Zavrieť

Porady

Surne poradte! Mam narok na riadnu dovolenku a odstupne? Je odmena to iste ako odstupne?

Dobry den, poprosila by som Vas SURNE o radu. Dna 18.7.2011 som sa zamestnala momentalne mam zmluvu na dobu neurcitu. Od 1.11.2012 som zo zavazneho zdrav.dôvodu bola PN viac ako 52 tyzdnov. Problem je v tom, ze dalsi rok budem musiet z kratkodobeho hladiska vymeskavat(pravidelne kontroly u lekara)a na moju poziciu pocas choroby prijali inu zamestnankynu. Z tohto dôvodu ma nechcu prijat spat na moje prac.miesto a chcu mi dat vypoved. Jedna sa o administrativnu pracu vo vyrobnom podniku. Nemaju pre mna nahradnu admin.pracu a vasci problem, ze mi nechcu dat vypoved z nadbytocnosti. Jedine co mi ponukaju je dohoda o skonceni pracovneho pomeru § 60 bez udania dôvodu. Nebude mi vyplatene odstupne, ale dvojmesacna odmena a nemam narok ani na vypovednu dobu a ani na preplatenie zostavajucich nadcasov z roku 2012. Ak budem trvat na pracovnom pomere tak mi vytvoria nove pracovne miesto manualna praca vo vyrobe, upratovanie a 2 hod.admin.praca. Pokial to neprijmem tak mi nedaju ani dvojmesacnu odmenu. Viem, ze v podniku su volne administrativne pracovne miesta podmienka 3 mesiace v evidencii a vek do 29 rokov co nesplnam. Dalsie volne pracovne miesto, ze nemam prax v danom programe a paradox je to, ze momentalne pracujem u zamestnavatela v obore, co som vystudovala. Dna 12.11.13 som nastupila do prace s tym, ze musim si docerpat staru dovolenku(dovolenka 12.11 - 13.12.13)Netusim, ako postupovat a hajit si svoje prava. Viackrat som bola v praci, ale pokial cerpam dovolenku tak som ich zamestnanec a nebudu mi davat ziadne navrhy, az dnes mi dali taketo vyjadrenie. Zvazujem ist 16.12. na PN, aby sa mi pracovny pomer predlzil do 31.12.13. aj preto, ze neviem co robit. Dlhsia PN nema pre mna vyznam, pretoze som precerpala narok na nemocensku davku. Ako postupovat a co robit ked zamestnavatel mi nechce dat vypoved? PROSIM PORADTE!
Naposledy upravil Elysse : 17.12.13 at 07:33
veronikasad Aké pracovné zaradenie máš v pracovnej zmluve ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Mas narok na riadnu vypoved.
    Nemozu ti ponuknut pracovne miest na 6 hodin upratovania a 2 hodiny administrativy, ak mas pracovnu zmluvu na administrativu, jednoducho nahradne pracovne miesto musi byt v sulade s tvojou pracovnou zmluvou.
    Pokusaju sa ta vydierat, aby si pristupila na ich podmienky.
    normalne nastup do prace a oznam zamestnavatelovi, ze trvas nadalej na zamestnavani. Je jeho problem, ako to doriesi.
    ak by ti aj dali podpisat nejaku dohodu, mas pravo si ju zobrat a oznamit im, ze ju prerokujes so svojim pravnikom a potom sa rozhodnes, ci ju podpises.

    Pri vypovedi kvoli zruseniu prac. miesta (otazka je, ci ti taku vypoved mozu dat, ked prac. miesto stale existuje) mas narok na 2 mesacnu vypovednu dobu + 1 mesacne odstupne.
    Ak by si aj bola ochotna podpisat dohodu o ukonceni PP z dovodu zrusenia prac. miesta (teda nie bez udania dovodu), mas narok na 2 mesacne odstupne.
    Ak ti chcu ponuknut dohodu o ukonceni PP bez udania dovodu, mozes si urcit podmienky (ak to budes chciet ukoncit aj ty a ochotna podpisat)...trvala by som na tom, aby ukoncenie bolo napr. ku 31.12. a v dohode bola priamo podmienka o vyplateni odmeny vo vyske 3 mesacneho odstupneho.

    Co sa tyka odmeny ci odstupneho, odvody aj dane sa z nich platia rovnako.
    Naposledy upravil ivka70 : 13.12.13 at 05:35
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Elysse Dakujem za odpoved. Ja som uplne zufala a neviem co robit, lebo ak by som aj trvala na vypovednej 2 mesacnej dobe, tak mi dali najavo, ze ma tam nechcu a môze dôjst i k poruseniu pracovnej discipliny. Je mi jasne, ze ide o vydieranie, preto by som radsej prijala, len to na co mam narok. Ziadala som odmenu vo vyske 3-4 mesacneho platu, ale neuspela som. Jedine co mi da je 2 mesacna odmena, ale vysku odmeny mi nechcel povedat. A ako sa pocita ta odmena z primerneho zarobku? A co ak mi nebude chciet tu odmenu uviest v dohode o ukonceni PP? Ma ukoncenie PP takovtou formou vplyv, ze sa nebudem môct prihlasit na UP?
    ivka70 Na porusenie prac. discipliny si musis davat pozor, ale aj tak ta musi najskor upozornit, az potom ti moze dat vypoved. Ak by uz upozornenie nebolo uplne koser, obratila by som sa na Inspektorat prace.
    Sposob ukoncenia PP uz davno nema vplyv na narok na podporu v nezamestnanosti.
    Priemerny zarobok sa pocita z prijmy v predchadzajucom stvrtroku, ak si v nom odpracovala aspon 22 dni. ak nie, tak sa pocita pravdepodobny priemerny zarobok, najcastejsie podla mzdy dohodnutej v pracovnej zmluve.

    Nenechaj sa vydierat. Trvaj na svojom, asi bude zamestnavatel neprijemny, ale nema ziadne paky na to, aby sa ta len tak zbavil. Kludne sa obrat na pravnika, aj pri UP je pravnik, ktory poskytuje pomoc v pripade pracovno-pravnych problemov, mozes oslovit aj toho, aj ked este nie si evidovana na UP.
    Elysse Ten pravnik je priamo na UP a je bezplatny? A ako mam trvat, aby ukoncenie bolo do 31.12. dnes som docerpala dovolenku a tu PN mi navrhol sam personalista. Nezda sa mi to celkom ok, vies aby nespochybnovali moju predoslu PN, lebo som mala vazne problemy a lezala som i v nemocnici. Zo zdrav. dôvodu som po psychickej a fyzickej stranke dost rozladena a este napokon tento dalsi problem. A co mam robit v pondelok riadme nastupit do prace, lebo personalista chodi do prace o hodinu neskôr a ja som nikoho dnes telef.nekontaktovala. Dnes ma bohuzial volno.
    veronikasad Ak ti odmenu nebude chcieť uviesť v dohode o skončení prac.pomeru, tak dohodu podpíš až vtedy, keď ti ju vyplatí (ako zálohu na mzdu). Na odmenu totižto nie je právny nárok, ak podpíšeš dohodu, v ktorej nebude uvedený dôvod skončenia pracovného pomeru.
    Elysse Dakujem poradacky Dnes som riadne nastupila do prace. Bolo to riadne divadlo nakoniec tam pocas ponuky boli prizvani 2 svedkovia. Dopadlo to nakoniec tak, ze k 31.12. budem podpisovat dohodu o skonceni PP bez udania dôvodu. Pretoze mi nedôveruje musim napisat ziadost o skonceni PP dohodou - to ma byt pre zamestnavatela na ucely zaradenia do mojej osobnej zlozky( toto sa mi nepaci a dôvod mu tam urcite neuvediem) V dohode bude uvedene, ze zamest. bude vyplatena odmena vo vyske 2 mesacneho priemerneho zarobku. Tento mesiac budem mat zaplateny priemernym mesacnym zarobkom a bude mi preplatena dovolenka za december. Mohla by sa mi kratit, lebo mi povedal o jeden den menej ? Bude tam papier, ze nema pre mna nalezitu pracu( asi za december) Chcela som preplatit zostavajuce nadcasy cca 14 hod. a to nema problem pokial sa vypisoval papier za pracu nadcas. Viem, ze taketo nieco sa nikdy nepodpisovalo. Bolo to, len pre informaciu v PC - stahovane z dochadzkoveho systemu. Tak kaslem na preplatenie nadcasov. Je to pre mna vhodne takto to vsetko podpisat? Mam si nieco pytat, aby ten december som mala tak zaplateny? Je to podobne, ako 3 mesacne odstupne? Prosim poradte, lebo dnes bude mi volat kedy to podpisem.
    ivka70 Dovolenka moze dokonca musi byt kratena kvoli RD a PN, ktore v danom roku viac ako 100 dni.
    Ziadnu ziadost o ukoncenie PP si ty sama nedavaj, nemas na to dovod. potom ti ziadne odstupne zamestnavatel nemusi vyplatit. Nech ti navrhne ukoncenie PP dohodou z dovodu zrusenia prac. miesta zamestnavatel. Ak tam ten dovod bude uvedeny, automaticky z neho vyplyva narok na odstupne. ak podpises dohodu bez udania dovodu, nemozes neskor nic vymahat a ani narok na odstupne ti nevznikne.
    Netusim, co v decembri robis, ak ta zamestnavatel nechal napr. doma, lebo pre teba nema pracu 1. ziadaj to pisomne a 2. naozaj vtedy je to prekazka v praci na strane zamestnavatela platena priemernou mzdou.
    Elysse Dakujem Ivka o tej prekazke v praci som nevedela. Ta dovolenka je za rok 2012. Tento rok mi narok na dovolenku nevznika. A pokial by som si ju riadne nevycerpala do konca roka 2013 mohol by mi zaniknut narok na nu ?
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Upozorni zamestnávatela, že ak nebude postupovať v súlade so Zákonníkom práce, dáš podnet na Inšpektorát práce.
    To čo píšeš tu, môžeš napísať do emailu prísl. Inšpektorátu práce, ktorý situáciu vo firme prešetrí.

    Z tvojich ďalších dotazov vyplýva, že sa nevieš sama pred zamestnávatelom brániť. Pretože ak by si postupovala podľa rád, ktoré si dostala od Ivky a mňa, zamestnávatel neuspeje.
    Naposledy upravil veronikasad : 17.12.13 at 07:48

    Surne poradte! Mam narok na riadnu dovolenku a odstupne? Je odmena to iste ako odstupne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.