Zavrieť

Porady

nedokončená výroba

kto mi poradí ako sa účtuje nedokonč.výroba
Naposledy upravil Čurgaliová : 04.10.04 at 10:52
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Pri hrubom porušovaní postupov účtovania, a verného zobrazenia môže dôjsť k vyrúbeniu pokuty až do výšky 3% celkového majetku spoločnosti. (Túto informáciu som zachytil v nedávnej diskusii tu na porade).
Treba im to prezentovať, ako sa budú tváriť.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 22.01.08 at 13:24
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Aisha Pozri príspevok
áno hore píšem že ide o zákazkovú výrobu, vieš ale oni mi podpísali ich príkaz neúčtovať o zákazkovej výrobe §30PÚ a aj nedodržanie zákona o účt.§3!!! sila čo?!? tak neviem či im to teraz v kľude môžem urobiť ako to oni chcú...v podstate tie výnosy sa zdania v nasl. roku...
Takúto vetu nerada čítam. Možno zdania, možno nie. Jednoducho tie náklady v zmysle §-30 odst. 18 treba pozrieť, priradiť len v možnej miere, napísať kontáciu, dať podpísať zodpovednému, ak nepodpíše, Ty si za vodou. A oni teda nech sa okúpu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
podla mňa sú nepoučiteľní, si krytá a ak ešte aj napriek jasnému príkazu, či zákazu uvažuješ čo máš robiť, tak sa ti divím. Potom máš možnosť už len neurobiť nič a odísť z práce......
Alebo reálnejšia rada......
urob to tak ako si predstavujú a potom Napíš im list aj s doručenkou, kde im potvrdíš prevzatie takého dokumentu a že celú RUZ si urobila na základe ich príkazu, čím hrubo porušili:
a)
b)
c)
a teda im reálne hrozí dorubenie DPPO min.vo výške ...... Sk a príslušné sankcie
a ešte pokuta do výšky 3% z majetku, ktorý evidujú v brutto výške (vyčísliš zo súvahy)
čo predstavuje pokutu vo výške .................. Sk
=========================
meditovať tu na Porade po všetkej diskusii už nemá zmysel, musíš sa rozhodnúť.
1 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

KEJKA Pozri príspevok
podla mňa sú nepoučiteľní, si krytá a ak ešte aj napriek jasnému príkazu, či zákazu uvažuješ čo máš robiť, tak sa ti divím. Potom máš možnosť už len neurobiť nič a odísť z práce......
Alebo reálnejšia rada......
urob to tak ako si predstavujú a potom Napíš im list aj s doručenkou, kde im potvrdíš prevzatie takého dokumentu a že celú RUZ si urobila na základe ich príkazu, čím hrubo porušili:
a)
b)
c)
a teda im reálne hrozí dorubenie DPPO min.vo výške ...... Sk a príslušné sankcie
a ešte pokuta do výšky 3% z majetku, ktorý evidujú v brutto výške (vyčísliš zo súvahy)
čo predstavuje pokutu vo výške .................. Sk
=========================
meditovať tu na Porade po všetkej diskusii už nemá zmysel, musíš sa rozhodnúť.
áno uvažujem čo ďalej, lebo ja mám v ruke papier s ich príkazom neúčtovať o zák.výrobe a o skutočnostiach v §3 z.o účt...ale, podpísať sa aj napriek papieru pod takúto ÚZ je mi proti srsti a teraz zvažujem:
- buď dám výpoveď a už sa tu neukážem a tým pádom neurobím ÚZ a to ma budú dobre dusiť keďže som tu jediná a nenájdu nikoho kto to urobí za mňa
- alebo urobiť im to ako to oni chcú a keby k dačomu došlo mám nimi podpísaný papier s jasnými príkazmi...ale to je už aj otázka Trestného zákona, viem že sa jedná o porušenie zákonov, mám to ohlásiť inde alebo nie? čo predstavuje len samé ďalšie ťahačky...?!? pomóooc dosť to prežívam, som vystresovaná a nespím z toho...už som fakt na pokraji zúfalstva čo urobiť...
Naposledy upravil Aisha : 22.01.08 at 13:43
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Aisha Pozri príspevok
áno uvažujem čo ďalej, lebo ja mám v ruke papier s ich príkazom neúčtovať o zák.výrobe a o skutočnostiach v §3 z.o účt...ale, podpísať sa aj napriek papieru pod takúto ÚZ je mi proti srsti a teraz zvažujem:
- buď dám výpoveď a už sa tu neukážem a tým pádom neurobím ÚZ a to ma budú dobre dusiť keďže som tu jediná a nenájdu nikoho kto to urobí za mňa
- alebo urobiť im to ako to oni chcú a keby k dačomu došlo mám nimi podpísaný papier s jasnými príkazmi...ale to je už aj otázka Trestného zákona, viem že sa jedná o porušenie zákonov, mám to ohlásiť inde alebo nie? čo predstavuje len samé ďalšie ťahačky...?!? pomóooc dosť to prežívam, som vystresovaná a nespím z toho...už som fakt na pokraji zúfalstva čo urobiť...
Ja sa Ti nesmierne čudujem. Ak to robíš na živnosť, je to dôvod na zrušenie zmluvy a porúčaj sa! Lebo Ty nie si povinná riadiť sa príkazmi odberateľov, ale príslušnými zákonmi a svedomím.
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

však to že nerobím na živnosť ale na TPP
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Aisha Pozri príspevok
však to že nerobím na živnosť ale na TPP
Tak plň príkazy nadriadených, a ak zistíš, že sa porušujú zákony, splň si oznamovaciu povinnosť. Tá je splnená ak na nedostatky upozorníš zamestnávateľa. Ostatným sa netráp. Ak by Ťa chceli vyhodiť, čo je pravdepodobné, tak máš v rukách dôkazy na súd, kde uplatníš neplatnosť výpovede. Trošku sme mimo témy, ktorá však veľmi úzko súvisí s touto témou a praktikami kladenými na účtovníkov.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Aisha Pozri príspevok
však to že nerobím na živnosť ale na TPP
tak potom nestresuj......
0 0
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

Ahojte poraďáci, sme stavebná firma. Zákazku sme začali v r.2009 končiť a fakturovať ju budeme v r.2010. Menšie firmy subdodávatelia prác mi faktúry doniesli do 2009. Môžem to zúčtovať ako rozpracovanú výrobu k svojmu materiálu a mzdám zamestnancov?
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Ahojte,
máme ZoD na rekonštrukciu z 12/2009. Keďže sme vykonali nejaké práce na stavbe k 31.12.2009i sme zaúčtovali 121/611 a 385/602. Zmluvu máme uzatvorenú s mestom, na základe verejnej súťaže. Keďže mesto ešte nepodpísalo zmluvu s ministerstvom kvoli dotaciam, tak sme nemohli fakturovať. Teraz ministerstvo zrušilo súťaž, lebo mu tam niečo nesedelo. Čo s tým teraz?
0 0
hnedoočka hnedoočka

hnedoočka je offline (nepripojený) hnedoočka

snažím sa brať prácu zodpovedne,ale ináč som veselá kopa ...viac
Najka Pozri príspevok
Ahojte,
máme ZoD na rekonštrukciu z 12/2009. Keďže sme vykonali nejaké práce na stavbe k 31.12.2009i sme zaúčtovali 121/611 a 385/602. Zmluvu máme uzatvorenú s mestom, na základe verejnej súťaže. Keďže mesto ešte nepodpísalo zmluvu s ministerstvom kvoli dotaciam, tak sme nemohli fakturovať. Teraz ministerstvo zrušilo súťaž, lebo mu tam niečo nesedelo. Čo s tým teraz?
Najka, predpokladám, že ste s mestom mali riadne uzatvorenú zmluvu o dielo, len neviem podmienky zmluvy. Zvykne sa uvádzať termín začatia stavebných prác až po pridelení finančných prostriedkov od štátu.

Zaujímalo by ma, či na tú rozpracovanosť ste mali ku koncu roka podpísaný položkovitý súpis prevedených prác a dodávok od dozora stavby, resp. investora.
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Pozrela som si tu zmluvu, a je tam bod, kde sa pise, ze zmluva bude ucinna az po prideleni pen.prostr.od statu. Dodatok mame z februara, kde sa ten bod zmenil, ze zmluva bude ucinna az po overeni zo strany ministerstva. Supis prac nebol urobeny, len viem, ze maju "dobre vztahy" tak sa tam zacalo robit. A kedze som mala faktury za prace, tak som to zauctovala....
0 0
hnedoočka hnedoočka

hnedoočka je offline (nepripojený) hnedoočka

snažím sa brať prácu zodpovedne,ale ináč som veselá kopa ...viac
Najka Pozri príspevok
Pozrela som si tu zmluvu, a je tam bod, kde sa pise, ze zmluva bude ucinna az po prideleni pen.prostr.od statu. Dodatok mame z februara, kde sa ten bod zmenil, ze zmluva bude ucinna az po overeni zo strany ministerstva. Supis prac nebol urobeny, len viem, ze maju "dobre vztahy" tak sa tam zacalo robit. A kedze som mala faktury za prace, tak som to zauctovala....

Najka, presne to som tušila...to je dôsledok dobrých vzťahov.

Teraz mi vychádza, že ste neoprávnene začali práce skôr, než ste mohli, mesto sa bude brániť vám to uznať,lebo nebude mať finančné zdroje na preplatenie faktúry, dokonca ani platný zmluvný vzťah.

máte to aspoň potvrdené v stavebnom denníku?
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

Dobrý večer, prečítala som všetko ale som len malý účtovník, v maličkej rodinnej firme - ktorá sa zaoberá výrobou dverí.
nikdy som NV neučtovala ale teraz sme dosť v strate takže by mi bodlo zaučtovať NV a zvýšiť si tak HV. Máme k 31.12 rozrobené 2 zakázky - dvere (nebudem účtovať o zákazkovej výrobe ale o NV, spôsob B) Jedna zakázka už bola takmer urobená celá len sa tie dvere nemali kde namontovať tak sa čakalo s fakturáciou, možem do NV zaučtovať už celú výšku faktúry?
A druhá zakázka tak na 50% - iba odhadom, nikto nerobí žiadne kalkulácie, príde objednávka, urobí sa zameranie, potom ponuka ceny, nakupi sa materiál, ide to do výroby, ked dačo chýba tak sa dokúpi... a materiálové náklady mi tiež nikto neurobí... iba zhruba, ako to mám poriešiť? Ved ani majitel (manžel) mi nevie povedať koľko na danej zakázke pracoval robotník... koľko laku sa použilo... Nemá niekto nápad, aby som to vedela poriešiť? dakujem
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

zuzana164 Pozri príspevok
Dobrý večer, prečítala som všetko ale som len malý účtovník, v maličkej rodinnej firme - ktorá sa zaoberá výrobou dverí.
nikdy som NV neučtovala ale teraz sme dosť v strate takže by mi bodlo zaučtovať NV a zvýšiť si tak HV. Máme k 31.12 rozrobené 2 zakázky - dvere (nebudem účtovať o zákazkovej výrobe ale o NV, spôsob B) Jedna zakázka už bola takmer urobená celá len sa tie dvere nemali kde namontovať tak sa čakalo s fakturáciou, možem do NV zaučtovať už celú výšku faktúry?
A druhá zakázka tak na 50% - iba odhadom, nikto nerobí žiadne kalkulácie, príde objednávka, urobí sa zameranie, potom ponuka ceny, nakupi sa materiál, ide to do výroby, ked dačo chýba tak sa dokúpi... a materiálové náklady mi tiež nikto neurobí... iba zhruba, ako to mám poriešiť? Ved ani majitel (manžel) mi nevie povedať koľko na danej zakázke pracoval robotník... koľko laku sa použilo... Nemá niekto nápad, aby som to vedela poriešiť? dakujem
Podľa postupov účtovania v PÚ sa nedokončená výroba oceňuje vlastnými nákladmi. Ak ich nemáš, induktívne stanovené /napočítané/, tak si vypočítaj aspoň deduktívne /vyvodené z celku/. Zober všetky ročné náklady, predeľ počtom vyrobených dverí v roku a máš vlastné náklady na jedny dvere. Ak dvere neboli rovnako veľké, tak vypočítaj náklady na 1m2 výroby dverí, alebo podobne. Dali by sa VN z núdze nahradiť aj pomernou časťou fakturačnej ceny ... ale máte stratu a vlastné náklady vyjdú vyššie ako fakturačná cena a nedokončenú výrobu podhodnotíš.
Ak máte stratu, tak niečo nesedí. Buď vyrábate pod cenu, alebo ešte nemáš odúčtovanú inventúru materiálu, alebo nejaké vysoké neproduktívne náklady. Zreviduj a uprav vstup pred deduktívnym výpočtom. Seriózny výpočet vlastných nákladov Ti umožní zhodnotiť aj vašu „cenovú politiku“.
1 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

a nemôžem zaúčtovať už celú výšku faktury do NV? kedže už to defacto bolo vyrobené len to nebolo namontované... a teda ani vyfakturované. sme v strate kvoli - urokom z leasingu, urokom z uveru, odpisom... a ano, sme lacní, zvýšiť cenu dverí znamená nepredať...
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

zuzana164 Pozri príspevok
a nemôžem zaúčtovať už celú výšku faktury do NV? kedže už to defacto bolo vyrobené len to nebolo namontované... a teda ani vyfakturované. sme v strate kvoli - urokom z leasingu, urokom z uveru, odpisom... a ano, sme lacní, zvýšiť cenu dverí znamená nepredať...
... ale môžeš, podľa mňa s tým nič nepokazíš, zmenšíš stratu. Bude to, akoby dvere už boli vyfakturované, aj napoly vyfakturované ... daj tak. Podľa mňa to nikto nespochybní, principiálny rozdiel som Ti vysvetlil.
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

faktura bude vrátane montáže a prepravy, toto do NV nemám účtovať, iba za tie dvere tak? alebo aj, ved montáž bude vlastne mzda pracovníkov a doprava - naklady na phm
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

zuzana164 Pozri príspevok
faktura bude vrátane montáže a prepravy, toto do NV nemám účtovať, iba za tie dvere tak? alebo aj, ved montáž bude vlastne mzda pracovníkov a doprava - naklady na phm
Do nedokončenej výroby účtuješ iba to, čo bolo vynaložené na výrobu do konca obdobia. Keďže monáž iba "bude" v novom období, tak tú už priamo dofakturuješ vo faktúre k cene nedokončenej výroby. Nedokončenú výrobu vydáš do nákladov = mínus výnosov, ako 611/121 a fakturuješ celú cenu dverí, vrátane montáže 311/601, resp. 602.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať