Zavrieť

Porady

Prenájom priestorov v prenajatých-DPH

Sme s.r.o., platcovia DPH, sídlime v prenajatých priestoroch. Mohli by sme na istý čas ešte neobsadené priestory prenajať inému platcovi DPH. Nám majiteľ budovy fakturuje prenájom bez DPH. Môžme sa rozhodnúť aj v tomto prípade, že budeme fakturovať tieto zatiaľ nevyužité priestory s DPH ?/nechceme počítať koeficient/
Usporiadat
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

A ak by sa vystavil v novembri 15.11. aj s dátum dodania 15.11?
On sa nebráni odviesť DPH skôr. Ďalej sa obávam, keby bola kontrola na DPH, či by mi niečo nevytkli, keď zmluvne je to tak ako to je (jedná sa o faktúru na páru sto tisíc).
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no pri opakovaných zdaniteľných plneniach máte dátum dodania vymedzený obdobím za ktoré požadujete platbu. T.j. za prvý kvartál je to od 1.1. do 31.3. V prípade zálohy samozrejme platí dátum prijatia zálohy podľa § 19 ods. 4. Ak odvediete DPH skôr určite vás správca za to nepotrestá ale bude požadovať aby ste odviedli daň v období kedy ste ju mali po správnosti odviesť t.j. za prvý kvartál v prípade prijatej zálohy za 4 kvartál alebo december (ak ste mesačný platiteľ). T.j. v prípade že ste kvartálny a úhrada príde v decembri potom dopad na štátny rozpočet by nemal byť žiaden a ani následné sankcie. Avšak určite pôjde aj tak o zlú fakturáciu.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Sme mesačný platcovia takže tak či onak špekulujem nič nevyšpekulujem, len som myslela či by nebolo možné takto skôr fakturovať nakoľko zákon stanovuje najneskorší dátum ale o dátume skôr nič nepojednáva.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Mikolajova Pozri príspevok
Sme mesačný platcovia takže tak či onak špekulujem nič nevyšpekulujem, len som myslela či by nebolo možné takto skôr fakturovať nakoľko zákon stanovuje najneskorší dátum ale o dátume skôr nič nepojednáva.

všetky dátumy som v príspevku č. 33 spomenula aj s odkazom na príslušné §§
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Mikolajova Pozri príspevok
Sme mesačný platcovia takže tak či onak špekulujem nič nevyšpekulujem, len som myslela či by nebolo možné takto skôr fakturovať nakoľko zákon stanovuje najneskorší dátum ale o dátume skôr nič nepojednáva.
nič nevyšpekulujete presne . Akože nemáme ohraničenú a čo je zadefinované v § 19 ods. 2. Daňová povinnosť vzniká dňom poskytnutia služby. T.j. ak som ja nič neposkytol nemôže mi predsa ani vzniknúť daňová povinnosť ak nehovorím o prijatej zálohe.
0 0
BB12 BB12

BB12 je offline (nepripojený) BB12

Prosím o radu, FO platca DPH má v prenájme tiež od plátcu DPH nebytový priestor, ktorý dal do podnájmu aj so zariadením FO neplatič DPH. Fakturovať to s DPH alebo je to oslobodené od DPH a teda musí počítať koeficient? Ďakujem za radu.
0 0
Keity Keity

Keity je offline (nepripojený) Keity

Ja by som to fakturovala ako oslobodené od DPH a počítala koeficient. Môj dôvod je taký, že nájom nehnuteľnosti je podľa § 38 oslobodený a podľa odseku 5 sa platiteľ môže rozhodnúť, že bude fakturovať ako neoslobodené ak predmet dane prenajíma platiteľovi. A vo vašom prípade je druhý neplatiteľ
0 0
BB12 BB12

BB12 je offline (nepripojený) BB12

A kedže sa môže rozhodnúť môže sa rozhodnúť aj s DPH? Pretože suma nájomného je taká istá ako on platí prenajímateľovi, plus k tomu fakturuje spotrebu elektrickej energie a sumu za zariadenie, teda chceli by sme sa vyhnúť koeficientu, aby to nebolo komplikované, iné oslobodené príjmy nemá.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
vy sa môžete rozhodnúť či podnájom zdaňovať alebo nie len voči platcovi dph, voči neplatiteľovi dph bude nájom podnájom vždy oslobodený od dph, tzn. koeficient.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Zhrniem :
tak ako ti odpovedali Keity a optimistka, v Tvojom prípade, ak prenajímaš priestory neplatcovi Dph, nemôžeš sa rozhodnúť, že to budeš zdaňovať.
Prenájom bude v tomto prípade oslobodený.
a)
Ak Ty si v nájme u platcu Dph , faktúru dostávaš s Dph . Ak celé plnenie na vstupe použiješ na uskutočňovanie oslobodených plnení, nemáš nárok na odpočet dph z takej faktúry. Nepočítaš koeficient, jednoducho neodpočítaš si dph na vstupe a celá hodnota faktúry Ti vstupuje do nákladov.

b) Ak okrem "holého" nájmu poskytuješ aj nájom zariadenia a fakturuješ spotrebu el. energie, je vhodné tieto dodania faktúrovať samostatnými položkami, ku ktorým uplatníš Dph na výstupe. (samozrejme ošetriť to v zmluve o nájme).

Koeficient by si počítala v prípade, ak by si mala plnenia na vstupe, ktoré použiješ na kombinované plnenia na výstupe (aj zdaňované aj oslobodené).
Ak také plnenia na vstupe nebudeš mať , koeficient nepočítaš.

Ak by si mala plnenia na vstupe, ktoré majú súvis s oslobodeným plnením na výstupe (napr. vymaľovala by si kanceláriu pre "oslobodeného" podnájomcu, Dph na vstupe by si nekoeficientovala, ale vôbec by si si ho neuplatnila.
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

Mal by som otazku, FO nepodnikatel prenajme firme priestory, uzavru najomnu zmluvu. Je potrebne aby FO vystavoval faktury firme, alebo postacuje, ze firma bude platit najom len na zaklade obchodnej zmluvy.

Zaujima ma aj pripad, ked jedna firma prenajima priestory dalsej firme na zaklade najomnej zmluvy, tiez je potrebne vystavovat faktury?

Dakujem.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
ja by som sa prihovárala za zmluvu so splátkovým kalendárom pre oba prípady na ktoré sa pýtaš
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

optimistka Pozri príspevok
ja by som sa prihovárala za zmluvu so splátkovým kalendárom pre oba prípady na ktoré sa pýtaš
V "preklade" asi co to znamena? V zmluve bude uvedena vyska najmu, aj dokedy je splatna. Treba k zmluve prilozit nejaku prilohu ohladom toho splatkoveho kalendara?
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
robin78 Pozri príspevok
V "preklade" asi co to znamena? V zmluve bude uvedena vyska najmu, aj dokedy je splatna. Treba k zmluve prilozit nejaku prilohu ohladom toho splatkoveho kalendara?
Pre vzťah FO vs. firma to postačuje.

Vzťah
firma1 vs firma2 to postačuje v prípade, že firma1 nie je platiteľom DPH.

V prípade firma 1 - platiteľ dane vs. firma 2 odporúčam splátkový kalendár ako prílohu k zmluve, príp. vystavovanie faktúr.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

robin78 Pozri príspevok
Mal by som otazku, FO nepodnikatel prenajme firme priestory, uzavru najomnu zmluvu. Je potrebne aby FO vystavoval faktury firme, alebo postacuje, ze firma bude platit najom len na zaklade obchodnej zmluvy.

Zaujima ma aj pripad, ked jedna firma prenajima priestory dalsej firme na zaklade najomnej zmluvy, tiez je potrebne vystavovat faktury?

Dakujem.
V prípade, ak prenajímateľom je občan, ako nájomca by som učtovala a platila na základe nájomnej zmluvy.

V prípade, ak je prenajímateľ firma, v nájomnej zmluve by som sa dohodla na vystavovaní faktúr. Z môjho pohľadu sa mi to javí prehľadnejšie pre obidve strany. (... a došla fa upozorní na povinnosť platby )
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

Ak tomu spravne rozumiem, tak vo vztahu FO - firma, nie je potrebne robit, nic, mat len uzavretu najomnu zmluvu.

Vo vztahu firma1 (platca DPH) - firma2 (neplatca), bude asi jednoduchsie zasielat tu fakturu.

Dakujem pekne za odpovede.
0 0
BB12 BB12

BB12 je offline (nepripojený) BB12

V prípade podnájmu pre neplátcu DPH (to fakturujem bez DPH a aj na vstupe si neodpočítam DPH) a prefakturácie elektrickej energie - fakturujem s DPH, teda si môžem uplatniť aj na vstupe odpočet za túto spotrebu el.energie v plnej výške? Ďakujem
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

BB12 Pozri príspevok
V prípade podnájmu pre neplátcu DPH (to fakturujem bez DPH a aj na vstupe si neodpočítam DPH) a prefakturácie elektrickej energie - fakturujem s DPH, teda si môžem uplatniť aj na vstupe odpočet za túto spotrebu el.energie v plnej výške? Ďakujem
Áno.
0 0
vacavel vacavel

vacavel je offline (nepripojený) vacavel

dobry den, sledujem vase odpovede,... a nevidim nic ohladne ohlasovacej povinnosti na DU. teda. ak SRO sa rozhodne svoje alebo ine kontraktovane priestory prenajimat, je nutne sa registrovat na DU alebo pridat do OR alebo Ziv.listu cinnost "prejanom nebyt. priestov"? poradte mi prosim
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
vacavel Pozri príspevok
dobry den, sledujem vase odpovede,... a nevidim nic ohladne ohlasovacej povinnosti na DU. teda. ak SRO sa rozhodne svoje alebo ine kontraktovane priestory prenajimat, je nutne sa registrovat na DU alebo pridat do OR alebo Ziv.listu cinnost "prejanom nebyt. priestov"? poradte mi prosim
holý prenájom nehnuteľnosti nie je živnosťou takže živnosť na to netreba.
registráciu netreba podávať keďže spoločnosť je už zaregistrovaná na DU z titulu výkonu inej podnikateľskej činnosti,
čo sa týka registrácie a oznamovacej povinnosti podľa § 31 ods. 2 zákona 511/1992 o správe daní a poplatkov sa týka len fyzických osôb nie právnických osôb.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať