Zavrieť

Porady

Koľko platíte vo vašej firme za elektrinu a plyn (za MWh)?

len cena energie bez distribúcie
Consultix Dnes si 10 rokov clenom porady, tak prijemne jubileum
topper1 Waaau, tak tento dátum zatiaľ nesledujem...ale vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Ak si odberatel dominantov ZSE, SSE, VSE, resp. SPP tak mas jednoznacne najvyssiu cenu na trhu. A to aj pri uplatneni standardnych zliav...

    V pripade elektriny je cena siloviny na urovni do 80 EUR/MWh v pripade dominantov (historickych dodavatelov). Vyuzitim sluzieb alternativneho dodavatela je mozne tieto naklady znizit skoro az o 50% na uroven cca 45 EUR/MWh.
    V pripade plynu je standardna cena okolo 43 EUR/MWh u SPP, v zavislosti od distribucej sadzby. Tu je mozna uspora o nieco nizsia, ale je mozne priblizit sa cenou k 30 EUR/MWh.

    Najdes na trhu aj nizsie ceny, ale takato cena ma svoje rizika, raz za cas nejaky ten moc lacny dodavatel skrachuje. Potom zacne fungovat pod inym menom a za chvilu skrachuje zase.

    Uvedene ceny su platne pre neregulovany segment, odber na nizkom napati v elektrine a maloodber v plyne. Plati aj to, ze cena klesa objemom, takze som nacrtol moznosti pri nizsich objemoch.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    topper1 práveže u "dominantov" sme dosiahli nižšie ceny ako uvádzaš po úsporách a preto zisťujem aký je priemer u ostatných a prečo systém, elektronickej aukcie, ktorý sme použili nevyužíva viac firiem.
    Consultix Ano, je tu tento extrem. Dominant si moze dovolit ist pod nakladovu cenu komodity, nakolko tu marzu dozenie inde, na ostatnych odberateloch. Toto svoje postavenie vyuzivaju aj v konkurencnom boji, ked odberatel sa informuje u konkurencii, tak jednoznacne vznika priestor na znizenie marze...
    Potom su ti este extremne pripady, ked dodavatel ma nakupeny objem, ktory radsej preda s miernou stratou, nez by mal platit pokuty u svojho dodavatela za neodobratie zazmluvneneho mnozstva.
    Elektronicka aukcia je dost nestastne riesenie v tom zmysle, ze niektori "bezhlavi" dodavatelia zachadzaju do tak extremne nizkych cien, na ktore alebo neskor doplatia, alebo ich vie prebit len dominant z vyssie uvedeneho dovodu. Potom sa ale ceny stlacia tak dole, ze marza vyrazne klesa a kvalita sluzieb (nemyslim samotnu dodavku) ide dolu vodou. Myslim tym pridanu hodnotu v starostlivosti o zakaznika, individualny pristup atd...
    topper1 Myslím, že extrém je keď Ti dokáže štandardný dodávateľ, ktorý Ti dodával energie x rokov znížiť cenu o 50% a aj po tomto znížení stále na predaji energie zarába. Čiže marža obchodníkov je neuveriteľná. Nemyslím, že aukcia je nešťastné riešenie, nikto predsa nenúti dodávateľov správať sa bezhlavo. Podľa mojich doterajších skúsenosti aukcie vyhrávajú štandardní dodávatelia. Druhá vec je, že možné straty z aukcii si kompenzujú ziskami z predaja pre ostatných za extrémne vysoké ceny, ktorých si zaviazali dlhodobými kontraktmi, ale predpokladá sa, že ani po uplynutí kontraktu takíto odberatelia na cenu tlačiť nebudú, pretože sa o to nezaujímajú.
    Consultix Presne ako pises. Dominant Ti to da aj so stratou, len aby mu neodisiel zakaznik. Udrzat si zakaznika ma samozrejme aj iny sekundarny efekt ako marza. Napriklad referencia, portfolio efekt atd...
    Ale pozor, marza dominanta je neuveritelna. Marza alternativnych dodavatelov je primerana, castokrat nedostatocna na financovanie samotnej firmy (preto potom krachuju).
    lacotinka "" Consultix (27.08.15 21:30)
    Ale pozor, marza dominanta je neuveritelna "

    napísala drblá žena z domácnosti !!!!!!!!
    Consultix Lacotinka, super. Nemam k tomu co dodat. Mozno len tolko, ze ak to z predchadzajucich prispevkov nevyplynulo, pojednavali sme o standarnych cenach dominantov a mal som na myslie tie marze. Z ktorych potom daju taku zlavu, ze je zrazu komodita na polovicnej cene. Ale ano, aj Tvojm sposobom je mozne prezentovat nazor
    BM GROUP SK Dovolím si nesúhlasiť s tvrdením, že elektronická aukcia je nešťastné riešenie pre nákup elektrickej energie, resp. akejkoľvek energie. Elektronická aukcia je len nástroj na porovnanie cien a vyjednávanie, nie je to umelá inteligencia. Pri nákupe elektrickej energie sa často preferuje, že cenu fixujete na konkrétnu burzu a v aukcii je jediná položka a to je výška marže. Veľmi jednoduchý a rýchly spôsob na nákup energie všeobecne.
      zbaliť

    canbo je offline (nepripojený) canbo

    canbo
    Cena silovej elektrickej energie na rok 2016 cca 33€/MWh , z veľkým bezpečným hráčom. Dnes by to bolo ešte menej ,pretože cena na burze je ešte nižšie https://www.pxe.cz/Produkty/Detail.a...SKBLY161231#KL .

    Cena sa odvíja nie len u koho sa nakupuje , ale aj aký odber je zabezpečovaný. A to nie len čo sa týka objemu, ale aj skladby odberu cez cely deň. Rozhoduje rovnomernosť odberu - čo najmenšie odchýlky . atd atd...
    15 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Consultix Uvadzas cenu za rocny baseline produkt. Ziadny z dodavatelov si nekupuje len base, kedze si z toho nevytvori dostatocny diagram. Je pravda, ze podstata je uvedeny base, k tomu samozrejme potom kratsie produkty pre subeh s diagramom portfolia.
    Okrem tohu uvadzas aktualnu burzovu cenu. Nie je v tom zahrnuta odchylka, ktoru v pripade NN prebera dodavatel. Nie je tam zaroven marza dodavatela.
    canbo Nekupujte na burze ,ale u výrobcu. Ak pozná váš odberový diagram , vie kedy nakúpi ť cudziu a kedy predať svoju. A to isté platí na odchýlku.,ak pozná diagram, a odberateľ dodržiava režim ( aj cez zmluvné pokuty ) vie stanoviť cenu. ...
    Consultix canbo, to myslis vazne? Nepredpokladam, ze by hociktory bezny firemny zakaznik s malym odberom 30-500 MWh/rok v elektrne by sa dostal vobec na vratnicu vyrobcu Riesis odberovy diagram, takze sa pohybujeme niekde vo VN, a bavime sa o objemoch v GHw. Vacsina ludi na porade riesi skor mensie firmy, najcastejsie vlastne, takze asi tazko sa stanu zakaznikmi vyrobcu. A kedze sa v problematike zjavne vyznas, tak je Ti jasne, ze problem v nakaldoch na EE nie je v cene za komoditu, ale v poplatkoch za distribuciu a prenos (okrem ostatnych malych poplatkov).
    lacotinka na tehlu dávajú pri šaržovaní cca 1,6 € MWh
    teda X2 = VN meranie / ročný odber 6 GWh
    lacotinka CANGO ty si ale mulo !!
    """ Nekupujte na burze ,ale u výrobcu """
    U nás je nejaké korejská firma
    - pozbiera svoju spotrebu aj spriaznené firmy = subdodavateľov
    - urobí balíček odberu 50-60 GWh
    A nevyjednáva s výrobcom (SE), ale s jej dcérou SE predaj
    Consultix A okrem 4 velkych podnikov tam bude mat svoje poplatky vzdy distribucia... Tam treba hladat vysoke ceny za EE, nie v cene za komoditu....
    topper1 je to tak, ak dosiahnete primeranú cenu komodity (výhodnú aj pre odberateľa), tak sa ukážu skutočné náklady za energie a kto ich výšku ovplyvňuje. Distribúcia tvorí takmer 3/4 celkovej sumy.
    lacotinka "" topper1 (Dnes 10:03) Distribúcia tvorí takmer 3/4 celkovej sumy ""
    3/4 ?????????????? = 1 : 3 !!!!!!!!!!!!!!!!!!
    - možno robíš v nejakej 1zmennej firme
    - možno tam nerozumejú energetike
    - možno si vybrali zlú sadzbu
    - možno si malý blbý stredoodber

    1, Vo veľkoodbere som mal pomer silová/blbosti 2 : 3
    a,
    pred 7-9 rokmi (pri spotrebe 5000000 Sk/mesiac)
    b,
    aj teraz (v inej firme pri spotrebe 50000 €/ mesiac)

    2,
    2 : 5 je pomer v paneláku
    lacotinka "" Consultix (Včera 06:23) ..tam bude mat svoje poplatky vzdy distribucia... Tam treba hladat vysoke ceny za EE, nie v cene za komoditu.... ""

    Pred mesiacom klasika :
    - nevedeli mi povedať ako pobeží výroba v októbri ( RK beriem kvartálne)
    - z inej strany chceli odo mňa výhľad na 2016 (kWh/kW)
    """ vysoke ceny za EE """
    "priemerná" cena EE závisí to od toľkého
    - zmennosť
    - spotrebiče na zmene
    - weekendy
    - výhľady =
    pozriem vľavo šikmo hore
    a objednám RK na kvartál
    PS
    raz !!!!!!!!!!!!!! som trafil neskutočne/náhodne
    objednal som 1600
    realita bola 1599
    topper1 a možno som mal len vysokú cenu elektriny...ak sa cena komodity zníži o viac ako 50 % tak sa dosť značne upraví aj pomer. Ale možno máš pravdu a treba zmeniť aj sadzbu...
    lacotinka 1, Podľa mňa "ZNÍŽENIE" ceny komodity o 50 % je totálna BLBOSŤ
    2, polla mňa nemáš nízku cenu komodity, ale nerovnomerný odber
    napíš "priemernú kompletnú" cenu za 1 kWh
    odhadujem ju nad 0,15 €/ kWh
    PS
    2015 júl = dovolenkový (horší ) mesiac
    spotreba 266 MWh /10 000 €
    RK a distribúcia /22400 €
    Pomer 1 : 2,2
    2014 november = nadpriemerný mesiac
    650 MWh / 27800
    / 40200
    Pomer 1 : 1,44
    topper1 0,147 Eur/kWh . Ale sme len maloodber do 10 MWh mesačne.
    Cena v 06/2014 bola 82 EUR / MWh, teraz 39 Eur a aj to je veľa
    Consultix topper1 srandujes? 39 EUR/MWh sa Ti zda byt vela pri objeme 120MWh rocne? V akej oblasti podnikas? Mas predstavu o tom, za aku cenu si nakupil Tvoj dodavatel elektrinu, ktoru Ti dodaval teraz? Nie za 33 EUR, ako to uvadzas vo svojom prispevku vyssie (za tu cenu nakupuje na buduci rok, aj na december 2016 - a pozri si o aky produkt ide. o baseline bez spiciek). Ale aj keby nakupil za 33 EUR a Tebe predava za 6 EUR, tak na tom ma 60 EUR marzu za dany mesiac. Bez nakladov na prevadzku, na zamesttancov, na odchylku. Bez ohladu na to, ze musi mat v cene zakomponovane napriklad aj to, ze musi distribucii zaplatit za kazdeho zakaznika, bez ohladu na to, ci jemu zakaznik zaplatil - inak mu distribucia vypovie zmluvu a on na trhu skoncil. Uz nie jedna firma dopadla takto.
    topper1 Ja v mojom príspevku cenu 33 EUR za ktorú nakúpil dodávateľ neuvádzam. Hádam nečakáš, že môj odber pokryje náklady všetkých zamestnancov a náklady prevádzky a ešte by som mal platiť vyššiu cenu preto, že niektorý iný zákazník nezaplatí a on musí zaplatiť distribúcii. Predpokladám, že so zväčšovaním odberu a nezväčšujú náklady na prevádzku a zamestnancov, takže tieto náklady sú fixné a ak sa rozdelia na celkový odber, tak pri mojom malom odbere, z marže 6 EUR prestavujú len malé percento. Všetko by bolo v poriadku a samozrejme, že by som vedel akceptovať náklady dodávateľa a jeho konečnú cenu, ak by sa dodávateľ správal férovo t. j. predpokladám, že ak by som sa neozval, tak cenu 82 Eur za MWh by mi znížíl na 79 EUR v roku 2015, potom na 75 a chválil by sa akú super zľavu som dostal a aký je super. Pritom reálna cena je niekde inde. To isté platí aj pre plyn, kde dosahujeme už podstatne väčšie odbery...
    Consultix topper1 prepac, pisal to canbo, nie Ty. S prvo castou Tvojho prispevku nesuhlasim, s druhou castou sa stotoznujem..
      zbaliť

    Koľko platíte vo vašej firme za elektrinu a plyn (za MWh)?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.