Zavrieť

Porady

Oleander

Asi pred tromi rokmi som dostala dospelú rastlinku Oleandra - v hroznom stave, ale podarilo sa mi ho vzkriesiť. No nevedela som s rady s kvitnutím - vždy v lete krásne nahodil puky, ktoré sa začervenali - a odpadli. Vlani na jeseň - resp. neskoré leto, som ho presadila do rašeliny premiešanej s pieskom - taká vymyslená kombinácia, že uvidíme, čo bude. Na zimu som ho dala do bytu, keďže pivnicu mám tmavú (až čiernu ). Páni, ( a dámy), keby ste videli, čo ten oleander robí. Úplne sa rozbesnel v kvitnutí, má nádherné biele kvety s ružovými okrajmi!!! Ešte nikdy som taký nevidela. Pre tie okraje sa zdajú byť puky červené, verte, keď sa púčiky zväčšili, bola som strašne prekvapená. Škoda, že vám neviem pripnúť obrázok z tohto môjho zimného potešenia, nemám digitálny foťák Ale zoženiem a odfotím ho (dúfam, že zatiaš neodkvitne)
Naposledy upravil Marianna01 : 14.03.06 at 16:18
Usporiadat
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

ubka Pozri príspevok
Lístky na oleandri žltnú, ak je premočený, neveští to žiadnu- chorobu, dokonca to neovplyvňuje ani hnojenie. Môže to byť tiež prirodzené "vyholovanie" konára, oleander, ak nie je pravidelne zrezávaný, rastie do výšky a ostávajú mu holé terminály.
Žiadne "terminály" neregistrujem. Oleandre boli zrezané, listy majú odspodu, sú pekné husté, staršie drevnaté časti som zrezala a tie žlté lístky sú sem-tam na nových koncových výhonkoch. Prepolievaný určite nie je, 1 x denne poliaty /večer/ na taký hustý krík sa mi v týchto horúčavách nezdá veľa - inak ďakujem za odpoveď a snahu poradiť. Uvidím, čo sa bude diať ďalej. Sranda je, že ten tretí, ktorý je z nich najvyholenejší, je celý sýtozelený. Vlani som myslela, že z neho nič nebude, lebo cez zimu dosť vyschol /manžel ho málo polieval /, ale bolo mi ho ľúto vyhodiť, lebo je veľký, tak som ho hnojila a polievala a prebral sa. Aź na to, že v dolnej časti má tých lístkov pomenej, keďže všetky suché som vtedy dala dolu. Ale vlani som zasadila do kvetináča pod ten oleander garafie, a hnojením oleandra boli veľmi pekné - spolu kvitli do neskorej jesene.
0 0
lusielaL lusielaL

lusielaL je offline (nepripojený) lusielaL

Rozkvitaju mi zatial tieto farby,ten cerveny vlani strajkoval,ale tento rok sa cini.
kvety 002.jpg  
kvety 003.jpg  
kvety 004.jpg  
kvety 005.jpg  
1/1
10 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Ja mam 2, jeden rúžový a 1 ako ma na obrazku lusielaL,
ten je krasny zeleny ,ale priznavam , ze je to maly krickovy a ten ruzovy ten sa vytiahol do vysky a teraz v tych horucavach mu pada jedn list za druhym, ale napriek tomu nádherne kvitne, tiez si myslim, ze to nie je choroba, ani prepolievanie, ale prirodzene opadavanie,mala som to moznost vidiet i v Grecku odkial ten ruzovy pochadza.Myslim, ze jeho kvet mam i niekde v albume.
1 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

lusielaL, krásne oleandre. Ten červený nemá chybu aj ostatné samozrejme, ale červený nemám. Škoda, že si až z takej diaľky. Ja mám plné biele a ružové. Zatiaľ majú len puky, tak som zvedavá na kvety, lebo prvýkrát boli prezimované v tmavej, nízkej pivnici a tak ich nemôžem nechať vyrásť.
0 0
Anna123 Anna123

Anna123 je offline (nepripojený) Anna123

Veľký výber oleandrov majú v Baumaxe, veľmi pekné a stoja okolo 6 €, majú už aj kvietky, rôzne farby.
1 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Díky, pôjdem sa pozrieť
0 0
lubmar1 lubmar1

lubmar1 je offline (nepripojený) lubmar1

lusielaL máš nádherné oleandre.Tiež mám ružový plnokvetý a biely,červený mám prisľúbený ešte túžim po žltom no v obchodoch ho nevídam.Nemáš výhonček na zakorenenie?Kúpim,alebo za niečo vymením.
0 0
lusielaL lusielaL

lusielaL je offline (nepripojený) lusielaL

lubmar1 Pozri príspevok
lusielaL máš nádherné oleandre.Tiež mám ružový plnokvetý a biely,červený mám prisľúbený ešte túžim po žltom no v obchodoch ho nevídam.Nemáš výhonček na zakorenenie?Kúpim,alebo za niečo vymením.
Asi pred dvomi tyzdnami som vyhony odstranovala a dala kamaratke s ktorou si vymiename,tak mozno buducu sezonu...
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Tamila Pozri príspevok
Skúsim priložiť môj oleander. Mám ho už 15 rokov a zaberie pri prezimovaní jednu pivnicu
pre takú krásu sa oplatí oželieť miesto v pivnici
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Skúsim priložiť môj oleander, ktorý už má 15 rokov a pri prezimovaní mi zaberie jednu pivnicu
DSC01787.jpg  
6 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Anita..... Pozri príspevok
Ja som niekde čítala a aj počula, že oleandre sú prudko jedovaté rastliny a nakoľko k nám chodia vnúčatá veľmi sa bojím aby sa niečo nestalo, tak preto by som chcela vedieť aké sú prvé príznaky pri otrave týmto kvetom, lebo človek akokoľvek dáva pozor na deti môže sa stať že niektoré dieťa to ochutná. Vedeli by ste mi v tomto poradiť? Ďakujem.
Máš pravdu, oleandre sú prudko jedovaté rastliny a to každá ich časť. Už jeden lístok obsahuje smrteľne jedovatú dávku pre človeka a aj pre zvieratá. Rovnako kôra aj kvet nesú tieto známky.
Prejav otravy je zvracanie, rozšírené zreničky, nepravideľný tep, závrate a kŕče. pri najmenšom podozrení treba urýchlene vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Oveľa účinnejšia je osveta, teda upozorniť členov rodiny, že sa jedná o krásnu, ale prudko jedovatú rastlinku.
2 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Oleander je obľúbený a vďačný kvet, no obsahuje jedovaté látky glykozidy-oleandrin, neriin, neriantin. Rozžutím listov, kvetov alebo kôry vzniká otrava.
Smrteľná dávka je obsiahnutá už v jednom liste.
Oleander potrerebuje svetlo a vzduch, neznáša ústredné kúrenie a suchý vzduch.
Zálievka teplou vodou podporuje rozvitie kvetných púčikov. V lete denne, pri vyšších teplotách 2x, v zime raz za 14 dní je zálievka vhodná. Od jari do jesene prihnojujeme raz za týždeň hnojivom na kvet a plody.
Rozmnožujeme odrezkami výhonkov bez okvetia, vhodné je aj s kúskom kôry, lepšie zakorenia, na jar, alebo koncom leta. Odrezky ponoríme do teplej vody, alebo do pôdy, dobré je primiešať popol z dreva-dezifikuje.
Mladé rastlinky presádzame raz za 2-3 roky, starsím odoberáme iba vrchnú pôdu a nahradíme novou-presádzame aj za 10 rokov.
Chyby pri pestovaní:
Kvetné púčiky sa nerozvíjajú-chladné počasie, studená zálievka
Nevytvárajú sa puky- nedostatok svetla
Nekvitne je vysušovaný-veľmi teplo, zlé vetranie, chýba orosovanie, denne večer
Biele vatovité vločky na listoch a stonkách-hnedý kraj-pokrytý štítkami-červce /odstraňovať jednotlivo vatou namočenou v denaturovanom liehu alebo postrek insekticídmi.
Žlté listy -chloróza, nedostatok železa-prihnojiť hnojivom Agrakapka na oleandre a ibiše
Postrek vhodný na oleandre Malathion
Vyvarujte sa odstraňovaniu odkvitnutého okvetia, treba ho nechať zaschnúť, odpadne samo, lebo pri odstraňovaní ochudobníte oleander o tvorbu kvetov.
10 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

ja som dostala od svokry 2, biely a ruzovy... no dostala som ich aj s puklicami... no co uz... trapim sa s nimi uz 3 roky, mam s nimi viac roboty, nez uzitku, po zime v garazi boli cele napadnute tymi puklicami (aj ked pred zimou sa tvarili, ze su uz zdrave...) napadli mi aj japonsky javor.... tak som ich nakomplet ostrihala, ostali len take pahyle bez listov, tie som umyla v jarovej vode... cele leto ich mam na terase, na priamom slnku (tak ako aj po ine roky) a prave vcera som si vsimla, ze ruzovy nahodil puky... tak sa tesim... puklice zatial nevidiet... ale verim, ze sa objavia opat...

inak, ked som ich dostala tiez boli odkvitnute a zaschnute, tak som im to ostrihala a v zapati vyhnali nove puky a kvitli mi v decembri...
1 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

sisima Pozri príspevok
ja som dostala od svokry 2, biely a ruzovy... no dostala som ich aj s puklicami... no co uz... trapim sa s nimi uz 3 roky, mam s nimi viac roboty, nez uzitku, po zime v garazi boli cele napadnute tymi puklicami (aj ked pred zimou sa tvarili, ze su uz zdrave...) napadli mi aj japonsky javor.... tak som ich nakomplet ostrihala, ostali len take pahyle bez listov, tie som umyla v jarovej vode... cele leto ich mam na terase, na priamom slnku (tak ako aj po ine roky) a prave vcera som si vsimla, ze ruzovy nahodil puky... tak sa tesim... puklice zatial nevidiet... ale verim, ze sa objavia opat...

inak, ked som ich dostala tiez boli odkvitnute a zaschnute, tak som im to ostrihala a v zapati vyhnali nove puky a kvitli mi v decembri...
..to ti svokra dala aj bonus, tie puklice?
tiež som mávala problémy s puklicami a hlavne na veľkých oleandroch, po jednej zime som mala obsypaný celý od puklíc no, na vyhodenie, ale nechala som ho v lete vonku s tým že na zimu ho už nedám do bytu, a počas leta si v kvetináči mravci urobili mravenisko a na moje prekvapenie vyčistili oleander od tých potvor,tak som bola prvýkrát vdačna mravcom,....ale iné som chcela na zničenie puklíc používam ACTARU 25WG do zálievky, pokial sa puklice nezničia, tak to vyskúšaj já to používam aj na iné rastliny a zatial sa mi to osvedčilo..
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Pomaly už odkladať bude treba oleandre a mne červený nedaj bože rozkvitnúť. Kvitol by prvýkrát a tak som sa naňho tešila. Pritom biely kvitol pekne.
Oleander červ..jpg  
Oleander biely.jpg  
1/1
5 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

to snad nie, este nam "darovala" 2 yuky, jedna bola na stvrt obyvacky, potom sme ju mali vonku, narastla na cca 3 metre,bola by nádherná, niekde v mexickej pusti... uz sa s nou nedalo nic robit, tak sme ju pred zimou museli zrezat... a ta druha yuka bola krpata, teraz ma cca 1,5m... )) mala som nervy, lebo dovtedy som doma nemala ziadnych skodcov a tychto sa neviem zbavit... a ked sa mi v tej garázi preniesli aj na ten javor... no na nervy... ako som pisala, ja som ten javor umyla hubkou a jarovou vodou a pomohlo to, zatial sa neobjavila ziadna puklica na nom, no uvidime, ci nebudem musiet siahnut po chemii...
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

ubka Pozri príspevok
Oleander je obľúbený a vďačný kvet, no obsahuje jedovaté látky glykozidy-oleandrin, neriin, neriantin. Rozžutím listov, kvetov alebo kôry vzniká otrava.
Smrteľná dávka je obsiahnutá už v jednom liste.
Oleander potrerebuje svetlo a vzduch, neznáša ústredné kúrenie a suchý vzduch.
Zálievka teplou vodou podporuje rozvitie kvetných púčikov. V lete denne, pri vyšších teplotách 2x, v zime raz za 14 dní je zálievka vhodná. Od jari do jesene prihnojujeme raz za týždeň hnojivom na kvet a plody.
Rozmnožujeme odrezkami výhonkov bez okvetia, vhodné je aj s kúskom kôry, lepšie zakorenia, na jar, alebo koncom leta. Odrezky ponoríme do teplej vody, alebo do pôdy, dobré je primiešať popol z dreva-dezifikuje.
Mladé rastlinky presádzame raz za 2-3 roky, starsím odoberáme iba vrchnú pôdu a nahradíme novou-presádzame aj za 10 rokov.
Chyby pri pestovaní:
Kvetné púčiky sa nerozvíjajú-chladné počasie, studená zálievka
Nevytvárajú sa puky- nedostatok svetla
Nekvitne je vysušovaný-veľmi teplo, zlé vetranie, chýba orosovanie, denne večer
Biele vatovité vločky na listoch a stonkách-hnedý kraj-pokrytý štítkami-červce /odstraňovať jednotlivo vatou namočenou v denaturovanom liehu alebo postrek insekticídmi.
Žlté listy -chloróza, nedostatok železa-prihnojiť hnojivom Agrakapka na oleandre a ibiše
Postrek vhodný na oleandre Malathion
Vyvarujte sa odstraňovaniu odkvitnutého okvetia, treba ho nechať zaschnúť, odpadne samo, lebo pri odstraňovaní ochudobníte oleander o tvorbu kvetov.
Mala by som jednu otazku: co robit s odkvitnutymi stonkami oleandra, krasne mi zakvitol, no uz je odkvitnuty a neviem co s nimi?
1 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

VieraPopluharova Pozri príspevok
Mala by som jednu otazku: co robit s odkvitnutymi stonkami oleandra, krasne mi zakvitol, no uz je odkvitnuty a neviem co s nimi?
Určite to nechaj na ňom zaschnúť, lebo ak by si to "očistila" ako som to kedysi zvykla robiť aj ja zamedzíš nasadzovaniu nového kvetenstva. Aj odkvitnuté kvety treba nechať celkom zaschnúť, až potom im "pomôcť".
Ak je však daždivé počasie a kvety nahnívajú, tie treba odstrániť aj za cenu ujmy, ale na druhej strane je to prevencia pred hubovým ochorením.
5 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

ubka Pozri príspevok
Určite to nechaj na ňom zaschnúť, lebo ak by si to "očistila" ako som to kedysi zvykla robiť aj ja zamedzíš nasadzovaniu nového kvetenstva. Aj odkvitnuté kvety treba nechať celkom zaschnúť, až potom im "pomôcť".
Ak je však daždivé počasie a kvety nahnívajú, tie treba odstrániť aj za cenu ujmy, ale na druhej strane je to prevencia pred hubovým ochorením.

Dakujem pekne za radu, pekny den.
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Tento rok so riskovala "život" v Chorvátsku a pred supermarketom som si ukoristila jednu stonku z krásneho bordového plnokvetého oleandra.
Cestu domov prežil v dobrom zdraví v cestovnej chladničke v navlhčenom obrúsku, doma som ho dala zakoreniť a chronta, dva týždne sa tváril, že z neho niečo bude a potom - skapal...
Je mi za ním ľúto, lebo v okolí nikto taký nemá, tak si nemám ani od koho vypýtať... :-((
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať