Zavrieť

Porady

Vlastnik nebytoveho priestoru ako dlznik, zalozne pravo banky a drazba, ako postupovat?

Mame v bytovom dome neplatica - sro - vlastnika nebytoveho priestoru, ktory tento priestor dalej prenajima. Uz vyse roka neplati vobec nic. Na dany priestor ma vsak zalozne pravo banka a taktiez aj na vsetky pohladavky a ucty v banke. Nic okrem toho na firmu napisane nema, takze exekuovat niet co. Dany nebytovy priestor nam banka exekuovat nepovolila (pisomne vyjadrenie spred par mesiacov). Chceli sme spravit dobrovolnu drazbu no vyzera to tak, ze banka nas uz predbehla a sama dava tento priestor na drazbu. Zalozne pravo v prospech spolocenstva vlastnikov sme nestihli zapisat vcas. Na LV mame zapisane len exekucne zalozne pravo a vykon exekucie, co je vsak samozrejme az po zaloznom prave banky. Mame vobec nejaku sancu ze nasa pohladavka bude z drazby uspokojena? Ako mame postupovat?

Da sa aspon nejako zabranit narastaniu casti dlhu? Kedze je to nebytovy priestor, neda sa aspon vypnut voda alebo co?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Žiadajte od vlastníka s nájomcom dohodnúť, aby nájomca posielal časť nájmného - platby za plnenia a úhrady do fondu opráv - priamo na účet domu.

  Podľa § 5 zákona 116/90 o nájme NP je prenajímateľ povinný zabezpečiť nájomcovi riadne plnenie služieb.
  Podľa § 417 obč.zákonníka Komu škoda hrozí, je povinný na jej odvrátenie zakročiť spôsobom primeraným okolnostiam ohrozenia.

  Môžete dôvodiť tým, že pri predchádzaní škody mu napr. nedodáte vodu či iné plnenia, prípadne podľa ods. 2 § 417 Ak ide o vážne ohrozenie, ohrozený má právo sa domáhať, aby súd uložil vykonať vhodné a primerané opatrenie na odvrátenie hroziacej škody.
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  enida dakujem, dohoda nehrozi - vlastnik je s najomcom prepojeny (je za tym ta ista osoba, ktora je oi este aj v osobnom bankrote). mohli by sme dat na sud ziadost o povolenie na uzavretie dodavky vody alebo take nieco?
  Mária27 a čo keby to musel na súd dať on?
  enida nerozumiem. vlastnik to na sud urcite neda, kedze ta ista fyzicka osoba figuruje v oboch sro - aj ako "vlastnik" aj ako "najomca". preto sa pytam ci sa da poziadat sud o nejake predbezne opatrenie kedze nam vobec neplatia nic a je to velka palka.
  Mária27 Predchádzajte škodám všetkými spôsobmi - svojpomoc: aj tak to nedá na súd ... Neslusí sa radiť neslušne
    zbaliť

  draik je offline (nepripojený) draik

  draik
  Ak po vydražení a uspokojení v poradí prvej exekúcie zostane ešte nejaký výťažok, máte naň nárok. Na druhej strane, ak súhlas s Vašou exekúciou (už so samotným zapísaním exekučného záložného práva) nedala banka ako prednostný záložný veriteľ, povinný by sa mohol domáhať jej zastavenia a teda zvyšok výťažku by pripadol jemu. Keďže má však účty pravdepodobne zablokované, tak by ste sa okľukou k tým peniazom dostať mohli.

  enida je offline (nepripojený) enida

  enida
  neexekuovali sme pretoze nebolo co - banka suhlas nedala. akym sposobom mozeme zamedzit tomu, aby nam aspon nevznikali dalsie naklady spojene s uzivanim - teplo, voda? je tam velmi vysoka spotreba. mozeme poziadat banku aby dala vypratat danu prevadzku aby nam tieto naklady nevznikali? a v pripade ze tak neurobi, tak ziadat od nej nahradu, pretoze najomne od najomcu za tie priestory tecie na ucet vlastnika, ktory ma tiez banka blokovany zaloznym pravom? mame v tomto nejake prava? ved banke tecu prijmy z toho priestoru na nas ukor. prijmy ktore sa vztahuju na obdobie ked nie je zaplatene za dany priestor.

  mam totiz obavy ze ten priestor sa nebude dat bankou lahko vydrazit, pripadne sa to bude tahat, a nemozeme predsa financovat na ukor nasho fondu oprav ten priestor donekonecna ked zisky z neho uziva niekto iny...

  karcinko je offline (nepripojený) karcinko

  karcinko
  Urcite musite aj dat v prvom rade zalozne pravo na kataster ,a ked ten priestor prevezme exekutor tak by to asi nemali dalej predat pokial to nebude vyrovnane

  Vlastnik nebytoveho priestoru ako dlznik, zalozne pravo banky a drazba, ako postupovat?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.