Zavrieť

Porady

Susedské spory

Prosím vás o radu, prípadne o pomoc v kauze s mojou susedou.
Pred týždňom som si kúpila 3 ovečky, ktoré mám v ohrade v mojej záhrade za domom. Nikomu neubližujú, ani sú neni na cudzom pozemku, no moja suseda má s nimi veľký problém - hádže po nich kamene, dokonca ich privolá ku plotu a potom hádže medzi ne petardy, začala ma slovne urážať a osočovať a aby toho nebolo málo, začala sa mi vyhrážať, že ak si tie ovečky sama teraz nezabijem, tak mi ich otrávi, prípadne sama ich zabije. Na noc ich zatváram do ohrady, no nemôžem byť pri nich neustále od rána do večera a strážiť ich. Praktiky, ktoré praktizuje ma moje ovečky začala v poslednej dobe praktizovať aj na mňa, čo si myslím, je už úplne mimo logického chápania, keď si dovolí hádzať po mne kamene a petardy. Aby toho nebolo málo, dokonca aj svoje dve deti hucká a podporuje v tom, čo robí ona sama nám.
Neviem si s ňou rady, slovné napomenutia nepomáhajú a najviac sa obávam, že mojim ovečkám niečo vyvedie.
Prosím vás, poraďte mi, čo mám robiť, prípadne na aké orgány sa mám obrátiť, keďže som sa na nete dočítala, že Obecný úrad mi v tom moc nepomôže.
Za pomoc vám vopred ďakujem.
Usporiadat
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Neoprávnené zásahy do práv suseda sa môžu posudzovať aj podľa Zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch. Priestupkom je podľa § 1 ods. 1 Zákona o priestupkoch zavinené konanie, ktoré porušuje alebo ohrozuje záujem spoločnosti a je za priestupok výslovne označené v tomto alebo v inom zákone, ak nejde o iný správny delikt postihnuteľný podľa osobitných právnych predpisov, alebo o trestný čin. Pre porušovanie susedských vzťahov najčastejšie prichádzajú do úvahy priestupky podľa osobitnej časti zákona o priestupkoch a to konkrétne priestupky proti občianskemu spolunažívaniu, verejnému poriadku a majetku. Tým nie je vylúčené páchanie iných priestupkov. Ďalším zásahom do susedských práv môže byť priestupok proti občianskemu spolunažívaniu zakotvený v ustanovení § 49 ods. 1 písm. d) zákona o priestupkoch podľa ktorého, kto úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním. Ako sankciu možno uložiť páchateľovi tohto priestupku pokutu vo výške 99,- EUR.
Takže určite treba v prvom rade požiadať obec o riešenie danej situácie. Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Obec na návrh poskytuje predbežnú právnu ochranu najmä v prípadoch, keď zásah do pokojného stavu trvá, alebo keď je nebezpečenstvo jeho opakovania. Má sa ňou urýchlene zabezpečiť poriadok a pokoj pred zasahovaním do faktického „pokojného" stavu. Sporné otázky tento orgán nerieši. Obec poskytuje svojím rozhodnutím dočasnú ochranu pred zásahom do pokojného stavu, ktorý je zrejmý. Svojho práva sa potom môžete domáhať na súde. Tu sa môžete domáhať napr. predbežného opatrenia - pre susedské vzťahy sú predbežné opatrenia veľmi efektívnym dočasným právnym prostriedkom ochrany pred zásahom do práv vlastníka. V tomto prípade sa zrejme najčastejšie vyskytuje dočasná úprava pomerov medzi účastníkmi, aj keď nemožno vylúčiť aj obavu ohrozenia výkonu súdneho rozhodnutia. Nariadením predbežného opatrenia v susedských vzťahoch bude najčastejšie uložená povinnosť niečo vykonať, niečoho sa zdržať alebo niečo znášať. Vo vašom prípade už však ide k ohrozeniu života a zdravia, k vyhrážaniu, čo už môže byť kvalifikované aj ako trestný čin. Určite pri takomto zásahu je potrebné mať pri sebe svedkov a volať políciu! V prípade, že takýmto konaním poškodí zdravie vám, prípadne zvieratám, je potrebné zabezpečiť lekárske vyšetrenie ( v prípade zvierat veterinárne) ako dôkaz, že došlo k priamemu ohrozeniu. V tom prípade je potrebné podať trestné oznámenie na políciu.
Naposledy upravil GabiZ : 02.05.13 at 07:00
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať