Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    182/1993 Z. z.Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o vlastníctve bytov a nebytových priestorov

    § 9

    (3) Správca alebo spoločenstvo je oprávnené na účely správy domu spracúvať osobné údaje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v rozsahu meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, adresa trvalého alebo prechodného pobytu, číslo bytu, telefónne číslo, elektronická adresa, číslo účtu a kód banky. Správca alebo spoločenstvo je oprávnené na účel ochrany majetku vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zverejňovať zoznam vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktorí majú úhrnnú výšku nedoplatkov na preddavkoch do fondu prevádzky, údržby a opráv domu a na úhradách za plnenie aspoň 500 eur. V zozname sa uvedie meno a priezvisko vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome a suma nedoplatku na preddavkoch do fondu prevádzky, údržby a opráv domu alebo na úhradách za plnenie. Zoznam sa zverejňuje na mieste obvyklom na oznamovanie informácií v dome.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    T.František Chcem len poznamenať, že ja, ako vlastník bytu v bytovom dome, som nesúhlasil a ani nesúhlasím so sumou uvedenou v novele zákona o vlastníctve bytov... 500 EUR v niektorých prípadoch je už POLROČNÁ DLŽOBA ! A keď niekto už pol roka neplatí, tam je väčší problém...
    buchač Chcem sa len opýtať.

    Si nejakú čiastku dĺžny, že sa tak interesuješ ?
    Lebo ak platíš, tak máš nejakú nástenku hanby u prdele.
    -------------------------------------------

    Aby k omylu nedošlo, som si vedomý, že poniektorých to chytí aj z tých objektívnych dôvodov (momentálne finančné problémy), ale ak sa jedná o jedinca, ktorý neplatí ale chodí do zamestnania, auto pred barákom...tak to je už iná káva.
    jeffry1 Ahoj Buchac,
    nie, ja nedlzim. Tyka sa to mojej susedky, ktora ma problem dorovnat 2 omeskane najomne + uroky. Pytala som sa kvoli tomu, ze mam zafixovane, ze ked vstupil do platnosti 428/2002, tak presne tuto situaciu sme na skoleni preberali. Novelizacie som uz kvoli zmene prac.zaradenia nesledovala a dnes sa tento problem vyskytol.
    misoft Hele - susedka, ak má problémy - mala sa kontaktovať a riešiť to. Napr. i tým, že bude mať splátkový kalendár. Vtedy by ju na nástenku nevycapili....
      zbaliť
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jeffry1 Dakujem. Ale podmienka je, na zaklade suhlasu vlastnikov. Tito o tom este nerozhodli.
    Papierniková Myslím, že ak je väčšina platičov, nebudú mať problém o tom rozhodnúť
    Chobot V zákone som nevidel podmienku, že by to museli odsúhlasiť vlastníci. Ten tajomník združenia len chcel povedať, že zákon dáva správcovi možnosť, nie povinnosť zverejniť dlžníkov a preto nechajú o tom rozhodnúť vlastníkov. A autor článku si to nesprávne vyložil po svojom, že to musia vlastníci schváliť. Nemusia. Správca ak chce, môže neplatičov hneď zverejniť.
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    "Meno, priezvisko a nedoplatok nie je osobný údaj, ktorý by bolo zakázaný zverejniť. Podobne zverejňuje dlžníkov aj Sociálna poisťovňa. Neobávam sa, že by s tým mal niekto problémy. Myslím, že proti nebude ani Európsky súd, keďže v zahraničí to funguje. Dlžníci by navyše mali byť zverejnení aj na elektronickej výveske,“ hovorí Martvoň, ktorý v piatok obhajuje novelu zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov na zasadnutí Ústavnoprávneho výboru NR SR.

    http://spravy.pravda.sk/domace/clano...buliach-hanby/

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (3)
    Ing. Ľubomír Janoška, alaya1, Anika61
    Neužitočné (1)
    Nevhodné (1)
    1
    buchač Ježiš Mária ....

    Toto nie je snáď ani možné a normálne.
    Oficiálnu správu, ktorá má odôvodnenie v zákone, považovať za neužitočnú....???

    To čo za dilina má taký názor ???

    T.František je offline (nepripojený) T.František

    T.František
    O tom už tu bola veľmi a veľmi dlhá reč, treba vyhľadať názory diskutérov na túto tému!
    Novela zákona o vlastníctve bytov je platná od 1. októbra 2014, čiže necelý mesiac. Ja som v nej nečítal, že na vykonanie ustanovení tejto novely je potrebný súhlas domovej schôdze, ako je to uvedené v článku "nižšie". Ale nechajme to...
    Mňa by radšej zaujímalo to, že prečo treba položiť takéto otázky? Každý kto sa rozhodne bývať v bytovom dome by mal povinne prečítať zákon o vlastníctve bytov, na základe ktorého potom možno príde aj na to, že v bytovom dome - tak povediac - NEVLASTNÍ NIČ, čo sa týka bytového domu, lebo je všetko spoločné: steny, radiátory, schodište, výťah,strecha,základy, i madlo na zábradlí...
    Taktiež každý vlastník či nájomník si musí uvedomiť, že MUSÍ PLATIŤ, lebo keď platiť nebude, tak môže finančne krachovať celý bytový dom, hlavne vtedy, keď je viac takýchto darebákov, zlodejov, parazitov, ktorí neplatia (ale majú radi teplo a ešte radšej teplú vodu, za ktoré platíme najviac počas nášho života v bytovom dome), a hlavne vtedy, keď spoločenstvo alebo správca sú nečinní, a veľkou trpezlivosťou pozerajú na hromadenie dlžoby niektorých vlastníkov.
    Zákon o vlastníctve bytov veľmi dlho neriešil a ani nespomenul "neplatičov", lebo zrejme nemysleli na to, že niektorí budú vyslovene sr...ť do vlastného hniezda, čo nerobí ani zver!
    Zákon o ochrane osobných údajov a neplatiči v bytovom dome: už taktiež tu bolo riešené, dokonca niekoľkokrát. Treba prečítať základné pojmy v zákonoch,treba ich aj pochopiť, a potom môžeme začať mudrovať:
    V bytovom dome, kde je všetko spoločné, nemôže existovať osobný údaj, čo sa týka aj bytového domu! Spoločné peniaze sú na spoločných účtoch, a neplatič nemôže byť "skrytý za zákon", alebo nedajbože chránený zo zákona, lebo je to jednoducho proti zdravému rozumu! Dlžoba neplatiča nemôže byť jeho ekonomickou identitou, lebo sa to týka spoločných peňazí bytového domu.(Ekonomická identita môže byť napr. to, že niekto za koľko kúpil byt!?...koľko peňazí má na vlastnom účte a pod.) (Osobný údaj v bytovom dome môže byť, ako tu už písali, napr.: že niekto akú zubnú pastu používa, alebo aké polohy si užíva z Kamasutry a pod.) ale všetko, čo sa týka bytového domu je už spoločné, teda nemôže byť "chránený osobný údaj"!
    Dodatok:
    A keď sa rozprávame o neplatičoch treba ešte poznamenať aj to,že osobitnú kapitolu tvoria tí, ktorí z rôznych dôvodov - alebo nie z vlastnej viny - sa dostanú do finančných problémov. Tieto prípady by mali riešiť bytové domy ihneď, a prijať opatrenia, ako pomôcť spoluvlastníkovi....každý prípad treba riešiť individuálne!

    Proti parazitom a špekulantom však vo vlastnom záujme má postaviť a zakročiť KAŽDÝ vlastník bytového domu, a nech si nikto nepočká, že namiesto neho problém vyrieši spoločenstvo či správca, lebo veľmi ľahko sa môže prekvapiť...
    Veríte či nie, v našom meste sú aj také bytové domy, kde dlžoba JEDNÉHO neplatiča už prekročila výšku 25 000 EUR ! A nech sa páči, možno sa pýtať, že za čo berie peniaze správca?...kde je spoločenstvo?...kde sú ostatní vlastníci?..kde je súd?...kde je právo?........
    Naposledy upravil T.František : 28.10.14 at 17:56

    lapejko je offline (nepripojený) lapejko

    živnostník remeselník lapejko
    V 88. roku som bol zamestnancom OSBD, aj vtedy boli neplatiči, mali dokonca pár desiatok tisíc nedoplatky, čiže neplatili aj rok a pol a neboli to neprispôsobiví ale osoby s titulmi pred i za menom...Neoficiálne sa vedelo, že tie peniaze sporia v banke, získajú úroky a až potom po výzvach časť uhradia...predseda to riešil na nástenke iba v podniku, potom riešili jeho na OV KSS...Asi aj dnes sú také snahy

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Hm ... Zákon?

    "Pri správe domu je správca povinný sledovať úhrady za plnenia a úhrady preddavkov do fondu prevádzky údržby a opráv od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a vymáhať vzniknuté nedoplatky."

    Zákon neurčuje akým spôsobom ich má vymáhať. Podrobnosti, detaily by mali byť v zmluve o výkone správy. Ak sa vlastníci dohodnú, že tri krát a dosť. Teda, že tri krát nezaplatí, bude visieť, ak to nepomôže, dražba.

    Že osobné údaje?

    "Spracovanie osobných údajov bez súhlasu dotknutej osoby. Prevádzkovateľ spracúva osobné údaje bez súhlasu dotknutej osoby, ak účel spracúvania osobných údajov, okruh dotknutých osôb a zoznam osobných údajov ustanovuje osobitný zákon. Prevádzkovateľ spracúva osobné údaje len v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanovuje osobitný zákon. Spracúvané osobné údaje možno z informačného systému poskytnúť, sprístupniť alebo zverejniť len vtedy, ak osobitný zákon ustanovuje účel poskytovania, sprístupňovania alebo zverejňovania, zoznam osobných údajov, ktoré možno poskytnúť, sprístupniť alebo zverejniť, ako aj tretie strany, ktorým sa osobné údaje poskytujú, prípadne okruh príjemcov, ktorým sa osobné údaje sprístupňujú, ak tento zákon neustanovuje inak."

    Občiansky zákonník.

    "Osobitný zákon upravuje vlastníctvo k bytom a nebytovým priestorom."

    Z osobitného zákona.

    "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a na schôdzi vlastníkov hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o všetkých veciach, ktoré sa týkajú správy domu, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku. Oznámenie o schôdzi vlastníkov spolu s programom schôdze musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť pracovných dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov spôsobom v dome obvyklým."

    Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.

    Na Slovensku ako s kopretinkou má, nemá, má, nemá, má, nemá, ...

    Ako, bez informácii, spoločných údajov týkajúcich sa domu, okruhu dotknutých osôb, ktoré vlastnia byty v bytovom dome.

    Ako u ..., že?
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    T.František Ohhh,jsem se lekl! Kto zde kŕičí o pulnoci...?
    Čá kámo! Nevieš spať ?
    sito Ferko, aké kriky, aké? Však si sám písal, že každý vlastník bytu by mal povinne čítať 182! No nestačí len 182, ale aj súvisiace zákony so 182, treba čítať. Som len zvýraznil, čo čítať treba. A vieš , že je kopec takých, čo sa za tie zákony skrývajú, ako za kríky.

    Hlavne správcovia sa za husté, aby ich vlastníci nevideli, neotravovali, že?
    T.František To len zo srandy, priateľ môj !
    Ja "zvýrazňujem" tým, že píšem veľké písmená. Samozrejme viem, že je to na nete výkrik, ale ja to tak robím...Maj sa pekne , a pomôž ďalej nechápavým...!
    sito Ferko, takže, bývanie v bytovom dome je pre Teba sranda? A čo spoluvlastníci, rehocu sa? Alebo je to v tom dome na zaplakanie? Tiež, tiež ...
      zbaliť
    Ing. Ľubomír Janoška 28.10.14 16:03 priradil do Porady

    Moze spravca bytoveho domu zverejnit na oznamovacej tabuli v prislusnom vchode menny zoznam neplaticov? Nejedna sa uz o porusenie zakona o ochrane osobnych udajov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.