Zavrieť

Porady

Starostlivosť o vecné bremeno - minerálny prameň

Zdravím,
Chcem sa spýtať. Pri vracaní majetku v reštitúcii nám bol na pozemok pripísané vecné bremeno na chodník a na vybudované naberanie z minerálneho prameňa, ktoré tam počas komunizmu postavili. Celý čas po vrátení sa o to starala obec. Teraz po zmene starostov nám bolo oznámené, že máme vyčistiť prameň lebo zle tečie. Plus máme povinnosť sa starať o chodník na ktorý je vecné bremeno. Nám je znemožnené v podstate využívanie pozemku kedže chodník ide stredom pozemku a chodí tam množstvo ľudí. Ako to je pri spravovaní minerálnych prameňov a vecných bremien? Musí sa o vecné bremeno starať majiteľ pozemku? Musí sa starať o minerálny prameň majiteľ pozemku? Žiadny papier k vecnému bremenu nie je, keďže sa pozemok dedil a riešilo sa to už dávno. Budem veľmi vďačný aspoň za čiastočnú odpoveď.
Naposledy upravil skuska11 : 08.06.15 at 15:54
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    To, že máš zriadené VB, neznamená, že je to tvoje. Pozri sa do LV v prospech koho je VB zriadené. Je to jeho majetok a ty MUSÍŠ strpieť toto na svojom pozemku a umožniť vstup za účelom údržby.
    Okrem toho - každý prírodný vodný zdroj je totiž majetkom štátu! Takže o zdroj prírodnej vody sa stará štát - Povodie. Ak je tam aj zriadený chodník a je naň tiež VB, musíš to tiež strpieť, ale ten chodník je LEN na tvojom pozemku, ale nie je TVOJ.
    Vecné bremená obmedzujú vlastníka nehnuteľnej veci v prospech niekoho iného tak, že je povinný niečo trpieť, niečoho sa zdržať alebo niečo konať. Práva zodpovedajúce vecným bremenám sú spojené buď s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti, alebo patria určitej osobe (§ 151n ods. 1 Občianskeho zákonníka). Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecným bremenám je potrebný vklad do katastra nehnuteľností (§ 151o ods. 1 veta tretia Občianskeho zákonníka). Vecné bremená spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti prechádzajú s vlastníctvom veci na nadobúdateľa (§ 151n ods. 2 Občianskeho zákonníka).

    V prípade vecných bremien (zriadených „in rem"), ktoré sú spojené s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti, má obmedzenie vlastníka právne dôsledky nielen pre toho, kto bol vlastníkom nehnuteľnosti v čase zriadenia vecného bremena, ale tiež pre jej každého ďalšieho vlastníka; ani zmena osoby vlastníka nehnuteľnosti, v prospech ktorej bolo vecné bremeno zriadené, nemení nič na obsahu zriadeného vecného bremena.
    http://www.parcela.sk/vecne_bremeno.html

    http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40
    §151n ods.3 - v tomto prípade ak prameň využívajú aj iní (teda nie ty sám) - o údržbu sa musia starať i tí, ktorí ho využívajú - teda v tomto prípade obec!

    Starosta nech si preštuduje zákony.
    skuska11 Presne toto som si myslel, len som si to potreboval overiť. Lebo nikde k tomu nič nie je. A teraz som akurát konečne našiel mapu a zistil, že dokonca tam kde sú žriedla tak tie pozemky ani nie sú naše a na chodník je spravená zvlášť parcela na ktorú je spravené vecne bremeno pre majiteľa pozemkov kde sú tie "žriedla". Problém je, že tie pozemky vôbec nemajú majiteľa - nemajú žiadny LV. Ďakujem za tvoju odpoveď.

    Starostlivosť o vecné bremeno - minerálny prameň

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.