Zavrieť

Porady

Obstarávanie zariadení, opravy nehnuteľnosti - DPH

Potrebovala by som poradiť:
Kupuje sa sklad, momentálne je to v štádiu vybavovania sa, čiže ešte nie je odkúpený/prepísaní. Bude to zrealizované až do 31.10.2014.

Ako postupovať pri účtovaní (dph,výdavky - v Jednoduchom účt.):

1) rekonštrukčné práce, opravy... pravedpodobne tam budú vystavované zálohové faktúry/následne riadne faktúry... veľké opravy dám až do obstarávacej ceny? DPH môžem odrátať aj keď to ešte nie je "firemné" k dátumu vystavenia faktúry/dodaniu služby ? (Rekonštrukcia strechy, podláh, maľovanie...)

2) zariadenie - napr. nákup regálov, zálohy sú platené už teraz... celý systém regálov bude mať hodnotu vyššiu, čiže pojde o odpisovaný majetok, ale DPH môžem odrátať hneď, alebo mám čakať do zaradenia majetku do užívania? Tj. cca o 2 mesiace po vystavení faktúry? Ako to potom pôjde do KV?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

  a_je_to
  DPH odpočituješ v mesiaci dodania, aj keď sa to použije, alebo zaradí o rok. Ak kúpiš štrk do betónu, tak odpočet uplatníš hneď. Hoci betónovať budeš až o 2 roky. Odpočet nie je podmienený zaradením. Lebo ak by nedošlo k zmene vlastníctva, tak opravy by musel uhradiť majiteľ, ako dodané plnenie. Aj preto, lebo už v čase nákupu sú firemné, hoci sa použijú na zatiaľ nefiremnú stavbu. Veď aj technické zhodnotenie cudzieho majetku je tvojím majetkom. Opravy drahšie, než 1700 Eur, napr. maľovanie, výmena rovnakej krytiny, sú opravou - službou /nie rekonštrukciou - obstaraním DHM/, pokiaľ nahrádzajú staré opotrebené časti rovnakými novými. No a ak je uplatnený odpočet, tak v tom istom období ide aj do KV.
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  fortunka cize ak to dobre chapem, tak opravy (aj s materialom?) mozem dat rovno do nakladov... aj ked to bude sucastou neskor zaradenej nehnutelnosti? Podlaha sa bude uplne menit, strecha opravovat existujuca, aj ked mozno inym stylom. Som to chcela nahadzovat postupne na obstaranie a potom odpisovat v celku. Ale takto by to samozrejme bolo lepsie.
  a_je_to Existuje nejaký starý finančný spravodaj, kde bolo uvedené, že čo je ešte opravou a čo už je rekonštrukciou = tech. zhodnotením. V zásade, keď sa nemení vzhľad a povaha stavby, iba sa nahradia nadmerne opotrebované časti /napr. hrdzavý plech/ novými, tak ide o opravu aj keď presahuje 1400 Eur ročne. Ale ak sa mení povaha stavby - nové priečky, iný tvar strechy, tak ide o rekonštrukciu a modernizáciu = TZ. Hranica je niekedy dosť nejasná. Napr. Výmena kovových a drevených okien za plastové sa niekde považuje za opravu, inde za modernizáciu. V zásade by daňová kontrola také rozhodnutie subjektu mala akceptovať. Práve tu som dnes riešil opačný prípad, keď daňová kontrola vyradila TZ a počítala ho do nákladov : http://www.porada.sk/t250357-ako-vyk...-kontrole.html Niekedy závisí aj od presvedčivosti argumentácie účtovníka, že či uspeje. Treba zobrať do úvahy všetko a netreba sa báť. Ja by som si to teda z TZ vyradiť nedal, najmä ak v roku bola strata.
  fortunka No musim si to vyhľadať ešte niekde, teraz do zaradenia sa nestihnú žiadne extra zmeny robiť. Ibá ta podlaha a oprava strechy. Ale budúci rok sa bude malovať fasáda atď,tak to aby som začala študovať ))
    zbaliť

  Obstarávanie zariadení, opravy nehnuteľnosti - DPH

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.