Cize cista dividenda bude 2580 €.

    a teraz mi ide o § 11 ZoZP

    (8) Štát nie je platiteľom poistného za osobu podľa odseku 7 písm. a) až l), n) až r), t) a u), ak má v rozhodujúcom období vymeriavací základ podľa § 13 vyšší ako 15-násobok životného minima47a) platného k prvému dňu kalendárneho roka rozhodujúceho obdobia alebo vyšší ako jeho pomerná časť prislúchajúca k počtu kalendárnych dní, počas ktorých poistenec bol osobou podľa odseku 7 písm. a) až l), n) až r), t) a u) (ďalej len „15-násobok životného minima“).

    15 nasobok ZM je na rok 2013 ciastka 2918,70 € ... t. j. osoba, za ktoru je(bol) platitel stat zaplati este dodatocne odvod 12 x 55,02 € = 660,24 € ?

    cize spolu 1080,24 € z dividendy 3000 € ?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    akú daň z dividend 23%?
    nestraš
    Alebo máš na mysli daň z príjmu sro? -to áno, delíš len zisk po zdanení a z podielov 14% ZP.

    zbet je offline (nepripojený) zbet

    zbet
    oh, sorry, som sa zle vyjadrila
    23 % daň z príjmu som myslela : )

    (teda napr.: sro bude mať za rok 2013 zisk 10 000€, teda zaplatí daň 2 300€, čistý zisk bude 7 700€, rozdelí sa na polovicu, obaja spoločníci si vyplatia po 3850€, a každý z nich odvedie 14% z 3850€ do SP - dobre chápem?)

    a ešte otázočka - doteraz si manžel v zamestnaní uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na manželku. keď založíme sro, ako sa to zmení? je tam nejaký limit, koľko môžem mať príjmy z dividend, aby si to mohol aj naďalej uplatňovať?
    ďakujem

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    zbet Pozri príspevok
    oh, sorry, som sa zle vyjadrila
    23 % daň z príjmu som myslela : )

    (teda napr.: sro bude mať za rok 2013 zisk 10 000€, teda zaplatí daň 2 300€, čistý zisk bude 7 700€, rozdelí sa na polovicu, obaja spoločníci si vyplatia po 3850€, a každý z nich odvedie 14% z 3850€ do SP - dobre chápem?)

    a ešte otázočka - doteraz si manžel v zamestnaní uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na manželku. keď založíme sro, ako sa to zmení? je tam nejaký limit, koľko môžem mať príjmy z dividend, aby si to mohol aj naďalej uplatňovať?
    ďakujem
    daň z dividiend predsa nie je, tak prečo uvažuješ o nčzd a sro pre manžela?

    zbet je offline (nepripojený) zbet

    zbet
    Mila123 Pozri príspevok
    daň z dividiend predsa nie je, tak prečo uvažuješ o nčzd a sro pre manžela?
    Mila123, manžel pracuje na TPP vo firme XY, kde si každoročne na mňa uplatňuje nčzd. Predpokladajme, že založíme my dvaja spolu sročku, z ktorej si vyplatíme v roku 2014 dividendy. Išlo mi o to, že ak sa bude moja dividenda brať ako príjem, tak v roku 2015 si už na mňa manžel v práci nčzd asi neuplatní... To mi vlastne potvrdil aj sroservis.
    To s doplatením zdravotného, ak budem mať vyšší príjem ako 2918,70 je pre mňa novinka. Určite sa to týka aj mňa? Veď by som nepracovala na dohodu. Idem zháňať ďalšie info, ale ak mi to niekto potvrdí alebo vyvráti, budem vďačná.

    Napadlo mi ešte - môžeme si založiť spoločnú sročku a vyplatiť všetok podiel na zisku iba manželovi? To by som potom nemala vlastne vôbec žiadne príjmy z podnikania. A neprídeme ani o nzčd v manželovej firme XY, ani nebudem musieť doplácať odvody do ZP. Dá sa to tak alebo musíme ísť 50na50?

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Len podotknem, že od roku 2013 si manžel nemôže uplatniť NČZD, pokiaľ manželka nie je na RD po celý rok.
    (aspoň sa mi tak marí.... momentálne sa trápim s rokom 2012, ešte som neštudovala rok 2013)

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Našla som toto:
    http://www.ekonomickaagenda.sk/dane/nezdanitelne-casti

    S účinnosťou od 1. januára 2013 sa upravia podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manžela (manželku) daňovníka. Nezdaniteľnú časť základu dane si bude môcť daňovník uplatniť len v prípade, že sa stará o dieťa do zániku nároku na rodičovský príspevok alebo manželka (manžel) poberala peňažný príspevok na opatrovanie či manželka (manžel) bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie. maximálna výška nezdaniteľnej časti základu dane na rok 2013 by mala byť 3 735,94 eur.

    zbet je offline (nepripojený) zbet

    zbet
    Čo by ste teda odporúčali v mojej situácii?
    1. Chceme sročku.
    2. Väčšinu práce budem vykonávať ja.
    3. Manžel ma občas bude zastupovať.
    4. Ak je to možné, peniaze by sa vyplácali len manželovi, aby sme minimalizovali riziká, že stratím výhody poberateľa RP (odvody mi platí štát, a ak nemám iný príjem, manžel si na mňa každoročne uplatňuje NČZD)

    Dalo by sa to riešiť založením jednoosobovej sro na manžela, a mňa by poveril funkciou konateľa? A do zmluvy o výkone konateľa by sme uviedli, že mám nárok na odmenu len v prípade, že firma dosiahne zisk 100 mil. € (inak je moja odmena 0€) ? Zrejme treba v tejto zmluve aj jasne definovať, že mojou úlohou bude okrem iného aj obchodná činnosť, výroba produktov atď., všetko to, čo budem naozaj robiť, ... Aby sa to nedalo posudzovať ako čierna práca.
    Poraďte, prosím, kto už takúto situáciu riešil...

    zbet je offline (nepripojený) zbet

    zbet
    nuž, ak nechceme špekulovať, asi si tu sro založíme spolu a kým budem poberať rodičovský príspevok, tak si nebudeme nič vyplácať...
    čo vy na to?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.