Zavrieť

Porady

DPH pri nájme

Mohol by mi niekto poradiť?
Sme vlastníkom nehnuteľnosti, ktorú prenajímame ako kancelárske priestory. Niekoľko nájomcov je platiteľmi DPH a niekoľko nie je. Môžeme fakturovať prenájom tým, ktorí sú platiteľmi DPH, aj s DPH? Teda môže byť situácia, že na časť budovy sa prenajíma aj s DPH a časť bez DPH (tým, ktorí nie sú platcami)? Pretože podľa vyjadrení niektorých ľudí - ak je čo len jeden nájomca neplatiteľ DPH, musím fakturovať nájomné bez DPH všetkým?
Je to tak?

vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    plavčík je offline (nepripojený) plavčík

    človek s dušou plavčík
    Myslím si, že môžeš fakturovať s DPH aj bez DPH, ale nezabudni, že ak sa takto rozhodneš MUSÍŠ rátať koeficient na došlé fa. na vstupe.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Ak prenajímaš budovu,si platca DPH,tak neplatičom DPH faktúruješ bez DPH a platcom sa môžeš rozhodnúť,ja to faktúrujem s DPH.

    Silvia XX je offline (nepripojený) Silvia XX

    Silvia XX
    Ďakujem za rýchlu reakciu - tiež som si tak myslela, ale presviedčajú ma o tom, že to konzultovali s daňovým úradom a ten im povedal, že buď budú fakturovať bez alebo s DPH, ale nemôžu časť tak a časť tak. Podľa mňa je to blbosť a v zákone to opodstatnenie nemá.

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Táto problematika bola práve v tieto dni na porade preberaná s tým záverom, že nie je možné v rámci jednej budovy používať dvojaký meter. Keďže sú medzi nájomcami aj neplátcovia DPH, ktorým nie je možné fakturovať s DPH, rovnako treba postupovať aj u ostatných. Je to v podstate pre zadávajúceho jedno, lebo koeficientovať treba tak či tak.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    DušanČ
    Táto problematika bola práve v tieto dni na porade preberaná s tým záverom, že nie je možné v rámci jednej budovy používať dvojaký meter.
    Neskúsili by ste pripnúť link?

    syamlee je offline (nepripojený) syamlee

    syamlee
    Vysvetlivky k§38
    Od dane je oslobodené aj dodanie a nájom nehnuteľnosti.

    Uvedené oslobodenia od dane sú vsúlade sčl.13 B písm.g) (dodaniestavby alebo jej časti vrátane stavebného pozemku), sčl.13 B písm.h) (dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku) a sčl.13 C šiestej smernice.

    Platiteľ dane sa bude môcť pri nájmoch nehnuteľnosti inému platiteľovi dane rozhodnúť, že ich bude zdaňovať. Nájmy neplatiteľovi dane budú od dane oslobodené. Oslobodenie od dane a možnosť voľby uplatňovať daň sa bude vzťahovať aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    syamlee
    Vysvetlivky k§38
    Od dane je oslobodené aj dodanie a nájom nehnuteľnosti.

    Uvedené oslobodenia od dane sú vsúlade sčl.13 B písm.g) (dodaniestavby alebo jej časti vrátane stavebného pozemku), sčl.13 B písm.h) (dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku) a sčl.13 C šiestej smernice.

    Platiteľ dane sa bude môcť pri nájmoch nehnuteľnosti inému platiteľovi dane rozhodnúť, že ich bude zdaňovať. Nájmy neplatiteľovi dane budú od dane oslobodené. Oslobodenie od dane a možnosť voľby uplatňovať daň sa bude vzťahovať aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.
    Presne tak! Je tu možnosť výberu aj na časť!
    K DU a ich "vedomostiam" ku koeficientu - klient prenajíma kanc. priestory - už niekoľko rokov. V priebehu roka 2004 (november) prenajal kanc. pr. neplatcovi DPH, čím musel začať uplatňovať koeficient. Išla som na DU so žiadosťou o odsúhlasenie koeficientu, kde som bola slovne napadnutá pracovníčkou na podateľni (!), že ako si to predstavujem v priebehu roka meniť spôsob uplatňovania DPH (!) a keď chcem uplatniť koeficient, mala som ho uplatňovať od januára(!!! ). Nepomohlo, keď som jej vysvetľovala situáciu, ktorá v novembri nastala - musela volať na metodické odd., kde jej povedali, že áno, je to možné . No ale ja som si tam nechala nervy a samozrejme som bola patrične znechutená. Mimochodom, rozhodnutie, resp. súhlas s koeficientom, či akékoľvek vyjadrenie z Du mi do dnešného dňa neprišlo !!!

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    sa ti čudujem, že si sa bavila s pracovníčkou na podateľni... tá nie je nijako kompetentná, okrem preberania dokladov a ich pečiatkovanie

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    babenko1
    sa ti čudujem, že si sa bavila s pracovníčkou na podateľni... tá nie je nijako kompetentná, okrem preberania dokladov a ich pečiatkovanie
    Spätne sa aj ja čudujem...

    sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

    sara-ke
    dobry den,

    sme s.r.o., sme platcami dph, mame v prenajme budovu, za ktoru platime stvrtrocne FO(samozrejme nie je platca dph) a zaroven prenajime (my) cast budovy SZČO(nie je platca dph) chcem sa opytat ako mam vystavit doklad pre SZČO (bez dph?) /nam zaplatil na 2 roky za cely najom-v hotovosti - to mozem dat normalne ako prijem - bez dph, alebo ako??)

    vlastne pri najme nebudem uctovat dph, ani si odpocitavat (zauctujem spolu sumu??)

    prosim poradte mi? dik

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    [quote=sara-ke]dobry den,

    sme s.r.o., sme platcami dph, mame v prenajme budovu, za ktoru platime stvrtrocne FO(samozrejme nie je platca dph) a zaroven prenajime (my) cast budovy SZČO(nie je platca dph) chcem sa opytat ako mam vystavit doklad pre SZČO (bez dph?) /nam zaplatil na 2 roky za cely najom-v hotovosti - to mozem dat normalne ako prijem - bez dph, alebo ako??)
    /quote]
    nájomné medzi neplatiteľmi = náklad,alebo výnos,...o DPH nerozmýšľate. Teda až na skutočnosť, že tržba-príjem za nájom ide do obratu pre prípadnú povinnosť registrácie za platiteľa.
    Teraz k otázke
    Vy ste platiteľ DPH, a prenajímate. Prenájom je oslobodený - a pre neplatiteľa povinne. teda sa nemôžete rozhodnúť inak. Vystavíte faktúru na dohodnutú cenu nájmu a neuvádzate DPH. Všetky vstupy musíte podrobiť testu, či sa týkajú oslobodených činností a podľa toho krátiť DPH na vstupe.
    .................
    Ak máte zaplatené na 2 roky doprddu, časť ktorá je nájomným na obdobie od 1.1.2007, zaúčtujete na 384 Dal.
    Naposledy upravil KEJKA : 19.05.06 at 20:21

    aju je offline (nepripojený) aju

    aju
    Nezbudni vsak na jednu vec, pred tym ako sa rozhodnes fakturovat platcom DPH najom s DPH, treba to oznamit pisomne na DU.

    aju je offline (nepripojený) aju

    aju
    Na kazdom DU existuje oddelenie kontaktu so zakaznikom. Mali by byt skoleni na odpovede podnikatelov a obcanov. Jediny zadrhel je v tom, ze kazdy DU da iny nazor.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.