Zavrieť

Porady

ročné zúčtovanie na zdr. poistenie

Jata Jata

Jata je offline (nepripojený) Jata

ahojte poraďáci, prosím o radu...
mám total chaos, ktorý typ tlačiva použiť na ročné zúčtovanie na zdr.poistenie..
1...aký typ tlačiva je pre zamestnávateľa (platiteľa poistného)-fyzickú osobu zamestnávajúcu 5 ľudí, ktorá je zároveň konateľom v inej firme(s.r.o), pričom tam nie je zamestnancom a ani nepoberá žiadnu odmenu?(za tých 8 mesiacov r.2005 bol prihlásený do poisťovne ako SZČO-preddavky-0,-Sk, lebo ako FO už preddavky platil)..
2...ak má zamestnanec iba jedného zamestnávateľa, stály mesačný príjem, napr. 10,000,- príp. niektorý mesiac odmena 500,- , robí aj on ročné zúčtovanie (zrejme typ A) ???
..uf..keby tie poisťovne toľko nevymýšľali...
..vďaka..
Usporiadat
AnitaMartinska AnitaMartinska

AnitaMartinska je offline (nepripojený) AnitaMartinska

Alusik a Katkaj,
prijemne ste ma prekvapili odpovedami,lebo uz raz som mala surny dotaz ohladom doktorandov a nikto mi neodpovedal.Je to specificka skupina,a samozrejme nie kazdy ma o tom vedomosti.
Mam vsak doktorandov,ktorí boli aj cely rok,to teda netreba robit,ale mam aj takych,ktorí nastupili od 1.9.05.
V roku 2005 bud skoncili VS,potom sa evidovali na UP,alebo aj takych,ktori na pol roka prerusili doktorandske studium z dôvodu zahranicnej staze.Ani v jednom pripade nemali prijem nad 43095,-Sk.
Este raz vdaka a pekny den vsetkym.
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Mám otázku: Ak som ako zamestnávateľ nemala povinnosť robiť zamestnancom ročné zúčtovanie a ani si ho nikto sám robiť nemusel, treba poslať do zdravotnej poisťovne OZNÁMENIE ZAMESTNÁVATEĽA o preplatkoch a nedoplatkoch... (bez prílohy), keď II.oddiel bude nulový???
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Olgica
Mám otázku: Ak som ako zamestnávateľ nemala povinnosť robiť zamestnancom ročné zúčtovanie a ani si ho nikto sám robiť nemusel, treba poslať do zdravotnej poisťovne OZNÁMENIE ZAMESTNÁVATEĽA o preplatkoch a nedoplatkoch... (bez prílohy), keď II.oddiel bude nulový???
Nie, neposielas. Posles to len v pripade, ze niekomu - hoci len jednemu cloveku, urobis rocne zuctovanie ty alebo Ti nejaky iny zamestnavatel posle oznamenie o preplatku/nedoplatku vyssom ako 100 Sk.
0 0
petra_m petra_m

petra_m je offline (nepripojený) petra_m

Mozete mi PROSIM dat vediet, co si myslite? Dakujem!!!

Skusala som v prisluchajucom prispevku, ale nikto si moju otazku nevsimol. Tak aj ked priamo nesuvisi, spytam sa... Dufam, ze mi prepacite...

Zamestnankyna, od 1.1. do 30.11. 2005 na neplatenom volne (po materskej) z dovodu celodennej starostlivosti o dieta do 6 rokov (k 30.11. rozviazany pracovny pomer, pokracuje v starostlivosti o dieta). Podla zakona o ZP by takato osoba mala byt poistencom statu, vsak? Bolo potrebne nahlasit tento status do poistovne? Ak tak neurobila, bude musiet doplatit odvody za sept - nov 2005 ako by bola len na neplatenom volne a za december ako samoplatitel?

Zamestnavatel omylom zaplatil nejake preddavky - 520,- za zamestnanca a 1300 za zamestnavatela? V pripade, ze splni na cely rok podmienku poistenca statu (nemala ziadny prijem), moze podat rocne zuctovanie a vyziadat zaplatene preddavky spat?

Dakujem.
0 0
infoziadatel infoziadatel

infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

PRosím Vás, mám chaos, ak poistenec-žena je SZČO, 4.1.2005 išla na materskú dovolenku. 17.2.2005 prerušila živnosť.
Robím ,,B,,?
Ale kedy štát platí za ženu poistné? Je rozdiel , čo sa ide na materskú pred porodom a obdobie po porode do veku 3 rokov dieťata.
Lebo neviem, pri tom B vyplniť odiel IV., či spadá do toho riadka 31(§11 od 8 zákona?
Ak mal niekto taký prípad prosím poraďte.

ďakujem pekne

Zuzana
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak išla na MD 4.1., MD zrejme končila 18.7 (MD trvá 28 týždňov, ale v niektorých prípadoch 37 týždňov). Od júla zrejme poberá rodičovský príspevok do 3 rokov dieťaťa. Ale je možné, ak nedostávala materské, že poberala rodičovský príspevok odo dňa narodenia dieťaťa, čo ale v tomto prípade nebude mať vplyv na vyplnenie oddielu IV.

V IV.oddieli sa udávajú iba doby medzi 1.9. a 31.12.2005
Poberanie materského je §11 ods.8 písmeno o)
Poberanie rodićovského príspevku je §11 ods.8 písmeno c)
T.j. v oddieli IV sa poberanie materského neuvádza.

V tomto prípade uvedie v
p.31 od 1.9.2005 do 31.12.2005 dôvod C
p.32 0
p.33 0
p.34 13000
p.35 áno
p.36 0
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

Keď pracuje u nás zamestnankyňa na KPČ na 1 hodinu denne a zarába 4000 koľko jej mám dať do dokladu o príjme v odd. IV minimálny základ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak je mesačne odmeňovaná, tak 6500/40 x 5. 40 je stanovený týždenný pracovný čas v organizácii, ak máte stanovený TPČ 37,5, tak 6500/37.5 x5. 5 je jej týždenný úväzok.

Ak je hodinovo odmeňovaná, tak
- počet hodín v mesiaci x 37,40 ak je v organizácii 40 hod. stanovený TPČ
- počet hodín v mesiaci x 39,90 ak je v organizácii 37,5 hod. stanovený TPČ
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

petra_m
Zamestnankyna, od 1.1. do 30.11. 2005 na neplatenom volne (po materskej) z dovodu celodennej starostlivosti o dieta do 6 rokov (k 30.11. rozviazany pracovny pomer, pokracuje v starostlivosti o dieta). Podla zakona o ZP by takato osoba mala byt poistencom statu, vsak? Bolo potrebne nahlasit tento status do poistovne? Ak tak neurobila, bude musiet doplatit odvody za sept - nov 2005 ako by bola len na neplatenom volne a za december ako samoplatitel?

Zamestnavatel omylom zaplatil nejake preddavky - 520,- za zamestnanca a 1300 za zamestnavatela? V pripade, ze splni na cely rok podmienku poistenca statu (nemala ziadny prijem), moze podat rocne zuctovanie a vyziadat zaplatene preddavky spat?

Dakujem.
V čase do 31.8. bola poistencom štátu - bolo to reba nahlásiť na poisťovňu. Od 1.9., keďže je zamestnankyňa na neplatenom voľne, zamestnávateľ za ňu odvádzal predddavky z minimálnej mzdy. Tuto nebolo jednoznačné stanovisko poisťovní, ale podľa mňa preddavky odvádzať mal. Môže si urobiť RZZP a tu uvedie, že je osobou podĺa §11 ods.8 písm.k) a že jej príjem za 9-12 je nižší ako 13000 Sk, t.j. že za túto dobu má platiť poistné štát. Zaplatené preddavky sa jej aj zamestnávateľovi vrátia.

Mala oznámiť ZP po skončení zamestnania, že má za ňu platiť štát - ale tým RZZP to dodatočne oznámi. Ak sa naďalej stará o dieťa do 6 rokov, treba to oznámiť ZP.
0 0
zubadielko zubadielko

zubadielko je offline (nepripojený) zubadielko

ahojte poradí mi niekto? Moja známa v roku 2005 ukončila vysokoškolské štúdium. V septembri pracovala na dohodu o vykonaní práce. V októbri bola nezamestnaná a november a december pracovala na pracovnú zmluvu. Musí si podávať ročné zúčtovanie? Môže požiadať zamestnávateľa kde pracovala v 11 a 12 mesiaci, alebo si ho podáva sama. Ďakujem za odpoveď
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

zubadielko
ahojte poradí mi niekto? Moja známa v roku 2005 ukončila vysokoškolské štúdium. V septembri pracovala na dohodu o vykonaní práce. V októbri bola nezamestnaná a november a december pracovala na pracovnú zmluvu. Musí si podávať ročné zúčtovanie? Môže požiadať zamestnávateľa kde pracovala v 11 a 12 mesiaci, alebo si ho podáva sama. Ďakujem za odpoveď
Nepíšeš to najdôležitejšie - príjem. V septembri už nemala status študenta - takže sa prihlásila ako dobrovoľne nezamestnaná alebo bola už na ÚP prihlásená?
0 0
zubadielko zubadielko

zubadielko je offline (nepripojený) zubadielko

Z dohody dosiahla v mesiaci september príjem 6000,- sk. V októbri bola dobrovolne nezamestnaná, takže predpokladám že aj v septembri keď pracovala na dohodu. Príjem za 11 a 12 mesiac síce neviem ale predpokladám že viac ako 10000 mesačne. Ja si myslím, že si ho musí podávať sama - typ S, len si nie som istá. Vopred ďakujem za radu.
0 0
petra_m petra_m

petra_m je offline (nepripojený) petra_m

Somij, dakujem za odpoved!

A dalsia otazocka. Pan Mihal na skoleni spominal, ze poistenec moze splnomocnit inu osobu na vypracovanie rocneho zuctovania. Je potrebne aby toto splnomocnenie bolo notarsky overene? Viete mi poradit podla akeho paragrafu (zrejme Obcianskeho zakonnika)? Dakujem.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

zubadielko
Z dohody dosiahla v mesiaci september príjem 6000,- sk. V októbri bola dobrovolne nezamestnaná, takže predpokladám že aj v septembri keď pracovala na dohodu. Príjem za 11 a 12 mesiac síce neviem ale predpokladám že viac ako 10000 mesačne. Ja si myslím, že si ho musí podávať sama - typ S, len si nie som istá. Vopred ďakujem za radu.
Odpoviem v zmysle toho, čo odpovedal Jozef tu pri dôchodcovi:
http://www.porada.sk/t25840-p3-zdrav...chodcovia.html

Podľa toho by mala urobiť ročné zúčtovanie, ak presiahla celkový príjem od 9-12/2005 13000,- Sk. Čo predpokladám, že presiahla, ale zase nedosiahla celkový príjem pri súbehu nad 78000 Sk, takže nemôže vyplniť tlačivo S, ale použije X.

A ešte poprosím, nezadávaj otázku viac-krát. Našla som ju aj v inej téme. Potom tu vzniká zbytočný chaos... Určite si otázku niekto nájde a zodpovie. Ak v téme neodpovedá nikto, tak sa pripomeň.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
petra_m
Somij, dakujem za odpoved!

A dalsia otazocka. Pan Mihal na skoleni spominal, ze poistenec moze splnomocnit inu osobu na vypracovanie rocneho zuctovania. Je potrebne aby toto splnomocnenie bolo notarsky overene? Viete mi poradit podla akeho paragrafu (zrejme Obcianskeho zakonnika)? Dakujem.
Áno je potrebné úradne overené splnomocnenie v prípade,že RZZP podávaš v mene inej osoby.Tie osoby sú uvedené v odd. II.

Zastúpenie na základe plnomocenstva rieši §31 zák.40/1964 /Obč.zákonník./

/Čo sa vypracovania týka,to Ti môže urobiť hocikto komu dôveruješ,len preto ešte táto veta , aby si podľa zadania tvojej otázky teraz mnohí nelámali hlavu,že ho musia vystavovať aj pre vypracovanie./
Naposledy upravil Melnick : 19.05.06 at 06:44
0 0
infoziadatel infoziadatel

infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

somij
Ak išla na MD 4.1., MD zrejme končila 18.7 (MD trvá 28 týždňov, ale v niektorých prípadoch 37 týždňov). Od júla zrejme poberá rodičovský príspevok do 3 rokov dieťaťa. Ale je možné, ak nedostávala materské, že poberala rodičovský príspevok odo dňa narodenia dieťaťa, čo ale v tomto prípade nebude mať vplyv na vyplnenie oddielu IV.

V IV.oddieli sa udávajú iba doby medzi 1.9. a 31.12.2005
Poberanie materského je §11 ods.8 písmeno o)
Poberanie rodićovského príspevku je §11 ods.8 písmeno c)
T.j. v oddieli IV sa poberanie materského neuvádza.

V tomto prípade uvedie v
p.31 od 1.9.2005 do 31.12.2005 dôvod C
p.32 0
p.33 0
p.34 13000
p.35 áno
p.36 0
Otázočka:
Za tie tri dni 1.1.2005-3.1.2005 vyšlo poistné 91,-Sk-je povinná zaplatiť ? Alebo nie? lebo podľa §16 ods 9 by do 100sk nemusela platiť preddavky.
Alebo má zaplatiť a ak zaplatí do podania priznania uvedie to na r. 26 a na r. 55 a potom r. 56 vyjde 0,-sk ?? Dobre som to pochopila?

Vopred veľmi pekne ďakujem Zuzana
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
infoziadatel
Otázočka:
Za tie tri dni 1.1.2005-3.1.2005 vyšlo poistné 91,-Sk-je povinná zaplatiť ? Alebo nie? lebo podľa §16 ods 9 by do 100sk nemusela platiť preddavky.
Alebo má zaplatiť a ak zaplatí do podania priznania uvedie to na r. 26 a na r. 55 a potom r. 56 vyjde 0,-sk ?? Dobre som to pochopila?

Vopred veľmi pekne ďakujem Zuzana
áno môže to vyrovnať do podania RZP , dobre si to pochopila :p
0 0
1234 1234

1234 je offline (nepripojený) 1234

Prosím Vás, neviem, či tomu správne rozumiem:
toto som už cez poradu zistila: starobná dôchodkyňa v 9/2005 príjem na dohodu 8000Sk, v 10-12/2005 pracovný pomer, robí si RZ sama na X-XA,XC.
Výsledok je, že za 9/2005 musí doplatiť zdravotné poistenie 14% z dohody ako samoplatiteľ?
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

Ahojte poraďáci. Už je v tom chaos.
Chcem sa spýtať či musí ten kto robí RZ len z toho dôvodu, že jeho príjem bol od 9-12 viac ako 13 000,- tento príjem aj nejako oddokladovať.
A ak pracoval na DOVP len v mesiacoch 11-12 tak podáva RZ ak jeho príjem bol viac ako 13 000,- alebo pomerná časť z 13 000,- teda 6500,-???
Prosím poraďte mi.
Ďakujem
0 0
petra_m petra_m

petra_m je offline (nepripojený) petra_m

Melnick
Áno je potrebné úradne overené splnomocnenie v prípade,že RZZP podávaš v mene inej osoby.Tie osoby sú uvedené v odd. II.

Zastúpenie na základe plnomocenstva rieši §31 zák.40/1964 /Obč.zákonník./

/Čo sa vypracovania týka,to Ti môže urobiť hocikto komu dôveruješ,len preto ešte táto veta , aby si podľa zadania tvojej otázky teraz mnohí nelámali hlavu,že ho musia vystavovať aj pre vypracovanie./
Dakujem za odpoved. Ale v 31 nie je nic o tom, ze splnomocnenie musi byt notarsky overene (pri zastupovani vo veciach dani je to jasne napisane v sprave dani a poplatkov - paragraf 9). Pozerali sme aj v Spravnom poriadku a nikde nefiguruje notarske overenie...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať