Zavrieť

Porady

Môžem odmietnuť zaplatiť za čierny odber vody inou ( neznámou ) osobou.

Dobrý deň,

chcel by som Vás poprosiť o právnu radu v nasledujúcej veci :

Bývam v bytovom dome, kde v každom byte je po jednom bytovom merači na studenú vodu a teplú vodu.
Okrem toho je v dome ešte po jednom hlavnom merači pre studenú a teplú vodu.

Údaje z bytových meračov slúžia len na výpočet pomernej hodnoty spotreby bytu, z celkovej spotreby zistenej na hlavnom merači.

Príklad – studená voda :
Môj bytový merač mi nameral ročnú spotrebu 40 m3.
Súčet spotrieb z bytových meračov v celom dome za rok je 2200 m3.
Hlavný domový merač nameral ročnú spotrebu 2550 m3.
Rozdiel v nameraných hodnotách sa nazýva straty. Pre tento príklad sú straty 2550-2200 = 350 m3 ročne za dom, ktoré sa rozpočítajú medzi jednotlivých nájomníkov v pomere, podľa spotrieb nameraných na ich bytových meračoch.
Čiže straty pripadajúce na môj byt sú 40 m3 /2200 m3 =0,018 → 0,018x350 m3 =6,4 m3
Takže pri vyúčtovaní platí každý svoju vlastnú spotrebu + straty , teda v mojom prípade 40 m3 + 6,4 m3 = 46,4 m3 ( alebo inak, 0,018x2550 m3 = 46,4 m3 ).

Údaje z bytových meračov zisťuje a zasiela naše SVB ( Predseda ) Správcovi .
Údaje z hlavných meračov zisťujú Vodárne, vypracujú faktúru a zašlú ju Správcovi.
Správca ( nezisková organizácia zriadená mestom ) údaje SVB a Vodární spracuje, rozpočíta a vyhotoví ročné vyúčtovanie pre každý byt, ktoré zašle vlastníkom.
Vlastníci bytov zaplatia za vyúčtovanú spotrebu a straty vody Správcovi a ten preplatí faktúru Vodárňam.

Problém :
Problémom je výška strát za studenú vodu, ktorá za posledných 7 rokov dosahuje v našom dome v priemere 341 m3 ročne ( 15,5 % zo skutočnej spotreby ). Pre predstavu, je to objem krátkeho plaveckého bazénu s hĺbkou 75 cm.
V prípade teplej vody je to v priemere „len“ 42 m3 ročne ( 2,5 % zo skutočnej spotreby ).

Preto mám podozrenie, že v prípade niekoľkých nájomníkov dochádza ku zmanipulovaniu svojich bytových meračov vody, alebo skôr ku čiernemu odberu ( napríklad prípojky pre práčky a umývačky umiestnené ešte pred bytovým meračom studenej vody ).
O výrobnú chybu meračov určite nejde, pretože v spomínanom období 7 rokov už boli menené a straty sa vyskytujú stále.

Riešenie :
Problém by som riešil urobením kontrol meračov a prípojok vody v bytoch, no nájomníci majú právo nepustiť ma do bytu.
Išiel som sa spýtať aj na políciu, ako postupovať a či by som mohol podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za čierny odber vody, no policajti mi povedali, že ani oni nemajú právo na vstup do bytu ani odbornosť na posúdenie vodovodných prípojok.
Najhoršie je, že aj samotní vlastníci bytov sú pasívni a ľahostajní. Nanajvýš ma slovne podporia, ale nevyvíjajú nijakú aktivitu. Predseda SVB to tiež nechce riešiť. Čiže vlastné riešenie problému vo vnútri SVB sa nekoná.

Otázka :
Preto sa chcem spýtať, či môžem „riešiť“ problém na vlastnú päsť mimo nájomníkov a SVB nasledovne :
Písomne oznámim Správcovi nášho SVB, že zaplatím len spotrebu vody vykázanú mojim bytovým meračom. „Straty“ ( čiže krádeže ) , ktoré trvajú niekoľko rokov, nie som ochotný zaplatiť, pretože som ich nespôsobil ja. Vinníkov nech hľadajú spolu s Vodárňami sami.
Nie som s istý čo môže nasledovať – predpokladám, že mi tak vznikne dlžoba a nasledovať môže exekúcia, alebo právny spor. Môžem ho vyhrať ?
Alebo by ste mi poradili iný spôsob riešenia problému ?

Ďakujem za pomoc.
4 komentárov     zbaliť
avalik a aky je realny koeficient spotreby?
xfg Máš to napísane v texte.
Za posledných 7 rokov je to v priemere :
studena voda - 1,155
tepla voda - 1.025
sito Kde to žiješ? Kde ...

LukyKs 1,025 je výborné
Ja mám hranicu nezáujmu do 1,1

To iba zadávateľ tomu nerozumie a pretoprská
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Dobrý deň,

    Dobrý večer.

    chcel by som Vás poprosiť o právnu radu v nasledujúcej veci :

    A myslíš, že ti tá rada, správna, či právna k niečomu bude? Keď už úvod máš hore nohami.

    Nie takto to cháp!

    Okrem toho je v dome ešte po jednom hlavnom merači pre studenú a teplú vodu.

    Takto!

    V dome je jeden hlavný merač na studenú vodu, ktorý nie je majetkom domu, ale dodávateľa vody.

    Bývam v bytovom dome, kde v každom byte je po jednom bytovom merači na studenú vodu a teplú vodu.

    No keď v bytovom dome, tak, ak je v byte vodomer môže byť nazvaný bytový, ale spoločný je, nie je majetkom vlastníka bytu, ale spoluvlastníkov domu.

    Údaje z bytových meračov slúžia len na výpočet pomernej hodnoty spotreby bytu, z celkovej spotreby zistenej na hlavnom merači.

    Nie! Nemáš pravdu, tie merače slúžia na meranie, aj vody, ale hlavne zisťujú mieru tvojho podielu na úhrade spoločných nákladov za vodu v dome.

    Príklad – studená voda :
    Môj bytový merač mi nameral ročnú spotrebu 40 m3.

    Aký tvoj, kde si na to prišiel, kto ti to, takú kravinu do hlavy natĺkol?

    Vlastník bytu povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu osobe oprávnenej vykonávať montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby vody v byte a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

    To červené je zo zákona a zákon neprikazuje vlastniť, len umožniť namontovať a odpísať hodnoty, namerané! Ani sankciu za neumožnenie ti nemôžu dať. Ale v spôsobe rozpočítania nákladov, ti môžu určiť náhradný výpočet podielu úhrady z nákladov domu v takej miere, že rád pobežíš, aby ti ho namontovali. Ale môžu aj nič, keď akože nič by si nenameral.

    Súčet spotrieb z bytových meračov v celom dome za rok je 2200 m3.
    Hlavný domový merač nameral ročnú spotrebu 2550 m3.
    Rozdiel v nameraných hodnotách sa nazýva straty. Pre tento príklad sú straty 2550-2200 = 350 m3 ročne za dom, ktoré sa rozpočítajú medzi jednotlivých nájomníkov v pomere, podľa spotrieb nameraných na ich bytových meračoch.

    Aké straty?! Dom, fakturačný vodomer nameral 2 550 m3, ak dodávateľ predáva jeden m3 za 2 €, tak dom, vlastníci bytov v ňom mu musia, ešte raz MUSIA uhradiť spolu za rok v mesačných faktúrach 5 100 €. A to bez strát, do haliera!

    Čiže straty pripadajúce na môj byt sú 40 m3 /2200 m3 =0,018 → 0,018x350 m3 =6,4 m3
    Takže pri vyúčtovaní platí každý svoju vlastnú spotrebu + straty , teda v mojom prípade 40 m3 + 6,4 m3 = 46,4 m3 ( alebo inak, 0,018x2550 m3 = 46,4 m3 ).

    Na toto ti vodárne kašlú, bezpredmetné pre ne.

    Údaje z bytových meračov zisťuje a zasiela naše SVB ( Predseda ) Správcovi .
    Údaje z hlavných meračov zisťujú Vodárne, vypracujú faktúru a zašlú ju Správcovi.
    Správca ( nezisková organizácia zriadená mestom ) údaje SVB a Vodární spracuje, rozpočíta a vyhotoví ročné vyúčtovanie pre každý byt, ktoré zašle vlastníkom.
    Vlastníci bytov zaplatia za vyúčtovanú spotrebu a straty vody Správcovi a ten preplatí faktúru Vodárňam.

    A čo to máte vlastne za spolok, ste SVB a správu domu vám vykonáva správca? Ak, tak potom to SVB je vám na ...

    Problém :
    Problémom je výška strát za studenú vodu, ktorá za posledných 7 rokov dosahuje v našom dome v priemere 341 m3 ročne ( 15,5 % zo skutočnej spotreby ). Pre predstavu, je to objem krátkeho plaveckého bazénu s hĺbkou 75 cm.
    V prípade teplej vody je to v priemere „len“ 42 m3 ročne ( 2,5 % zo skutočnej spotreby ).

    Aký problém? Však sa vráťte za opice a rozpočítavajte náklady za vodu podľa osôb bývajúcich počas roka v byte, ako sa kedysi rozpočítavali!

    Preto mám podozrenie, že v prípade niekoľkých nájomníkov dochádza ku zmanipulovaniu svojich bytových meračov vody, alebo skôr ku čiernemu odberu ( napríklad prípojky pre práčky a umývačky umiestnené ešte pred bytovým meračom studenej vody ).
    O výrobnú chybu meračov určite nejde, pretože v spomínanom období 7 rokov už boli menené a straty sa vyskytujú stále.

    Žere ťa, máš červíka v hlave. Myslím že nie si sám.

    Riešenie :
    Problém by som riešil urobením kontrol meračov a prípojok vody v bytoch, no nájomníci majú právo nepustiť ma do bytu.

    Zaručuje in to Ústava, len so súhlasom bývajúceho alebo sudcu môže vstúpiť. Ale aj

    Vlastník bytu je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej za účelom vykonania obhliadky.

    Ale, ak sa na schôdzi dohodnete, že xfg spraví kontrolu rozvodov vody vo všetkých bytoch, alebo predseda ta na to určí, musia, teda mali by, Ak nie treba si na neho spomenúť pri rozpočítaní nákladov a potom umožní a rád, veľmi rád.

    Išiel som sa spýtať aj na políciu, ako postupovať a či by som mohol podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za čierny odber vody, no policajti mi povedali, že ani oni nemajú právo na vstup do bytu ani odbornosť na posúdenie vodovodných prípojok.

    Za tými správnymi si išiel. Poradia si s tým ako s opicou, tou veľkou.

    Najhoršie je, že aj samotní vlastníci bytov sú pasívni a ľahostajní. Nanajvýš ma slovne podporia, ale nevyvíjajú nijakú aktivitu. Predseda SVB to tiež nechce riešiť. Čiže vlastné riešenie problému vo vnútri SVB sa nekoná.

    Asi sa mu nechce močiť, ak vie čo za vietor z ktorého smeru fúka

    Otázka :
    Preto sa chcem spýtať, či môžem „riešiť“ problém na vlastnú päsť mimo nájomníkov a SVB nasledovne :
    Písomne oznámim Správcovi nášho SVB, že zaplatím len spotrebu vody vykázanú mojim bytovým meračom. „Straty“ ( čiže krádeže ) , ktoré trvajú niekoľko rokov, nie som ochotný zaplatiť, pretože som ich nespôsobil ja. Vinníkov nech hľadajú spolu s Vodárňami sami.

    Najprv sa pozri do zrkadla, aby si vedel, keď sa ti päsť vráti, čo je modré oko a čo modrina.

    Nie som s istý čo môže nasledovať – predpokladám, že mi tak vznikne dlžoba a nasledovať môže exekúcia, alebo právny spor.

    Bumerang, počul si o tom akú má schopnosť?

    Môžem ho vyhrať ?

    NIE!!!

    Alebo by ste mi poradili iný spôsob riešenia problému ?

    Už som písal, nech vás opice predbehnú, a nebude chýbať v dome ani kvapka!

    Ďakujem za pomoc.

    Za málo neďakuj, ani to nestojí to za to.

    Skús si ešte prečítať tému o bývaní v bytovom dome.



    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sito Hm ... tak tebe sa nepáči môj názor na vec vo vašom dome, váš, je to problém.

    Skúsim kratšie a jasnejšie:

    Môžem ho vyhrať?

    Nemôžeš a ani nevyhráš!

    Prečo?

    Lebo!

    Lebo v dome nie je neznáma osoba, všetci ste odobrali vodu od dodávateľa, spoločne, a spoločne musíte zaplatiť náklady za spotrebovanú vodu.

    100 %, koľko ty a na základe čoho?

    Zo zákona:

    Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov v dome. Okrem služieb , ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, (ELEKTRINA, PLYN) sa za plnenie spojené s užívaním bytu považuje najmä dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.

    ... spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov ... že to vyjadrenie hovorí v množných číslach, nie v jednotných, vodomer nemôže byť tvoj, tvoj by ti nikto nemohol zaplombovať, či?

    Ešte raz :

    Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov v dome.

    Aké spoločné zariadenie, jeho využívanie môže ovplyvniť rozpočítanie nákladov za vodu dodanú do domu? Bytový vodomer? Nie! Určené meradlá, vodomery, ktoré sú , musia byť namontované v každom byte. A zaplombované proti manipulácii. A na základe nameraných hodnôt na všetkých meračoch, vodomeroch v bytoch sa ti vypočíta podiel na nákladoch domu v €, aj v m3, a aj v %. Percentuálny podiel € a m3 je zhodný s %.

    Tiež nechýba ani kvapka, ani cent, ani percento. Či?

    Ak, tvojich 43 m3 je jedno percento so súčtu spotrieb na všetkých meračoch v bytoch, tak aj tvoja úhrada v € bude z nákladov domu jedno %. Nerozumieš? Pochopil si?
    marjankaj No niektorí by za korunu hnali voš až do Viedne.
    PASKOV Môj bytový merač mi nameral ročnú spotrebu 40 m3.


    PS.
    Nelze platit za více než 40 m3.

    Jedině jednotková cena za vodu dovoluje korekci a tím vodárny dostanou to co jím patří.
      zbaliť

    mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

    mackoivan
    koeficient 1.155 je celkom prijatelný. Ty nemáš v byte fakturačný vodomer, ale pomerový rozdeľovač. Ťažko nájdeš dom v ktorom by mali koeficien 1. My sme mali 1.2 na studenej a 0.959 na teplej. Máme v dome KOST-ku Musíš si uvedomiť že tie merače v bytoch( aj v tvojom) nezaznamenávajú kvapkajúcu vodu. (veľmi malý odber) Ten je všade, napr. pri dotekaní splachovačov, či dokvapkávanie z batérii, atď...
    Naposledy upravil mackoivan : 30.08.13 at 13:41
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    xfg 341 m3 len tak nenakvapkáš
    julysak Ja za normálny považujem do 1,1
    Zitulda xfg...možno, že aj sám nakvapkáš m vody, veď to vyúčtovanie je za celý rok...či????
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vlastník bytu je podľa § 11 bytového zákona povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

    Ak máte SVB, tak je správcom SVB. Ten, koho nazývaš správcpm je niečo ako váš účtovník.
    mackoivan tak -tak, xfg si neuvedomuje, že aj on je správca (jeden zo samosprávy) Správca ekonomických služieb (učtovník) robí len to na čom sa s SVB dohodol na základe mandátnej zmluvy.xfg je tiež súčasťou jednej zmluvnej strany- takže by mal s poriadkami začať u seba- študovať, študovať a potom trucovať, žalovať....ale podať žalobu na konkrétneho čierného odberateľa- čo si myslí kto to za neho bude robiť?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Nahlásil si mi sitovu odpoveď ako nie vecný príspevok. Možno je trochu subjektívny vo svojich príspevkoch (on je vždy taký, neber to až tak osobne), ale v podstate ti napísal správne a k veci. Takže nebudem mazať jeho príspevok a jeho komenty, ktoré sa ti nepáčia ignoruj. Nebudem ani cenzurovať jeho príspevok z pozície moderátora.

    Ako ti už ale napísali, tvoj problém nie je nový. Je to problém každej bytovky, kde sú vlastníci bytov spoluvlastníkmi domu. Vy, ako spoluvlastníci ste povinní uhradiť spotrebu, ktorú nameria fakturačný merač na vstupe do domu a nikoho nezaujíma, ako si to rozpočítate. Ak máš susedov, ktorí majú čierny odber, veľa si s nimi nepomôžeš. Aj tak je to už krok vpred oproti stavu, kedy sa spotreba rozpočítala podľa osobomesiacov. Vtedy mohol jeden byt spotrebovať aj trojnásobok spotreby iného bytu (s rovnakým počtom osôb) a platili rovnako ako ten "iný" byt. Po zavedení pomerových meračov sa spotreba v domoch viditeľne znížila (možno to bolo aj nárastom ceny vody, že ľudia viac šetria vodou), ale stále zostávajú tieto nešťastné koeficienty. Aká je bežná výška koeficientu, ti už napísali vyššie. Stav 1,00 asi nikdy nedosiahnete, ale 1,15 je tolerovateľná a nemusí ísť o čierny odber.

    Ak je 341 m3 15,5% spotreby, tak keď dobre rátam, tak spotrebu máte 2200 m3 ako dom, čo je dosť veľké číslo, hoci neviem, koľko máte bytov. Pre porovnanie tu sú údaje z našej bytovky (91 bytov):
    SV:
    nameraná spotreba / faktúrovaná spotreba / rozdiel / koeficient
    4450 / 4703 / 252 / 1,05

    Teplá voda:
    nameraná spotreba / faktúrovaná spotreba / rozdiel / koeficient
    2816 / 3114 / 298 / 1,10

    Ako to riešiť? Aj u nás boli koeficienty v minulých rokoch vyššie (2010: 1,14 / 1,15)(2009:1,08 / 1,25). Treba si riadne pozrieť spotrebu bytov za niekoľko rokov, porovnať, koľko osôb tam býva a ak niekde zistíte výrazný pokles spotreby, tak sa na ten byt (tie byty) zamerať. Počas odpočtu spotreby urobiť kontrolu funkčnosti vodomeru, počas toho zistiť, či je možný čierny odber (či majú možnosť napojiť sa pred meračom) a ak áno, tak upraviť prívod od hlavného uzáveru na stúpačke (aby nemohli odpojiť potrubie pred vodomerom).

    Dôležitý je počet ľudí, ktorý býva v byte - podozrivé môže byť, ak spotreba na hlavu je nižšia oproti priemeru domu. Univerzálny návod neexistuje, treba sa pohrať s číslami - spotreba, počet ľudí v byte, priemerná spotreba .... Tým, že odmietneš zaplatiť, si nepomôžeš. Si povinný to zaplatiť. Si jeden zo spoluvlastníkov, keď si kupoval byt, tak si s tým musel počítať. Bohužiaľ to prináša so sebou aj negatíva a problémy. Pre tvoje ukľudnenie, tento problém skutočne nie je tak veľký, ako ho vnímaš.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    xfg Ďakujem za odpoveď,

    s tými číslami som sa samozrejme "hral", rozpočítal spotreby na hlavu´, ale výsledok tiež nie je istý. Napr. byt s vysokou spotrebou a zároveň s čiernym odberom môže "padnúť" medzi byty s priemernou spotrebou a tak byť mimo podozrenie.

    U nás je 48 bytov a po prepočte máme na byt ešte nižšiu spotrebu ako vy. Pozerám že vy máte krásne čísla.
    Pripomínam, že mnou uvedené čísla nie sú z minulého roku, ale sú to priemerné čísla za 7 rokov !!!!
    Predstav si že ti rok čo rok zmizne 341 m3 "studenej" vody. Za tých 7 rokov to je pre byt s priemernou spotrebou 89 € navyše - no a pre byty s nadpriemernou spotrebou ešte viac.

    Pomerné hodnoty ( % ) môžu byť pri vnímaní skutočnosti aj zavádzajúce. Zameral by som sa na číslo celkovej starty 341 m3 a predstavu o aký veľký objem vody ide ( 7 rokov v kuse ). A to je číslo očistené o rozdiel v dátumoch odpočtu v bytoch a na hlavnom merači !

    Viacerí považujete rozdiel 10 % za prijateľný. No pýtam sa : "nakvapkáte" toľko vody ?
    máte ta dlhé potrubia medzi meračmi ?
    alebo vám bytové merače každoročne nemerajú 37 dní ?

    Ja si myslím, že za prijateľný rozdiel by sa mohol považovať rozdiel v malých jednotkách percent, napr ako v prípade teplej vody u nás - max. 2,5 %.

    No a napokon k mojej otázke - viem že môj príspevok s vysvetlením stavu bol únavne dlhý, no jeho podstatou bola otázka jeho osobného riešenia mimo nefunkčné SVB.

    Teda či je možné preniesť zisťovanie príčin strát, z vnútra SVB na Vodárne, ktoré sú skutočným poškodeným ( vplyvom krádeží ).
    marjankaj Tak dajte premerať hlavný merač. Alebo vymeňte svoje merače.
    xfg Ako som písal v úvode chyba nie je v meračoch, pretože tie už boli v priebehu tých 7 rokov menené a daný stav pretrváva stale.
    sito Som si istý, že si nepochopil prečo sa predsedovi SVB nechce močiť proti vetru.

    Ale toto je sila:

    Teda či je možné preniesť zisťovanie príčin strát, z vnútra SVB na Vodárne, ktoré sú skutočným poškodeným ( vplyvom krádeží ).

    Díval si sa včera na telky, pod Tatrámi prišli vodári do osady s bágrom. Vykopali potrubie, odstavili osadu od vody. A zostane až do vyrovnania dlžoby. Dovezú im cisternu denné, ale najprv 10 € na drevo. Vodárne nie je možné okradnúť, majú od URSO zabezpečený primeraný zisk!

    Poviem ti ešte jedno o daždi.

    Ak ti niekto ští na hlavu a ty tvrdíš, že aký príjemný májový, padá, dáždik. Ja ti nepožičiam, dáždnik.
    Orim Ubezpečujemm ťa, že vodárne určite nie sú skutočným poškodením. Tým zaplatíte pekne na drevo to čo si vyúčtujú.
    Svojho času sme mali podobný problém a šli sme do kontroly fakturačného merača a oplatilo sa. Vodárne nám vrátili za dom asi 16000.- Sk. Lenže to sme si boli na 100% istí, že to vyjde.
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    tie koeficienty su celkom v pohode, citaj:

    Ak nastane rozdiel medzi meračmi v bytoch a fakturačným meračom vodární, vtedy vzniká koeficient. Akceptovateľný je do výšky 1,2. Tento rozdiel je pochopiteľný a dá sa zdôvodniť. Neodčítava sa totiž v jednu minútu fakturačný a bytový merač. Navyše v zmysle metrologického zákona sú u týchto meračov dovolené aj odchýlky do šiestich percent. Nejaká voda je v rozvodoch. Ak je ale koeficient vyšší, tam treba skúmať, či nejde o čierne odbery, prípadne úniky vody. Ak je koeficient vysoký, treba podať reklamáciu správcovi.
    V prípade teplej vody je to podobné. Avšak ak sú odovzdávacie stanice tepla v dome, tam by koeficient vzniknúť nemal.

    Kde je merač teplej vody vo výmenníku a je ním meraná spotreba pre viacero odberateľov, tam záleží od serióznosti odpočtu a môže dôjsť ku koeficientu. Je dobré zladiť dátum odpočtov, pretože vznikajú zbytočné problémy. Správcovia to niekdedy zdôvodňujú nedostatkom odpočtárov, potom sa však netreba čudovať, že koeficient vznikol.

    http://www.carli51.estranky.sk/clank...kurovanie.html
    xfg rozdiel v datumoch odpočtu bytovych a hlavneho merača to nie je - to som si overil. Určite by ten rozdiel nespravil 341 m3, čo by bol rozdiel 2 mesiacov - a to nebol.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Môžeš. Veď s exekútorom sa potom nejako dohodneš.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mackoivan tiež som mal podozrenie na čierný odber, ale keď som preštudoval platby za vodu v jednotlivých bytoch za viac rokov- to podozrenie ma prešlo- v bytoch sa nekradne tak ako si susedia o sebe myslia.
    sito Ale môžu myslieť, či nie? Len k tomu potrebujú kompletné informácie a svoju hlavu. Ale v bytovom dome nie je len jedna hlava, viac.

    A že viac hláv, viac rozumu, ba hovno!

    Ale dom potrebuje hlavu, ktorá vie, čo ... či nie?
    xfg No to by ma zaujímalo teda na čo si prišiel ? Hlavne teda v prípade že aj vy ste mali taký obrovský rozdiel medzi hlavným a súčtom bytových meračov. Ako si si ho vysvetlil ?
    Ak žiješ, ta odpíš
    misoft By si sa čudoval, kde môže voda miznúť......
    kvapkajúci vodovod, pretekajúce WC..... je to kvapka sem, kvapka tam - v byte to nezaznamená - ale kvapky spoločne - to sú už litríky na hlavnom fakturačnom......
      zbaliť
    INÝ PRÍSTUP !!!

    Odporúčam odvolávať sa na zákon o metrológii 142/2000.
    Právnická osoba je povinná používať určené meradlá v súvislosti s platbami. Žiadne pomerové meradlá. (Nik vám nemôže povedať, že na kilo banánov vám pri pokladni prihodíme pol kila navyše.)
    Nemám vedomosť, že by existovala priama legislatívna úprava k rozpočítavaniu vodného a stočného pre SVB. (Existuje vyhláška ÚRSO na rozpočítavanie tepla na ÚK a TU-Vody)

    Samozrejme je tu ale. Takýmto spôsobom potom vzniká rozdiel, ktorý musí niekto za bytový dom vyrovnať.

    Tu nastupuje zákon o bytoch, ktorý ukladá zohľadniť mieru využívania. Zvykne využívať údaj z meradla, no ten nezohľadňuje mieru využívania pri čiernych odberoch a pri tzv. „kapačoch“, ktorý vám nechávajú neustále jemným prítokom napĺňať vane vodou bez toho aby to meradlo zaznamenalo.
    Preto u nás sa tento rozdiel hradí z fondu prevádzky...FPUaO. Tam prispievajú všetci rovnako podľa plochy a teda aj tí čo za rok natočia 1m3/rok alebo robia čierne odbery manipuláciou meradla. Takto sa na neschopnosť SVB odhaliť úniky skladáme všetci „rovnako“. Nie sú tak trestaní tí čo spotrebujú veľa vody čim nám pomáhajú, lebo preplachujú naše odpadové potrubie a nemusíme toľko platiť za jeho preplachovanie krtkármi.
    Osobne tento spôsob pokladám za spravodlivejší. Ten čo má veľa natočené, to má preto, že nepodvádza.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sito Nooo, takto.

    Vlastník bytu v dome je povinný umožniť na požiadanie vstup do bytu osobe oprávnenej vykonávať montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby vody v byte a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

    ---"Vlastník má povinnosť len umožniť namontovať a obhospodárovať vodomer v byte, nie povinnosť vlastniť vodomer v byte."---

    Určené meradlá

    (1) Určené meradlá sú meradlá určené na povinnú metrologickú kontrolu alebo posúdenie zhody.3)

    (2) O zaradení meradla do skupiny určených meradiel rozhoduje účel jeho použitia a používanie

    a) pri meraniach súvisiacich s platbami,

    b) pri ochrane zdravia, bezpečnosti, majetku a životného prostredia,

    c) pri príprave spotrebiteľsky balených výrobkov,

    d) v iných oblastiach verejného života, kde môžu vzniknúť konfliktné záujmy na výsledku merania alebo kde nesprávne výsledky merania môžu poškodiť záujmy fyzických osôb, právnických osôb alebo spoločnosti,

    e) pri meraniach, ak tak ustanovuje osobitný predpis.4)

    (3) Meranie súvisiace s platbami je najmä meranie v obchodných vzťahoch, meranie na určovanie ceny pri priamom predaji verejnosti a meranie na účely výpočtu cla, taríf, daní, zvýhodnení, pokút, odškodnenia a poistenia.

    ---" Tie vodomery nie sú určené na to, aby sa používali v priamom predaji. Slúžia bytovému domu teda jeho spoluvlastníkom len a len na objektívnejšie rozpočítanie spoločných nákladov za vodu od dodávateľa vody cez fakturačný vodomer, ktorý je vlastníctvom dodávateľa vody.

    Vždy je to lepší, objektívnejší spôsob ako podľa osôb bývajúcich v dome, byte.

    Vlastne vlastník môže aj svoju povinnosť porušiť, nesplniť. V takom prípade, koľko, aký podiel zo spoločných nákladov uhradí rozhodnú spoluvlastníci odobratej vody v dome, že? "---

    Spoločenstvo a správca vedie prostriedky vo fonde prevádzky, údržby a opráv oddelene od prostriedkov zhromaždených od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na úhrady za plnenia, pričom sa musí zachovať účel použitia týchto prostriedkov.

    ---" Takže v dome musia byť dve kôpky peňazí, ktoré sú vedene v účtovníctve samostatne. Ich účel použitia musí byť dodržaný!

    Teda jablká a hrušky a nemiešať!

    Ten váš spôsob ty môžeš pokladať za spravodlivejší, aj všetci ostatní spoluvlastníci.

    Ale, nič to nemení na tom, že konáte v rozpore so zákonom.

    Miešate, mýlite si hrušky s jablkami, že?

    Poznáš?

    Niet žalobcu, niet ani sudcu.

    Takže zavádzaš! "---
    pabloshit Tie vaše konštrukcie sú trochu pokrivené.
    1. Uvedomte si, že podľa tohto zákona, resp. v spolupráci s vyhláškou 210... úradu pre normalizáciu postavenou na tomto zákone meníte vodomery každé 4 a 6 rokov. Viac vám nebudem zdôvodňovať. Každý rozumný človek si to zhodnotí sám.
    2. Ja som nikdy netvrdil, že sa účty nevedú osobitne. Určite poznáte preúčtovanie na iný účet. Toto je ten prípad. Nechcete mi snáď povedať, že keď vám praskne spoločné potrubie v dome, keď vypúšťate systém, keď polievate zeleň, že náklady/škodu zaplatia iba tí čo nepodvádzajú? Takže ako uvádzate, účel je jasný a nie je to spotreba vody vlastníka, ktorému to naúčtujete. To je práve ten prípad, keď k jablkám prihodíte pár hrušiek.
    Žiadne porušenie zákona sa nekoná. Je mi jasné, že budete mať niečo spoločné so správou bytov a kacírske názory musíte udusiť už v zárodku. Ja vám rozumiem. Práca okolo správy domov je náročná a nik si ju nechce komplikovať zmenami. Ja Vás do ničoho nenútim ale tiež nezavádzajte ostatných, tým že Vaše konštrukcie o nezákonnosti vydávate za fakty.
    Chobot pabloshit, sito má pravdu. Tvoj názor možno je logický, ale nesprávny a neaplikovateľný bez toho, aby bol v rozpore so zákonom.

    A potom, ak poznáš spôsob, ako odhaliť čiernych odberateľov vody, podeľ sa s nami. Všetci, či už vlastníci bytov, či tí, ktorí spravujú domy, by takéto know-how uvítali. Myslíš, že nikoho netrápi zvýšená spotreba vody?
    LukyKs V podstate jediný ako tak účinný sposob ako nájsť černochov je :
    okamžité hľadanie fiktívnej poruchy
    najlepšie v podvečer
    pabloshit Áno, je ťažké odhaľovať čierny odber a správcovi to môže byť jedno. Môžeme si priplácať za vodomery vo vyššej miere odolné voči silným neodymovým magnetom, s indikáciou pri použití takýchto magnetov, s plombami aj na výstupe z vodomeru aby sa zabránilo mechanickému zablokovaniu a v neposlednom rade aj automatizovaný diaľkový odpočet. Otázny je výsledok, časová náročnosť a náklady.
    Jediný spôsob aký poznám, je pri komplexnej rekonštrukcii rozvodov, ak je to len trochu možné, postupovať ako pri novostavbách s meračmi mimo bytu. Aspoň pri studenej vode. (prosím nereagujte, viem že to vyžaduje veľa vôle a pochopenia a málokedy je to možné)
    sito Tak ty nám tu trepneš kravinu a my sme tie hovadá, ktoré ti ju majú bez slova ma zožrať?

    Vieš, nie vždy sa jedná o čierny odber, rozdiel je vždy, aj keby všetci boli chorí na spravodlivosť. V spoločnom to jednoducho nie je možné, aby všetko bolo spravodlivé, presne, vyhovujúce každému. Väčšine, to áno.

    Vedľa vchodu máme rozvodovú skriňu elektriny. Od nej vedie spoločný rozvod pred každý byt. Pred bytom je pre každý byt elektromer, majetok dodávateľa elektriny. Zmluvu s dodávateľom má každý vlastník bytu, obchodnú. Takže žiadne rozpočítavanie na jednotlivé byty, koľko si kto minie, aj si za to zaplatí.

    Ale sú aj iné elektromery, tie tiež nie sú naše, ale pre všetkých, a tie náklady, spoločné sa už rozpočítavajú na jednotlivé byty, dohodnutým spôsobom spoluvlastníkmi domu, spoluvlastníkov jeho nákladov.

    Druhá vec, plyn. Mimo domu máme tlakový regulátor plynu. Od neho rozvody do každého bytu. V každom byte odbočka, prípojka, na ktorej má dodávateľ namontovaný plynomer s ktorým má, môže mať každý vlastník bytu uzavretú obchodnú zmluvu. Ale nemusí, môže variť, piecť na elektrine.

    Tretia vec, voda. dodávateľ dodáva vodu do nehnuteľnosti, teda domu rodinného, ale aj do domu bytového, len cez jeden vodomer. V bytovom dome prípadne aj viac na ktoré sú napojené konkrétne byty v dome. Ak, tak na každý sú samostatné náklady pre konkrétne byty.

    Aký zmysel má tvoj poznaný, jediný spôsob, ak dodávateľ vody nie je povinný uzavrieť s každým vlastníkom bytu obchodnú zmluvu na dodávku vody do konkrétneho bytu?

    Ak by boli vodomery pred bytom, tak ak by si vlastník neplatil požadované úhrady za podiel odobratej vody zo spoločného rozvodu vody, spoluvlastníci by mu mohli spoločné zariadenie odstaviť do doby pokiaľ si nezaplatí požadovaný mesačný podiel za odber vody zo spoločného zariadenia.

    Pretože, stále, či sú v byte, či mimo bytu slúžia len a len na rozpočítanie spoločných nákladov domu na jednotlivé byty podľa miery využívania spoločných zariadení, meracích na vodu, spoločné vodomery v bytoch.

    Takto sa na rozdiely podieľajú len byty v konkrétnom dome. Kebyže pre každý byt by mal dodávateľ vody obchodnú zmluvu, tak všetci odberatelia v cene vody, že? Koľko by potom stál jeden m3 vody. Dve eurá, si myslíš? Či 20 €?

    Potom je ešte teplo dodávané v teplej vode a teplo na vykurovanie. Ale, keď nechceš pochopiť tie tri prvé, tak čo potom tie dve, ktoré sú ďaleko náročnejšie na rozpočítanie na jednotlivé byty. Čo?
      zbaliť

    Môžem odmietnuť zaplatiť za čierny odber vody inou ( neznámou ) osobou.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.