Zavrieť

Porady

DPH

Ahoj "POHOĎÁCI",
skúste mi prosím poradiť: čo všetko budem musieť vedieť ohľadom DPH, pretože začínam pracovať v programe POHODA a neviem či je tam nainštalované všetko OK ?! (Nejde o demo-verziu)

Ďakujem
Usporiadat
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Tlačivo, ktoré je pre DÚ akceptované sa tlačí nasledovne:
Ak chcete odoslat tlacivo na Danovy urad, je potrebne ho vyexportovat a az nasledne na to vytlacit. Povel Export sa nachadza v tabulke Tlac (Ctrl+T) priamo v agende Priznanie DPH, ked sa postavite na tlacovu zostavu Priznanie DPH. Tlacovu zostavu si takto mozete vyexportovat napriklad na pracovnu plochu a nasledne na to vytlacit. Takto vytlacena tlacova zostava je formate, ktory podporuje Danovy urad. Aj ine tlacove zostavy, ktore chcete odoslat na Danovy urad, je potrebne vyexportovat a az nasledne na to vytlacit. (Stormware s.r.o.)
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Som z toho vedľa.
Neviem nájsť vhodné členenie DPH pre službu oslobodenú od dane podľa §15 odst. 1.

ad 1
Táto služba by sa mala zahrnúť do R 15 daňového priznania
Ak dám členenie UDzahr tak to tam bude. Zároveň ale musím v kód pre súhrnný výkaz dať "2"

ad 2
Problém vidím v tom, že UDzahr je určený aj pre služby podľa § 16 a tie nejdú do súhrnného výkazu.

ad 3
Alebo služba oslobodená od dane podľa § 15 odst. 1 sa neobjaví v daňovom priznaní a ide iba do súhrnného výkazu? V tom prípade by bolo účelné použiť členenie UDzahrSL, ale musí sa dať "2" do kódu pre súhrnný výkaz.

Takže čo s tým?

Pomôže mi niekto v túto nočnú hodinu?

Ďakujem

-------------------------------------------------
Odpoviem si sám.
Podľa príkladov v časopise je správny postup ad 3.
Služby oslobodené od dane §15 a §16 nie sú v daňovom priznaní iba v súhrnnom výkaze.
-------------------------------------------------

Dúfam, že sa ráno nájde niekto čo to potvrdí.




apo
Naposledy upravil apo : 24.02.10 at 23:31
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

[QUOTE=apo;1312374]Som z toho vedľa.
Neviem nájsť vhodné členenie DPH pre službu oslobodenú od dane podľa §15 odst. 1.

ad 1
Táto služba by sa mala zahrnúť do R 15 daňového priznania
Ak dám členenie UDzahr tak to tam bude. Zároveň ale musím v kód pre súhrnný výkaz dať "2"

ad 2
Problém vidím v tom, že UDzahr je určený aj pre služby podľa § 16 a tie nejdú do súhrnného výkazu.

ad 3
Alebo služba oslobodená od dane podľa § 15 odst. 1 sa neobjaví v daňovom priznaní a ide iba do súhrnného výkazu? V tom prípade by bolo účelné použiť členenie UDzahrSL, ale musí sa dať "2" do kódu pre súhrnný výkaz.

Takže čo s tým?

Pomôže mi niekto v túto nočnú hodinu?

Ďakujem

-------------------------------------------------
Odpoviem si sám.
Podľa príkladov v časopise je správny postup ad 3.
Služby oslobodené od dane §15 a §16 nie sú v daňovom priznaní iba v súhrnnom výkaze.
-------------------------------------------------

Dúfam, že sa ráno nájde niekto čo to potvrdí.


No skúsim aj v túto nočnú hodinu. Ad 3 je správne. Ešte k tvojej ďalšej odpovedi, do súhrnného výkazu vstupujú len služby podľa § 15, služby podľa §16 nepatria do súhrnného výkazu.
2 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ďakujem Kája.

Áno §16 neide do súhrnného výkazu.

Nemusíš odpovedať hneď § 16 nemám.

Pohoda pre služby §16 má aké "Členenie DPH", ktoré zabezpečí, že sa ich hodnota sa nedostane ani do daňového priznania ani do súhrnného výkazu. V evidencii DPH sa tieto služby musia objaviť.

Pohoda má členenie DPH spoločné pre § 15 aj 16. Takže ako nato.


apo
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Skús to spraviť tak, že si skopíruješ členenie DPH UDzahrSL, samozrejme dáš sú inú skratku, pri službách § 15 dáš kód 2, a pri službách § 16 kód nedáš žiadny.
2 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Nemám dobré skúsenosti so zasahovaním do týchto fajnovostí Pohody.

Pred rokom sa mi nepáčila v JÚ skratka pre prevádzkovú réžiu tak som ju premenoval. Dôsledok kurzové rozdiely z pokladne a BÚ sa nepremietli do denníka, lebo Pohoda hľadala predom určené pomenovanie zaúčtovania pre Prevádzkovú réžiu 9RVOst a to tam nebolo.

Ale skúsim.

apo
Naposledy upravil apo : 25.02.10 at 08:45
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Kája. Pozri príspevok
Skús to spraviť tak, že si skopíruješ členenie DPH UDzahrSL, samozrejme dáš sú inú skratku, pri službách § 15 dáš kód 2, a pri službách § 16 kód nedáš žiadny.
Ďakujem Tvoj postup odobrili aj v Pohode.

apo
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

To som rada.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

bea Pozri príspevok
Tlačivo, ktoré je pre DÚ akceptované sa tlačí nasledovne:
Ak chcete odoslat tlacivo na Danovy urad, je potrebne ho vyexportovat a az nasledne na to vytlacit. Povel Export sa nachadza v tabulke Tlac (Ctrl+T) priamo v agende Priznanie DPH, ked sa postavite na tlacovu zostavu Priznanie DPH. Tlacovu zostavu si takto mozete vyexportovat napriklad na pracovnu plochu a nasledne na to vytlacit. Takto vytlacena tlacova zostava je formate, ktory podporuje Danovy urad. Aj ine tlacove zostavy, ktore chcete odoslat na Danovy urad, je potrebne vyexportovat a az nasledne na to vytlacit. (Stormware s.r.o.)
priznám sa, kým som nečítala tento postup, pekných pár rokov som odovzdávala na DÚ iba klasicky vytlačené (bez predch. exportu) zostavy, nielen priznania k DPH, ale aj kvartálne prehľady dane a zrážkovej dane za zamestnancov a pod...
ani raz mi to nevrátili, snáď už ani nevrátia, takže si myslím, že akceptujú aj takéto výstupy z Pohody
0 0
Jana P Jana P

Jana P je offline (nepripojený) Jana P

Poprosím o pomoc. Som v účtovníctve začiatočník a mám menší problém so zaúčtovaním DPH. Najskôr- mám vytvorené AE pre DPH 343100 - daň na vstupe 19%, 343300 daň na výstupe 19% a 343900 ako zúčtovanie s DÚ. Za tento kvartál nám vyšla daň povinnosť, ktorú mi soft. automaticky vygeneroval v danej čiastke podľa priznania DPH do ost. záväzkov. Netuším však akú tam zadať predkontáciu, viem, že úhrada bankou bude 343900/221 ale čo zadať do OZ? Skúšala som to rozdeliť do položiek- teda 343900/343100 a druhú pol. 343300/343900 , lenže program mi automaticky obe položky sčíta. Môžem dať teda tú na vstupe mínusovým znamienkom?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Spôsob zaúčtovania ovplyvní aj softvér.
Napríklad Pohoda umožňuje zaznamenať súvzťažnosť, ktorá sa zaúčtuje v banke pri úhrade záväzku. Tam by som zapamätal účet 343900.

Istý čas som účtoval záväzky súvzťažnosťou 343xxx / 379xxx. Auditorom som bol upozornený nato, že týmto spôsobom skresľujem súvahu nakoľko sa to javí tak, že mám splnený záväzok voči ŠR na úkor ostatných záväzkov. Bola by možnosť účtovať 343900/343901. Pri úhrade záväzku by si účtovala 343901/221xxx.

Týmto spôsobom budeš mať evidenciu o tom, že si uhradila daň na účte 343901.

Na konci roka účtujem
343900/343100 celý obrat účtu 343100
343300/343900 celý obrat účtu 343300

Na účte 343900 ti zostane tvoj záväzok voči ŠR.

Ja som sa rozhodol do OZ nedávať záväzok z DPH a do OP nadmerný odpočet a všetko sledujem na jednom účte 343900.

apo
Naposledy upravil apo : 09.08.10 at 11:08
0 0
Jana P Jana P

Jana P je offline (nepripojený) Jana P

Ďakujem za odpoveď, mám teda záznam z OZ vymazať a úhradu bankou použiť účet 343900/221 až som dobre pochopila :-).
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Jana P Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, mám teda záznam z OZ vymazať a úhradu bankou použiť účet 343900/221 až som dobre pochopila :-).
Ja to robím tak ako píšeš.

apo
0 0
Jana P Jana P

Jana P je offline (nepripojený) Jana P

Tak fajn, ďakujem za odpoveď, toto je asi najjednoduchší spôsob :-) Akurát v OZ som to teda nechala, len BEZ predkontácie, je to OK?
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

ked posielate súhrnný výkaz a daňové priznanie k DPH - vypisujete ho ručne na drsr, alebo ho dáte načítať z uložených dokumentov v Pohode? (podobne ako mesačný výkaz do soc. poisťovne)
je to akceptované, prechádza to bez zádrheľov?
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Chcem sa spýtať, mám vývoz do Švajčiarska. Aký použijem typ DPH? Viete mi niekto poradiť?
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Terezap Pozri príspevok
Chcem sa spýtať, mám vývoz do Švajčiarska. Aký použijem typ DPH? Viete mi niekto poradiť?
Ak poskytuješ plnenia na zákl. § 46, 47 alebo 48, tak by to malo byť UNodpS (čiže nie je krátená DPH na vstupe koeficientom).
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Heni Pozri príspevok
ked posielate súhrnný výkaz a daňové priznanie k DPH - vypisujete ho ručne na drsr, alebo ho dáte načítať z uložených dokumentov v Pohode? (podobne ako mesačný výkaz do soc. poisťovne)
je to akceptované, prechádza to bez zádrheľov?
Ja to vypisujem po prihlásení na etax ručne, skontrolujem, uložím si do archívu tlačovú zostavu, podpíšem so ZAP a odošlem. Neriskujem.
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Ešte sa vrátim k tomu Švajčiarsku. Robím to prvý raz, tak som celkom mimo.
Mám vystavenú fa do Švajčiarska za tovar. Mám z colnice CMR. Ak dám typ dph UNodpS, musím s tým ďalej niečo robiť. / napr. ako pri samozdanení /?
Viete mi to niekto podrobnejšie vysvetliť. ďakujem
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Už s tým nerobíš nič.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať