Zavrieť

Porady

Etiketa Porady

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vážení členovia Porady. Po viac než polroku fungovania tejto diskusnej stránky by som rád otvoril tému etikety - teda nepísaných pravidiel správania sa na Porade. Pár vecí ma tu totiž mrzí a myslím, že by bolo dobre si ich touto formou vyjasniť a tie nepísané pravidlá na tomto mieste napísať.

1. Súkromné správy nepoužívam na preberanie problémov, ktoré by mohli zaujímať aj iných členov.

2. Shoutbox (šuťák) je miestom voľnej zábavy a nie kladenia mojich otázok.

3. Príspevok, ktorý napíšem, si po sebe prečítam. Ak mám v uloženom príspevku chyby, opravím ich cez "Uprav". Dodržujem "štábnu" kultúru a podľa možnosti i pravidlá slovenského jazyka.

4. Pred založením novej témy si dobre rozmyslím, do ktorej Porady ju založím. Nezakladám tú istú tému duplicitne do viacerých Porád! Ak sa mi podarí zle umiestniť novú tému, nehanbím sa požiadať Richarda, aby ju premiestnil tam, kam patrí.

Tému nazvem čo najvýstižnejšie, aby bolo už z jej názvu jasné o aký problém sa jedná. Vyvarujem sa názvov ako "Otázka, Poraďte, Súrne,..."

5. Ak citujem niekoho článok (najmä z iného média ako Porada.sk), uvediem zdroj a autora článku.

6. Predtým, než položím svoju otázku, pohľadám na Porade, či sa už tento problém neriešil.

7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.

8. V príspevkoch používam smajlíky . Používam ich s mierou a v kontexte príspevku.

9. V príspevkoch - odpovediach na otázky, podľa možností uvádzam odkaz na príslušné paragrafy zákona. Umožním tak tomu, kto otázku položil, pozrieť si príslušný zákon a urobiť si vlastný názor na môj výklad nastoleného problému.

10. Porada slúži na to, aby sme si vzájomne poradili. V prípade, že mám iný názor, vyjadrím ho bez toho, aby som robil narážky na iného člena. Ak sa mi zdá otázka veľmi "jednoduchá" , odpoviem bez pripomienok na pýtajúceho sa, alebo odpoveď nechám na iného, trpezlivejšieho člena.

11. Nie všetci vieme všetko a preto je normálne keď sa pomýlim. Ak však zistím, že som sa pomýlil, urobím nasledovné:
- označím chybný text priamo v pôvodnom príspevku za nesprávny ALEBO
- vymažem časť príspevku, ktorá je nesprávna a prípadne uvediem, že som časť vymazal (aby sa nestratila logická nadväznosť príspevkov) ALEBO
- vymažem celý príspevok.

12. Dobrý príspevok oceňujem pridelením PoradaBodu jeho autorovi (klikom na "Oceňujem") a to najmä vtedy, ak som ten, kto sa pýtal a odpoveď mi pomohla. K prideleniu je vhodné zapísať aj komentár.

13. Príspevku - odpovedi, s ktorou súhlasím, pridelím svoj súhlas (klikom na "Súhlasím"), aby som tak ostatným dal najavo, že ide o názor nielen autora príspevku, ale i môj. Prispievam tak k hodnovernosti dobrých odpovedí.

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

15. Žiadnym spôsobom sa nesnažím pôsobiť na členov, ktorí hodnotili témy. Nekontaktujem z tohoto dôvodu žiadneho hodnotiaceho ani mu v spojitosti s hodnotením nevyčítam jeho hodnotenie v diskusii. Hodnotenie príspevkov a tém nemôže nadväzovať na osobné sympatie či antipatie, ale môže odrážať len vlastný názor na obsah príspevkov a tém.

16. A. Neurážam sa, ak iný člen Porady vyjadrí iný názor, ako je môj. Neurážam člena Porady, ktorý so mnou nesúhlasí.

16. B. Neurážam žiadneho člena Porady, bez ohľadu na to, či s ním súhlasím alebo nesúhlasím. V diskusii používam argumenty, nie urážky, narážky či iróniu na cudzí účet. To platí v odborných i oddychových témach.

17. Jednotlivé sekcie a témy Porady sú určené na seriózne otázky a odpovede k príslušnej problematike. Na neformálne výmeny názorov, zábavu a relax slúži sekcia „Poraďácka kaviareň“.

18. Ak neviem neodpovedám za každú cenu.

19. Nekomentujem úmysly, pohnútky, profil a osobu zadávateľa. V prípade že užívateľ porušuje etiketu Porady a dobré mravy nahlásim takýto príspevok moderátorom Porady.


20. Nevykrikujem - za vykrikovanie sa často považuje písanie veľkým písmom či iné zvýrazňovanie textu. Zvýrazňovanie a formátovanie textu sa používa len ak ide o zdôraznenie odborných informácií, nie vo voľnej diskusii, alebo pri zviditeľňovaní svojich názorov.

21. Nevystupujem na Porade pod viacerými užívateľskými kontami, prostredníctvom ktorých si v diskusii vytváram názorovú váhu.

Ak máte námietky alebo ďalšie nápady, navrhnite ako doplniť či zmeniť tieto pravidlá.
K diskusii bola založená nová téma, vzhľadom k tomu, že táto pôvodná téma sa stala dlhou témou s 35 stranami.
http://www.porada.sk/t89141-diskusia...te-porady.html
Naposledy upravil Richard : 27.08.08 at 21:36 Dôvod: Rozšírený bod 15.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

slavica Pozri príspevok
Súhlasím, nakoľko ale okno na odpoveď je úsporné a keď tam pricapím najskôr citovaný príspevok, potom svoju odpoveď dosť nepohodlne sa to číta a opravuje, tak som to opravovala veľakrát až po vložení do témy.Je dobré, že to tak ide opraviť... Stáva sa mi veľakrát, že na nejaký ten dĺžnik zabudnem, na "tvrďaky" si však dávam pozor. Ale aj najsuperspisovne napísaný príspevok, ktorý je... poviem to rovno "hlúpy" sa mi číta horšie ako pár zabudnutých dĺžnikov v perfektnom príspevku..
PS: samozrejme pokiaľ to nieje schválnosť...
Richard myslel aj na to a preto vložil dole pod okno ikonku prezrieť si text. Ak na ňu klikneš, uvidíš, ako bude vyzerať tvoj príspevok po odoslaní.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

misomiso Pozri príspevok
Napr. ja pisem bez diakritiky, som tak zvyknuty z mailov. (Tam diakritika zvykne robit problemy). Teraz sa uz "na stare kolena" nebudem ucit pouzivat horny riadok klavesnice, pretoze to predsa len spomaluje. Pre mna Porada pri vsetkej ucte nie je caopis alebo kniha a ked sa zrata, kolko casu by sa usetrilo, keby vsetci pisali co najjednoduchsie...
Myslím, že to je v pohode. Nevidím dôvod, prečo by niekomu malo vadiť, keď nepoužívaš diakritiku. Aj pri vyhľadávaní to Richard "zariadil", aby rešpektovalo tvar slova s diakritikou aj bez nej.

Na odľahčenie:
Len aby to nezmenilo význam!!!!!!!!
Napríklad v otázke Aky medik je najlepsi? Odpoved slobodny, bez zavazkov,....
Aký medík je najlepší? Odpoveď: lúčny
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Za slovnú hračku si Evanka zaslúži virtuálny bodík. Milé, potešilo v tento sviatočný deň.
0 0
Axel Wers Axel Wers

Axel Wers je offline (nepripojený) Axel Wers

:-)
Ako admin iného fóra môžem súhlasiť s prvým príspevkom p. Mihála, pretože bežný človek by niekedy neveril koľko roboty je s členmi.

Najviac ma irituje keď niekto píše ako keby v škole nevyfasoval ani šlabikár.
Myslím, že kto vie zapnúť počítač, pripojiť sa na net a zaregistrovať sa na Fórum, tak aspoň tú gramatiku by mal ovládať.

Obzvlášť mi vadí ten "moderný" trend keď niekto píše ako na mobiloch, w namiesto v, alebo x namiesto ch. To vtedy mi už niekedy dochádza trpezlivosť.

Čo sa týka diakritiky tiež ju uprednostňujem, hoci niekedy môže robiť problémy s kódovaním.
Ale aj tak, bez nej človek často nevie čo kto ako myslel:

Do vety Chcem vedla teba stat si v poslednom slove vhodne doplňte mäkčene a dĺžne a zistíte koľko zaujímavých variánt môžete získať
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Debata o spravnom pouzivani jazyka bude nekonecna.

Ja som to pochopil tak, ze tym, ktori sa prihovaraju za pouzivanie diakritiy vadi najma mensia rozlisovacia schopnost textu (bez diakritiky.)

Ako potom ale vnimat snahu nasich oficialmych jazykovedcov, ktori sa (podla mna skutocne nekompetentnymi) zasahmi snazia korigovat vyvoj jazyka v praxi?

Jeden priklad: Niekedy asi pred dvoma rokmi obehla Slovensko informacia, ze je nevhodne pouzivat slovo "posledny" a treba ho nahradit slovom "ostatny". Ved to cheme potom dostat Slovencinu na uroven jazyka nejakeho africkeho kmena, ktory ma 50 slov. Pre mna je to neakceptovatelne. Ak niekto povie vetu: "Ostatni studenti odisli", tak to pre mna znamena, ze odisli studenti, o ktorych sa predtym (v nejakom kontexte) nehovorilo, a nie ze odisli posledni studenti (ktori napr. este ako posledni ostali na nejakom mieste).

Najhorsie je, ze toto "nariadenie" zo dna na den posluchli vsetci moderatori a novinari.

A co takto bezne rozsireny cesky termin "zdarma" ? 98% firiem, ktore propaguju rozne akcie pouziva termin "zdarma" namiesto slovenskeho "zadarmo". To Vam nevadi? Ja viem, Vy poviete, ze vadi, ale ze to do tejto temy nepatri.

V suvislosti s touto temou by som ale "xcel" poukazat na to, ze ja osobne rozlisujem prostredie, v ktorom sa pohybujem. Ked pisem do casopisu, pisem s diakritikou, ked na internet, pisem takto. Ono take pisanie asi ma nejaku historicku zakonitost, (prve mobily nemali diakritiku) a je pravda, ze ani dnes sa diakritika k elektronickym mediam velmi nehodi (napr. ja mam mena stale v tel. zozname v mobile bez diakritiy, lebo prehladavat sa v zozname s diakritikou je skoro nemozne)

Prepacte, ale trocha mi pripadete staromodni. Ako moja mama, ked som este za socializmu prvy krat ako pubertak isiel na diskoteku, tak ma chcela navliect to obleku. (Oni za svojho detstva diskoteky nemali, chodili iba na koncerty). Potom, ked som ju presvedcil, ze by som tam bol smiesny, tak mi aspon nazehlila puky na texaskach a znicila mi tym jedine Tuxexove dzinsy.

Ja osobne si myslim, ze ked ide clovek na operu, ma sa obliect primerane a ked ide na diskoteku tak sa oblecie asi inak. Rovnako je to s pisanim...
Naposledy upravil misomiso : 07.04.07 at 11:22
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

Antea Pozri príspevok
Hnevá ma, keď sa píše bez dĺžňov a mäkčeňov. Slovenčina ich má, tak by sa mali používať. Navrhujem zapracovať ďalší bod "dodržiavanie pravopisu"
asi jeden mailik....V súivsoltsi s vsýukomm na Cmabridge Uinervtisy vlšyo njavao, že nzeáelží na
pordaí psíemn v solve. Jedniá dleôitžá vec je, aby bloi pvré a psoelndé
pímesná na srpváonm mesite. Zybotk mžôe byť totánla zems a ty to sátle bez
porlbomév perčátíš. Je to petro, že ľduksý mzoog netčía kdažé pensímo, ale
svolo ako cloek. Zjíamuvaé, že??


Ja pisem bez diakritiky. Je to pre mna rychlejsie, kedze neovladam strojopis - teda pisanie vsetkymi desiatimi prstami na klavesnici.
0 0
judita1971 judita1971

judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

Nerobme z komára somára. Nech každý píše ako vie, či s diakritikou alebo bez nej. Len nech obsah stojí za to. Tiež keď píšem do zahraničia tak píšem bez diakritiky, lebo na opačnej strane to robí problémy. Ale neničme našu slovenčinu, ak nemusíme.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Správa moderátorovi pri nahlásení príspevku, alebo ... K ČOMU NESLÚŽI TLAČÍTKO "NAHLÁS":

Dovod nahlasenia:
nemohol by mi niekto odpovedať?

Tato sprava bola odoslana vsetkym moderatorom, nalozte prosim so spravou podla vlastneho uvazenia.
0 0
muffin muffin

muffin je offline (nepripojený) muffin

Dobrý deň,

prosím vás poradte mi....

ked si chce človek založiť živnosť na malovanie bytov, potrebuje na to výučný list?? nepatrí to medzi voľné živnosti???

dakujem za odpoved...

muffin
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

muffin Pozri príspevok
Dobrý deň,

prosím vás poradte mi....

ked si chce človek založiť živnosť na malovanie bytov, potrebuje na to výučný list?? nepatrí to medzi voľné živnosti???

dakujem za odpoved...

muffin
Si
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

muffin Pozri príspevok
Dobrý deň,

prosím vás poradte mi....

ked si chce človek založiť živnosť na malovanie bytov, potrebuje na to výučný list?? nepatrí to medzi voľné živnosti???

dakujem za odpoved...

muffin
muffin, svoju otázku si nepoložil/a/ v správnej porade. Vhodná je napr. táto.
Návod na prácu s Poradou nájdeš tu.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Jana Acsová Pozri príspevok
Správa moderátorovi pri nahlásení príspevku, alebo ... K ČOMU NESLÚŽI TLAČÍTKO "NAHLÁS":

Dovod nahlasenia:
nemohol by mi niekto odpovedať?

Tato sprava bola odoslana vsetkym moderatorom, nalozte prosim so spravou podla vlastneho uvazenia.
Dá sa cez to tlačítko Nahlásiť objednávka pizze?
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

bepo Pozri príspevok
Dá sa cez to tlačítko Nahlásiť objednávka pizze?
Áno, ak si ju objednal (a dúfam, že aj zaplatil*) iným spôsobom a objednaná pizza má byť doručená moderátorovi (moderátorom) tej porady, v ktorej použiješ "bonzáčika"

*
Predpokladám, že objednávka je na účet objednávajúceho
Naposledy upravil endrju : 09.05.07 at 16:45
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
bepo Pozri príspevok
Dá sa cez to tlačítko Nahlásiť objednávka pizze?
Pravdaže. Ale nesmieš byť veľmi hladný.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Jana Acsová Pozri príspevok
Pravdaže. Ale nesmieš byť veľmi hladný.
S dodaním na hranici?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
bepo Pozri príspevok
S dodaním na hranici?
Aj keď sa tvárim, že rozumiem ... od položenia otázky mám kŕŕč na bránici
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Jana Acsová Pozri príspevok
Aj keď sa tvárim, že rozumiem ... od položenia otázky mám kŕŕč na bránici
Nahlasujem potrebu utretia monitora Ďakujem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
endrju Pozri príspevok
Nahlasujem potrebu utretia monitora Ďakujem
A pizzu nesceš?
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Jana Acsová Pozri príspevok
A pizzu nesceš?
Zatiaľ mi nikto nenahlásil, že mi objednanú posiela Ak si môžem vybrať, radšej by som si dal dobrý guláš a pivko
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
endrju Pozri príspevok
Zatiaľ mi nikto nenahlásil, že mi objednanú posiela Ak si môžem vybrať, radšej by som si dal dobrý guláš a pivko
Počkaj na supééééééérstrestko. Šicko bude ... možno aj guláš, len kvalitu materiálu, z ktorej bude kotlík vie poradiť iba Denda.
Pozri:
http://www.porada.sk/t51848-kotlikovy-gula.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať