Zavrieť

Porady

Oleander

Asi pred tromi rokmi som dostala dospelú rastlinku Oleandra - v hroznom stave, ale podarilo sa mi ho vzkriesiť. No nevedela som s rady s kvitnutím - vždy v lete krásne nahodil puky, ktoré sa začervenali - a odpadli. Vlani na jeseň - resp. neskoré leto, som ho presadila do rašeliny premiešanej s pieskom - taká vymyslená kombinácia, že uvidíme, čo bude. Na zimu som ho dala do bytu, keďže pivnicu mám tmavú (až čiernu ). Páni, ( a dámy), keby ste videli, čo ten oleander robí. Úplne sa rozbesnel v kvitnutí, má nádherné biele kvety s ružovými okrajmi!!! Ešte nikdy som taký nevidela. Pre tie okraje sa zdajú byť puky červené, verte, keď sa púčiky zväčšili, bola som strašne prekvapená. Škoda, že vám neviem pripnúť obrázok z tohto môjho zimného potešenia, nemám digitálny foťák Ale zoženiem a odfotím ho (dúfam, že zatiaš neodkvitne)
Naposledy upravil Marianna01 : 14.03.06 at 16:18
Usporiadat
markovicm markovicm

markovicm je offline (nepripojený) markovicm

Jekyll vyzeras byt odbornik ,takze ukaz fotky tvojich pestovatelskych uspechov,alebo si iba teoretik?
0 0
Jekyll Jekyll

Jekyll je offline (nepripojený) Jekyll

markovicm Pozri príspevok
Jekyll vyzeras byt odbornik ,takze ukaz fotky tvojich pestovatelskych uspechov,alebo si iba teoretik?
Ja som došiel k záhrade nechtiac pred 6 rokmi. Po dedovi - 16 "ovocných" árov. Niežeby ma to obzvlášť bavilo. Pomaly zmenšujem ovocnú časť a sadím si okrasné dreviny. Postupne pvšem prichádzam k názoru, že predsa len to ovocie je najvýhodnejšie, je s tým najmenej práce. Ku kvetinám som sa zatiaľ vôbec nedostal. Začal som zbierať "zbierkové dreviny" zamerané hlavne na krásne jesenné farby. (Zbytok asi vyplním veľkou levandulovou plochou - mne sa páči je 100% bezúržbová.)
Oleander - to je taká nostalgia. Bola to moja prvá objednávka z katalógu Starkla - asi prvá rastlina, ktorú som si kúpil do záhrady.
Fotiť nie je čo, všetko je malé.

(Pokusil som sa vložiť nejaké fotky, ale tento server to nepustil. Nechce sa mi to resamplovať - to by mal robiť server a nie ja. )
Naposledy upravil Jekyll : 03.10.08 at 13:11
0 0
markovicm markovicm

markovicm je offline (nepripojený) markovicm

OK,ja sa venujem hlavne pestovaniu bonsajov "to je moja akoze zahradka",ale mam aj zbierku kaktusov a samozrejme aj izbove rastliny.Ta levandula je super napad,je fakt krasna ked kvitne.
Oleandre su moja srdcovka a bavi ma hlavne dopestovt si rastlinky sam ci uz z odrezkov alebo inak.
0 0
Jekyll Jekyll

Jekyll je offline (nepripojený) Jekyll

S oleandrami som urobil tento rok chybu. Zakopal som kvetináče hlboko do zeme - aby mi ich vietor neprevracal. Stalo sa to, že skoro nekvitli - samé listy - prírastky, ale kvety nikde. Sem tam niečo. Pripisujem to tomu zakopaniu, protože ostatné stereotypy sa nezmenili - polievam rovnako, hnojím rovnako, miesto je rovnaké,...

Ešte jeden pokus o nejakú fotku - jeseň:

Zdá sa, že predsa len niečo prešlo 1- Euonymus alatus 2-Euonymus alatus compactus 3- Amelanchier lamarckii Ballerina
e.alatus+lonicera fragrantissima resampled.JPG  
euonymus alatus compactus plod resampled.JPG  
amelanchier lamarckii ballerina resampled.JPG  
1/1
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

To že si zakopal kvetináče do zeme nemá žiaden vplyv na kvitnutie, akurát toľko nepresychá zemina v kvetináči. Ja som dala tento rok jeden oleander do zeme a kvitne viac ako tie čo zostali v kvetináči.
0 0
Beella Beella

Beella je offline (nepripojený) Beella

beba13 Pozri príspevok
To že si zakopal kvetináče do zeme nemá žiaden vplyv na kvitnutie, akurát toľko nepresychá zemina v kvetináči. Ja som dala tento rok jeden oleander do zeme a kvitne viac ako tie čo zostali v kvetináči.
Tento rok velmi skoro na jar som dala aj ja jeden z mojich oleandrov do zeme. Skusila som to preto, lebo zostal nejaky "skapaty". Udiali sa s nim divy. Prenadherne sa rozrastol, kvitol. Poctivo som si precitala celu diskusiu a dufala, ze ho v tej zime dokazem nejako pod novinami, jutou etc prezimovat. Ale tak asi nie Budem ho musiet asi vykopat. No este pouvazujem, mozno to skusim risknut.
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

Neriskuj a radšej ho presaď do kvetináča aj ja som už začala s vykopávaním.
0 0
Beella Beella

Beella je offline (nepripojený) Beella

Ahojte, už začínam byť netrpezlivá a najradšej by som šupla oleandre na Záhorí von.... Môžem? Kedy je vlastne ten správny čas, pri akej vonkajšej teplote? Ďakujem za rady.
0 0
zuzkahris zuzkahris

zuzkahris je offline (nepripojený) zuzkahris

Puklice sú malé oválne potvorky s pancierom na tele , ktoré vyciciavajú šťavu z listov. Majú takú mierne hnedastú farbu, väčšinou sú prisaté pri stredovej žilke listu.
0 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

Tak ja som oleander dala včera z chodby na balkón. Staré listy opadali a začali vyháňať nové, ale sú také bledé zelené a nejaké slabé, akoby sa skrúcali. Poraďte čo s tým ?
0 0
Anna123 Anna123

Anna123 je offline (nepripojený) Anna123

Bola som v máji v Chorvátsku a oleandre tam nádherne kvitli - rôzne farby, myslím, že pokiaľ im doprajete vegetačný pokoj, vydržia aj mínusové teploty cca - 5 a svetlo tak v lete sú nádherné,
potrebujú veľa vody a slnka.
0 0
rybanka rybanka

rybanka je offline (nepripojený) rybanka

Niekde som čítala, že oleandre treba vystaviť miernemu mrazíku, aby lepšie kvitli. Asi to bude pravda, lebo u nás jedna pani má oleandre vonku od apríla, keď ešte sem-tam príde nejaký mrazík, a má ich krásne. A v Taliansku a Chorvátsku rastú oleandre ako stromy a tiež tam majú v zime nejaký ten mráz. Listy majú predsa dosť tvrdé, tak to asi vydržia. Moje sú ešte maličké ale asi ich šupnem von.
0 0
Beella Beella

Beella je offline (nepripojený) Beella

Tak som tie moje šupla von. Jeden z piatich je totálne napadnutý puklicami. To som si v tej tmavej pivnici vôbec nevšimla. Práve som každý lístoček vyumývala jarovou vodou a separovala ho od ostatných. Som zvedavá, či to zaberie.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

My oleandre prezimovávame v zimnej záhrade, ktorá je v zime dosť chladná. Nie sú napadnuté žiadnou pliagou a majú krásne zelené listy. Máme ich vo veľkých kochlíkoch 50x50cm, aj v zime, aj v lete. Celé leto sú obsypané kvetmi.
Možno im nerobí dobre tma, alebo tmavé pivnice.
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

Nemohla by si mi Elenka prosím poslať odrezky niektorých - červený, žltý? Ja mám len biely, ružový. Ďakujem Aldan
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

Neviem či čítaš súkromné správy, ja na to vždy zabúdam, písala a prosila som ťa o odrezky niektorých oleandrov. Ďakujem alena
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

Môžem už oleandre zakopať do zeme? Chcem to tento rok skúsiť dať pred dom, tam je celý deň slnko a večer je múr celý teplý. Uvidím čo to bude robiť. Viete mi niekto poradiť aké je granulované kravské hnojivo na oleandre? Známa mi vravela že na muškáty je fantastické.
Ďakujem. Alena
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

tvoje oleandre sú nádherné, nemohol by si mi prosím poslať žltý červený a ten marhuľový? Ja mám biely, plný ružový a banánový.
Ďakujem moc Alena
danacova@btcgroup.sk
0 0
marko7997 marko7997

marko7997 je offline (nepripojený) marko7997

Žltý a banánový sú jedno a to isté, červený mi asi neprezimoval uvidim neskôr a marhuľový ešte iba zakoreňujem od minuleho leta takže tam nemám čo strihať zatiaľ ,a ružový plný máš,a biely tiež.
0 0
ajuschka ajuschka

ajuschka je offline (nepripojený) ajuschka

ahojte

potrebovala by som trosku pomoct s oleandrami.
mam jeden taky uz velky, ruzovy. puklice z neho pravidelne umyvam, je to strasne svinstvo.
ale
moj problem je s mnozenim.
nie a nie uspech.
doniesla som minule leto nejake odrezky roznych farieb z bulharska, zakorenovala som vo vode - ani jeden nepustil korene, vsetko podochlo. puklice ani nic na nich nebolo.
potom som dostala zase zdrave odrezky od kolegyne v prace, tie som skusala v zemi, s pouzitim stimulaxu na zakorenovanie, a pod PET flasou.
vydrzali to od augusta do decembra, a potom ZASE zdochli.....
prosim neviete mi pomoct co s tym? ako to konecne urobit aby prezili?

a este - mam iba ten ruzovy plnokvety oleander, a velmi by som chcela aj ine farby. neobetoval by na mna niekto odrezok? najlepsie zakoreneny, lebo pri mojej uspesnosti neviem ako by to zase dopadlo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať