Zavrieť

Porady

Oleander

Asi pred tromi rokmi som dostala dospelú rastlinku Oleandra - v hroznom stave, ale podarilo sa mi ho vzkriesiť. No nevedela som s rady s kvitnutím - vždy v lete krásne nahodil puky, ktoré sa začervenali - a odpadli. Vlani na jeseň - resp. neskoré leto, som ho presadila do rašeliny premiešanej s pieskom - taká vymyslená kombinácia, že uvidíme, čo bude. Na zimu som ho dala do bytu, keďže pivnicu mám tmavú (až čiernu ). Páni, ( a dámy), keby ste videli, čo ten oleander robí. Úplne sa rozbesnel v kvitnutí, má nádherné biele kvety s ružovými okrajmi!!! Ešte nikdy som taký nevidela. Pre tie okraje sa zdajú byť puky červené, verte, keď sa púčiky zväčšili, bola som strašne prekvapená. Škoda, že vám neviem pripnúť obrázok z tohto môjho zimného potešenia, nemám digitálny foťák Ale zoženiem a odfotím ho (dúfam, že zatiaš neodkvitne)
Naposledy upravil Marianna01 : 14.03.06 at 16:18
Usporiadat
marko7997 marko7997

marko7997 je offline (nepripojený) marko7997

ajuschka Pozri príspevok
ahojte

potrebovala by som trosku pomoct s oleandrami.
mam jeden taky uz velky, ruzovy. puklice z neho pravidelne umyvam, je to strasne svinstvo.
ale
moj problem je s mnozenim.
nie a nie uspech.
doniesla som minule leto nejake odrezky roznych farieb z bulharska, zakorenovala som vo vode - ani jeden nepustil korene, vsetko podochlo. puklice ani nic na nich nebolo.
potom som dostala zase zdrave odrezky od kolegyne v prace, tie som skusala v zemi, s pouzitim stimulaxu na zakorenovanie, a pod PET flasou.
vydrzali to od augusta do decembra, a potom ZASE zdochli.....
prosim neviete mi pomoct co s tym? ako to konecne urobit aby prezili?

a este - mam iba ten ruzovy plnokvety oleander, a velmi by som chcela aj ine farby. neobetoval by na mna niekto odrezok? najlepsie zakoreneny, lebo pri mojej uspesnosti neviem ako by to zase dopadlo
Ja mam lepsie skusenosti a aj vysledky so zakorenovanim priamo do zeme a pod sklenny pohar a taktiez obcasne rosenie pocas zakorenovania.Taktiez pouzivam stimulax na podporu tvorby korenov.Skus zakorenit odrezky co najskor na jar{to sa vsak neda s odrezkami z dovolenky ktore mame az v letepripadne na konci leta}aby do zimi ktora je narocnejsia na starostlivost, uz boli v raste .Mne sa celkom dari zakorenit aj odrezky zasadene neskoro v lete ale o to narocnejsia je pre ne zima lebo vtedy ked hoci co zanedbas moze to byt pre ne osudne. Odrezky takto zakorenene mam cez zimu v chldnejsej miestnosti na parapetnej doske a pravidelne ich kontrolujem a podla potreby trocha rosim a polejem,pripadne odstranim suche listy.Ale aj tak uspesnost je tak 50 na 50.A samozrejme ze su stale pod sklennym poharom az do jari.
0 0
ajuschka ajuschka

ajuschka je offline (nepripojený) ajuschka

ahoj Marko, no ved pod PETkou je to v podstate to iste ako pod sklenenou... ale nefungovalo.

neviem vyskusam opatovne, teda ak sa k nejakym odrezkom dostanem...

dakujem za rady

Aja
0 0
ludmila12 ludmila12

ludmila12 je offline (nepripojený) ludmila12

???
Oleander sa dosť ťažko zakoreňuje, ale mne sa celkom pekne podarilo zakoreniť v samozavlažovacom hrantíku. Nastrihala som vtedy asi 40 výhonkov a väčšina sa zakorenila. Umiestnila som ho na miesto kde len neskoro poobede až večer svietilo slniečko. Žiadna zvláštna starostlivosť. Ludka
0 0
ajuschka ajuschka

ajuschka je offline (nepripojený) ajuschka

hmm, to je tiez dobry napad. mala si tie rezky aj niecim prikryte? a kolko si nechala listov? a iba vrcholove rezky ci aj stredove?

sorry za tolko otazok
dakujem
0 0
ludmila12 ludmila12

ludmila12 je offline (nepripojený) ludmila12

???
Nie nemala som to prikryté ničím a dávala som len vrcholové odrezky, ktoré som nastrkala vedľa seba. Vodu si brali cez knoty zo spodnej misky. Ale vrcholové odrezky som dávala keď boli už trochu vyzreté, v lete kedy presne si nepamätám, pretože teraz o tomto čase sa mi zdajú veľmi slabé.
Ludka
0 0
marko7997 marko7997

marko7997 je offline (nepripojený) marko7997

Este som niekde pocul alebo cital ze pri zakorenovani pomoze ked narezes spodnu cast odrezku a vlozis tam nejake zrnko.Neviem ci to pomaha, neskusal som to.
0 0
ajuschka ajuschka

ajuschka je offline (nepripojený) ajuschka

hej to som citala aj ja - bolo to v zahradkarovi... no ale co si ho vyberiem z muslikov?
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

Ja som to vlani skúšala s tým obilím zrnko pustilo korienky a tak isto aj oleander, ale cez zimu mi vyhynul takže tento rok idem na druhý pokus. Tiež nemôžem rozmnožiť oleander, jeden rok sa mi to podarilo a odrezky som rozdala a odvtedy nič. Tak budem mičurinovať aj tento rok
0 0
denisa33 denisa33

denisa33 je offline (nepripojený) denisa33

Ahojte, dostala som odrezky Oleandra, konečne zapustili aj korienky a teraz by som ich potrebovala zasadiť, dočítala som sa, že je vhodná kombinácia rašeliny a piesku. Aký druh rašeliny použiť? - kyslú alebo alkalickú?Dakujem za korú odpoveď, D.
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

Ja rozmnožujem odrezky tak, že ich dám do vody. Trvá to dosť dlho kým sa zakorení. Už viem, že musia byť odrezky od koreňa a daríé sa mi ich rozmnožiť aj v apríli, máji. Bola som moc rada, keď som si vymenila odrezky z porady a všetky sa mi prijali. Jenoducho po zakorenení ich dám do kvetináča a von.
Aldan
0 0
culinka culinka

culinka je offline (nepripojený) culinka

Veľmi by som sa potešila, keby mi niekto zaslal odrezky olenadrov žltej, bielej a bordovej farby.
Ďakujem
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

culinka Pozri príspevok
Veľmi by som sa potešila, keby mi niekto zaslal odrezky olenadrov žltej, bielej a bordovej farby.
Ďakujem
Na to slúži rubrika http://www.porada.sk/t49963-zahradka...poradakov.html
0 0
Anita..... Anita.....

Anita..... je offline (nepripojený) Anita.....

Ja som niekde čítala a aj počula, že oleandre sú prudko jedovaté rastliny a nakoľko k nám chodia vnúčatá veľmi sa bojím aby sa niečo nestalo, tak preto by som chcela vedieť aké sú prvé príznaky pri otrave týmto kvetom, lebo človek akokoľvek dáva pozor na deti môže sa stať že niektoré dieťa to ochutná. Vedeli by ste mi v tomto poradiť? Ďakujem.
0 0
Dianka2401 Dianka2401

Dianka2401 je offline (nepripojený) Dianka2401

dobry den, vidim ze tato tema je uz od minuleho roka neaktivna, ale ak by ste sa sem nahodou pozreli, tak napiste mi prosim vas, ze kedy mozem dat von oleander po prezimovani, zatial ju este mam na chodbe...
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Dianka2401 Pozri príspevok
dobry den, vidim ze tato tema je uz od minuleho roka neaktivna, ale ak by ste sa sem nahodou pozreli, tak napiste mi prosim vas, ze kedy mozem dat von oleander po prezimovani, zatial ju este mam na chodbe...
už môžeš
ja som ho ostrihala, len trošku,
pohnojila
a už je vonku

mám to takto osvedčené, darí sa mu - fotečka z vlanajška....
oleander.jpg  
0 0
Dianka2401 Dianka2401

Dianka2401 je offline (nepripojený) Dianka2401

tak ich teda dam krasny je ten tvoj, ja mam ruzovy, ten vlani pekne kvitol, a potom este taky bledozlty, ktory je este maly, ale ak budu kvitnut, tak dam fotky
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Dianka2401 Pozri príspevok
tak ich teda dam krasny je ten tvoj, ja mam ruzovy, ten vlani pekne kvitol, a potom este taky bledozlty, ktory je este maly, ale ak budu kvitnut, tak dam fotky
no super,
ale čo fotky, môžme si vymeniť, ak budeš strihať - pošli výhonky, rada by som mala aj iné farby, ja by som Ti poslal z mojho, ak budeš chceiť....cez SS si môžme dať kontakty....

ále až po daňovom.....
0 0
janakova29 janakova29

janakova29 je offline (nepripojený) janakova29

sway Pozri príspevok
už môžeš
ja som ho ostrihala, len trošku,
pohnojila
a už je vonku

mám to takto osvedčené, darí sa mu - fotečka z vlanajška....
Neuškodia im slabé mrazíky ? Okolo "zmrznutých mužov" vždy je pár nocí mínus. Mám zatiaľ otvorenú terasu a tak mám troška obavu aby mi nepomrzli.
0 0
lusielaL lusielaL

lusielaL je offline (nepripojený) lusielaL

janakova29 Pozri príspevok
Neuškodia im slabé mrazíky ? Okolo "zmrznutých mužov" vždy je pár nocí mínus. Mám zatiaľ otvorenú terasu a tak mám troška obavu aby mi nepomrzli.
Mne jedna pestovatelka povedala ze oleander ma rad jemne postipanie mrazom,ze ma krajsie kvety.Dokonca jedna znama mala vysadeny oleander v zemi a uz ho nechcela dalej pestovat,tak ho nechala na zimu vonku,zima nebola tuha a on na jar vyhnal na novo a kvitol ten rok nadherne.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

lusielaL Pozri príspevok
Mne jedna pestovatelka povedala ze oleander ma rad jemne postipanie mrazom,ze ma krajsie kvety.Dokonca jedna znama mala vysadeny oleander v zemi a uz ho nechcela dalej pestovat,tak ho nechala na zimu vonku,zima nebola tuha a on na jar vyhnal na novo a kvitol ten rok nadherne.
mne zmrzol túto zimu jeden moc a tomu nečudujem ale čo už a aby mi nebolo lúto tak ak minulú zimu zas to budem musieť "riešit" na dov. v chorv. dúfam, že ma zas nebude chciet zbit ožratý Chorvát
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať