Zavrieť

Porady

registrácia platitela DPH - § 55

Registrácia platitela DPH - § 55:
Poprosila by som niekoho, o výklad § 55 Zákona o DPH, platného od 01.01.2006, konkrétne ma zaujíma odpocet DPH pri registrácii platitela vztahujúci sa na zásoby. Trošku ma ten výklad v zákone mätie, potrebujem v tom mat urýchlene jasno. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pampie je offline (nepripojený) Pampie

    Pampie
    No, podľa toho čo som našla to vyzerá tak, že odpočítať sa môže len z majetku, ktorý nie je odpisovaným majetkom a ktorý podnikateľ nadobudol v priebehu kalendárneho roka do dňa registrácie. V príkladoch čo tam boli uvádzali napr. odbornú literatúru, telefónny prístroj, kancelársky stôl a pod., ale o zásobách ani slovo. Takže vie niekto viac?

    ivetaf je offline (nepripojený) ivetaf

    ivetaf
    JIP
    Registrácia platitela DPH - § 55:
    Poprosila by som niekoho, o výklad § 55 Zákona o DPH, platného od 01.01.2006, konkrétne ma zaujíma odpocet DPH pri registrácii platitela vztahujúci sa na zásoby. Trošku ma ten výklad v zákone mätie, potrebujem v tom mat urýchlene jasno. Dakujem.
    Mala som ten istý problém a preto som poslala žiadosť o metodické usmernenie na DR v Nitre. Poslali mi túto odpoveď .
    V zmysle § 55 osdt. zákona č.222/2004 Z.z o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov, osoba ktorá sa stala platiteľom , môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom. Daň pri uvedenom majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. Platiteľ si môže oddaniť majetok, ktorý nadobudol predtým , ako sa stal platiteľom dane, pod podmienkou,že tento majetok bude používať na uskutočňovanie svojich podnikateľských aktivít.
    V zmysle § 55 odst. 2 zákona o DPH platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51 ( to znamená, že odpočet dane si môže uplatniť z majetku, ak má o kúpe faktúru vyhotovenú platiteľom DPH v tuzemsku. Z uvedeného vyplýva, že novoregistrovaný platiteľ si môže odpočítať daň zo zásob, ku dňu registrácie musí mať uvedené zásoby na sklade.

    ivetaf je offline (nepripojený) ivetaf

    ivetaf
    JIP
    Registrácia platitela DPH - § 55:
    Poprosila by som niekoho, o výklad § 55 Zákona o DPH, platného od 01.01.2006, konkrétne ma zaujíma odpocet DPH pri registrácii platitela vztahujúci sa na zásoby. Trošku ma ten výklad v zákone mätie, potrebujem v tom mat urýchlene jasno. Dakujem.
    Mala som ten istý problém a preto som poslala žiadosť o metodické usmernenie na DR v Nitre. Poslali mi túto odpoveď .
    V zmysle § 55 osdt. zákona č.222/2004 Z.z o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov, osoba ktorá sa stala platiteľom , môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom. Daň pri uvedenom majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. Platiteľ si môže oddaniť majetok, ktorý nadobudol predtým , ako sa stal platiteľom dane, pod podmienkou,že tento majetok bude používať na uskutočňovanie svojich podnikateľských aktivít.
    V zmysle § 55 odst. 2 zákona o DPH platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51 ( to znamená, že odpočet dane si môže uplatniť z majetku, ak má o kúpe faktúru vyhotovenú platiteľom DPH v tuzemsku. Z uvedeného vyplýva, že novoregistrovaný platiteľ si môže odpočítať daň zo zásob, ku dňu registrácie musí mať uvedené zásoby na sklade.
    IvetaF

    kamila60 je offline (nepripojený) kamila60

    kamila60
    Ahojte.
    Stále som si nie úplne istá, či pri registr. DPH je možnosť uplatniť odpočet DPH zo zásob po inv., ktoré boli nakúpené aj v predchádzajúcih rokoch, no sú na sklade k dátumu registrácie.
    Poraďte,ďakujem.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    kamila60
    Ahojte.
    Stále som si nie úplne istá, či pri registr. DPH je možnosť uplatniť odpočet DPH zo zásob po inv., ktoré boli nakúpené aj v predchádzajúcih rokoch, no sú na sklade k dátumu registrácie.
    Poraďte,ďakujem.
    Podľa mňa si podľa § 55 nemôžete uplatniť daň, ktorú ste si už do nákladov dali nejakým spôsobom ( cez odpisy, alebo napr.priamo z drobného majetku minulý rok). Zo zásob teda môžete.

    Jela. je offline (nepripojený) Jela.

    Jela.
    Ja som to mala vlani, a zistila som nasledovne: zo zasob,ktore mas ku dnu registracie DPH na sklade, si mozes uplatnit odpoč. DPH. Tieto zasoby ked predas, uz ich predas s DPH. Mozes si uplatnit odpoc. DPH aj u odpisovaneho majetku, ale musis kratit alikvotnou ciastkou DPH, podla toho kolko rokov si uz odpisovala. V plnej vyske mozes uplatnit odpoc. DPH z majetku do 30 000,- Sk ktory nebol zahrnuty do danovych vydavkov. Majetok do 30 000,- Sk, ktory mas v nakladoch, nemozes u neho odpoc. DPH.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Jela.
    Ja som to mala vlani, a zistila som nasledovne: zo zasob,ktore mas ku dnu registracie DPH na sklade, si mozes uplatnit odpoč. DPH. Tieto zasoby ked predas, uz ich predas s DPH. Mozes si uplatnit odpoc. DPH aj u odpisovaneho majetku, ale musis kratit alikvotnou ciastkou DPH, podla toho kolko rokov si uz odpisovala. V plnej vyske mozes uplatnit odpoc. DPH z majetku do 30 000,- Sk ktory nebol zahrnuty do danovych vydavkov. Majetok do 30 000,- Sk, ktory mas v nakladoch, nemozes u neho odpoc. DPH.
    význam tej trochu nejasnej formulácie v zákone spočíva hlavne v tom, že sa uplatní odpočítanie DPH aj z tzv. drobného majetku, ktorý bol obstaraný pred dňom registrácie, ale ešte v rámci rovnakého zdaňovacieho obdobia.

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    ALBO
    Podľa mňa si podľa § 55 nemôžete uplatniť daň, ktorú ste si už do nákladov dali nejakým spôsobom ( cez odpisy, alebo napr.priamo z drobného majetku minulý rok). Zo zásob teda môžete.
    Ale v prípade JÚ si aj zásoby dali v predchádzajúcich rokoch do nákladov(výdavkov). To znamená, že napr. tovar v hodnote 119 Sk kúpený v roku 2005 nám išiel do nákladov a v roku 2006 sme sa stali platiteľmi, 19 Sk nám vrátia a pri predaji nám pôjde napr. 101 Sk do príjmov+19,2Sk(DPH) odvedieme.

    Tým pádom sme predali s 1Sk ziskom(reálne)
    V účtovníctve máme 18 Sk stratu.
    Odvedieme 0,2 Sk DPH.

    Na konci roka upravíme základ dane(zvýšime) o 19Sk.
    Dúfam že to chápem správne.
    Naposledy upravil M3G : 03.05.06 at 12:20

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    M3G
    Ale v prípade JÚ si aj zásoby dali v predchádzajúcich rokoch do nákladov(výdavkov). To znamená, že napr. tovar v hodnote 119 Sk kúpený v roku 2005 nám išiel do nákladov a v roku 2006 sme sa stali platiteľmi, 19 Sk nám vrátia a pri predaji nám pôjde napr. 101 Sk do príjmov+19,2Sk(DPH) odvedieme.

    Tým pádom sme predali s 1Sk ziskom(reálne)
    V účtovníctve máme 18 Sk stratu.
    Odvedieme 0,2 Sk DPH.

    správne to chápeš, ale ja zasa nechápem dole tejto vete čo chceš upravovať?

    Na konci roka upravíme základ dane(zvýšime) o 19Sk.
    Dúfam že to chápem správne.
    môžeš mi to vysvetliť?

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    renča1
    môžeš mi to vysvetliť?
    .

    Práve sa snažím vymotať z novej registrácie dph v dlhoexistujúcej firme.


    Príklad
    2005 nakúpené zásoby za 119 Sk, zatiaľ sme neplatiteľ
    Do daňových výdavkov nám ide 119 Sk.
    __________________________________________________
    2006 registrácia, nárokujeme si 19 Sk, ktoré nám už išli v 2005 do daňových výdavkov. Ide mi o tých 19 Sk, logicky by bolo treba upraviť daňový základ o tých 19 Sk, že?

    Asi som slabo hľadal, ale nenašiel som presne formuláciu, ktorá by mi vysvetlila horeuvedené.

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    renča1
    prikladám link, pozri si pripnutý link od AVO
    http://www.porada.sk/showthread.php?...ch%E1pem+dobre
    Ďakujem za link, poradu však už mám prezretú, nenašiel som nič konkrétne ohľadne tohoto. Zaujíma ma najmä JÚ-nespotrebované zásoby z minulých rokov a nová registrácia DPH. A zo zákona mi to nie je 100% jasné.

    domi2 je offline (nepripojený) domi2

    učtOVNíčKA domi2
    My sme sa stali tiež platcami DPH minulý rok a dph sme si odpočítali len z invest.majetku odpisovaného, aj sme mali kontrolu z daňoveho a bolo to v poriadku, ale len z majetku pred zaregistrovaním DPH.Drobného majetku neodpisovaného sa to určite netýka, pozerali faktury a všetky boli len z majetku odpis. teda invest.použitého na podnikanie.
    Ahoj ak pomôže

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    domi2
    My sme sa stali tiež platcami DPH minulý rok ...
    Od 1.1.2006 bolo novelizované znenie § 55 ZDPH.

    Anulka je offline (nepripojený) Anulka

    Anulka
    M3G
    .

    Práve sa snažím vymotať z novej registrácie dph v dlhoexistujúcej firme.


    Príklad
    2005 nakúpené zásoby za 119 Sk, zatiaľ sme neplatiteľ
    Do daňových výdavkov nám ide 119 Sk.
    __________________________________________________
    2006 registrácia, nárokujeme si 19 Sk, ktoré nám už išli v 2005 do daňových výdavkov. Ide mi o tých 19 Sk, logicky by bolo treba upraviť daňový základ o tých 19 Sk, že?

    Asi som slabo hľadal, ale nenašiel som presne formuláciu, ktorá by mi vysvetlila horeuvedené.
    Správne uvádzaš, že treba upraviť základ dane. Je to uvedené v § 17 ods.20 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov:
    Súčasťou základu dane je aj daň z pridanej hodnoty
    a) na ktorú si platiteľ DPH uplatni nárok na odpočítanie pri registrácii podľa osobitného predisu .....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.