Zavrieť

Porady

vzdanie sa odmeny zo strany zamestnanca

Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu - zamestnanci dostali koncoročné odmeny.
Jeden zo zamestnancov (ma exekuciu so mzdy) sa vzdal odmeny v plnej vyske v prospech ineho zamestnanca. Dali mi k tomu papier podpisany oboma stranami.
Môžem niečo také urobiť? Môžem "dať" tú prémiu niekomu inému na základe takéhoto vzdania sa odmeny?

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Podla mna taky papier by mohol byt povazovany za pokus vyhybat sa exekucii.
    A zamestnavatel by vlastne vyplatil 2 zamestnancom odmenu nezodpovedajucu pravidlam, ktore urcil na vyplatu odmien.
    Urcite by som takuto ich dohodu ako zamestnavatel neakceptovala a postupovala by som v sulade s internymi predpismi na vyplacanie odmien - teda vyplatila obom odmenu tak ako im bola priznana.
    Naposledy upravil ivka70 : 05.12.14 at 11:24
    J+K Ktohovie či by ten zamestnanec bol ochotný vzdať sa odmeny s tým, že ju odmieta a odmena zostane nevyplatená?

    Myslím, že chcel vybabrať s exekútorom a dohodol sa s kolegom

    Určite by som nerobila v tomto prípade žiadne výnimky.
    wiktoria ďakujem práve toho som sa obávala, že to bude okaté vyhýbanie sa exekúcií

    evuš je offline (nepripojený) evuš

    evuš
    Taký papier JE považovaný za vyhýbanie sa exekúcii !!! Mohli byť dohodnutí, že zamestnanec /ktorý dostane vlastne odmeny 2/ tú jednu odmenu dá keš exekuovanému....

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Ak už raz tú odmenu dostal, tak ju má v mzde a nemôže sa jej vzdať. Jedine, keby nadriadený rozhodoval o pridelení odmeny, tak môže povedať svojmu nadriadenému, aby mu nedával odmenu ale nech ju rozdelí medzi ostatných zamestnancov alebo ju nechá firme.

    Ak sa to nedá (že odmena je celoplošná), tak ju bude musieť mať v mzde, riadne za ňu odviesť odvody a so zvyškom si môže robiť čo chce (pokiaľ mu to exekútor dovolí).

    Je to špekulant.
    wiktoria všetkím ďakujem veľmi pekne za rady

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    § 17 odst. 1 Zákonníka práce:
    (1) Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.
    ivka70 Toto ale nie je pravny ukon, ktorym by sa vzdaval prav, on totiz chce svoje prava presunut na niekoho ineho, na co uz vobec nema opravnenie ani oporu v zakone.
    JankaO Právo na vyplatenie mzdy má zamestnanec, pričom v záväzkovom vzťahu vystupujú len dve zmluvné strany (konkrétny z-nec a z-teľ) a zamestnávateľ je povinný konkrétnemu zamestnancovi po splnení dohodnutých podmienok mzdu vyplatiť. To, že zamestnanec nechce, aby mu odmena bola vyplatená, je vzdanie sa svojich práv. Právo na výplatu mzdy je neprenosné.

    vzdanie sa odmeny zo strany zamestnanca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.