Zavrieť

Porady

Odstupne-nárok ?

Zdravim, chcem sa opytat ci mam narok na odstupne najmenej jeden mesacny priemerny zarobok ak som mal pracovne zmluvy rozdelene do viacerych datumov a poslednu zmluvu som mal na dobu neurcitu. Cize dve zmluvy na dobu urcitu a poslednu na dobu neurcitu.
Datumy zmluvy su taketo od 1.4.2011 do 31.3.2012 doba urcita
1.4.2012 do 31.12.2012 doba urcita
1.1.2013 doba neurcita
Vypoved bola ku dnu 31.8.2013.
Mam aj pri takychto pracovnych zmluvach narok na odstupne? Zatial som nedostal ziadne odstupne tak preto sa pytam ci mam narok aspon na jednomesacny priemerny zarobok? Alebo je to formulovane len na pracovnu zmluvu ktora je na dobu neurcitu? Ja v podstate mam pracovnu zmluvu nepretrzite len rozdelenu na 3 casti. Ako to je. Dakujem za vsetky rady.
Naposledy upravil zori29 : 02.12.13 at 10:58
veronikasad dôvod skončenia prac.pomeru k 31.8.2013 ?
zori29 nie, vypoved podla paragrafu 63 ods. 1 pism. b.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak pracovný pomer skončil uplynutím doby určitej v poslednej pracovnej zmluve (31.8.2013), nárok na odstupné ti nevznikol.

    asterix174 je offline (nepripojený) asterix174

    asterix174
    To či má človek nárok na odstupné nezáleží od toho či pracuje na dobu určitú alebo neurčitú, záleží hlavne na tom či si dostal výpoveď z dôvodu ktorého je možné vyplatiť odstupné a či si v takomto prípade o to požiadal.
    zori29 dostal som vypoved podla zakonnika prace paragrafu 63 pismeno b.) a to mam este požiadať zamestnávateľa o odstupné? nemá to davať automaticky? je tam nejaka premlcacia doba?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Uz bol tvoj PP ukonceny? Ak ano, ako, dal si ci dostal vypoved?

    Upresni, aku vypoved si dostal a kedy, teda paragraf, podla ktoreho bola tvoja prac. zmluva ukoncena a kedy to bolo.
    Naposledy upravil ivka70 : 27.11.13 at 15:21
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zori29 moj PP bol ukonceny zo strany zamestnávateľa, len som chcel vediet ci mam narok aj ked moje prve dve zmluvy boli na dobu urcitu a posledna tretia zmluva bola na dobu neurcitu, pocas ktorej som dostal vypoved, pracoval som este dva mesiace po podpisani vypovede. Mam alebo nemam narok na aspon jednomesacne odstupne?v zakonniku prace som to nenasiel.
    Tweety V príspevku máš, že posledná bola na dobu určitú, tak kde je pravda?
    zori29 uz som to opravil
    ivka70 ale stale si nenapisal aky bol dovod skoncenia PP, podla akeho paragrafu Zakonnika prace ti dal zamestnavatel vypoved? Pozri si tu vypoved a odpis presne, co tam napisal.
    zori29 ved uvadzam vyssie? nezobrazuje to? :dostal som vypoved podla zakonnika prace paragrafu 63 adsek 1 pismeno b.) a to mam este požiadať zamestnávateľa o odstupné? nemá to davať automaticky? je tam nejaka premlcacia doba?
    ivka70 Tvoj PP trval viac ako 2 roky, mas narok na 2 mesacnu vypovednu dobu a 1 mesacne odstupne, ktore ti malo byt vyplatene v poslednej mzde podla par. 78 ZP (1) :

    Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume

    a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
    zori29 dvojmesacnu vypovednu dobu som mal v juli 2013 a v auguste 2013. ciže na 100% mam narok na jednomesacne odstupne hej? a ako mam teraz byvaleho zamestnavatela pytat odstupne? dík
    ivka70 Ano, pisomne vyzvi zamestnavatela na doplatenie svojho naroku.
      zbaliť

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    Podľa mňa máš nárok na odstupné vo výške jednomesačného priemerného zárobku. Podľa Tvojich údajov si dostal výpoveď k 31.8.2013, od 1.9.2013 Ti plynula výpovedná doba, ktorá skončila 31.10.2013. Na základe § 62 ods.5 si odpracoval u zamestnávateľa viac ako 2 roky, čiže podľa § 76 ods. 1 písm. a Ti patrí už uvedené odstupné.
    § 62
    Výpovedná doba

    Na začiatok

    (1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby.

    (2) Výpovedná doba je najmenej jeden mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

    (3) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je najmenej
    a) dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,
    b) tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.

    (4) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z iných dôvodov ako podľa odseku 3, je najmenej dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok.

    (5) Do doby trvania pracovného pomeru podľa odsekov 3 a 4 sa započítava aj doba trvania opakovane uzatvorených pracovných pomerov na určitú dobu u toho istého zamestnávateľa, ktoré na seba bezprostredne nadväzujú.


    Keď si dostal výpoveď koncom júna, výpovedná doba Ti začala plynúť 1.7.2013 a uplynula 31.8.2013. Čo sa týka odstupného - platí všetko, čo som Ti napísala.
    Naposledy upravil katka50 : 13.12.13 at 06:34
    zori29 ja som dostal vypoved v koncom juna,cize vypovedna doba mi trvala v juli a v auguste 2013

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.