Zavrieť

Porady

ročné zúčtovanie na zdr. poistenie

Jata Jata

Jata je offline (nepripojený) Jata

ahojte poraďáci, prosím o radu...
mám total chaos, ktorý typ tlačiva použiť na ročné zúčtovanie na zdr.poistenie..
1...aký typ tlačiva je pre zamestnávateľa (platiteľa poistného)-fyzickú osobu zamestnávajúcu 5 ľudí, ktorá je zároveň konateľom v inej firme(s.r.o), pričom tam nie je zamestnancom a ani nepoberá žiadnu odmenu?(za tých 8 mesiacov r.2005 bol prihlásený do poisťovne ako SZČO-preddavky-0,-Sk, lebo ako FO už preddavky platil)..
2...ak má zamestnanec iba jedného zamestnávateľa, stály mesačný príjem, napr. 10,000,- príp. niektorý mesiac odmena 500,- , robí aj on ročné zúčtovanie (zrejme typ A) ???
..uf..keby tie poisťovne toľko nevymýšľali...
..vďaka..
Usporiadat
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

matafe
Odpoveď na to dáva §11 ods.9
Ak sa dôchodca zamestná, samozrejme platí preddavky na ZP. Ale ak je splnená podmienka, že príjem zo zamestnania nedosiahol 1/2 úhrnu min. miezd, tak za takéhoto dôchodcu bude platiteľom poistneho štát.
Len mi nevieme aký mal príjem zo zamestnania.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Len na dohodu v jednom mesiaci mal 8000,-, tak predpokladám že za obdobie 9-12/2005 určite presiahol tých 13000,-Sk
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
jankasm
Nie som síce Alenka, ale pokúsim sa odpovedať. Áno, stane sa zamestnancom, ale ak by jeho príjem nepresiahol polovicu úhrnu minimálnej mzdy, tak je vlastne za to obdobie znovu poistencom štátu, a v ročnom zúčtovaní sa mu vráti za to obdobie zaplatené poistné na ZP.

Alenka, je to tak správne?

vlastne je to tak , že sa stane poistencom štátu a keď urobí RZP, tak ten preplatok ako zamestnávateľ a zamestnanec si môže žiadať z Poisťovne a potom Poisťovňa si to vyžiada od štátu.
:p
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Barbara
vlastne je to tak , že sa stane poistencom štátu a keď urobí RZP, tak ten preplatok ako zamestnávateľ a zamestnanec si môže žiadať z Poisťovne a potom Poisťovňa si to vyžiada od štátu.
:p
Jasné, máš pravdu, až tak dopodrobna som to nepísala, myslela som, že to už bude každému jasné. Ďakujem za doplnenie.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
jankasm
Ale on nemal dohodu popri zamestnaní, dohodu mal v 9/2005 a zamestnal sa 10-12/2005 (ak si dobre spomínam). Kde sa píše,že tých 13000,- za obdobie 9-12/2005 je myslený len príjem z dohôd?

áno aj mne sa marí, že to tak písala, že v 9/05 len dohoda a od 10/05 zamestnankyňa
0 0
1234 1234

1234 je offline (nepripojený) 1234

Na upresnenenie: v 9/2005 dohoda na 8000Sk, od 1.9.do 31.12. pracovný pomer s mesačnou mzdou 8000,- Sk, čiže samozrejme 13000Sk presiahol.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Nerobiš RZZP.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

jankasm
Len na dohodu v jednom mesiaci mal 8000,-, tak predpokladám že za obdobie 9-12/2005 určite presiahol tých 13000,-Sk
Kočky neberte to že zbytočne "rýpem" ale akosi som sa zamotala a mám pocit že čím viac to študujem,tým mám väčší chaos.

A čo keď ako zamestnanec mal príjem väčší ako 1/2 úhrnu min.miezd. V tom prípade by sa nemal brať len ten príjem z dohody do obdobia keď bol poistencom štátu?
0 0
Ingrid G. Ingrid G.

Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

jankasm
Ale on nemal dohodu popri zamestnaní, dohodu mal v 9/2005 a zamestnal sa 10-12/2005 (ak si dobre spomínam). Kde sa píše,že tých 13000,- za obdobie 9-12/2005 je myslený len príjem z dohôd?
Pardon, beriem späť. A idem konečne oddychovať.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Takže konečne to máme vyriešené. RZ robiť musí, pretože za obdobie 9-12/2005 presiahol 13000,- a pravdepodobne tam vyjde ten nedoplatok, ako si už písala v niektorom príspevku. Takže bude treba doplatiť 14% z tej dohody.

Tak čo baby, súhlasíte?:p :p :p
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Muška
Nerobiš RZZP.
Prečo nie?
0 0
1234 1234

1234 je offline (nepripojený) 1234

Mne to vychádza tak isto, len tá dôchodkyňa bude smutná....
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

To nám je ľúto, ale nič iné sa s tým robiť nedá.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

1234
Na upresnenenie: v 9/2005 dohoda na 8000Sk, od 1.9.do 31.12. pracovný pomer s mesačnou mzdou 8000,- Sk, čiže samozrejme 13000Sk presiahol.
janka ,
ak mal príjem dôchodca za 9-12/2005 IBA z dohody a presiiahol 13000,- tak robí ročné zúčtovanie.

Ak bol popri tom aj zamestnancom a z dohody presiahol 13000,- tak nerobí RZ
Naposledy upravil Muška : 19.05.06 at 11:12
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

jankasm
Takže konečne to máme vyriešené. RZ robiť musí, pretože za obdobie 9-12/2005 presiahol 13000,- a pravdepodobne tam vyjde ten nedoplatok, ako si už písala v niektorom príspevku. Takže bude treba doplatiť 14% z tej dohody.

Tak čo baby, súhlasíte?:p :p :p
mňa tam stále mýli že:

Podľa § 19 ods.1 písm. a) bod 1. zákona v súčinnosti s § 31 ods.9 zákona a § 31a ods.1 zákona nemusí vykonať ročné zúčtovanie poistenec, ktorý v roku 2005 nebol SZČO a súčasne v čase medzi 1.septembrom 2005 a 31.decembrom 2005 kedy bol poistencom štátu (nezaopatrené dieťaťa, dôchodca, poberateľ rodičovského príspevku atď.) a nebol zamestnancom, úhrn jeho príjmov podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou, nepresiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd. Suma minimálnej mzdy na tento účel je daná ako 6500 Sk za každý celý kalendárny mesiac.

<o =""></o>
0 0
ebeš ebeš

ebeš je offline (nepripojený) ebeš

Ak sa môžem zamiešať do debaty, tá dôchodkyňa musí podaž RZ ZP. Najprv bola v septembri na dohode a až v oktobri bola zamestnanec. Takže u nej nešlo o súbeh dohody a zamestnania a do podmienky sa zarátava aj príjem za dohodu , aj za prac.pomer.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
katkaj
Kočky neberte to že zbytočne "rýpem" ale akosi som sa zamotala a mám pocit že čím viac to študujem,tým mám väčší chaos.

A čo keď ako zamestnanec mal príjem väčší ako 1/2 úhrnu min.miezd. V tom prípade by sa nemal brať len ten príjem z dohody do obdobia keď bol poistencom štátu?

sa mi zdá že čim dál to budeme rozoberať, tým väčší guláš z toho budeme mať.
u zamestnanca sa berie hranica 43095,- na každý mesiac.
keď v jednom mesiaci presiahne 43095 a v druhom mesiaci nepresiahne 43095 tak by musela podať RZP a platí to aj opačne
ale pochybujem o tom silne že jej presiahne príjem, takže podľa mňa nemusí.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

katkaj
mňa tam stále mýli že:

Podľa § 19 ods.1 písm. a) bod 1. zákona v súčinnosti s § 31 ods.9 zákona a § 31a ods.1 zákona nemusí vykonať ročné zúčtovanie poistenec, ktorý v roku 2005 nebol SZČO a súčasne v čase medzi 1.septembrom 2005 a 31.decembrom 2005 kedy bol poistencom štátu (nezaopatrené dieťaťa, dôchodca, poberateľ rodičovského príspevku atď.) a nebol zamestnancom, úhrn jeho príjmov podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou, nepresiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd. Suma minimálnej mzdy na tento účel je daná ako 6500 Sk za každý celý kalendárny mesiac.

<O =""></O>
Pokúsim sa ešte o jeden názor.
Trošku som študovala a vychádza mi to tak, ako napísala katkaj. Berie sa príjem len keď nebol zamestnancom, takže 9/2005 príjem na dohodu 8000,--, čo je viac ako polovica minimálnej mzdy (3250,-) a preto si musí urobiť RZ a poistné 14% z tej dohody doplatiť.
0 0
katka27 katka27

katka27 je offline (nepripojený) katka27

Chcela by som sa opýtať.V roku 2005 som do októbra bola zamestnaná u moje príjmy žiadny mesiac nepresiahli 43.095,--. V novembri a decembri 2005 som zamestnaná v zahraničí, kde si aj platím zdravotné poistnie.Tu som za 11, 12 / 05 neplatila zdravotné poistenie.Som povinná podať si ročné zúčtovanie poistného? Dakujem za skorú odpoveď.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Barbara
sa mi zdá že čim dál to budeme rozoberať, tým väčší guláš z toho budeme mať.
u zamestnanca sa berie hranica 43095,- na každý mesiac.
keď v jednom mesiaci presiahne 43095 a v druhom mesiaci nepresiahne 43095 tak by musela podať RZP a platí to aj opačne
ale pochybujem o tom silne že jej presiahne príjem, takže podľa mňa nemusí.
barbarka veď ja viem, že keď prekročí ako zamestnanec hranicu 43.095 tak musí robiť. Mne ide o to že sa asi nezhodujeme v tom že ja tvrdím,že za poistenca štátu sa považovala tá dôchodkyňa len počas tej dohody a nie aj počas zamestnania. Neviem či som to dobre napísala tak ako to myslím

Po odpovedi od Jožka Mihála opravujem svoje tvrdenie. Za poistenca štátu sa dôchodca považuje pokiaľ neprekročí príjem 13.000 a do tohto príjmu sa ráta aj príjem zo zamestnania
Naposledy upravil katkaj : 19.05.06 at 13:02 Dôvod: Oprava odpovede
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať