Zavrieť

Porady

Nizka teplota na pracovisku - kde sa stazovat?

Dobry den,
pracujem ako predavacka v jednom obchodnom centre, kde mame prevadzku - predajny stanok, ktory je umiestneny na chodbe medzi kamennymi predajnami. Moj problem spociva v tom, ze spolu s mojou kolegynou a kolegami z vedlajsich predajnych stankov pocitujeme silny chlad a prievan. Nasa praca je sedaveho charakteru, cize sa takmer vobec fyzicky nehybeme. Pracujeme kratky/dlhy tyzden po 12 hodin. Stazovali sme sa aj bezpecnostnej sluzbe obchodneho centra a ta nas odbila argumentom, ze klima nie je pustena a nie je to ich problem. Zamestnavatelia mali podobny pristup. Raz som si do prace priniesla aj teplomer, ten mi ukazoval od 14 do 16°C. Kdesi na internete som sa docitala, ze pri sedavom druhu zamestnania by sa teplota mala pohybovat myslim medzi 20-28°C. Postupom casu sa zacinaju prejavovat zdravotne problemy ako prechladnutie, bolest usi, oci, krku, chrbta, krizov, atd. Pisala som anonymne staznost na vedenie obchodneho centra, ti mi vsak len odpisali, ze problem budu riesit (to odpisuju vzdy, ked sa niekto stazuje). Pisala som aj na Regionalny urad verejneho zdravotnictva, odpisali mi, ze pripad budu riesit, avsak mam im poslat meno a adresu, inak ma nebudu o priebehu informovat. Samozrejme pre strach o svoje zamestnanie som im udaje neposlala, cize teda neviem ktorym smerom sa pripad ubral a ci sa vobec aj niekam ubral, kedze uz odvtedy preslo viac ako mesiac a zima je tu stale rovnaka. Chcela by som preto poprosit o nejaku radu, kam sa obratit, co robit, kedze sme uz vycerpali asi vsetky moznosti.
Vopred dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    abrakadabraka
    Ako nechapem preco vsetci kritizujete, ze jahmanka pisala anonymne. Ved ked kurniksopa je niekde problem, urady maju riesit problem a nie pytat udaje stazujuceho. Niekto pise anonymne, ze je volakde zima, tak dojdem do OC s teplomerom, odmeram to tam, ked je to vyhovujuce, idem dalej a ked to nevyhovuje, idem zaklopat vedeniu OC na dvere, ze nieco tu mate zle. To je cele. Tak aky je tu problem? Ona zrejme nepotrebuje dostavat maily a postu domov do schranky, alebo nebodaj sa tahat po nejakych uradoch. Ona potrebuje vyriesit problem a nie je v tom sama, je tam kopec inych ludi a ako pisala, skusali sa viaceri stazovat a vsetci sa boja vyjst z anonymity a ja to chapem, mala som dost podobny problem ako predavacka a zamestnavatel nam to potom aj spocital, ze sme mu narobili opletacky. Jahmanka, urcite neuvadzaj svoje meno nikde, ale bojuj dalej!!! Drzim palce

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    stazovat sa musis u zamestnavatela, ten musi zabezpecit vhodne pracovne podmienky - to co popisujes musi zamestnavatel riesit s prevadzkarom budovy

    v takychto budovach je to bezny problem - v urcitych miestach je dusno, neda sa dychat a niekde je prievan a zima ... mozno by pomohla zmena umiestnenia stanku - to ale zalezi na dohode tvojho zamestnavatela s prenajimatelom priestoru

    asi pre teba by bolo najjednoduchsie a najrychlejsie riesenie, najst si pracu inde

    544/2007 Z. z. Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci http://www.zakonypreludi.sk/zz/2007-544

    pozri aj Záťažové faktory pracovného prostredia: MIKROKLIMATICKÉ PODMIENKY http://www.ruvzbj.sk/oddelenia.files...ikroklima.html
    buchač Ak už toto nebude pochopené , tak fakt neviem ...

    korela je offline (nepripojený) korela

    korela
    Koľko tu už bolo takto zameraných tém. Ak môžeš, vycúvaj odtiaľ čím skôr. Ide o tvoje zdravie a nie ich zisky. Alebo ťa tam čaká niečo lepšie aj pri zvýšenej teplote? Jednoznačne si zamestnanca nevážia, pretože vedia, že na druhý deň príde ďalší.
    Buď sa podpíšte pod sťažnosť viacerí, ale veľa vás asi nebude. Dve, max. štyri?
    Ja keď idem iba okolo regálov s otvoreným chladením - jogurty a pod., tak ma dospelé dieťa odtiaľ ženie, že je tam chlad.
    .
    Poznám pracovisko, plošne premrštené kvôli klientom, v drahej budove. Úplne zbytočne. Nech sa reprezentujú svojou prácou a výkonmi, nie priestormi a leesingami. V zime zima ako na póle, ak má človek sedavé zamestnanie, je to skutočné utrpenie. Majitelia s nimi nesedávali a podstatnú časť dňa trávili mimo pracoviska.
    Po odchode na ďalšie pracovisko toho istého druhu sa situácia opakovala. Podarilo sa vymaniť z tejto branže nakoniec a konečne je všetko v poriadku.
    Na pôvodnom pracovisku to nakoniec dopadlo tak, že jeden človek sa až tak naštartoval, že okrem riešenia teploty na pracovisku nabehla aj daňová kontrola a prevracala im všetko naruby celý týždeň. To už bolo aj kvôli platom. Prepáčte, ale títo mladí novodobí nenažranci sa nevedia zastaviť pred ničím. Žiadna morálka. Siahať surovo ľuďom na ich zdravie a vyplácať ich na hranici minima iba preto, že žiadostí na jedno miesto príde 600, s kontaktmi na parlament s cieľom si upravovať znenie zákonov podľa seba, preto nikto na námestia štrngať predsa nešiel.
    .
    Samozrejme, že tieto pracovníčky sú v práve.
    buchač Pod toto sa dá aj podpísať ....

    erik555 je offline (nepripojený) erik555

    erik555
    Co uz v tejto demokracii. Nepaci sa ti? Mas s niecim problem? Tak si mozes ist hladat ine zamestnanie...Pre toto sa ludia snazia skor anonymne... a ja ich aj chapem!
    Jahmanka Presne takto to ja vnimam a tak to aj je...bohuzial

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Čo očakávaš od poraďákov, keď Úradu ver.zdravotníctva, v ktorého kompetencii je tento problém riešiť, si svoje osobné údaje neposkytla ?
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jahmanka Pretoze sami sa tym prezentuju, ze im mozeme anonymne pisat. Dokonca raz davnejsie som podobnym postupom riesila iny problem a bol vybaveny aj ked som neposkytla osobne udaje. Bolo to vsak ine oddelenie, iny uradnik. Ja sa naozaj bojim o svoju pracu, takze preto ta anonymita. Viem, ze nikto nema dovod prepustit ma za stazovanie sa, ale uz som sa stretla s takym pripadom. Kto vie kluckovat medzi zakonmi, vie lavou zadnou vyhodit aj nespokojnych ludi..
    veronikasad A ako myslíš, že UVZ je schopný tento problém vyriešiť - okrem zatvorenia prevádzky ? V tom prípade o prácu aj tak prídeš ...
    Jahmanka UVZ by nemal dovod zatvarat nasu prevadzku, teplota pracoviska nezalezi od nas, ale od OC. A nechcem aby sa OC dozvedela, kto ich "natrel" a narobil im problemy, lebo by potom OC narobilo problem celej nasej firme. Skratka ja mam pocit, ak ma niekto problem, ci je to Jozko, Janko, Marienka, to je jedno kto, ma sa to riesit a hotovo. Aj ked som im neposkytla udaje, malo to byt vyriesene tak ci tak. Presli skoro dva mesiace a stale je tu rovnako zima. Keby som im udaje poskytla, uz by tu bolo teplo??
    veronikasad Počkaj ešte týždeň, hlásia oteplenie ...
    Prepáč, za takúto reakciu, ale inak sa na to odpovedať nedá .
    Jahmanka Takto ti poviem: Posledne 2 mesiace, co je tu tak zima, bolo vonku krasne, slnecno, 25°C, ale aj skaredo, veterno, dadzivo, chladno, 5°C. No tu bola zima stale rovnako a kazdy den. Preto tomu nerozumiem.
      zbaliť

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    ".......Pisala som aj na Regionalny urad verejneho zdravotnictva, odpisali mi, ze pripad budu riesit, avsak mam im poslat meno a adresu, inak ma nebudu o priebehu informovat.........."
    Oni to budú riešiť,ale nebudú ťa informovať.Ak dáš meno a adresu,tak ťa budú informovať.
    Veď daj adresu niekoho,s kým sa poznáš,ale nemá nič spoločné s tvojím zamestnávateľom....
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jahmanka Aj ked som im neposkytla udaje, malo to byt vyriesene tak ci tak. Presli skoro dva mesiace a stale je tu rovnako zima. Keby som im udaje poskytla, uz by tu bolo teplo??
    kopretinka to neviem,ale bola by si informovaná,čo sa deje s tvojou sťažnosťou
    Jahmanka To mozno hej, ale aj bez toho viem, ze sa nic nedeje, kedze je tu stale rovnaka zima.
    arizona ja nechapem, ako ti vsetci odpisuju, ked neposkytujes svoje udaje...
      zbaliť

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Napíš urgencie na sťažnosti jak šéfom, tak Regionálnemu úradu.
    Poprípade si daj odpoveď poslať na poste restante. /ak ešte existuje, nepátram/

    taiko je offline (nepripojený) taiko

    Som, kto som taiko
    Koho by potom ten UVZ mal kontaktovat pri setreni? Akych svedkov by mal, ked nechces uviest svoje meno? Ked meno nedas, nebudu asi robit nic a Ty o pracu aj tak prides, lebo za chvilu budes dlhodobo praceneschopna. Ja na ich mieste by som sa anonymom tiez nezaoberal. Pisu ze mozes informovat anonymne, ale oni nikde nepisu ze sa oni budu anonymom zaoberat.
    Okrem toho bolo by zajimave zstit, ako su na tom ti co predavaju vianocne stromceky a kapre pre vianocami
    kopretinka taiko,to je práca na 2-3 dni v roku........toto je dlhodobé.choď si to vyskúšať,12 hodín byť niekde v prievane!!!! nevydržal by si ani deń.
    Jahmanka Dakujem za anonymnu odpoved, ale ta mi fakt asi nepomoze. Pytala som sa seriozne, tak poprosim aj seriozne odpovede.
    buchač Doplnené pre laikov ...
    Jahmanka bohuzial, ja ma pracu taku aku mam, kazdy sa musi nejako zivit. Nase male priestory mi neumoznuju sa tolko hybat, bohuzial, keby som mohla, radsej by som robila viac fyzickej aktivity. Ty nemozes nikoho odsudzovat, ze nic nerobi, ked je v takomto stanku. Niekto to predsa musi robit. Ver tomu, ze 12 hodin nicnerobenia je casto narocnejsie ako 12 hodin makat. Robila som rozne druhy prace a momentalne mam tuto. Ak sa mi naskytne ina, beriem ju hned, neboj sa, ja nie som z tych, co sa boja roboty, tak prosim ta za vsetkych stankarov, neodsudzuj nas, ze nic nerobime! Dalsia vec, v tomto centre bolo vzdy prijemne, ked som tu bola ako zakaznik, ale potom aj ako zamestnanec a nie je to len moj osobny nazor. Posledne 2 mesiace je tu zima a tvrdia mi to dokonca aj zakaznici - cize navstevnici, ktori maju v inych centrach pocit, ze je tam horko - cize zasa nie len moj nazor. Keby tam aj bolo horko, ty tam ides na nakup na hodinu, ja tam robim 12 hodin, takze skor by mali brat ohlad na tych, co su tam dlhsie - no darmo, zakaznici im robia trzby...A dalsia vec, minule leto tu robila moja kamoska a chodila do prace v dlhych nohaviciach a v mikine - dalo sa to tu v pohode vydrzat, lebo chvilku bola klima pustena a chvilku vypnuta - kompromis, ktory vsetkym vyhovoval. Teraz je to tu tak, ze 2 mesiace tu klimu nikto nevypol. A prosila som o radu, nie o kritiku, tak prosim, ak uz nic nemas, nerozpitvavaj to uz. Dakujem
    kopretinka buchač,choď si to vyskúšať,a potom mudruj!
    Jahmanka Presne tak kopretinka, hladny sytemu neveri.
    abrakadabraka buchač!!!!!

    ".................Respektíve , rád by som vedieť , že ako môže dostať anonym odpoveď na otázku .................."

    A ty co zijes a behas este okolo toho stanu doteraz a mas z toho prehriaty mozog? Ked nevies ako je to mozne???? Staci mat len vytvoreny ucet, trebars aj pod menom buchač a poslat mail na hociktory urad. Samozrejme, ze technologicky a logicky je mozne, aby ti na ten mail odpisali, ale samozrejmé je aj to, ze tvoje skutocne meno nie je buchač, takze zostavas v anonymite.....

    Uz tomu chapes?

    A mimochodom, ked nemas inteligentnu odpoved k danej otazke, neozyvaj sa radsej.

    Hawk
    buchač kopretinka

    Len tak mimochodom ,si zabudla , že moja manželka bola X rokov v hypermarkete zamestnaná ???
    Takže ,keď nič iné , aspoň z jej skúseností - praxe viem čo - to ...

    abrakadabraka bum

    Ty si choď čarovať niekde inde . Teraz si prikvitol a už si za múdreho ??? Takých , ako si Ty , si dávam ako zákusok ...
    Technologickú stránku ??? Je predsa jasné , že sa to aj dá .
    Ibaže nie je problém si zistiť , či daný anonym ( vytvorený za istým účekom ) je vôbec zamestnaný v tom alebo inom stánku ...

    Už tomu chápeš ???
    Ty nepochopíš ani to , čo som ja už dávno zabudol , na mňa si ešte nedorástol ...

    Capisci ???
    abrakadabraka mucinko, ja som zena a zas zbytocne utocis a riesis zbytocnosti ako je moje meno ale aby si bol oboznameny, som tu uz dlhe roky pod inym menom, ale kedze aj ja chcem ostat v anonymite a neovplyvnovat nikoho, vytvorila som si nove meno k tejto teme, ktora sa aj mna tyka(la)..

    no ale prejdem k veci....preco stale riesite tu anonymitu? co je na tom nelogicke? preco sa nedaju riesit veci aj ked sa nevie o koho ide? keby som zavolala na 112-ku, ze zomiera pri mne clovek, tak pokial im nepoviem svoje meno, odmietnu poslat za nim sanitku, lebo nevedia kto to ohlasil? trosku nelogicke. Pokial viem, treba sa predstavit, ale ak sa tak nestane, predsa to nemeni nic na veci, ze problemy by sa mali riesit. A dalej, pokial viem, na urade, na ktory pisala jahmanka, NIE JE povinnost predstavit sa a su tym znami, ze by mali problemy riesit aj od anonymov. Kedze ide aj o ochranu zamestnancov, nemalo by sa prihliadat na to kto co a kedy sa stazoval, ale riesit problem staznosti. Jahmanka tu kdesi pisala, ze riesila aj iny problem na UVZ anonymne a vyriesil sa aj tak. Tak potom preco jeden uradnik pyta meno a druhy nie? Ako teba nenapadlo, ze niektore velke OC mozu byt ruka v ruke s niektorymi uradnikmi, len aby sa nic nedostalo napovrch? Ja som pracovala ako predavacka tie niekolko rokov a mali sme dost podobny problem, kde kolegyna nemala najmensi problem kontaktovat urady osobne a zamestnanec nam to dal vsetkym vyzrat, lebo vraj sme ju od toho neodhovorili a nakoniec ju aj vyhodili - dovod bol uplne iny, aspon podla vypovednej zmluvy, ale vsetci sme jasne a zretelne vedeli, ze dovod bola jej staznost, ktora narobila zamestnavatelovi problemy.

    Takze anonymita je niekedy aj velmi mudre riesenie!
    kopretinka buchač,stála tvoja žena 8 hodín pri vchode v prievane??? alebo sedela 8 hodín v pokladni,z jednej strany ťahá od mraziakov a z druhej od vchodu? len jeden deň si to choď vyskúšať,a potom prestaneš mudrovať,aby sa niekto prebehol a hýbal.
    Jahmanka buchacovi keby sme zacali kazdy den rozpravat ake to je ked ti nohu odrezu, urcite by to chapal a vedel ake to je. A potom keby sme mu ju naozaj odrezali, urcite by to bolo to iste ako z rozpravania.
    buchač Kopretinka :

    Manželka ako managerka oddelenia to mala v popise práce ...tie behačky ...a aj chlad a teplo a či prievan zažiť .
    Ty určite vieš ,čo znamená výraz " vedúci dňa " . Takže potom by si mala vedieť , že beháš jak najatý ...

    Jahmanka :

    Čo sa týka operácií , tak ma chvíľku aj pouč .
    Možno sa Ti to aj podarí No skôr neverím ...ja môžem o operáciách kľudne aj prednášať .

    abrakadabraka :

    Mucinko utajený a poviem Ti o tej 112 niečo ???
    Keď už nič iné ,tak slušnosť káže ...a tie nacionále si aj tak neskôr vypýtajú .
    Ak by sa jednalo o nevedomosť ohľadom nemocného ?
    Veď tieto hovory sa predsa nahrávajú .....či ???

    ...a radšej končím ...
    Nemá význam hádzať perly " poniektorým "
    kopretinka buchač,my sa tu ale nebavíme o behačkách,ale o tom,že celý deň je zadávateľka v zime a v prievane,fakticky bez pohybu,chápeš?ona nemá v popise práce behanie,ale státie alebo sedenie na jednom mieste.už to pochop.
    terezamaria Okresný úrad - štátny okresný hygienik, Inšpektorát práce, ÚPSV a R sú povinní odpovedať aj na anonymné podanie....podáš emailom, dostaneš odpoveď na email...
    kukučka buchy aj ostatní, však napíšte, ako by ste vy riešili na jej mieste, aby neprišla o prácu a mala teplo, som zvedavá!
    Peggynka Nedozvedeli sme sa ,čo na to prenajímateľ priestoru (zamestnávateľ),však platí za ten priestor.V prípade,že nejaký úradník UVZ nereaguje,napíšem sťažnosť jeho nadriadenému,prípadne dám na vedomie MZ SR a všetkým,ktorí majú v kompetencii konať (IP?).
    Jahmanka kopretinka, dakujem za vysvetlenie!!!!


    takze:

    buchac, uz si pochopil??? ja nemam v pracovnej zmluve pisane ze mam behat a ze mam znasat nejake chladne a teple vykyvy. Ja mam sedave zamestnanie!!!! A funkcia je "predavacka", nie "veduci dna"!!!! Cely cas tu len miesas hrusky s jablkami, alebo odbacas od temy. Otazka na zaciatku bola jasne formulovana, ze: "co robit a kam sa obratit?" takze ak nemas odpoved na moju otazku, zbytocne uz nic nekomentuj..


    terezamaria, velmi mudro pises a na zaklade tejto informacie som aj ja postupovala dalej, ked sa vyskytol problem a vycerpali sme uz nejake moznosti. Len zial stale bez uspechu. Preto som napisala sem.....

    ...lenze, buchac to stale nechape.


    kukučka, presne tak, chcem rady, ako by riesili oni moju situaciu. Chem mat primerane teplo, ktore je jasne stanovene vo vyhlaske ministerstva vnutra, a neprist o pracu (aspon zatial). A ziadna vypoved nie je riesenie. Ja akonahle si najdem novu pracu, uz aj idem prec, ja striedam zamestnania ako na beziacom pase, lebo nic mi nevyhovuje a hladam vzdy nieco lepsie. Hlavne je mat vzdy nieco, lebo prijem clovek potrebuje. LENZE!!! Ja dam vypoved, ja budem mat po probleme, ale co ti ostatni, co tu ostanu pracovat dalej? co ti ostatni, co sem pridu pracovat potom? Aj im tu bude chladno. Mozno sem raz pride robit buchacova manzelka, alebo sam buchac ehm ehm, tak potom co by robilli oni?

    Peggynka, na doplnenie, nasho zamestnavatela sme uz viackrat oslovili, vzdy nam povedal bud: "nejako to vydrzte", alebo "snad to vypnu", alebo "lepsie sa oblecte", nakoniec nam kupil ohrievac. A preco? Pretoze takisto ako na moje miesto predavacky caka dalsich 100 uchadzacov, takisto caka dalsich 100 majitelov firiem na nase predajne miesto, ktore sa uvolni v OC. Nas zamestnavatel sa boji, ze ked sa ozve, ze je s niecim nespokojny,vedenie s nim ukonci zmluvu a ma kazdy po probleme. bezne to tu tak funguje v tomto OC, kazdu chvilku su tu iní najomcovia. Zmluvy medzi najomcami a OC maju vsetci podpisane nie na 5 rokov dopredu, ale na 3 mesiace. Cize pri prvom vystrkovani rozkov im uz dalsiu zmluvu jednoducho nedaju. STRACH je tu ci z nasej strany, alebo zo strany zamestnavatelov, tak to je na Slovensku. Preto vsetci drzia hubu a krok. A preto by malo byt riesenie aj v takychto pripadoch!!!
    kukučka Predpokladám, že majiteľ OC je zahraničný, skús napísať jemu, možno vystrelí motyka a vymení slovenského šéfa.
    buchač Na dlhý príspevok nasleduje krátka odpoveď ...dľa mňa a môjho gusta a či občasného štýlu

    Nasrať ...!
    Jahmanka buchac tato stranka sa vola PORADA. Vies vobec co to slovo znamena????? Si si zmylil pojmy s dojmali, mal si ist na POKEC - ta stranka je pre takych ako si ty - maju len siroke spertrum blbych pripomienok a ziadne OSOBNE skusenosti s problemami. Tam si mozes pisat komu chces a akokolvek ho podpichovat, kritizovat, urazat, vyjadrovat svoje nazory a buchat si do druhych. Ja som na tejto stranke chcela riesit moj problem a nebola som absolutne zvedava na nejakeho zakomplexovaneho dilina, co si potrebuje zvysovat ego nejakymi blbymi poznamkami.

    PROSIM TA, ak mas aku-taku guraz, tak uz mi to tu nekomentuj, lebo tato tema sa ta ABSOLUTNE NETYKA!!!!!!!!!!!!! DAKUJEM

    Nizka teplota na pracovisku - kde sa stazovat?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.