Zavrieť

Porady

Mám nárok na vyplácanie materskej počas živnosti?

Dobrý deň, som tu prvý krát tak sa ospravedlňujem vopred ak som nesprávne vybrala hlavnú rubriku pre moju otázku. Takže od konca októbra 2008 do 2011 som bola na materskej a rodičovskej dovolenke, od 1.1.2011 do 7.9.2012 som sa vrátila do práce, ale len na jeden deň kvôli chorobnosti syna, nedalo sa to ináč riešiť len neustálou pn-kou alebo očr-kou. Od 7.9.2012 do 1.9.2013 som bola evidovaná na úrade práce a počas toho ak to šlo brigádovala. Od 1.9.2013 (čiže od dnes)som SZČO no a moja otázka znie, od novembra by som mala nastúpiť na materskú dovolenku, mám nárok na vyplácanie materskej a ak nie je nejaká možnosť ako sa dopracovať aspoň k minimálnej materskej (napr. pomocou dobrovoľného soc. poistenia). Ak nemám nárok na materskú to pol roka nebudem dostávať nič? či je možné dostávať od začiatku rodičovský príspevok? ďakujem za akúkoľvek odpoveď
Naposledy upravil lilith31 : 02.09.13 at 06:13
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    ohladne materskeho mas info na stranke SP http://www.socpoist.sk/materske/1293s

    ak ti nevznikne narok na matersku mozes dostat RP ak splnas podmienky podla zakona http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-571
    lilith31 ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nem.poistenie z dohody je platené len od 1.1.2013. Zisti si v SP, či máš splnenú podmienku 270 dní nem. poistenia v posledných dvoch rokoch. Ak ano, prihlás sa pred nástupom na MD na dobrovolné poistenie (celý balík), lebo ako začínajúca SZČO povinné odvody neplatíš. Nezabudni zaplatiť alikv.časť do nástupu na MD (stačí za jeden deň). Ak ti vznikne nárok na materské, môžeš si dobrovolné poistenie nechať aj počas materskej dovolenky (34 týždňov) - počas MD odvody neplatíš, len sa nezabudni odhlásiť po 34 týždňoch, lebo nástupom na RD sa ti obnoví platenie.

    Materské bude vyplácané z min. vymer.základu ´= 65 % z 393€.

    Mám nárok na vyplácanie materskej počas živnosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.