Zavrieť

Porady

Daň zrážkou za nabytové priestory

Dozvedela som sa niekedy začiatkom tohto mája že "správca" - firma SEM ktorú síce platíme, ale je to naša blbosť, neodviedol za nás nikdy žiadne dane, ani daň zrážkou za prenájom nebytových priestorov. Ako sa to robí? Na DU mi síce dali tlačivo na odvod dane zrážkou, ale na fyzickú osobu. Viem že treba poslať 19 % na DU, ale nenašla som k tomu žiadne tlačivo týkajúce sa SVB - čiže právnickej osoby.
Musím to urobiť aj za predchádzajúce roky, mám strach s pokuty. Poraďte niekto. Vďaka Alena
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

    GABRIELA
    Pozrite si najprv zmluvu so správcom, čo je povinný zabezpečiť. Ak Vám aj vedie účto, mal by byť zodpovedný aj za správne spravovanie daní. Nech si to vysporiada s daňovým úradom on, a aj s pokutami.
    Ale z Vašej otázky neviem či ide o zrážkovú daň, preddavkovú daň z vyplatených odmien, alebo daň z prenájmu nebytových priestorov, ktorá sa odvádza vždy do 15 tého januára nasl.roka.
    Pokuta pokiaľ prevýši ( vypočítaná dú) 50O Sk, tak Vás neminie..... alebo správcu. Ale za správnosť odvedenia daní, pokiaľ by ste to zmluvne nemali ošetrené, tak asi zodpovedá vlastník nehnuteľnosti.
    Pekný deň

    Teraz som si uvedomila, že je tam napísana daň za prenájom NP. Tak podľa mňa si ju vypočítajte koľko ste mali zaplatiť, zistite si ČÚ, VS a ŠS z DÚ a uhraďte. Žiaden iný papier sa na DÚ nedáva. Od januára už je dosť dlhá doba... A ozaj ako na Vás prišli?
    Naposledy upravil GABRIELA : 13.06.06 at 11:18
    Elena Navrátilová
    Daň za prenájom nebytových priestorov sa má zaplatiť do 15. dní nasledujúceho mesiaca po obdržaní Sk. Ja som dala len oznámenie na DÚ, že máme nebytové priestory v prenájme. Zatiaľ nikto nič nenamieta. Zrážkovú daň poukazujem priamo z účtu cez e-banku a ako v.s. dávam naše IČO.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Súhlasím s Elenkou, ale myslím, že najneskôr do 15. januára po ukončení účtovného roka. Alebo sa mýlim? Lebo napríklad my sme mali v minulom roku nejaké peniažky z nájmu, miminum, nič veľké a daň zrážkou som urobila hneď začiatkom januára za predchádzajúci rok - jednorázovo. Na DÚ to bolo v poriadku, potom sa dalo daňové priznanie a veci podobné a je to O.K. Ak je to zle, opravte ma, aspoň neurobím budúci rok tú istú chybu.
    A čo sa týka tej firmy SEM, tiež by som bola toho názoru, že ak spravoval dom vrátane účtovníctva, mali daň zrážkou odviesť oni a oni by mali niesť aj zodpovednosť.
    Elena Navrátilová
    Gabi veď ak si obdržala peniažky v decembri, 15. január je potom v pohode. No ale podľa zákona vždy budú za nezrovnalosti obháňať účtovnú jednotku, teda prenajímateľa, nie správcu. Pre DÚ je vždy postihnuteľná a postihovaná účtovná jednotka. Mám to prežité na vlastnej koži a o tom, že som bola napálená, škoda slov. Správca sa snaží zodpovednosť preniesť na predsedu SVB, ktorý veľa krát ani nevie že existuje aj zákon o účtovníctve, keď pôsobí v celkom inej sfére. DÚ takéto veci nezaujímajú, čo má kto vedieť a začo má kto zodpovednosť v týchto veciach. Účtovná jednotka potom môže /pokiaľ to majú v nejakej zmluve zachytené/ vymáhať od správcu škodu.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Áno, pokiaľ správu domu vykonáva nejaký správca a v dome je predseda, mal by sa zaujímať o to, či sú aj takéto veci v poriadku. Ale ak spravuje dom bytové družstvo a v dome nie je žiaden zástupca, ktorý by komunikoval za ľudí (my sme boli v takom stave), potom ako sa ľudia dozvedia, či správca splnil aj odvodové povinnosti? Súhlasím s tým, že zodpovedná je účtovná jednotka, ale hlavne ten, kto dom spravuje. A preto by mal byť aj pri spravovaní inou organizáciou v dome niekto, kto im pozerá na prsty, ale v tom prípade musí dohliadať aj na to, aby bolo všetko po účtovnej stránke v poriadku a málokto sa v tom vyzná.

    GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

    GABRIELA
    Elena Navrátilová
    Daň za prenájom nebytových priestorov sa má zaplatiť do 15. dní nasledujúceho mesiaca po obdržaní Sk. Ja som dala len oznámenie na DÚ, že máme nebytové priestory v prenájme. Zatiaľ nikto nič nenamieta. Zrážkovú daň poukazujem priamo z účtu cez e-banku a ako v.s. dávam naše IČO.
    .

    Priznám sa že nemám vedomosť , že by sa daň za prenájom NP mala odviesť do 15-tého nasl. mesiaca po obdržaní Sk. Ja celú sumu nájmu zdaňujem po ukončení účtovného obdobia , najneskôr do 15 januára . Ale pozriem si zákon.
    Elena Navrátilová
    Presne takto to je uvedené aj v komentári k daňovým zákonom z vydavateľstva Hospodárskych novín. Aj u nás DÚ mi to takto povedali. Aj tak platím.

    GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

    GABRIELA
    Pozrela som to v ZDP a §43 odst.14 to potvrdzuje.
    Stačí.... odviesť najneskôr do 15 dňa po uplynutí kalendárneho roka, v ktorom boli tieto príjmy poukázané alebo pripísané v prospech FPÚaO....

    Je rozdiel, ak ide o zrážkovú daň za FO napr. z odmeny apod.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    GABRIELA
    .

    Priznám sa že nemám vedomosť , že by sa daň za prenájom NP mala odviesť do 15-tého nasl. mesiaca po obdržaní Sk. Ja celú sumu nájmu zdaňujem po ukončení účtovného obdobia , najneskôr do 15 januára . Ale pozriem si zákon.
    Takto som to urobila aj ja a priznám sa, ani tento rok ešte nezrážam túto daň, mienim to urobiť v januári 2007. Robím chybu?

    GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

    GABRIELA
    Ja to urobím tiež najneskôr k 15-tému januáru 2007. Aj keď tento paragraf nevylučuje možnosť platiť daň vždy do 15-tého nasl.mesiaca po prijatí platby. Mne by sa daň komplikovala sledovaním platieb za prenájom pivníc každý mesiac. Za rok sa mi to zdá prehľadnejšie, a DÚ bude rád že dostal peniaze. ( aspoň zatiaľ bol). Žiaden § tým neporušíme.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.